Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Технологии и джаджи => Темата е започната от: BatKoce в 20 Май, 2016, 15:58:09
-
Ще има ли значителна разлика в качеството на възпроизвеждане между два НЧУ, изпълнени примерно с TDA2030, но единият с двуполярно а другият еднополярно захранване ( при равни други условия ) ?
-
Не би трябвало.
-
Този с еднополярното захранване ще изисква последователно на товара (високоговорителя) разделителен електролитен кондензатор. На пръв поглед обективните проблеми които възникват е това че трябва да се избере достатъчно голям капацитет за да не се получава значителен завал в областта на ниските честоти. И ако става въпрос за Hi-Fi усилвател е добре капацитета да бъде такъв че да пропуска на - 3дб поне 10 херца като това ще гарантира и относително линейната фазово-честотна характеристика в областта на чуваемите ниски честоти.
Обаче вън от тези съображения има още много паразитни параметри на електролитните кондензатори които влошават качеството на сигнала. Те основно са:
- паразитна индуктивност от която ще ти страдат високите честоти в сигнала
- паразитна зависимост на капацитета от напрежението до което е зареден кондензатора - да не забравяме че при електролитните кондензатори диелектрика е полупроводников слой от алуминиев диоксид (ако не се лъжа) който работи поляризиран в обратна посока и работи като варикап с промяна на напрежението
- Вътрешно съпротивление или ESR.
Паразитната индуктивност на кондензатора води до появата на т.нар. последователен резонанс чиято честота зависи от стойността на тази паразитна индуктивност и капацитета на кондензатора. Над честотата на резонанса кондензатора вече се държи като бобина а не като кондензатор. Частично се лекува с неполярен кондензатор свързан паралелно на електролитния, но отново нещата не са идеални.
В следствие на тези паразити, когато си говорим за качествено аудио наличието в изхода на електролитен кондензатор води до чуваемо (макар и малко) влошаване на качеството на сигнала. влошена детайлност на звуковата картина, може да започнат да ти изпъкват високите честоти а средите примерно да глъхнат и други такива субективни явления. Така че аз лично ако мога, бих направил двуполярно захранване за да нямам кондензатор в изхода.
Ако обаче става въпрос за усилвателче което да вградиш в кутия от радиоточка, или нещо такова непретенциозно смело прави еднополярната топология, няма да се долови никаква разлика.
-
Усилвателя няма претенции за "висш звук".
Все пак не ми се иска да е в категорията на долнопробните. Аз съм твърде далеч от аудифилските неща.
Признавам си,че ми дойде малко в повече, когато някъде срещнах тема за " просвирване" на инсталационните проводници
в апартамент. :o
-
Уха, верно?! :D
При горния си отговор не предполагах никакви аудиофилски изгъзици, тя интегралката си е нормална, не е извънземна легендарна някаква...
-
Много често двуполярните усилватели са с диференциален вход, а както е известно по тази схема синфазните сигнали се подтискат в много висока степен 100 и повече децибела. Това ги прави нечувствителни към брум по захранването и по входа. Освен това както спомена Ориго, няма нужда от разделителен кондензатор към говорителя. Аз предпочитам двуполярните!
-
Бяхте ми полезни! Благодаря!
-
Всичко казано от колегите споделям, но искам да подхвърля една моя мисъл - а именно защо усилването с лампи дава по-добър звук :blum2:. Ами щото има по-голяма динамика стотици хиляди пъти по-добра! Така, че схемките със чипчета за мен са си шир-потреба за умора на ушите :writer:. Буквално :D!
:drinks:
-
Не бих определил звук като "по-добър", това не е размерна величина. Харесвам интермодовото оцветяване на звука, което дават лампите, те в същност го изкривяват по определен приятен, хармоничен начин. Не харесвам също така "стерилни" усилватели с 0.00000001% изкривявания, звучат ми студено. Динамиката е друг въпрос, ако говорим за динамичен обхват нищо не може да бие добре направен полупроводников усилвател по динамика, било то като обхват или като скорост на изменение.
Интегралните усилватели, говорим за линейните класове, са направени с цел пестене на средства и улеснение на производството, така е. Но в ключовите класове интегралното изпълнение в същност подобрява рязко нещата.
Всичко е въпрос на вкус и предпочитания.
-
Да, динамичния диапазон е ограничен обикновено отгоре по мощност, а отдолу от собствения шум на усилвателя. Ламповите усилватели нито са с по-голяма мощност от полупроводниковите, нито имат по-нисък собствен шум от тях. С други думи казано определено нямат по-голям динамичен диапазон. Нито нелинейни изкривявания. Имат обаче важно преимущество - могат да бъдат изградени без ООВ. Понякога ефектите които внася ООВ върху звука (основно реакция на импулс и фазова характеристика) са зле възприети от ухото чисто субективно. Също понякога и нелинейните изкривявания на ламповия усилвател се възприемат като по-мек, топъл и богат звук, като че по-релефен, с по-голям детайл. Затова много хора и аз в това число харесвам звука на ламповите усилватели.
-
При повреда в НЧУ и схема без разделителен кондензатор има вероятност да изгорят високоговорителите или тонколоните. Рядко се случва, но е доста неприятно, особено когато високоговорителят е качествен ! :D
-
Факт, затова е добре да си има и защита на озвучителните тела особено ако е по-качествен усилвател който ще работи със скъпи колони.
-
Съгласен съм с колегата origo - ламповото усилване - една технология от минало, звучи красиво. :blum1: Има реализъм и топлота. Нещо, което просто го няма в масовото днешно производтво. Старите японски марки с дискретни транзистори го докарваха на 35 процента от ламповия звук най-много. Но с чиповете с всичко замазващи обратни връзки нещата са просто трагични. Звук, който уморява ушите и тялото заслужава ли да се слуша? ???
:drinks:
-
Има и много добри представители сред транзисторните. Особено тези които можеш ти да си направиш. Комерс техниката от 90-те насам е пример за нещо което не става за употреба изобщо. С навлизането на клас Д особено вече коментара е излишен. Върви се в една безумна посока - висока ефективност, малки размери и ниска цена. Но звук има ли? Няма!
-
Съгласен съм, origo. За да слуша някой съвременната шир-потреба трябва, първо никога да не е слушал лампов звук :( , второ да си пада по съвременните електонни денс :crazy: и подобни стилове и най-после да има много издръжливи на нечетни хармоници уши ??? .
-
Под динамика разбирам не чисто електрическия обхват - диапазон :drinks: , който при лампите никак не отстъпва на транзисторите :writer: . Под динамика на звука разбирам моментната, динамична мощност, която може да се отдаде на динамичния/електростатичния говорител/товар. При лампите той е в порядъци по-голям :D .
-
Започнах темата защото ми трябва сравнително прост усилвател, който да стои в работилницата и да се ползува от време
на време за някои проби. През останалото време вероятно на него може да слушам радио. Освен всичко друго трябва да го направя от елементи, които имам. Иначе темата за НЧУ е интересна и необятна. Съвсем не е задължително усилвателя да е
с интегрални схеми. Все пак не смятам да се захващам с лампов.
-
::) Щом е за радио-проби транзисторното ще свърши работа. Инче не си мъчи духа и тялото да слушаш даже новини. :crazy:
:drinks:
-
Щом ще е тестов, слагай кондензатор.Освен недостатъците които описаха колегите има и едно предимство. Пази от късо. :master2:
-
Може да го направя с двуполярно захранване и два изхода - един директен и друг през кондензатор. Ако има и филтър
против реклами това ще е идеалният усилвател.
-
muneson не те разбирам за каква моментна мощност отдавана върху говорителя, защото тя е пряко свързана с електрическата мощност, и определено добре направения транзисторен усилвател има по-широк динамичен обхват от ламповия, определено, това е така и на теория. Относно нечетните хармоници - кой ти ги каза тия дивотии - да не мислиш че лампите не генерират в изхода си нечетни хармоници? Генерират си и още как. Предимство е че лампов усилвател с изкривявания 1.6% примерно има 2-ри, 3-ти и макс 4-ти хармоник (естествено тези първите три са с доста сериозни амплитуди) но нататък вече хармониците са под нивото на шума. Докато транзисторен с ООВ и изкривявания 0.1% примерно има доста дълъг ред хармоници с малки амплитуди на изхода си. Така че не е до четни или нечетни а колко висши хармоници има в изхода, също така с какви амплитуди са. Усилвател с нелинейни 0.01% какво ти пука че има в изхода нечетни хармоници при положение че са с амплитуда под -80db? Та мисля си че не си чувал хубави транзисторни усилватели и те е завладяла магията на лампите. Истината е че свирят много приятно и са красива магия, но има транзисторни които ги надсвирват. А ламповите които не могат да бъдат надсвирени от транзисторни струват доста пари и не са с изходни трафчета от „Пирин“. А параметъра damping factor чувал ли си го, и знаеш ли какви са стойностите му при средностатистически лампов усилвател, и при средностатистически транзисторен? А как се отразява на звука той?
-
Вчера беше голям празник - 24 май! - та отговора на origo беше отложен. Днес мога да отговоря по 32 начина :o: , но на какво по-точно - това е въпросът? Щото нещата много се разводниха и разтекоха, а пък не обичам когато казвам нещо и при това крайно лаконично и ясно да не ме разбират :lol:
-
Подкрепям Ориго тук. Човекът помоли за съвет и е хубаво съветът да бъде обоснован технически, а не от типа "защото така ме кефи". От този тип отговори в бгаудио форума бол, там си говорят за "цветове" на звука, за кристалност и други такива думички, по-подходящи за описване на изборазително изкуство, от колкото за характеристиките на усилвател. Няма нищо лошо да изразим личните си вкусове, които този който съветваме може или не да приеме, но не бива да ги налагаме защото те са само това - вкусове. И когато някой греши е хубаво да си приеме корекцията, а не да отговаря пасивно-агресивно. Никой не обича дървени философи, но никой не обича и голословието. Моля за коректност.
-
Какви лампи какво качество?!?Човека пита конкретно?!2030 не блести с особенно качество...Едно захранване,един грец изходен кондензатор и си готов.По лесно ще намериш траф с едно захранване отколкото с две...Всичко можеш да събереш от запасите...Изходния кондензатор предпазва говорителя от пушек при проблем с чипа.
-
При двуполярно захранване с еднакви стойности TDA2030 има нулево постоянно напрежение на изхода, защото схемата е балансирана. При еднополярно има 1/2 от захранващото на изхода, за това се слага кондензатора. Много усилватели са така, не става дума за предпазна мярка при авариен режим, а за предпазване на говорителя от постоянната съставка в изходния сигнал при нормален режим.
Ето вътрешната структура на 2030, доста класическа - http://img05.olx.bg/images_prodavalnikcom/93287122_3_585x461_prodavam-kit-usilvatel-za-sglobyavane-s-originalni-tda2030-tonkoloni-usilvateli.jpg
-
... а трансформатор на изхода?
Някой беше казал "Much Ado About Nothing".
Товаришч Сухов е още по-кратък - "Это вряд ли".
-
Това с трансформатора е интересно решение. Миналата година правих профилактика на общинският радиовъзел.
Тогава забелязах, че сигнала преминава през четири трансформатора преди да стигне до абонатите.
-
Общинския радиовъзел е друга работа.С цел намаляване на загубите в мрежата на радиоточките пренасянето на сигнала става с повишено напрежение 240 120,60 волта.Преди абонатите има понижаващ траф на 30 волта с които работят радиоточките.Не ти трябва никакъв траф на изхода!
-
Ако ще се прави с еднополярно захранване препоръчвам топологията да е тази:
[attach=1]
Подобрява се потискането на брума, напълно се елиминира пукането при включване и най-важното - значително се изправят АЧХ и ФЧХ. Може да се каже че схемата е най-разумния компромис при еднополярно захранване. На практика ООВ компенсира завала на ниските честоти заради кондензаторите при работа с по-малки от максималните амплитуди защото на практика ако разгледаме нещата от гледна точка на общата маса в същност захранващите напрежения се изменят при ниски честоти а товара е все едно свързан по постоянен ток. Реално естествено постоянен ток през товара не може да се изкара, но при разумни амплитуди на изходния сигнал едни правоъгълни импулси биха изглеждали с напълно хоризонтални плата.
-
За сега се оформя следното решение:
Ще направя класически усилвател с двуполярно захранване.
Смятам да използвам два чипа HD1875, които имам.
Платката ще бъде приложима и за TDA 2030.
Ще предвидя възможност да има допълнителен изход през кондензатор.
За изправителните диоди не съм решил окончателно, така че приемам съвети. Някакви специални аудиофилски не смятям да поръчвам.
-
И каква стана тя?
Шунтирахме долната RC група на филтъра. :rofl:
Ако ще се прави с еднополярно захранване препоръчвам топологията да е тази:
(Връзка към прикаченият файл)
Подобрява се потискането на брума, напълно се елиминира пукането при включване и най-важното - значително се изправят АЧХ и ФЧХ. Може да се каже че схемата е най-разумния компромис при еднополярно захранване. На практика ООВ компенсира завала на ниските честоти заради кондензаторите при работа с по-малки от максималните амплитуди защото на практика ако разгледаме нещата от гледна точка на общата маса в същност захранващите напрежения се изменят при ниски честоти а товара е все едно свързан по постоянен ток. Реално естествено постоянен ток през товара не може да се изкара, но при разумни амплитуди на изходния сигнал едни правоъгълни импулси биха изглеждали с напълно хоризонтални плата.
-
Усилвателят с каква мощност ще бъде ? Моно или стерео ?
Схема за усилвател 10 W:
-
Тъй като имам материали за два канала ще е стерео. Мощността ще зависи от трафа. Мисля че имам подходящи трафове за 2Х10 до 2Х15 W. Повече не смятам че е необходимо.
-
И каква стана тя?
Шунтирахме долната RC група на филтъра. :rofl:
Колега, ако нещо не разбирате по схемата и идеята позамислете се, после ако пак не разбирате попитайте, или уточнете коя точно група на кой филтър е шунтирана? Ако не е ясно нещо по това което съм начертал да доизяснявам, ако пък съм допуснал някаква техническа грешка пък да се поправя. Идеята е да се използва виртуална средна точка като към нея са свързани и товара и обратната връзка - всичко. Цялата маса на схемата предвидена за двуполурно захранване. Ако не ми вярвате че тази топология е добре работеща и дава отлични резултати, трябва следващия път да я реализирате и изследвате спрямо варианта с изходен кондензатор и може и да се изненадате каква разлика може да има само от една малка промяна на топологията.
-
Да, за стотен път се повтаряме - това е технически форум. Тук споровете се водят на база обосновка. Аз също не мога да вдена коя група е шунтирана и какво смешно има в това. Може ли да изясним?