Форум за любителите на Стара електроника

Общ раздел => Технологии и джаджи => Темата е започната от: dakata.radio в 29 Април, 2016, 18:01:51

Титла: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 29 Април, 2016, 18:01:51
Здравейте! След детекторния приемник - http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7409.0 http://vbox7.com/play:8d27f1f90e успях да конструирам елементарен предавател на 1 мегахерц. :D
На 1 е кабелът на жака, чрез който се подава звук на предавателя. На 2 е токоизправителя. Според мен този токоизправител за случая е малък, защото не усилва достатъчно добре. На 3 е кварцовия осцилатор за 1 МХз. Споил съм му крачетата от долната страна на "платката". На 4 е кабелът за антената - около 3 метра, опънат нависоко. На 5 е кабелът за заземяването. Не вързах заземяване, защото и с него, и без него, силата на излъчване е една и съща. Има малко подобрение само когато докосна с пръст. На 6 е чипа 78L05, който преобразува тока от 12 на 5V DC за предавателя. На 7 са кабелите към акумулатора 12V.
Предавателя се лови на разстояние около 2-3 метра. Не се чува достатъчно силно сигурно заради токоизправителя, но мога да експериментирам и с друг. През телефона почти нищо не се чува.
Заснех и видеоклип - http://vbox7.com/play:33f953c2a1 В него подавам звук на предавателя от черния касетофон, а излъчената честота 1 МХз приемам със Селена B-216. :D
Благодарности за ahedproductions (Билян) за помощта! :)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 29 Април, 2016, 18:20:42
Премахнах коментара, защото беше грешка!
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 29 Април, 2016, 18:21:27
Ще я направя.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 29 Април, 2016, 18:33:17
Премахнат коментар!
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 29 Април, 2016, 18:37:23
Чеки малко бе... какво е това AC и DC дето си писал?? Това ти е модулиращия траф, така ли??

Виж сегакакво стана! Обърках се и те нахраних, че правиш глупости, а не съм прав!! Тези AC и DC ме объркаха и си помислих, че с този траф захранваш! ИЗВИНЯВАМ СЕ! Добави кондензаторите на стабилизатора и си готов!
 :blush: :blush: :blush:
А ниското ти ниво на звука е заради трансформатора! Я пробвай да размениш двете намотки. :)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 29 Април, 2016, 19:10:49
Готово! Вече кънти на Селената! Сложих кондензаторите и обърнах намотките.
Ама че съм неразумен. :blush:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 29 Април, 2016, 19:53:44
Дака, научи се да не наричаш трансформатора токоизправител. Устройството токоизправител много пъти в себе си съдържа трансформатор, но трансформатора като такъв не е токоизправител. Ето така си заблудил Билян за какво говориш. Та устройството с две намотки и пакет ламели се нарича трансформатор. Може да е мрежов, изходен, модулиращ и какви ли още не. Съществуват в радиотехниката и ВЧ трансформатори които по никакъв начин не приличат на тези ами са си две бобини в пространството, но това е друга тема.
Радвам се на първия ти успех с предавателчето, сега остава да му навиеш една бобинка и кондензатор към маса за съгласуване с антената и обхвата ще ти се увеличи поне 5 - 10 пъти. Не мога сега да намеря къде е темата на Билян за предавателя базиран на подобен осцилатор, нека той я намери и ти помогне да си сметнеш съглусуващата бобинка, ще доведем предавателчето до доста използваем вид, може дори да го чуеш и на детекторния приемник :)
P.S. намерих схемата:
[attach=1]
Гледай от изхода на осцилатора нататък как е направено може да ти сметна бобинката тия дни.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 29 Април, 2016, 20:40:36
Няма какво да се смята в тая схема, следвайте дадените стойности. Аз ползвах по-голям променлив, мисля че беше 150 пикофарада, така се настройваха и по-къси жички за антена. Няма как да се направят сметки тука, ориго, помисли и ще го осъзнаеш. Това не е типичния трептящ кръг, а LC настройващо звено, от нисък импеданс към висок. Ако знаеше имапеданса на антената за дадена честота можеше и да имаш база за някакви сметки, но ти нямаш идея по ред причини - колко е дълга, къде е разположена, до какво е и т.н. Тази схема е разработена "на око" с тестове. По-дълги жици ще имат нужда от по-малка индуктивност и капацитет, и обратно.
Нужен е LM386N-4, о него почти няма от къде да го намериш, защото N-1 дето го има навсякъде е слабичък и много грее. Е, бачка си, ма се пОти...  :D

Ето пак се зареях... ти казваш просто да си добави LC звено към неговия! ДЕЙСТВАЙ! Много подобрява нещата! Обаче освен звеното не забравяй кондензатора 0.01 микро, и трябва да е високоволтов! Поне 400 волтов. Може и по-голям, и 100 нано става. Имаш променливи кондензатори няколко май вече, само ти трябва бобинката. Проблемът е, че 330 микрохенри е бая индуктивност, ще трябва да е едричка. 90 навивки проводник 0.4-0.6 върху макара 5 сантиметра диаметър ще ти дадат 320 микрохенри. ;)
Или си викни едно такова - https://store.comet.bg/Catalogue/Product/6720/ , аз такова сложих, идеалка е!
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 29 Април, 2016, 21:01:29
Е, още не съм решил да започвам усложнен вариант. Сега се чува идеално, а и на по-големи разстояния! 8) Само басите грачат, иначе супер. Ако докарам детекторния в близост, сигурно ще се чуе нещо. Може да пробвам и с диод м/у антена и земя.
Не е ли незаконно, ако излъчвам с по-голяма мощност?
Ето снимка на предавателчето в завършен засега вариант:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 29 Април, 2016, 21:06:53
О не, какво незаконно, ти хвърляш на няколко метра! За да излъчиш надалеч, както ти писах, си трябва башка антена и мощ. Изглежда супер предавателчето!  :drinks:
Басите ти грачат, защото премодулираш, намали го малко. Като обърна трафа и включи голямата намотка откъм генератора, получаваш повишаване на напрежението на звука.
Ето я темата с моя предавател - http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=119.msg20179#msg20179

Имам един съвет към теб, Дака. Всичките ти връзки са с дълги жици. Това не е правилно за ВЧ монтаж. Стреми се да правиш всичко компактно, така ще работи много по-добре. Всъщност за всичко по-сложно като схема от това, което си направил, такъв компактен монтаж е задължителен.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 30 Април, 2016, 10:37:48
Удължих антената още малко и мога да кажа, че предавателчето се лови из цялата къща. :)
Абе, става. Може и без огромна предавателна антена. :)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 30 Април, 2016, 12:51:29
Е, под далеч нямам пред вид къщата, имам пред вид километри.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 30 Април, 2016, 15:45:47
Свързах и добра земя. Сигналът се подобри.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 30 Април, 2016, 19:36:02
Сега остава да направиш съглусуващото LC звено на изхода, нищо сложно няма, само настройката в резонанс вероятно ще ти е трудна без осцилоскоп, но може да стане с диодна сонда (също нямаш) или друга простичка схема, ама ще ти дойде сложно. Остава с една Селена да следиш по нейния индикатор за нивото на сигнала кога имаш максимум. А относно изчислението - това имах предвид че мога да изчисля колко навивки от какъв проводник на какво тяло ще дадат необходимата за схемата индуктивност. Щом Билян обаче го е правил с готовите индуктивности от Комет и е станало, това е най-добрия вариант, и без това в случая прекалено високия Q фактор е нежелателен. И както ти е казал и Билян, не се притеснявай за законното, това осцилаторче няма шанс да излъчи по-голяма мощност от няколко миливата и шанса да бъдеш хванат е нулев. Сега се замислям че няма да му навреди на осцилаторчето между захранващия пин и маса да се свърже един обратен диод 1n4007 че с модулиращия трансформатор ако предобриш с нивото на аудио сигнала може да докараш и отрицателно захранващо напрежение за осцилатора, и това може да не му хареса много и да изгори. И да, намали силата на звука когато грачи, премодулира от ниските честоти. Затова ако предаваш от компа може да инсталираш програма с еквалайзер с която да поорежеш и без това ненужните ниски честоти които отнемат и най-високата амплитуда, така ще имаш повече динамичен диапазон за носещите информация средни честоти.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 30 Април, 2016, 19:58:52
Процесът е следния - ти предаваш и пречиш на някого (разбирай друг оператор, на или до чиято честота си ти), той подава жалба и тогава има някакъв шанс да бъдеш хванат. У нас оператори няма, освен Видин. Това предполага, че бъхтиш поне 300-400 вата с перфектна антена ВЪРХУ него и предаваш друго, а не Хоризонт, че да има шанс някой да се обади. А на чужденците да пречиш е невъзможно. Един път завинаги - НЯМА ПРОБЛЕМ С ЕКСПЕРИМЕНТИТЕ ДОРИ С НЯКОЛКО ДЕСЕТКИ ВАТА ВЪВ ЧИТАВА ВЪНШНА АНТЕНА! Тоя обхват е много сложен за ефективно предаване, не се бойте, НЯМА ДА СЕ ЧУЕТЕ ДАЛЕЧ.  :drinks:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 30 Април, 2016, 22:22:18
Преди малко слушах предавателя. Много се мешаше с някаква станция. Даже тихо се чуваше и морзов код. Вечерно време явно моят предавател не става за слушане заради мощните станции. Предавателчето се чува малко и на празните честоти на УКВ! :o
На далечни разстояния с висока мощност няма как да излъчвам, дори да няма опасност да ме хванат. Първо - къде ще слагам необходимата огромна предавателна антена; второ - ще трябва по-мощен предавател, за който все още нямам опит и знания; трето - това все пак ще е някакво облъчване, което може да влияе върху здравето (или пък говоря бабини деветини?!).
Преди време бях гледал по Discovery Channel в "Опасно за живота" за растение, което "приема" сигнала на допряна до него кула на мощен АМ предавател. Това растение се беше нажежило много силно (дори изгори човека, който го пипна), и издаваше звук. Даже намерих клипчето за доказателство -

/>
Та, подробности. Нека да не подхващаме странични приказки, за да не стане като с темата за чернобилската ядрена авария. :nea:
Друго, което забравих да допълня - сега излъчвам с телефона. Не вярвам той да прецака предавателчето. :)
Далеч с този предавател и с тази антена няма как да се чуя. Най-много в някой комшия с як приемник и антена, ама наоколо няма такива личности. :D
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 01 Май, 2016, 00:30:09
Имаш си малко радио-царство!  :drinks:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: Radio208 в 01 Май, 2016, 10:19:25
Преди малко слушах предавателя. Много се мешаше с някаква станция. Даже тихо се чуваше и морзов код. Вечерно време явно моят предавател не става за слушане заради мощните станции.
Можеш да направиш осцилатор без кварц и да променяш честотата за да си избереш място на скалата, където няма смущения. Във форума има подобни теми за еднотранзисторни предавателчета с малко елементи и удобни за експерименти.
 
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 01 Май, 2016, 12:24:32
Честито Възкресение Христово! Бъдете живи и здрави и имайте много успехи в хобито. :)

Може да пробвам и с другия осцилатор от Билян за 614 килохерца, но като слушам колко е препълнен вечерно време обхвата на СВ (то и Селената си хваща един куп станции с телескопичната антена, ами какво ли ще е с антената и земята на детекторния?!), май трябва да излъчвам само през деня, когато обхвата е почти празен, за да може да се слуша спокойно предавателя.
Сега мога да накупувам Селени (защото само на нея се чува предавателчето като хората) за всяка стая на къщата и всеки от дома да може да слуша. :master:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 01 Май, 2016, 17:23:34
Телескопичната е по-малък фактор за СВ и ДВ, в Селена-та имаш вградена феритна антена. Ако ти пречи някой предавател на 614 можеш да я завъртиш по дължина към него и няма да го хващаш, но прибери телескопа.  :master2:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 01 Май, 2016, 19:50:54
Точно за да пробие сигнала от твоя предавател над чуждите слаби станции вечер направи съгласуването на антената както е в схемата която ти публикувах. Това ще намали и проникването на сигнала в УКВ и КВ обхватите. Не казвам че ще смутиш някого както е сега, но винаги е добре да се грижим за параметрите на сигнала който излъчваме. Етика в ефира. Ако успееш да съгласуваш антената правилно по схемата ще се изненадаш колко пъти ще се увеличи качеството и силата на сигнала. Мисля че е естественото развитие на проекта над нивото на което е сега. И сложи му обратно диодче на осцилаторчето между захранващия пин и маса, не че ще го изгориш така ама защо трябва да го мислиш.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 02 Май, 2016, 22:51:39
чуждите слаби станции

Въобще не са слаби, Ориго, особено румънските. Сравнително маломощни са, но се чуват отлично за сметка на това. То мощността не е единствения фактор. :) Стрелката на индикатора на Селената на много чужди станции (не че има български) стига до "черно". А пък с антената и земното на детекторния е МАЗАЛО от станции вечерно време. :---
Басите грачат и звука се разваля, когато акумулатора падне. Явно нещо се е повредил. Зареждам го доста време, отчита си, че е зареден на макс, но работи сравнително малко време (общо около 2 часа). Предавателя не е голям консулматор. По принцип акумулатора е на 1 година, доста е използван и е имало продължителен период, в който не е зареждан. Та, какво се оплаквам, ще го използвам докато напълно не "издиша", после ще си купя нов. С адаптери и т.н. не ми се занимава (нищо експериментално не включвам в мрежата). :crazy:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 02 Май, 2016, 23:05:20
Ами станциите са мощни, но са отделечени и сигнала от тях, колкото и да не ти се вярва, е слаб. Чуват се отлично (потвърждавам) не е като да не съм ги слушал, но това се дължи на факта че ефира е чист от към смущения и врху тях няма насрожен друг сигнал. Моя предавател на СВ който е около 60-тина миливата но е относително добре съгласуван с антената докарва стрелката за нивоиндикатора на Селената до началото на скалата където почва черното почти както като е угасен приемника и то в целия тристаен апартамент. Няма шанс да чуеш чужда станция със съвпадаща честота. Та и при теб резултата ще е подобен ако съгласуваш антената с изхода на осцилатора, изпълни от схемата която ти постнах частта от блокчето осцилатор до антената, т.е. друго не променяй в твоята схема. Относно захранването - определено трябва да минеш на мрежово захранване. Не е нужно да е самоделка, купи едно адапторче от тези с превключвае на вторичното напрежение, не са хубави ама за целта ще ти свърши работа. От тези китайските 300 или 500 милиампера. Гледай да е с трафче а не импулсно. С мрежово захранване е възможно да береш и други разни ядове, но обикновено с добро заземяване за предавателя проблемите се решават. Пробвай.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 05 Май, 2016, 22:03:53
Пробвах с адаптер на 12 волта и със стабилизатор на същото изходно напрежение, но нищо положително не се получи - звука стана кошмарен и сигнала се губеше, а 78L05 се нажежи много! След това включих акумулатора и всичко си беше пак нормално. Спазих вярно полярностите, много ясно, заземяването си беше същото.
Утре предстои навиване на бобината. Ще стане ли с трисекционния променлив кондензатор от Селена? Кондензатор 0,01 микрофарада нямам. Ще може ли да се замени с друг високоволтов?
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 05 Май, 2016, 23:37:37
Мисля всичко до 10 до 100 нано ще свърши работа за това място там. Трисекционния от селена може и да стане но ще стои почти отворен. Става и със самоделен кондензатор във формата на дда усукани един около друг проводника с изолация. Примерно една педя усукани би трябвало да докарат този капацитет. Така или иначе това е деликатна настройка, да пипнеш антената или само да минеш покрай нея и й бяга резонанса.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 09:45:41
Намерих само 0,5 микро, 500 волта и 220 нано, 400 волта.
Някой от тези двата ще свърши ли работа?
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 10:09:25
Всичко върши работа, 100 нано не е някаква горна граница. Идеята на този кондензатор е да осигури изолация на веригите, тъй като при резонанс в изхода (настроена антена) има бая височко напрежение в кръга. Едновременно с това е необходимо импеданса на този кондензатор за 1МХц да е малък в сравнение с импеданса на кръга и генератора, от където идва ограничението за МИНИМАЛЕН капацитет. Но той е малък, мисля че идва някъде 5-10 нано, както е писал Ориго. Обаче нагоре - feel free! И 220 става, и 500 нано също. Тук вече идва и момента кои кондери работят добре при ВЧ и кои не толкова, но при тази ниска честота - няма особенно значение, стига да не е електролитен, разбира се.
Самоделен кондензатор в стотиците нанофаради НЕ СТАВА С УСУКВАНЕ. Ориго, направи си сметката колко жица ще трябва и къде ще я денеш?! Имаш около 1пф на 2 см, направи си сметката колко метра ще ти дойдат 500000 пикофарада... Този кондензатор ще има качествен фактор чиста 0. Такива кондензатори се правят само до десетина пикофарада за донастройка във ВЧ вериги.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 10:15:41
Трябва ли и на двете места да е заземено?
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 10:19:20
Не само, но и в ЕДНА ТОЧКА.  :)
Генератора ти е източник на енергията, антената и и околната среда с капацитета между тях ти е консуматора на енергията, а бобинката и променливия са ти преобразувателното звено, което ще ти помогне да ги съгласуваш по-добре. Всички връзки трябва да са МАКСИМАЛНО къси, всички земни на куп в една точка. ВЧ монтаж му е майката!
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 11:20:30
Въпросът ти дали и двете да са заземени ми разкри нуждата от малко обяснение. Генераторите на енергия и консуматорите са т.нар. двуполюсници. Крушката, котлона, батерията са все двуполюсници. Системата образувана от антената и земята също е двуполюсник, но малко по-особен. Основен параметър на една крушка е нейното съпротивление, което определя колко мощност ще се разсее в нея и следователно колко светлина ще се отдели. Този параметър обаче наричаме СЪСРЕДОТОЧЕН параметър, т.е. приемаме крушката за една точка в пространството с дадени електрически характеристики. Така е и с котлона, и с батерията. Котлона има съпротивление, батерията - напрежение (в повечето ситуации вътрешното ѝ съпротивление е толкова ниско, че можем да го пренебрегнем, т.е. да приемем че тя може да отдаде толкова ток, колкото ни е нужно, но ще си подържа напрежението номинално. Това важи за малки товари все пак.)
Антената обаче не е самотно тяло. Тя е проводник, но нека не забравяме, че образува система с друг такъв проводник - земята, в твоя случай окръжаващата среда като цяло. Тя прехвърля енергията, която си генерирал в тази система, карайки цялото земно електромагнитно поле наколо да трепти с честота 1МХц, излъчвайки тези трептения. Нека погледнем какво имаме при теб, ако построиш схемата.
[attach=1]

Това е опростена схема, разбира се. В ляво имаме генератора с неговото вътрешно съпротивление Rg. Тъй като е генератор на правоъгълни импулси, можем да приемем с приближение, че има много ниско такова и да го пренебрегнем. Генератор на напрежение наричаме идеализиран генератор без вътрешно съпротивление, т.е. колкото и ток да дърпаме от него, той си държи напрежението. Има паралел с генератор на ток, т.е. даващ такова напрежение, че държи определен ток през произволен товар. След това имам разделящия кондензатор Cs. Неговия капацитет е толкова голям, че за 1МХц капацитивното му съпротивление е много ниско, например за 500 нанофарада кондер той е само 0.318 ома! Решаваме, че все едно го няма във веригата. АНтената ти е представена от една опростена групичка от резистор Ra и кондензатор Ca. Ra представлява съпротивлението на излъчване, твоето "котлонче" което ни показва колко от енергията реално ще се излъчи в пространството. Кондензатора Ca показва капацитета между антената и околната среда, да кажем земята. Тъй като антената ти е късичка за тия честоти, то тя има силно капацитивен характер и Ca има голяма стойност, а Ra е много мъничко. По тази и причина повечето енергия отива върху Са, а не върху Ra!!! Са е реактивен елемент, т.е. той се зарежда и разрежда, връщайки енергията обратно към генератора, не я излъчва. Как да компенсираме този проблем? Можем последователно на антената да добавим индуктивност. Тя има обратен на капацитета характер и ще подобри напасването между генератора и антената (товара).
Много хубаво, сега имаме бобина и антена, като цяло по-добър товар. Проблемът е, че товарът сега е скрит зад индуктивност и генератора все едно ще бута скала нагоре по хълм. За да напаснем това ново нещо пък към него, трябва да свържем някакъв капацитет С паралелно на генератора. За да можем да напаснем генератора към променливия характер на антената правим този капацитет променлив.
Така можем да кажем, че сме сложили LC звено за настройка. :)
Сега може би си даваш сметка, че въпросът ти "Трябва ли и тук да е заземено?" е силно резонен - РАЗБИРА СЕ! От къде иначе ще се затвори веригата между антената (товара) и генератора (източника)? Нали са ДВУполюсници?
 :drinks:

П.П. Ето тук има калкулатор на капацитивното съпротивление на кондензатор при дадена честота - http://www.sengpielaudio.com/calculator-RC.htm

П.П.П. О да! Забравих - бобинката, добавена към къса антена, компенсираща капацитивния ѝ характер, се нарича УДЪЛЖИТЕЛНА бобина. Поради самоиндукцията, тя буквално ЗАБАВЯ тока през антената, карайки ѝ да изглежда за генератора ПО-ДЪЛГА. Капиш? ;)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 11:38:01
Ох, спи ми се, объркал съм схемата...
Схемата не е LC, a CL моята, т.е. кондензатора е свързан ПАРАЛЕНО НА АНТЕНАТА, а бобинката е откъм генератора.
Извинявам се, разсъжденията са наопаки, но са валидни. В единия случай се съгласува нисък импеданс към висок (както е твоята схема) в другия висок към нисък (както е моята схема).
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 12:16:17
Е, значи да си действам по първоначалната? :master2:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 12:49:03
А, не, моята схема е само за обяснението! Действай си по твоята!
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 06 Май, 2016, 16:13:44
Именно за това казах ограничението във високите стойности на този кондензатор преди индуктивността, защото обикновено кондензаторите с по-голям капацитет имат по-ниска собствена резонансна честота, от там не е хубаво да се слагат излишно големи стойности, макар че може би за прехвърлящ за 1 мегахерц проблем няма да има.
Относно самоделния усукан кондензатор - имах предвид че с него може да замени променливия кондензатор след бобината който е от 0 до 50 пико фарада. Как можа да си помислиш че му предлагам прехвърлящия десетки нанофаради да го прави с усукани жици  :D? Но наистина по-добре една секция от променливия на Селената.
А моето мнение за прехвърлящия кондензатор е че не е нужно той да бъде високоволтов, върху него почти няма ВЧ напрежение. Високоволтов трябва да е кондензатора от антената към земя т.е. променливия, а той колкото толкова и без това туй осцилаторче няма да докара размах на антената по-голям от 50 - 60 волта че и толкова няма да има.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 18:30:29
 :D Построи го, настрой го в резонанс и го пипни... пак ше си говорим! На моя (с ЛМ386 и кварцовия осцилатор) се развиха някъде 180-200 волта в резонанс в точката между C и L!
А за усуканото не съм те разбрал нещо  :D
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 18:37:52
Звеното е направено. Сега предавателчето се чува два пъти по-далече и по-силно от преди. Конструкцията на всичкото отгоре си стана привлекателна за окото. :D
Чува се при изцяло отворен променлив. При затваряне звука постененно отслабва, но пак си се чува. Стрелката на индикатора на Селената си седи повече на "черно". 8)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 18:42:30
Страхотен е станал!!!!
Това, че няма ясно изразен пик говори, че трябва да поекспериментираш с бобината и/или антената. Това звено е за 3 метра антена по принцип и за бобина с горе-долу точна индуктивност. Пробвай с по-дълга / къса антена и повече/по-малко навивки на бобината.
Гордея се с теб!  :drinks:
П.П. Басейна при вас в добро състояние ли е? Като за с бебе?
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 18:58:13
Ок, видях проблема!!! На този кондензатор твоя МИНИМАЛНИЯ му капацитет е около 20-25 пикофарада! За това и не можеш да го настроиш. Трябва ти по-малък кондер за целта. Може да ти изкопая другата седмица и по еконт.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 06 Май, 2016, 19:01:52
Щом работи най-силно при отворен променлив, трябва да се развият навивки от бобината, не влиза в резонанс дори при минимален капацитет а е все под резонанс. Може спокойно да се развие така че резонанс да се наблюдава около последната четвърт от хода на кондензатора, не е нужно да се ходи до такива малки стойности на капацитета, мисля че няма проблем да си работи с малко по-висок капацитивен товар, стига да е в резонанс трябва да излъчва добре въпросната жичка независимо от капацитета. Силата на сигнала ще се увеличи още повече, може и при съседите да се чуе :).
Иначе съм правил предаватели с подобно съгласуване на антената с генератора, и да ти кажа не съм изследвал колко е реално напрежението на ПХ в точката на антената защото и сондата на осцилоскопа товари достатъчно за да свали Q фактора пък и аз умишлено съм свалял Q фактора защото прекалено високия Q води до тясна лента и прекалено замъглено звучене на сигнала. Но щом казваш 200 волта ще се съглася, особено ако става въпрос за 200 волта от връх до връх.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 19:15:02
И ти ли знаеш за този "световноизвестен" басейн?! То аз не съм чул някой да не го знае. :D
Той отваря някъде края на май. Водата е чиста, филтрира се непрекъснато. Съставът й е богат на хлор и по-беден на минерали. Водата е кошмарно студена, но в по-малкото басейнче за деца е добре. Ходи се само в най-големите жеги, иначе - настинка. Цените са безбожно високи - 30-40 лева за деня не ви мърдат. Персонала е отвратителен. Аз този басейн въобще не го харесвам, но въпреки това лятото е ПЪЛНО с хора. Едно време си беше лукс...
Не искам да те разочаровам за плажа, но според мен Рударци за нежителите става само за точене на минерална вода (но и тя си е силно минерализирана) и за туризъм.

Предавателчето се чува дори с диод между антена и земя в близост до него. За антена използвах половин метър кабел, а за земно - докоснах с пръст. Чува се отлично с трансформатор + две телефонни капсули по 260 ома. :D

Сега намотки ли да размотавам (и ако да - колко) или пък да слагам друг кондензатор?

П.П: намотките са 90 върху тръба Ф 50. Телта е Ф 0,3. Кондензатора е 220 нано, 400 волта.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 06 Май, 2016, 19:50:02
Мисля че може да започнеш да размотаваш, по малко и без да режеш че да може да ги върнеш пак на мястото им. Първо заземи предавателя за заземителя и кажи дали при въртене на кондензатора от напълно затворено към напълно отворено силата на сигнала според стрелката на Селената само се покачва или се покачва а след това започва да спада. Ако само се покачва мисля че трябва да развиеш няколко навивки. Сега имаш индуктивност около 385 микрохенри. Може да я намалиш до 80 - 83 навивки за начало, после може и повече ако пак не излиза резонанс. Търсим да имаш в последната четвърт от хода на променливия кондензатор пик в амплитудата на сигнала и след това спадане отново (по стрелката на селената). И този кондензатор прехвърлящия дето си науми че трябва да е високовотов, просто за протокола - не не трябва, високоволтов трябва да е кондера от антената към маса (т.е. променливия). Постоянния развързващ кондензатор може и 50 волтов да е. Но не казвам да тръгнеш да го сменяш, тоя 220 нано е добре стига да е керамичен многослоен (не ми се връзвай не пипай кондера).
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 19:59:03
Обаче освен звеното не забравяй кондензатора 0.01 микро, и трябва да е високоволтов! Поне 400 волтов. Може и по-голям, и 100 нано става.

Билян така каза. Кондензатора 220 нано е керамичен. Значи сега да си играя с бобината?
Сега проверих пак - при въртене на оста на променливия кондензатор не се променя особено сигнала (индикатора помръдва само малко).
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 06 Май, 2016, 20:12:22
Да, не си близо до резонанс предполагам затова е малка промяната, но е важно да кажеш дали е еднопосочна промяната с въртене на кондензатора на отваряне или се покачва а после спада... това е важното.
Билян съм сигурен че е допъснал печатна грешка като е писал това за кондензатора. Има предвид променливия кондензатор след бобината дето е от антената към маса. Сам той каза после че прехвърлящия е късо съединение по висока честота, няма как да се очаква върху него да има стотици волти. За мен върху него практически отсъства ВЧ напрежение и той също ще се съгласи с това сигурен съм.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 20:13:54
Играй си със всичко Дака! А бобинката действаш така - развиваш 40 навивки, правиш ушенце, навиваш 10, правиш още едно и така, изводи. Отвеждаш навън, придържайки опъна на намотката, правиш 6-7 навивки и продължаваш натам бобината. Накрая БЕЗ ДА РЕЖЕШ примките на ушетата ги зачистваш и калайдисваш. Нещо такова става, това е много дълго по принцип, но все пак е за демонстрация. Тъпчото ги е срязал ушетата, ти недей.

[attach=1]
За силата на звука си разчитай на ушите - способен си да доловиш едва 2 децибела разлика!

Ориго, тази антена е високоомна. В нея при резонанс в звеното се развиват стотици волтове. От другата страна на кондера е генератора, който или е на маса, или е на 5 волта, т.е. все е ДОСТА по на ниско. Разбира се, че има ВН върху разделящия кондер! Не защото тече голям ток през него, а защото кръга от едната му страна е в резонанс и то последователен, напрежителен. Върху променливия става лудница при точна настройка. Ти разсъждаваш все едно му е на маса другия край, но там е генератора. Иначе щеше да шунтира кръга и край на резонанса.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 20:22:40
А и нещо друго - при пускане на телефона към предавателя, телефона започва да цикли и сам да си работи. При изключване от жака или при изключване на захранването на предавателя се оправя. Преди го нямаше този проблем. Да не си прецакам телефона така? :help: ???
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 20:30:22
Никога не си включвай телефона към предавателя без да си го заземил. Напълзно е възможно да ти се набие ВЧ в телефона и да, може и да го забиеш. Не вярвам да го опушиш, ама... Заземи ви вторичната намотка (тази откъм телефона).
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 20:30:40
На Даката толкова си му е акъла... Отдалечих Селената от предавателя и при въртене на променливия се чуваше разлика (при отворен - чува се, при затворен - започва силно да пращи и слабо да се чува). Само не знам на Самсунга (телефона) какво му стана...
Заземил съм и на двете места (променливия - ротор и едното краче на осцилатора). Може и заземителя да не е подходящ.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 20:36:25
Модерните смартфони са такива боклуци, че не е истина, не го мисли. И да, определено тряжюбва по-далече Селената! Твоя предавател вече еси е силничък че да стои до нея. :)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 20:41:01
Самсунга е ПЪЛЕН БОКЛУК! Миналата година беше за 2 месеца на сервиз, а тогава се бяха минали само няколко месеца след закупуването му.
Заземителя е алуминиевия парапет на терасата (3-ти етаж). Даже и връзките са помиярски. Утре ще ги пооправя.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 20:44:06
99% съм сигурен, че тоя парапет въобще не е заземен... измери между него и фазата в контакта напрежението. Ако е 230 волта, значи е заземен. Нямате ли там някакви метални тръби? Парно, вода?
Не си закачай телефона за тая схема преди да си намерил някакво смислено земно.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 21:09:15
У нас всичко е ПВЦ. :mad: Не може ли да се заземи с нулата?
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 21:17:01
Като няма друго е вариант, но не най-добрия по ред причини.. Блокът нов ли е? 3 жилна ли е инсталацията (фаза, нула, земя) или двужилна? Ако е трижилна се хващаш за ламаринките на Шуко контакт и си готов, като разбира се ВИНАГИ ПЪРВО ПИПАШ ТАМ С ФАЗОМЕРА, че майсторите са едни помияри понякога... Ако обаче е двужилна трябва внимателно пак да провериш кое е фаза, кое е нула. В много случаи нулата в по-старите ( а и в много по-нови) блокове не е заземена добре в мазето и всъщност е на някакво напрежение над земята, аз имам случай с 96 волта отгоре! Но като няма друго - пробвай. Бъди внимателен много, 100 пъти мери, един свързвай, едната ръка в джоба, пантоф с гума отдолу (или друга изолация). Ползвал съм в походен режим нулата за единия ми предавател. Един път бяхме на гости 10 дена в Кюстендил (минералната вода там е дар от боговете!), взехме си с нас нашия Орион 420А и предавателчето. Нашите приятели бяха в тотално умиление от готиното радио и готиния звук. Ползвах нулата за земно, нямаше друго в хола, където беше радиото. Само дето бойлера им, стар Елдом, имаше анодна защита и от индикацията ми бръмчеше радиото, та го разкачихме хаха.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 06 Май, 2016, 21:19:59
По отношение на телефона - малък ипулс има при пускане на предавателя защото модулиращия траф работи и в двете посоки, но едва ли това обърква смартфона, по-скоро високочестотното поле.
Относно прехвърлящия кондензатор, с този капацитет никакъв последователен резонанс с бобината няма, последователния резонанс е между бобината и променливия кондензатор който е към маса. Този прехвърлящия служи само да реже постояннотоковата съставка на изхода на генератора и върху неговите два извода няма ВЧ или поне почти няма. Но между десния му извод (от към бобината) и маса има ВЧ естествено, това е все едно изхода на генераторчето, важното е че не е между неговите изводи не е той този който е подложен на сериозна реактивна енергия. Иначе е вярно ако и той беше с малка стойност съизмерима с тази на променливия кондензатор в дясно щеше да има и върху него значителна ВЧ съставка. В момента аз го приемам с приближение като късо съединение по ВЧ и в същност след него има същото ВЧ което на изхода на генераторчето.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 21:22:41
Може, може. То на най-простите схеми съм правил най-големите грешки. :)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 21:34:19
А, без игри с 220 волта! Живея в къща. Инсталацията е нова (на няколко години) и е трижилна.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 21:46:21
Ми закачай за земното де! Не за нулата, за земята.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 21:48:56
Намерих ти кондер!!! КПВ, 50пФ, е такъв (от нета е че не ми се снима)
http://www.zip-2002.ru/albom/kpv50pf7.jpg
Даваш му подвижната секция на земя да не ти се меша отверката и си готов! :) Ще ти го пратя другата седмица.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 22:06:18
Намерих ти кондер!!! (...) Ще ти го пратя другата седмица.
Защо бе, човек? Не може ли да стане с променливия от Селената?
Бобината последно така ли да я оставя?
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 22:22:23
Виж сега, променливия от селената е прекрасен трисекционен кондензатор с вернерен механизъм за забавяне на настройката. Това е приемен кондензатор, с него можеш да експериментираш от детектор до суперхетеродин с двойно преобразуване, цялата гама радиоприемни схеми. На изхода на предавателя ти има нужда от кондер, който ще настроиш ВЕДНЪЖ за дадената антена и ще си го слушаш, една секция и то много по-малък капацитет. Най-много да ти се наложи да го побутнеш някой път, ако мръднеш жицата. Не си закопавай готиния променлив кондер за такава скучна задача. Има такива достатъчно, не ми е проблем. Освен това ще ти е по-компактен, все пак най-накрая ще влезне в кутийка тоя предавател, нали? За какво ти е тоя туч тогава? Взимай, слагай и се кефи! :)
А бобината я направи с изводи, както ти казах, ще ти позволи да напасваш предавателя в повече ситуации. Винаги има смисъл.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 06 Май, 2016, 22:27:53
Че защо ми е кутийка? Така е по-тарикатско. :D
Добре, ще направя изводи на всеки 5-10 намотки.
Ами кондензатора 220 нанофарада, 400 волта да го оставя ли?
За кондера - на ЛС.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 06 Май, 2016, 22:34:02
Е, както те кефи! :)
Остави го, да. Дай пак данни, че изтрих всички съобщения онази вечер, да.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 07 Май, 2016, 11:18:15
Честит Ден на радиото, колеги! :)

Днес ще навивам нова бобина, старата я прецаках. На всеки 10 навивки ще направя извод. Включих старата схема (без звеното) и смартфона се оправи. Сигнала се влоши. Явно високочестотното поле обърква работата на смартфона, а не заземителя. Прав е Ориго. За земно ще забия пак кол в земята, но по-малък - 60-70 см., защото не се знае инсталацията от кого и как е правена. Днес имам цял ден на разположение, ще празнувам празника като как си трябва. :D
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 07 Май, 2016, 16:52:50
Направих новата бобина с изводите. На 90 навивки си има най-голяма разлика в сигнала при въртене на променливия кондензатор (доближава се най-близо до резонанса при този брой навивки). Сега точно не мога да го определя на коя навивка е, повече не ми се занимава. Каквото, такова. Но пак си се усилва близо 2 пъти сигнала.
Забих и колеца. Телефона си се оправи. Явно Билян все пак не е бил с грешно мнение. :D
Ще видим какво ще стане с кондера. Предполагам, че може да е по-добре с него, отколкото с трисекционния променлив. :D
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 07 Май, 2016, 17:21:54
Ми не съм я!  :) Казх ти го от опит! Един път се опитах да захраня в края една антена на 14МХц с моята станция, 100 ватова. Захранените в края антени имат високо входно съпротивление (точно като твоята) и въпреки, че беше около дължината на вълната (20м), все си беше мизерия. Вместо да сложа траф на входа (например 1:9, че да не е такъв ужас разликата до 50-тте ома изходно на радиото) и да навия 2 метра коаксиал на дросел, аз се измързеливи и реших така да я пусна! Е това беше грешка...
Поради голямото разсъгласуване и ниското КПД на антената, голяма част от моите 100 вата не се излъчиха, а се върната по оплетката на коаксиала обратно към радиото. И като сметнеш, че тук земното ми е парното, и то с 6м жица до радиото, нещата бързо се прецакаха. Първо спря да ми бачка мишката, която беше най-близо, след това всички УСБ-та на компа (стационарна яка машина), заби монитора, телефона ми угасна сам (е тва ме вцепени) и накрая замръзна компа и ми запищя свирката на биоса на дъното! Това се случва, когато се опитваш не само да набуташ енергия в лоша антена, но и го правиш спрямо лоша земя - кабелите стават антена.
Добавих траф 1:9, навих коаксиала на дросел, че да не текат токове по оплетката, и всичко заспа! Не че антената стана по-добра, беше скръб, ама поне не си пълнех стаята с ВЧ излъчвания. Всичко си бачкаше ок.
Твоя предавател може да е някакви миливати, обаче като имаш резонансни вериги и процеси и антена, която е меко казано никаква, цялата тази енергия де да се дене - в настройващото звено и във всички жици наоколо, включително тази между телефона и предавателя ти. Без земно можеш да се оправиш някак на УКВ с балансирани антени, но надолу - земното е задълже, да не говорим за най-долу, СВ и ДВ.
 :drinks:
Няма по-добър начин да отбележиш днешния празник от твоя - да слушаш твоя предавател на твоето радио! Браво!
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 07 Май, 2016, 18:09:16
Празника празнувам страхотно!!! Преди малко разходих Селената из целия двор и предавателя се чуваше отлично! Стрелката на индикатора си стоеше на черно през почти цялата обиколка! :D
100 на 100 се чува и в комшиите нещо. Даже може и на плажа да се чува, понеже живея близко до него. :D
При по-голямо отдалечаване на Селената се чува по-значителна промяна на звука при въртене на променливия. ::)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 07 Май, 2016, 19:18:27
При по-голямо отдалечаване на Селената се чува по-значителна промяна на звука при въртене на променливия. ::)
Какъв извод можеш да си направиш от този факт? :)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 07 Май, 2016, 19:37:16
Какъв извод можеш да си направиш от този факт? :)

Че вече съм "сериозен радиолюбител". :D :D :D
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 07 Май, 2016, 19:42:07
 ::) :D
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 07 Май, 2016, 20:37:25
По-скоро че сигнала пада под нивото на сработване на АРУ и виждаш цялата промяна в силата на сигнала без да бъде компенсирана от системата за АРУ.
Айде сега след като си вкарал антената в резонанс пусни пак приемника по КВ обхватите и после УКВ приемник да кажеш дали е намаляло проникването на сигнала в тези нежелани бандове. Поне на УКВ трябва да е изчезнало. Е говорим за разстояние 5 м. от предавателя. В близост до антената сигурно пак има нещичко.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 07 Май, 2016, 20:48:28
Пак има проникване в УКВ и КВ обхватите, но малко по-слабо. На голямо разстояние сигурно изчезва. А и не съм много близо до предавателя.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 07 Май, 2016, 21:03:59
Сега отдалечих Селената още малко и това проникване изчезна и в двата обхвата. На СВ си се чува, не съм я отдалечил чак толкова.
П.П. : На моят Акорд 104 (не е далече от предавателя) се чува доста басово и хубаво. :D
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 08 Май, 2016, 08:52:51
Следващото, което можеш да забележиш, е че когато си настроен точно на честотата се чува леко глухо, а с малка разстройка нагоре или надолу излизат високите в музиката. По принцип в европа за АМ канал се приема сигнал с честотна лента 9кХц, т.е. предавателя се модулира със звук, който е строго изрязан над 4.5кХц. При АМ се получават т.нар. ленти под и над носещата. Демонстрирам с картинки:

[attach=1]

Ако с червено е представен звукът от телефона ти, а с черно носещата ти честота от генератора, то отдолу със синьо е даден резултата от амплитудната модулация. Тя е, както си ѝ казва името, модулация по ниво. Когато няма звук имаме само носеща сме на 0% модулация. Когато вдигнем нагоре двойно или смъкнем надолу към нула нивото нивото на носещата, казваме, че имаме 100% модулация. Повечето радиоапарати не се чустват добре при толкова дълбока модулация и им стига между 30 и 60% като цяло.

[attach=2]

Тук виждаме как изглежда сигнала при 50%, 100% и 150% модулация. Интересното е при 150% - както виждаш се появяват нови връхчета в сигнала, които го изкривяват и карат предавателя да излъчва хармонични честоти. Това не трябва да се случва, т.е. е хубаво да си държиш модулацията под 90% като цяло. Има техника, която се използват при големите предаватели, наречена несиметрична модулация. Тя позволява да се качиш над 100% "нагоре" (например до 120-150%), но да не слизаш под 0% надолу и да не правиш нови "връхчета" като по този начин се получава мощен сигнал за покриване на големи разстояние. Техниката не е сложна, но не е приложима при твоята схема. Така че си дръж нивото на аудиото достатъчно, че да се чуваш ясно, но не повече. Да пазим хигиена в ефира, само така ще си осигурим спокойно бъдеще с много любителски сигнали в ефир.

[attach=3]

Ето ти и една осцилограма от истински АМ сигнал, наблюдаван на двулъчев осцилоскоп. Горе е модулиращия тон, долу АМ сигнала.

[attach=4]

Докато горната картинека е осцилограма, т.е. ниво на сигнала спрямо времето, то тази е спектрограма или ниво на сигнала спрямо честотата. В средата виждаш носещата, в твоя случай 1МХц, а от ДВЕТЕ ѝ страни се виждат двете странични ленти, които се образуват от АМ. От тази картинка можем да си направим 2 важни извода за АМ:

1) АМ сигнал заема в ефир двойно повече лента, от тази на модулиращия аудио сигнал. По тази причина за да се поберат в 9кХц канал, АМ предавателите ограничават звуковия сигнал с филтри до 4.5кХц. Повечето радиоапарати и без това имат около 10кХц лента на пропускане. Точно и по тази причина когато си точчно на честотата чуваш звука глухо, а леко в страни се чуват високите. При теб няма филтър, телефонът ти пуска звукова лента над 15 килохерца, която приемникът не може да обхване, защото АМ сигнала ти става 30кХц широк. Причината за това 9кХц ограничение на АМ е проста - поради ниските честоти в СВ обхвата няма място за станции с по-широка лента. Ако всички бъхтеха 15кХц звук на АМ в целия банд щяха да се поберат някъде 35 предавателя. При 9кХц лента се побират 120. За това и висококачествен звук имаме на УКВ, там честотите са високи и има много повече място. СВ обхвата е широк 1.08МХц (1600кХц - 520кХц), а FM е широк 20МХц (108МХц - 88МХц)!

2) Забелязваш ли как голяма част от енергията на сигнала е в носещата, нейната амлитуда е много по-висока от тази на двете странични ленти? А в същност полезната информация е в тях, не в нея! Това е един недостатък на АМ. Има още два варианта на АМ, които са по енергоефективни. Единия е с премахната носеща и се нарича DSB (dual sideband, или двойна странична лента) и чрез т.нар. балансен модулатор се премахва носещата честота от сигнала и цялата енергия на предавателя се хвърля в двете ленти. Другия се нарича SSB (single sideband, или една странична лента) при който освен носещата е премахната и едната от двете идентични странични ленти.  Там в енергийно отношение нещата са най-добре и тази модулация се използва широко в професионалните и любителски връзки на КВ, но демодулирането на сигнал без носеща си има своите особенности. Нужен е синхронен детектор, който възстановява носещата, без която обикновен диоден детектор, като твоя в детекторния приемник и другите ти приемници, не биха се справили. Схемата е сложна и никога не е въведена масово в концертните приемници. За сметка на това са направени редица разработки и открития за вдигане на КПД на самите предаватели чрез нови схемни решения за модулатори и усилватели, но няма да говорим сега и тук за тях. Ако си настроиш селената малко над 7МХц и 14МХц вечер в любителския обхват ще чуеш връзки, но неясно, като крякане на жаби. Това е SSB, за нея нямаш детектор.

Причината да имаш "проникване" (е хехеее...) на по-високите честоти е просто. Генератора ти не генерира 1МХц синусоидален сигнал, а правоъгълен. В него се съдържат всички хармоници на 1МХц, 2,3,4 и така нагоре! Пак показвам с картинки:

[attach=5]

Първата точка а) ни представя чиста синусоида с една честота. Точка б) ни показва какво се получава ако с първата смесим втора с два пъти по-висока честота. При точка с) се вижда резултата от смесването на основната с още 4 хармонични на нея - почти правоъгълни импулси! Тук разбираме, че всеки превоъгълен импулс може да бъде разпаднат на смес от поредица хармонични на основната честота синусоиди.

[attach=6]

Тук е дадено малко по-ясно. Основната честота е в синьо, двата хармоника са червения и жълтия, резултата е зелен.

[attach=7]

Тук виждаш и спектъра на такъв сигнал! Както се очаква имаме силни хармонични нагоре по честотите.

[attach=8]

Ето ти и спектър АМ сигнал, когато носещата не е синусоидална! Твоя сигнал изглежда така. Освен двете странични ленти имаш още огромен брой други чифтове. Точно тях чуваш на КВ и УКВ. ;)

Това е като цяло за АМ, ако имаш въпроси казвай!  :drinks:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 09 Май, 2016, 20:23:08
Следващото, което можеш да забележиш, е че когато си настроен точно на честотата се чува леко глухо, а с малка разстройка нагоре или надолу излизат високите в музиката.

Точно така е! Затова не нацелвам точно честотата, за да се чуе и някой висок тон. :D Разходих се със Селената нагоре-надолу по улицата и се "чувам" на изумително голямо разстояние! Сега щом имам сигурно заземяване, мога ли успешно да захранвам със стабилизатор Електрон ТЕС 12-3 НТ? Предишният път с него 78L05 прегря и сигнала доста се влоши! Имам също и адаптер с изходно 12 В - https://www.google.bg/search?q=MU12-2120100-C5&biw=1280&bih=914&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiSxfr4v83MAhUCEJoKHSJrCIYQ_AUIBigB#imgrc=ien3CEbvrv6X8M%3A Той ще може ли да ми свърши работа или пък стабилизатора? Без ваше мнение не смея нищо да опитвам. :---

П.П.: Биляне, кога да очаквам кондера? :blush: ::)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 09 Май, 2016, 20:32:12
Миналия път ти е прегрял 7805, защото се е самовъзбудил без кондензаторите до него... Мери стабилизатора преди да го ползваш, не вярвай на надписи. Измери го без и с товар някое крушле 12 волтово да го видиш дали е във ред. Ако е - ползвай!
Адаптора НЕ става - импулсен е! Ше ти напълни ефира с БЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗ.
Успя ли да разбереш написаното от мен?
Кондера - утре сутрин го пращам!
П.П. ТЕС-а изглежда много добре и запазен! Честито за БГ класиката. Ако имаш с какво измери 8-те електролитни дали не са засъхнали и ги смени ако са. Ако нямаш можеш направо да ги смениш за профилактика.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 09 Май, 2016, 20:39:22
Да, мерси за изчерпателната информация. :) Тези дни ще си търся качествен мултицет, че преди време си бях купил от битака някакъв за 5-6 лв. Купих му батерия, включих го и "честито" - менте. ???
ТЕС-а не е мой. От нета е. Мързеше ме да го снимам. :blush:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 09 Май, 2016, 20:49:19
Кат купуваш без да пробваш... :)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 11 Юни, 2016, 21:19:21
Ето го и новият-стар предавател. Вече е с "обратен" силициев диод 1N4007 успоредно на 7805 ТО220. Стабилизаторчето и другите елементи изкарват точно 5 волта (5,02-5,03). Скоро ще му сложа също "обратен" ценеров 1N5339BG успоредно на осцилатора. Ориго да каже откъде ги измисли тези 15-волтови ценери, три пъти над напрежението, което тече по веригата?! Предавателя се лови в радиус от 50 метра горе-долу, като в къщата има доста смущения, макар че индикатора на Селената си седи предимно на "черно". Детекторното радио изкарва цели 0,7 волта в близост до него (предавателя). Този път гледах да използвам възможно най-малко кабеляк, но без платка стават малко трудно нещата. Няма никаква разлика между Биляновия кондер и трисекционния променлив в сигнала. Затова оставих отново променливия. Пак се чува най-добре при отворено положение, при затваряне сигнала постепенно се влошава, дори започва да не се чува. Бобината е същата: 90 намотки с тел Ф 0,3 върху тръба Ф 50. Сега ще помоля Билян да сподели твърдението си, че тази верига е напълно работоспособна. Може и аз нещо да не съм видял или неволно да съм дал някъде късо съединение. Този път вече имам едно наум и съм се погрижил да не се случи отново гаф. :D
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 11 Юни, 2016, 21:44:15
Не докарваш резонанс просто. Я закачи антената към 50% от навивките на бобината и тествай пак, кажи как е тогава. На 1МХц ли си или на 614кХц?
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 11 Юни, 2016, 22:17:16
На 1 мегахерц. Да пробвам ли с друга бобина с изводи на всеки 10 навивки? Сигурно си прав, защото антената не жъка. Ами защо тогава има разлика в сигнала при въртенето на оста на променливия?
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 12 Юни, 2016, 07:25:18
Знаеш, че всеки резонансен пик се намира някъде по честотния спектър и има честоти над и под него. Ти си някъде там, от двете страни. Като отваряш променливия и сигнала се увеличава ти се "катериш" по резонансната крива към върха, но така и не я достигаш. Пробвай с други елементи и ще разбереш. Няма значение дали си под или над резонанса, измени нещо и пробвай - дали ще е дължината на антената, дали индуктора. Кондера ти е променлив вече така и така. по-дълга антена ще ти даде по-нискочестотни резонанси и това е най-лесния начин за тест. Тази схема е смятана за 2-3 метра антена да резонира (нещо такова, при мен май беше 1.8м). Пробвай с 4 метра, после с 1 метър, или закачи бобината на 50% навивки, сваляйки индуктивността на 1/2. Поиграй си, смело, нищо няма да прецакаш. Използвай си приемника с мултицета като метър на напрегнатостта на полето, което и правиш вече без някой да ти е казвал - браво. :) Такаще получаваш не само субективна слухова оценка, а и реални относителни данни, което си е безценно.
Като гледам май е време да започнеш да си водиш записки в една тетрадка с дати, схеми, резултати. После ще си си благодарен за усилието и няма да повтаряш грешки.  :hi:
П.П. Моя кондер се различава от твоя не само по максималния капацитет, но и по минималния, като при мен е няколко пикофарада, а при теб трябва да е към 10-20. Това също е фактор. Мързи ме да вадя, имам същия някъде да меря... Ако се налага и е важно кажи, ще го изкопая и ще го мерна.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 12 Юни, 2016, 08:49:28
Антената може и да не е точно 3 метра, не съм я мерил. Но 100 на 100, че не е по-малко от толкова, даже може и да е повечко. Добре, ще направя нова бобина със 100 навивки, като на всеки 10 ще има извод. Този трисекционния се изменя от 10 до 430 пикофарада, доколкото си спомням. ВЕФ-овия се изменя от 9 до 365, ниските стойности са почти еднакви. В резонанс предавателя на какво разстояние ще се чува? Ще има ли още по-голямо подобрение в сигнала? Да не хвърли някой силен хармоник на ЧМ-то и тогава да стане лошо?
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 12 Юни, 2016, 09:03:33
(...) 90 навивки проводник 0.4-0.6 върху макара 5 сантиметра диаметър ще ти дадат 320 микрохенри. ;) (...)

Ааа, ето я грешката... Моята тел е Ф 0,3 и затова не става.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 12 Юни, 2016, 12:00:41
Напротив, хармоничния състав е минимален в резонанс, как иначе! Тчоно там имаш максимален ток в антената, минимални хармоници, максимален обхват. Колко и най-добрата врачка не може да каже - пробвай и ще видиш, зависи от всичко...
Разликата в проводника не е фатална, дори така я смятам около 430 микрохенри с по-тънкия проводник, дълга ти е май антената.
Тоя предавател нищо силно не може да хвърли по принцип, стига трепети около смущенията.  :D
Преди да се захванеш с друга бобина сложи 2 метра антенка и пробвай пак с настройката. Що направо на трудното? Няма да изгубиш нещо обхват особен, повярвай ми, заради по-късата жичка. В резонанс нещата стават бая по-силни така и така.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 12 Юни, 2016, 12:40:33
Такааа... Скъсих антената и сега е дълга там някъде - 2 метра. Пуснах предавателя и сигнала се влоши, но се чуваше по-добре на полуотворено положение на кондера. Намотах бобина със 100 навивки и с изводи на всеки 10. Сега да тествам ли с нея?
Принципно станцията си седи все на черно на индикатора на Селената по стаите, но много бучи, преди като че ли го нямаше това бучене. Нещо и звука май е слабичък. Не съм правил нищо на трансформатора.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 12 Юни, 2016, 12:42:33
Тествай бре, кой те спира! Откриваш за себе си особенностите на твоя си монтаж сега. Я пробвай и с по-дълга, тури един метър отгоре на старата дължина и пак пробвай. Може сега на хармоник да е настроена, не на основния. Развърти селената нагоре, да видиш дали се лови по-ясно някъде.
Колкото е по-къса антената, толкова е по чуствителна на околната среда, предмети, смущения. Защо е така оставям на теб да осмислиш. :)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 12 Юни, 2016, 13:21:29
Ниското ниво на звука е заради таблета! Нещо се бъзичка. Със Самсунга + друг трансформатор звука се усили.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 12 Юни, 2016, 13:49:13
Пробвах на 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100 навивки как е. На 90 е най-голяма разликата в сигнала при въртене оста на променливия. Явно там някъде се "крие" резонанса. Чува се най-добре при полузатворено положение. Може и антената да е била дълга преди това. Абе, най-лесно е да се измери кръга като нормалните хора, ама с к'во, като нямам нищо за случая?!... :morning1:
А, да, на първите 20-30 намотки се появява някакъв хармоник.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 12 Юни, 2016, 19:32:10
Значи по въпроса за ценеровия диод за който питаш. Първо да изясним как работи ценера - това е като обикновен диод който в едната посока е отпушен при 0.7 волта напрежение и протича ток през него. В обратна посока обаче (положително напрежение на катода) при определено напрежение (това което е написано на корпуса или в спецификацията) настъпва т.нар. ценеров пробив и диода започва също да провежда ток. Това целим тук като свържем ценеровия диод с катод към крачето за +5 волта на осцилатора и анод към крачето за маса. Хем не допускаме появата на по-ниски напрежения върху осцилатора от -0.7 волта хем ограничаваме положителните модулационни пикове. Стойността на ценера не трябва да е такава че да се отпушва от захранващото напрежение така че ти го храниш на 5 волта но ценера трябва да е на повече. Ако сложиш 5 волтов ценер и той вземе че се отпуши от захранващото напрежение ще се повреди и той и стабилизатора 7805. Защо 15 волта ли? Ами модулиращия ти трансформатор като пуснеш музика от таблета увеличава амплитудата на звуковия сигнал и на изходната му намотка получаваш все едно звуков сигнал (променливо напрежение) с амплитуда 5 волта. Това напрежение се сумира и изважда със захранващото напрежение 5 волта и така през положителните полувълни имаш 10 волта върху осцилатора спрямо маса, а през отрицателните имаш 0 волта. Така и модулираш амплитудата на изходящото високочестотно трептение. Затова ако сложиш по-малко от 10 волтов ценеров диод ще ограничаваш положителните полувълни на модулиращия сигнал. Сега по отношение на запаса над 10 волта, може би наистина макло съм прекалил като съм написал 15 волта, айде да го сложим да бъде 12 волтов ценеров диод. И моля те не го пускай повече изобщо без ценера защото е твърде вероятно да изпукаш и новия осцилатор ако не от положителните пикове, то от отрицателните които ти захранват осцилатора все едно на обратно а това е най-страшното нещо за полупроводниковите схеми. Това е! Успех!
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 12 Юни, 2016, 19:40:01
Е, тук имаме две мнения по въпроса - Биляновото и Ориговото. Сега кого да послушам??? Ами ако му сложа още по-голям модулиращ траф (напр. от лампово радио), ще се вдигне ли нивото на звука? Два пъти по-тихо се чува моята станция, в сравнение с другите. Да не говорим, че в стаите на къщата бучи адски много, въпреки че индикатора на Селената, както казах, си седи на черно. По двора е що-годе по-добре. Звука от телефона е на макс. Но пък с по-голям траф да не стане беля...
П.П: Вече си купих три бройки 15-волтови ценери.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 12 Юни, 2016, 20:26:35
Повече от 100 процента модулация няма как да докараш респективно и по-силен звук, и няма никакво разминаване между двете мнения моето и това на Билян, в перфектен консенсус сме, просто ти очевидно не схващаш цялата идея на нещата достатъчно добре. Размера на трафа в случая няма значение толкова колкото предавателното му отношение, но ако ти е кекав телефона така или иначе няма да постигнеш достатъчно дълбока модулация с него какъвто и траф да сложиш. И най-накрая не знам колко ще устиска осцилатора дори всичко да е ок, при положение че му дават да се храни на 5 волта а ти го бъхтиш в модулационните пикове до 10 волта просто не знам какво ще е бъдещето му - зависи как е направен и колко е як. Но нищо повече не пускай докато не сложиш ценера поне. Айде със здраве и успех!
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 12 Юни, 2016, 20:34:59
Сложих ценера. Звука действително е слабичък. Че моят телефон е кекав, кекав е. То днешен телефон читав няма, всичките са еднакви ментета. Явно трябва да давам звук от друго нещо. Билян ми каза да сложа 1N4735 (6,2V) или 1N5339BG (5,6V), а ти - 15-волтов.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 12 Юни, 2016, 21:08:42
Аха, сега разбрах къде е разминаването, защото в темата няма нищо а той ти е писал на ЛС. Нека прочете мнението ми. Ако ще се слага ценер на 6.3 волта трябва от стабилизатора да ти идват 3 волта захранващо напрежение, ако сложиш ценер 5.6 волта още по-ниско захранващо. Иначе режеш положителните вълни на модулацията. Трафчето не е като линейния модулатор с него се получават и по-високи и по-ниски напрежения от захранващото върху товара. Сега съвсем друг е въпроса до колко може този осцилатор да устиска пиковете от модулацията до 10 волта. Може да се наложи да му се понижи наистина захранващото напрежение.
По отношение на модулацията - попринцип не е до това дали телефона е калпав или не, той трябва да клати слушалки най-много 100 миливата че и в същност доста под това. Тук за модулация ти трябва по-голяма мощност. Истината е че бавно се придвижваме към концепцията със сериен модулатор обаче ти нямаш компетентността и уменията да го направиш. Поне трябва усилвателче да ти „клати“ модулиращото трафче, няма да стане от слушалкови изходи.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 12 Юни, 2016, 21:19:09
(...) няма да стане от слушалкови изходи.

Значи в бъдеще да си направя някакво усилвателче или да подавам звук от друго нещо?
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 12 Юни, 2016, 22:52:22
Ами, не може ли да се усили мощността на слушалковия жак на телефона?
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 12 Юни, 2016, 23:32:58
Може, не знам ти дали можеш обаче. Засега не ползваш прототипни платки което е притеснително, на такъв „картонен“ монтаж трудно ще направиш НЧУ.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 13 Юни, 2016, 20:46:03
Вече усилих звука, който се подава на предавателя и музиката сега заглушава значително бръмченето. Само не знам как да го вкарам предавателя в резонанс... Да не би да не става заради керамичния кондензатор 220 нанофарада, 400 волта (този в началото на звеното, последователно на осцилатора)? Жицата колко жъка при резонанс? В момента дори малко топлина не се усеща.
Все ще намеря някаква схема за НЧУ в нета. Друго е сам да си направиш усилвател.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 13 Юни, 2016, 23:12:22
Не очаквай да усетиш топлина или каквото и да е, така или иначе цялата мощност в случая е миливати. Проблема с бръмченето е в заземяване, антена, разположение спрямо другите уреди и ел мрежата в стаята. И аз го имах този проблем с брумове, всяко импулсно захранване може да е, старият ми ЖИЧЕН рутер правеше проблеми, и сега имам малко брумене тук там като пусна предавателя, така че от това МНОГО трудно ще се оттървеш за съжаление. Просто с 1 метър антена насред смущенията не става работата. За резонанса - може и да си го вкарал, не очаквай чудеса все пак, говорим за силно ограничена изходна мощност. Проблема в никакъв случай не е в този кондензатор който си набедил, ако изобщо има проблем. Започни да местиш положението на предавателя от стая в стая, пробвай със и без заземяване, със захранване от мрежата или с акумулатор изцяло в един момент ще напипаш най-малко брумящата постановка. Пробвай различни дължини антени. Аз лично се отказах от антените тип жичка, за тези обхвати никаква работа не вършат, бас ловя че земната ти връзка излъчва повече (така беше при мен). Сега аз ползвам магнитна антена - 20тина навивки меден едножилен проводник с диаметър около метър, като го вкараш в паралелен резонанс бая добре си излъчва за нуждите на един апартамент и най-важното - много по-чисто от брумове и други гадости. Но това по-нататък. И пак казвам, не знам колко ще устиска резонатора ти в тоя режим като в пиковете се захранва на 9 - 10 волта все пак не е предвиден за това имай едно на ум. Може да ти се наложи да правиш друга схема в скоро време, различна от тази, но не знам до колко ти е по силите (личното ми мнение е че не ти е).
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 13 Юни, 2016, 23:32:23
С акумулатора най не бучи. Пробвах и с ТЕС, и с някакъв адаптер (той пък инпулсен се оказа) - напълни се ефира с "бззззз". Без заземяване, телефона започва сам да си работи. Сигуно нещо вкъщи смущава сигнала, особено около вратите е кошмар за слушане (макар че Селеновия индикатор седи на черно), в двора се чува по-хубаво. На 50 метра се чува предавателя, не знам това много ли е, или е малко. Би ли споделил повече за твоята антена? Стана ми любопитно. :)

Цитат
(...) не знам до колко ти е по силите (личното ми мнение е че не ти е).

Да, така е. Не съм спец и съм го казвал многократно. Дори сега го казвам. Но се чувствам малко обиден от факта, че ти ми го повтяряш толкова често. Ще те помоля най-приятелски да спреш. :hi:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 14 Юни, 2016, 07:08:06
Ориго, какво става, човек? :)
Момчето се справя много добре! Не мисля, че има нужда от усилвател с тая схема, стига локуми. Просто се сблъсква с особенностите да се опитваш да предадеш сигнал с дължина на вълната 300 метра с антенка 3 метра. Лично ти може да си се предал да предаваш с жична антена, както и аз, но това не променя факта, че човек е нужно да да си поиграе с такава, за да осъзнае някои неща. Как иначе да се научи? Аз се балбаничках с такава 1 година и до момента си я ползвам в незашумена среда. Факт е, че земното го играе рамо на антена, за съжаление, няма как. И точно то захваща шумотевицата, наслагвайки я върху сигнала. Само дето даката е в къща, там нещата са далеч по-добре и има двор, бачка от акумулатор. Това е уникален шанс да се позанимава и да поекспериментира в разпространение на вълните, настройки и резонанси.
Просто скоро ще си поговорим с него за експериментални платки и как да потренира монтаж, ще може всичко да си прави сам. Факт е, че на висящ монтаж не стават по-комплексни схеми. Това са си етапи в развитието на способностите, ни с теб да не сме ги открили изеднъж? Колко писти си отлепил от гетинакса...  :D
Дака, за магнитната антена е много харна темичка! Чарлс Вензел има такъв вариант, аз съм му голям фен, дори един грък го беше направил с европейски части, ма не мога да го намеря сега - http://www.techlib.com/electronics/amxmit.htm#Unfair%20Radio%20Transmitter (http://www.techlib.com/electronics/amxmit.htm#Unfair%20Radio%20Transmitter) . Интересното е, че той ползва едина навивка под формата на меден луп. Мен нещо не ми се нрави идеята да ми е концентрирана цялата реактивност на кръга в капацитетите и да имам малка индуктивност и си мислех по-скоро да навия 7-10 навивки хубав литцендрат на дървена рамка, нещо от рода, но по-голяма - http://www.bowdenshobbycircuits.info/trf1.jpg (http://www.bowdenshobbycircuits.info/trf1.jpg) и да сложа целия предавател в средата на лупа. Така цялото нещо ще бъде една предаваща рамка, която може да се окачи или постави стояща.
Но кога и как ще го правя не зная... то една ли диня имам под мишниците хаха!  :drinks:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 14 Юни, 2016, 11:01:12
Охоо, обезателно трябва да махам тая жица и да си направя нормална предавателна антена. :master2:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 14 Юни, 2016, 11:31:03
Като стигна до тоя проект непременно ще публикувам резултатите тук. А теб никой не те спира да тестваш, само че няма да стане с тая схема, трябва си нещо от рода на дадената от Вензел.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 14 Юни, 2016, 17:36:17
Да, и аз използвам схемата на Вензел, най-много съм доволен от нея като линейност на модулацията за малки мощности. За мен е една от най-подходящите за микромощни предавателчета. Точно конструкцията му с рамковата антена от медни тръби се опитах да повторя но на честота 1 мегахерц и просто не ми се получи, направих рамка със страна метър от яки медни тръби, пробвах с всякакви кондензатори като тип и стойности и просто най-доброто което успявах да получа бяха някакви резонанси на втори хармоник. Не знам, там в описанието ясно е написано че трябва да се предава близо до горната граница на обхвата, вероятно там е голяма част от „тайната“ а може и типа на кондензаторите с които я вкарвам в резонанс да е от значение (все пак са подложени на БАЯ сериозна реактивна енергия) и трябва да имат минимални загуби въпреки това, аз пробвах с полипропиленови, но той пише че ползва слюдени. Та поради една или друга причина нещата не ми се получиха с нея и я зарязах, така че препоръчвам и аз антена с много навивки а не такава единична. Има и други магнитни предавателни антени в нета някои от тях също от медна тръба с кондензатор но куплирането с предавателя се извършваше по друг начин (там някакъв отрязък коаксиален кабел забравил съм точно как ставаше) и освен това ги ползват за по-високи честоти, вероятно същата за 1 мегахерц ще има доста сериозни размери - до толкова че да не се събира в стаите. Така че наистина мисля че за тези честоти единична бримка е неуместна.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 14 Юни, 2016, 17:49:23
http://www.bowdenshobbycircuits.info/trf1.jpg - Все ще умуваме нещо по този вариант. :)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 14 Юни, 2016, 21:14:52
Дака, задачка - закачка!
За какво служат квадратните планчици, които раздалечават навивките, какъв ефект дават?
 :)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 14 Юни, 2016, 21:21:49
И още една закачка защо променливия кондензатор не е добре да е в намотката (това вече е майтап де :) но помисли върху въпроса на Билян сериозно!)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: styrshel в 14 Юни, 2016, 22:03:31
Едва ли помагате много на Даката! Моят съвет е да си набави най необходимите уреди - мултиметър цифров и стрелкови, някаво универсално захранване, осцилоскоп, да се научи да ги използва и тогава да започва да чете. Както е известно не става само с експерименти, трябва и ...   :) :) :)
Успех Дака!!!
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 14 Юни, 2016, 22:20:44
Благодаря! :)
Даскалите много ме тормозят. :D :D :D
1. Мултицет имам -цифров;
2. Универсално захранване - като например?
3. Осцилоскоп - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да намеря;
4. Както казах скоро: най-важни са желанието
и кефа. За три месеца мисля, че вървя добре.
Но за ниво "професионалист", трябват бая
години опит и четене. Ако вървя все така,
ще стигна след време колегите. :)
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 14 Юни, 2016, 23:30:43
Не е важно са си поставяш цели и задачи със срокове, а това което правиш да го правиш с хъс и да лягаш и ставаш с мисълта за него. Нищо в тая работа не става насила. Поставяш си задача да реализираш някой проект и непрекъснато мислиш, четеш, експериментираш и действаш в посока за неговото усъвършенстване. Не е важно дали посоката е правилна или не в конкретния случай, важното е да твориш и да МИСЛИШ това е ключовата дума. Върху всяка схема трябва да седиш, да я гледаш и да мислиш докато разбереш как работи до най-малката й подробност. Без да си успял да осмислиш нещата няма да ги разбереш истински. И наистина четене ще трябва и то доста. От личен опит мога да кажа че докато се занимавах с електроника само любителски преди да стана студент по Електроника познанията ми бяха предимно емпирични и можех да повтарям схема без особено голямо разбиране. Пусках се разбира се и в конструиране на мои лични схеми които кога бяха грешни и не работеха добре, кога работеха но кратко преди да изгорят и т.н. но сега като се връщам назад и гледам с умиление към отминалите години и абсурдно проектираните си устройства, част от които са имали щастието да просъществуват без да дефектират до наши дни (може да служат за реклама на яки полупроводникови елементи :)). След като минах в технически университет курсовете по теоретична електротехника, полупроводникови елементи, аналогова схемотехника, импулсна схемотехника, теория на автоматичното регулиране, цифрова схемотехника, преобразувателна техника, токозахранващи устройства и много други започнах вече да вниквам наистина в схемите, в принципа им на работа, както се изразяваше един мой преподавател - виждам как потенциалите щъкат из схемата. Тогава вече достигаш ниво професионалист, и пак не може да говорим за достигане защото в тази професия усъвършенстването става постоянно, цял живот няма достигане, нещата са динамични. Но през цялото ми следване безценно е било практическото ми познаване на нещата, това че съм знаел все пак какво е транзистор, че съм го ползвал в ключов режим или в режим на емитерен повторител, това че съм изпитал практически някои схеми на импулсни захранвания голяма част от които са гръмнали и т.н. така да се каже не съм бил бос да попадна там и до втори курс да си мисля че транзистор е радиоприемник ВЕФ (това в действителност един мой колега си го призна). Така че със сигурност продължавай да правиш това което правиш, и с целенасочени стъпки и четене ще навлезеш дълбоко в материята и ще си правиш много неща. но това е съвета ми, не гледай напред, гледай пред себе си това което правиш в момента и го разчепквай до най-малките подробности. Другото ще стане факт от самосебеси като един ден се обърнеш назад и видиш пътя който вече си извървял.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: ahedproductions в 15 Юни, 2016, 07:18:37
Ейй Ориго, браво, че хубаво казано!!! ПОДКРЕПЯМ!  :drinks:
Както се казваше едно време, нашето хоби не бива да е самоцел. Тази чест само имат фундаменталните науки, където това е нужно за тяхното развитие. Радиотехниката и електрониката може да са експлоративни хобита, но по важното е, че са първа производна от 3 фундаментални науки - физика, химия и математика. Без разбиране, без вникване в естеството на нещата не може да има развитие, удовлетворение, опит. За това подчертавам думите на Митко - вниквай! Голямо щастие и удовлетворение носи разбирането. Няма НИЩО СЛОЖНО, има предрасъдъци и прегради, които си поставяме сами и ни поставят, докато ни "образоват". Не приемай ученето в хобито като ученето в училище!!! Нямат НИЩО общо.
През последните 21 години занимания този процес на когниция освен, че ми е донесъл много радост и гордост, ме е научил да мисля, да съждавам, да анализирам. Това хоби развива мозъка както малко други го правят.
Разделяй и владей е системата. Направил си детекторен приемник - разнищи го! Разбери как работи и какво го движи. Направи всичко, за да го подобриш, експериментирай и най-важното - изучи принципите, които трите фундаментални науки залагат зад него. Разбери как се излъчва и приема радиосигнал, как функционира трептящия кръг и какво е качествен фактор, загуби, какво е АМ и как АМ сигнала се детектира. Направи експерименти за подобряване на селективността и чуствителността. Изяж проклетото нещо с кокалите!
И чак тогава продължавай напред.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: Radio208 в 15 Юни, 2016, 09:56:21
Има много добри книги (учебници) за радиолюбители, с помощта на които всеки който има желание може да провери на практика възможностите си в областта на радиотехниката, без излишно и банално "теоритизиране". 

Елементарният радиопредавател е добро начало за раелизацията и на други интересни схеми !
Постепенно ще дойде необходимостта и от осцилоскоп, сигналгенератор и друга апаратура.
 
Техническите университети са далече от радиолюбителската дейност, а в някои случаи с кухите си програми за обучение са безполезни за специалистите, които подготвят.

"Професионализмът" в радиолюбителството е друга бира !  :drinks:
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 15 Юни, 2016, 10:12:59
Абсолютно вярно! Само няма да се съглася че са кухи програмите в ТУ има много основополагащи предмети които освен това са и много професионално поднесени и за наистина заинтересованите студенти са изключително ценни, изучават се много полезни неща в детайли като започнем от модела на транзистора и стигнем до различни усилвателни стъпала с транзистори и операционни усилватели, материала е така добре структуриран че след като си изкарал курсовете вече разбираш как работи всяка схема и как се проектира. Вярно не казвам че за да станеш радиолюбител трябва да завършиш ТУ, даже напротив но в никакъв случай не са кухи програмите. А студентите напоследък са толкова незаинтересовани че каквото и да им включиш в програмата за тях е безполезно те не ходят на лекции, на упражнения се почесват а после взимат протоколите от някой който ги е направил и ги разпечатват просто, не вдяват нищо, елементарно нещо като мултиплексор за 1 семестър повтаряне не можаха да запомнят. На защитата на протоколите после се държат все едно не са били на лабораторните упражнения изобщо!
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 15 Юни, 2016, 17:29:50
Днес въобще какво образование има??? Нито учителите (по-младите) са читави, нито учениците имат някакво желание да учат. За възпитание да не повдигаме въпрос. С една дума - скръб, с две - пълна скръб!!! Само отбиване на номер и купуване на дипломи! Нищо друго...


Оспамихме бая темата. Стига толкова странични приказки!
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: origo в 15 Юни, 2016, 18:38:17
Не започвай да говориш за по-младите учители без да имаш преки впечатления. Аз лично смятам че единственото сбъркано в образователната система е начина на финансиране на университетите което ги принуждава да пробутват всеки който е влязъл това води до пълна липса на конкуренция още при приемането и тотална демотивация до самия край където излизат без познания и диплома в джоба. Но това не го правят в университета защото не им пука, а защото и те се опитват да оцелеят. Като се оправи държавата (което едва ли ще стане скоро) ще се оправи и всичко останало.
Титла: Re: Елементарен маломощен СВ предавател на 1 MHz
Публикувано от: dakata.radio в 15 Юни, 2016, 19:25:45
Всичко е сбъркано в образователната система! И не само в нея. Повече не коментирам, защото тук не е мястото да обсъждаме това. :spam: