Форум за любителите на Стара електроника
Измервателна и тестова апаратура => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: BatKoce в 17 Април, 2016, 17:02:10
-
Ето информация за този уред:
-
,
-
Ще се опитам да направя по-добри снимки на схемите.
-
Привет! Снимките са си супер, но са снимки. Снощи голдиб ми писа, че ще ми прати самата книжка, ще я скенирам като хората и ще я кача тук. Благодаря ти все пак, успях да си изясня някои въпросителни.
:drinks:
-
Аз го имам но без сондата някой може ли да ми каже каква има в нея и дали може да се направи .
-
Вижда се от снимката на схемата какво има, в ляво е. Две гайгерови тръби и предусилвател. Едната е по-чуствителна и е за ниските обхвати, другата е за по-високите. Ако си я направиш сам трябва не само да отговаря на схемата точно, но и после трябва да се калибрира с еталонни източници на калибрационна линия, не зная къде има такава да може да се достъпи.
-
Да я направ нулев шанс той е в перфекно състояние с чантичката си или квото е там ам йок няма сонда . Нкой ако го иска да пише
-
ВНИМАНИЕ! На капакът на чантичката има радиоактивен източник.
Интересува ме някой знае ли къде може да калиброват такъв уред.
-
Тука има снимки където главата е развита. Вижда се единия датчик. другия е стъклен и е от другата страна на платчицата. Единия е за алфа и бета, другия за гама излъчване. Главата е изработена от алуминиева тръба като половината е с прорези. При мерене на един вид лъчение се отварят прорезите. При другия вид е затворена и лъчите минават през алуминия. Това си спомням за този уред. Иначе като схема е елементарен. Има трансфертер който изработва високо напрежение за датчиците. Мисля беше 200В ако не се лъжа. Елементарна транзисторна схема отчита импулсите от датчиците и изработва ток който тече през 50 микроампера системка.
http://morskivestnik.com/compass/news/2015/042015/042015_71.html
-
В държавната агенция по метрология и технически надзор май беше в филиала в Плевен но може да е преместен в София Звънни там и ще ти кажат ама хииич не е евтино
-
8) Преди малко се прибрах от работа , но утре ще я изпратя книжката на ahedproductions за да я сканира
-
Това нещо е сравнително ново.Масово се използваше РР-51А.Обяснявал съм го десетки пъти на остригани новобранци.При радиоактивно заразяване се отделят алфа,бета и гама лъчи.Алфа лъчите са за много кратко време и само на 15 сантиметра.Затова не са цел на тоя уред.С него се засича бета и гама лъчение.Недай си боже ,при определени обстоятелства тоя уред може да стане много търсен.Преди време в продавалника имаше един подобен ,югославско производство и бая се чудих дали да не го взема.Същия е като 51А.А имаше и по-стар вариант ДП-5А.
-
Имам ДП-5А ЗИП-ов в сандък , работи на 6 . С капсулата за калибриране .
-
РР-51М няма тръба за алфа лъчение и не го регистрира. Алфа-та живее по-кратко и обикновенно е плод на радиоактивни газове, като радон. Обикновенно за нея се използва някакъв "капан", например помпичка гълта въздух през хартия и после се мери хартията. Мисля по-натам да си взема алфа детектор като хората. А това с 15-тте минути не зная от къде се взима, има стабилни източници на алфа лъчи.
Регистрацията на бета и гама в уреда става с помощта на две тръби, защото обхватът на измерване е много голям. По-малката тръба ще се насити при горните обхвати, а по-голямата не дава стабилни разряди при ниските и фон. Високото е 400 волта, пише го на схемата.
:hi:
-
Моля някой,който има възможност да помести четлива схема на ренгенометър РР51м