Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: styrshel в 02 Април, 2016, 20:28:50
-
Понеже често ми се налага, да поставям нови електролитни кондензатори в старите корпуси, реших да споделя как го правя. По този начин ще направя реклама на кондерите, които предлагам във форума:
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4293.msg53557#msg53557
Освен че са с малки размери имат и много нисък ESR (около 1,5ома).
Няма да описвам подробно всичко, тъй като се вижда от снимките. Отрязвам най долния подгънат ръб на кондензатора и след като махна гуменото уплътнение изравнявам корпуса на кондензатора, да стърчи от 0,5 до 1 мм над бакелита. В бакелита пробивам толкова отвори колкото ще ми трябват за проводниците (изводите).
Тъй като кондензаторите които влагам са по 10мкФ, вземам толкова колкото ще ми трябват и ги слепвам помежду им с двойно залепващо монтажно тиксо. После ги опаковам за изолация към корпуса и съеденявам едноименните полюси. Слепвам със същата лента дъната на двете групи кондензатори, извеждам изводите както ще ми трябват ( с общ минус или отделни) и опаковам с тиксо като го правя малко по-грубо за да се уплътни групата в корпуса и да не хлопа. Събирам, валцовам ... :)
Кондензатора който се получи е 2Х60мкФ(такъв трябва за САБАта, която реставрирам) и струва 1.56лв., по малко от един кондензатор в елимекс!
-
още снимки
-
Много хубаво се получава ама кой знае какви коментари ще си навлечеш сега: как esr а намаля, как КПДто пада с една хилядна от процента..... :lol:
-
Чудесно колега, много добре си го направил! :good:
Само един въпрос: Как валцуваш на края кондензаторите?
-
Удачна идея и най-важното - работеща!
-
Много хубаво се получава ама кой знае какви коментари ще си навлечеш сега: как esr а намаля, как КПДто пада с една хилядна от процента..... :lol:
Изцяло подкрепям мнението на колегата kolev.
-
Стягам кондензатора с дърводелска стяга и разцепена тръбичка за изводите. С парче твърда пластмаса (дръжка от нож), започвам да приглаждам ръбчето като се прави на няколко паса, с малко огъване и равномерно, за да не станат гънки. Здължително условие е ръбчето да не е по-високо от 1мм, в противен случай стават гънки. На втория, третия път успехът е сигурен!!! :)
-
Супер е! За всеки случай бих "цвръкнал" малко стопяемо лепило на дъното и след поставянето на кондензаторите - така може да претендира и за водоустойчив кондензатор :D.
-
:drinks: Ашколсун! Сложих си го в папката "Полезни съвети".
П.П. Не е лошо модератора да поправи печатната грешка в заглавието.
-
П.П. Не е лошо модератора да поправи печатната грешка в заглавието.
Ами виж в колко часа е писано - Тийчърса си е казал думата!!! :D :drinks:
-
Браво, отлична и идея и още по-добра реализация :)
-
Ами виж в колко часа е писано - Тийчърса си е казал думата!!! :D :drinks:
Е, това да е проблема.
А реставрирането на стари електролитни кондензатори
с подръчни средства е удачно и достъпно за всеки.
-
Имам въпрос: защо толкова много малки кондензатори, а не само 2х33 или 47.0 микроF? Между другото има място и за 1 керамик 47nF например, който би бил полезен за в.ч.
-
Ползвам тези кондензатори защото имам 4-5хил. от тях и се опитвам да ги пробутам, затова и съм дал линк в началото, без особен успех! :D :D :D
-
:) Ясно. :good:
-
To така май и ESR-а падаше? Като се навържат паралелно....
-
Попринцип пада ESR въпроса е че и кондензаторите с малки стойности имат по-голям ESR сами по себе си, но мисля че въпреки това все пак сумарния ESR намалява, още повече че се разпределят пулсациите на тока между всички кондензатори, и получения кондензатор става по-издържлив на големи пулсации.