Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: simeon_ivanov в 26 Януари, 2016, 20:17:54
-
Радиото е на мой приятел. След първичния оглед се нуждае от кенотрон CY-2 и нова скала (скоро ще приложа и снимка на наличната). Мощният резистор, свързан със селектора на захранващото напрежение има счупено полцеланово тяло, но мисля че ще успея да го залепя. За сега търся кенотрона и скалата (или идея как да направя нова). Ако някой предлага въпросните неща нека ми пише на ЛС.
Прикачвам снимки на чуждо радио за илюстрация на скалата му.
-
Колега, смятам, че скалата може да си я направиш перфектно, така както ми направи задния капак и скалата на моята "Стрела" на Корел Дроу. Ще я отпечаташ на самозалепващо фолио и ще я залепиш на отрязано за целта стъкло.
-
За прерисуване на CorelDRAW - да става - само трябва да си набавя по-хубава снимка. Оригиналната скала е доста изтрита. Как да отпечатам на самозалепващо фолио - от къде да го купя и на какво да печатам?
-
Доколкото се сещам това пак беше универсална серия само че с 200 ма ток. Пожелавам ти успех в търсенето . По мое време бяха много кът.
-
За прерисуване на CorelDRAW - да става - само трябва да си набавя по-хубава снимка. Оригиналната скала е доста изтрита. Как да отпечатам на самозалепващо фолио - от къде да го купя и на какво да печатам?
Самозалепващо фолио от този тип се продава
например в магазините на "Office 1 Superstore".
Има и формат А4, ползва се обикновен принтер.
Ето принципна схема на радиоприемника:
-
Разгледах схемата точно така универсална серия на свързване . Комбинацията с Е серия лампи при положение че отоплителния им ток е 200ма е възможна. Дано да намериш лампа да го съживиш това радио.
-
Здравей колега.
Имам две такива радиота и мога да Ви сканирам скалата ако желаете, но след един месец ще се прибера и ако дотогава не сте успели да намерите скалата сканирата както и CY 2 мога да Ви дам една от мойте лампи. При интерес пишете на имейла ми dzarev@yahoo.com
Успех в реставацията на радиото :good:
-
Аз да попитам за самозалепващото фолио: ако си купя формат А4 и пробвам да печатам на лазерен принтер, няма ли да се разтопи самото фолио отгоре, т.е. не трябва ли да се печати на мастилено-струен принтер (цветен)?
-
На цветен мастилено-струен принтер се получава,
но на лазерен не съм опитвал. Не би трябвало
да има проблеми според мен.
-
Радиото е вече при мен. Това е състоянието му към момента.
[attach=1] [attach=2] [attach=3] [attach=6] [attach=4] [attach=5]
Оказва се ключа и захранващият кабел са били сменени. Липса и стрелка. Ако някой има излишна стрелка нека ми пише на ЛС.
-
Очевидно потенциометърът с мрежовия ключ
е претърпял ремонти, както ясно се вижда от
приложените снимки.
Успех с реставрацията!
-
Кенотронът CY2 е набавен. Започнах разглобяване и почистване. Доста дълбока ръжда е покосила шасито и ще падне борба с нея. Повечето проводници имат твърда и капукана изолация и плачат за подмяна.
С какво мога да тритирам шпулата на говорителя за да я подсиля, тъй като изглежда доста овехтяла и на места скъсана и проядена?
-
След дълга борба с ръждата вече събирам шасито. Подмених електролитните кондензатори, един от които липсваше. Замених и всички проводници, тъй като бяха с напукана и разпадаща се изолация.
[attach=1] [attach=2] [attach=3] [attach=4] [attach=5]
Имам и един въпрос. След свалянето на бобинния блок не съм сигурен за един проводник към маса. На снимката съм го отбелязал. Той свързва общ извод на галетния превключвател за обхвати към маса, но и кондензатор 20pF. Последния ме притеснява тъй като е един на схемата и не е свързан към маса. Дали е модификация?
[attach=6] [attach=7]
-
Браво! Чудесна работа.
-
Доколкото се вижда на принципната схема
превключвателят на вълновите обхвати е
галетен трисекционен. От тях само секцията
на хетеродинните контури е с общ извод на маса.
А кондензаторът 20pF няма връзка с масата.
Шасито изглежда отлично почистено и боядисано,
но връзките (спойките) към него трябва да са
сигурни и стабилни, т.е. предполага се добро
почистване на боята в съответните места.
-
Галетния превключвател е четири секционен.
За връките към шасито ако имаш предвид то те са заварени и не съм ги демонтирал или боядисвал.
-
Да, сега разгледах внимателно принципната схема -
действително галетният превключвател е четирисекционен.
Успех с реставрацията!
-
Някой може ли да ми свали схемите на AEG Super 421 GW от radiomuseum.org (http://www.radiomuseum.org/r/aeg_421gw_421_gw.html)?
-
Не е от Радиомузея, но може и да ти свърши работа:
-
Супер, но са ми нужни и инструкциите за настройка.
-
Какви инструкций по това време :) междинната са я написали колко е.Напреженията на лампите по справочника,има ги на по светлата схема заедно с токовете по пампите.Взимаш сигнал генератор пускаш на УМЧ 472 кхц и проверяваш междинночестотния.Ако е добре не го пипаш.На скалата на радиото има честотите и вълните.Проверяваш съвпада ли написаното на реалното,проверяваш чувствителността в двата края на диапазоните,приблизително на 20% преди края на диапазоните.Ако някъде куца,спрягаш входните с кръгове с хетеродинните и готово.Това важи за всички концертни радиоприемници за периода от 1930 до към края на 80-те години.Въобще бобините не ги пипай преди да си проверил кое как.Успех
-
Аз ползвам инструкцията за настройка на един модел Филипс, който реставрирах, подробна е и се получава добре. Характерно е че докато се настройва едната половина на МЧ филтъра, другата се разстройва, чрез включване на един кондензатор паралелно на кръга. глвда се с осцилоскоп върху говорителя за максимална амплитуда...
-
Ето някои статии от сп.РТЕ
-
Изработих липсващата стрелка. Първо подготвих водач от лист полистирол. Самата стрелка е от месингов прът с диаметър 1mm.
[attach=1] [attach=2] [attach=3]
С новата корда стрелката се движи свободно.
След говорителя... маскиране, боядисване и сглобяване.
[attach=4] [attach=5] [attach=6] [attach=7] [attach=8]
Събрах всичко и запуснах радиото. Първо през допълнителен товар (крушка), а после директно. За момента няма звук, а напрежението върху възбудителната намотка на говорителя е едва 100V от очакваните 215V.
-
След смяна на всички кондензатори пак няма подобрение. Търся помощ за измерване на лампа CBL6. Анодния ток през лампата е 0mA.
-
Всички посочени по-горе схеми имат грешки.
Ако си работил по тях, радиото ти няма да работи.
Сега работя по корекция на схемата.
Като е готова ,ще я пусна тук.
До къде стигна със скалата ?
-
Със скалата - до никъде. Все още търся добър скан и да я подготвя за печат. Чакам с нетърпение корекциите по схемата.
-
Неприятната вест е, че радиото не е добре конструирано фабрично.
С тези резистори режимите на лампите ще са много далече от оптималните.
Всичко е правено като за 110V и напреженията ще се получат доста ниски.
Предстои ми реставрация на едно такова радио и за това се загледах по схемите а те са много зле - с грешки и неправилно оразмерени.
До няколко дни очаквам и самото радио.
А относно механичната работа , която си свършил - само адмирации !
-
Ето схемата:
1.Ключа трябва да е на маса , а не на + .
2. Много странно е вързана подмагнитващата намотка - на високото напрежение. А има и дросел ???
Кое е вярно - не знам.Такова свързване не съм виждал.
3.Напреженията ми се виждат нереалистично високи,Няма как от 110 V да се получат 215 V :o
-
Ето какви напрежения меря в момента (CBL6 е заменена с друга). Изправеното и филтрирано напрежение след дросела е 78.8 - 80V, но има много пулсации. Общата консумация е 280mA.
[attach=1]
-
Ето схемата:
1.Ключа трябва да е на маса , а не на + .
2. Много странно е вързана подмагнитващата намотка - на високото напрежение. А има и дросел ???
Кое е вярно - не знам.Такова свързване не съм виждал.
3.Напреженията ми се виждат нереалистично високи,Няма как от 110 V да се получат 215 V :o
1. Да ключа е вързан към маса - грешка е в схемата.
2. Подмагнитващата намотка е 2700 ома и вързана както е показано на схемата. Дроселът е след него (около 146 ома). И двете измервания са постоянно-токови (с мултицет).
3. Измерваните напрежения от мен са също доста по-ниски.
-
С какво замени крайната лампа ?
На таблицата трудно се чете режима й заради логото на сандъците.Пусни малко празни редове.
Да не е слаб кенотрона - тези 80 волта са малко.
Само подмагнитването ще дърпа 30 мА
Сложи един 1N4007 да видиш дали ще се вдигне напрежението.
-
Табличката с напрежения на ново:
[attach=1]
Пробвах преди ден с диод UF5402 в паралел на кенотрона CY2, но напреженията не бяха много по-различни. Крайната лампа сега е CL6, но ми прави проблеми. Утре ще дойде друга CBL6 и ще продължа с пробите.
-
Виж минуса на електролита.Шасито е боядисано.
-
Предлагам да откачиш анодния и прехвърлящия кондензатор на крайната лампа и да мериш пак.
-
Заради използваните Е-серия лампи, схемата е много шантава. Към изправителната лампа винаги отиват не повече от 110В променливо, така че това 215В дадено на схемата, как ли ще се получи? Освен заедно с намотката на говорителя да прави някакъв резонанс???
И аз мисля че масата на електролита не е свързана (гледайки измерените напрежения).
Тази схема ми се струва вярна:
-
Виж минуса на електролита.Шасито е боядисано.
Електролитните кондензатори са подменени, включително и тези на филтъра на захранването. При него от кенчето съм извел допълнителен извод за минуса на двата кондензатора вътре и съм го запоил към подходящо перо към шасите. Самото кенче е вече изолирано, тъй че боято която сложих под него не пречи.
-
Радиото пристигна.
Първо впечатление – много е тежко . Кутията е счупена на две места с липсващо парче и пукнатина на друго място.Копчета –спукани и нащърбени.Вътре е истински ад – много ремонти и смени ,заменки. Кабелите са силно напукани.
Големия резистор е пренавиван , с прекъсвания и счупени гривни.
Единствено читава е скалата .Как е оцеляла , не знам.Побързах да я сваля.
-
Чака те доста работа. Пускай снимки. Ако може да сканираш скалата с по-голяма резолюция ще е по-добре. Ако пък форума го смалява го прикачи като zip.
-
С друга крайна лампа CBL6, добавен изправителен диод в паралел на кенотрона и добавени още по 47микро на филтровите кондензатори получавам следните напрежения - захранващо след филтрация 89.5V, а по лампите:
[attach=1]
И да се похваля - още без да съм настройвал междинночестотните филтри успях да хвана няколко станции - 5-6 на дълги и по една на средни и къси. Брум и шумове има. Прави ми впечатление, че като настроя някоя станция, тя изчезва след броени секунди. Как се осъществява донастройката на хетеродина? Има ли АДЧ? Ако не как се е ползвало. В момента за антена използвам 3-4 метра кабел.
-
АДЧ със сигурност няма.
Проверявано ли е с друга изправна радиолампа ECH3?
-
Свържи анода на диода към секцията 125 V
Това ще вдигне напрежението с около 12 V
Друг вариант -с още един диод и 47мФ правиш изправител само за подмагнитването.Това ще намали брума.
А за да се симетрира захранването може този изправител да е обърнат (отрицателно напрежение , стига да може да се изолира минуса на електролита)
-
Здравейте,
и аз да отчета малък напредък по това радио. Поръчах допълнителен сет от лампите ECH3, EF9 и EBF2. Подмяната на ECH3 и EF9 не доведоха до съществени разлики, но смяната на EBF2 намали чувствително брума. С оригиналната лампа имам следните осцилограма
[attach=1]
при обхват 2V/div и 5ms/div. С другата лампа при същите обхвати
[attach=2]
Измерването съм направил на анода на CBL2 при едно и също усилване. В момента използвам само кенотрон CY2 без диод в паралел, но с удвоени филтрови кондензатори. Подмагнитващата намотка е вързана по схема. Байпаснал съм резистора от 75 ома преди предпазителя. Пулсациите на захранващото напрежение е около 0.7-0.8V при около 90V абсолютна стойност (след дросела).
[attach=3]
при обхват 0.2V/div. А преди дросела
[attach=4]
при 10V/div.
С помощта на RF сигнал генератор и осцилоскопа настроих междинночестотните филтри като търсех максимума на сигнала, повтаряйки процедурата 3-4 пъти. Сега радиото е направо слушаемо.
Един въпрос към знаещите - какво кара старата EBF2 да вкарва такъв шум и как да го намаля още?
-
Най-вероятно старата EBF2 е изтощена и усилването
на пентодната част много е намаляло, т.е.
целият МЧУ не е в режим.
-
EBF2 не е в МЧУ , е в НЧУ.
Режима й е толкова мижав (0,5 мА), че почти не може да се изтощи.
Брум може обаче да се получи през отоплението.
Дай накъсо за секунда отоплението и виж дали изчезва брума.
-
Възможно е да е прекъсната връзката на екранировката на лампата. Може да се проба с навит станиол около балона, който се замасява. Прекъсването обикновено се получава при отлепен балон от бакелитовата основа.
-
EBF2 не е в МЧУ , е в НЧУ.
Режима й е толкова мижав (0,5 мА), че почти не може да се изтощи.
Брум може обаче да се получи през отоплението.
Дай накъсо за секунда отоплението и виж дали изчезва брума.
Да, действително - МЧУ е изграден с радиолампа EF9.
-
Мерих екраните и на двете EBF-2 и се оказах и двете екранирани (имат връзка с пин 4). Подготвих репродукция на скалата. Сложих нов захранващ кабел с текстилна оплетка.
[attach=1] [attach=2] [attach=3] [attach=4] [attach=5] [attach=6] [attach=8]
И крайният резултат:
[attach=7]
-
Качвам и скалата направена на CorelDRAW X5 за всички, които се нуждаят от подобна репродукция.
-
Крайния резултат е великолепен!
-
Какво толкова има в една скала, че трябва да е zip?
-
Просто се съобразих с "позволените файлови типове" :unknown:
-
Да, де, ама не ми работи ънзипа. :)
-
Прати ми мейл на ЛС и ще ти пратя оригиналът.
-
Благодаря! Исках да видя качеството, иначе не ми трябва.
-
Не става ясно дали си доволен от качеството...
-
С последните лампи, които сложих като комбинация по силните радио станции на КВ са си слушаеми. Шумовете, които се чуват са с порядък по-слаби, но пък добавят колорит на иначе 75 годишното радио.
-
Моето радио след смяна на кабели и кондензатори тръгна.
Лампите са в режим (само крайната е слаба)
Настроих и филтрите , но хваща също само по-силните станции на КВ
Бръмчи и грее порядъчно.
Много далече е като качество в сравнение нашето пионерче.
Накратко - печка , която се опитва да свири.
-
Добре казано :)
Иска ми се да видя снимки и напреженията по лампите за да ги сравня с моето.
-
Клиента иска : да не се боядисва , да е с приличен външен вид и да работи.
Копчетата са други , оригиналните бяха нащърбени , спукани и възстановяването не стана добре.
Кутията беше спукана , но се залепи добре и почти не личи.
Плата е оригинален , изпран.
Наложи се промяна в схемата , за да се намали брума.
Променената схема ще пусна като я начертая.
-
Ето още снимки
-
По оригиналната схема напреженията се получиха почти като в
твоята таблица.
Но радиото не работеше добре.Много брум , а и крайната лампа беше с намалена емисия.
Както вече бях писал:
Свържи анода на диода към секцията 125 V
Това ще вдигне напрежението с около 12 V
Друг вариант -с още един диод и 47мФ правиш изправител само за подмагнитването.Това ще намали брума.
А за да се симетрира захранването може този изправител да е обърнат (отрицателно напрежение , стига да може да се изолира минуса на електролита)
Така с повишаване на захранването заработи по-добре .
Клиента не иска да се харчи за нови лампи и за това правих тези гимнастики.
Ето и схемата
Скалната лампа е 12 V / 4W -свети като слънце.
Ще трябва само да оправя белия кант и това е.
-
Днес въпреки че е неработен ден еконт ми достави екземпляр от това радио. Странен хибрид се оказа ,но след като успях да развия копчетата и да му сложа нов захранващ кабел показа признаци на живот. Чаках да се стъмни и се подобри прохождението и на къси вълни се появиха две-три станции- китайска и турски или арабски.Странно или необичайно както споменах е заместването на CL6 с UBL21.21-ви цокъл е пъхнат в дълбокия европейски, има сменени резистори отдолу.Изправителката е оригинална и работи добре.На първичната на изходящия напрежението е 326 волта.Всички лампи след 30 минути са загрели не повече от 40-50 градуса , големия реотан отзад е абсолютно спокоен. Утре мога да сложа и снимки. МЧ филтрите са със сърцевини, запречени са с гетинакс и не са въртени. Скалата му е в добро състояние, говорителя не работи, може би мустаците му са прекъснали.
-
Може би, най - правилната схема по темата.
-
След дълга борба с ръждата...
Прави ми впечатление, че повечето реставратори във форума използват технология боядисване на шасита, при което повърхността им става с отличен външен вид, но е непроводяща, което в някои случаи не съответства на оригинала. Конкретно този модел AEG ми е познат (имал съм досег с два броя) оригинално шасито е оксидирано, от към монтажа има заварени пера за запояване (маса). Докато работех във една фирма, изграждаща базови станции, често се използваха заваръчни работи (поцинковани заземителни шини покрай фидерите за мълниезащита) и там се ползваше цинков спрей, който беше проводящ. Вече не помня наименованието на опаковките, но си спомням, че рекламите му се наблягаше именно на проводимостта на покритието. Мисля, че е особено подходящ за реставраторска работа. Но тук искам да споделя и друг начин за обработка на железни шасита, който съм пробвал многократно и дава много траен резултат - оксидиране! Технологията е изключително проста: след почистване от ръжда и замърсяване, повърхностите се намазват с обикновено машинно (например, двигателно) масло и се "изпичат" в обикновена електрическа фурна на максимална температура. Внимание! Изпичането трябва да става или на открито или в помещение с мощна вентилация! Иначе ще ви изгонят безвъзвратно от къщи! При отваряне на фурната са пушеци и смрад. За илюстрация на резултата показвам мое самоделно шаси, правено някъде 197Хг. Част от времето от тогава е прекарало в мазе.(http://)
Забележка: попнитовете са поставени мноого по късно за да спестя винчетата...
-
Запечатването с масло е интересно, но в никакув случай не може да се нарече оксидация.
На Тулан шаситата са бронзирани оригинално, а на българските социалистичски апарати Кадмирани.
-
Запечатването с масло е интересно, но в никакув случай не може да се нарече оксидация.
На Тулан шаситата са бронзирани оригинално, а на българските социалистичски апарати Кадмирани.
Тук е писано за оксидация:http://www.lovecbg.com/index.php?/topic/5884-цветна-топлинна-оксидация/ (http://www.lovecbg.com/index.php?/topic/5884-цветна-топлинна-оксидация/)