Форум за любителите на Стара електроника

Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: pana в 19 Януари, 2016, 21:40:02

Титла: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: pana в 19 Януари, 2016, 21:40:02
  Снимките показват състоянието на радиото. Забравено от хората. Помня баща ми купи такова радио за времето си струваше цяло състояние. Аз бях ученик в 7 клас .Много му се радвахме. Целия монтаж е с нови елементи .Няма нито един черен асфалтов кондензатор. Най голям проблем ми създаде клавишния блок .Реглетите едно че са мръсни ами се и разминават.Наложи се с допълнително запоени пластинки от ламарина ги фиксирах за корпуса и нещо интересно след почистване на контактите с Меглио последните светнаха като нови .Сега не може да се чуе дори и пукот от превключването  . Въпреки че АМ беше настроен най уставно средни и дълги вълни няма . Радиото хваща без антена на средни само някаква румънска станция .Завъртах му малко тримера на УКВ хвана няколко станции. За него стигат да ми спомня поне детските години .
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: styrshel в 19 Януари, 2016, 21:59:40
 :good: Красиво радио е тази Мелодия!!! И аз има такова направено, УКВто е много лесно за пренастройка!!!
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: rkounev в 19 Януари, 2016, 22:04:12
Честито!Това че е прашасало не е косур,важното е че било на сухо.
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: ftest в 20 Януари, 2016, 08:41:21
Поздравления!
Радиоприемникът сериозно и основно
е доработван, съдейки по монтажа и
чинчовете на вход "грамофон".
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: pana в 20 Януари, 2016, 12:07:26
   Схемата на радиото е напълно автевтична с оргинала . Може да ви направи впечатление че черните асфалтови кондензатори липсват . А тези които ги заместват  трябва да се вгледаш доста за да ги видиш заради малкия им габарит. Нови резистори и кондензатори по магазините колкото искаш. Струват стотинки. А качествата им са превъзходни. Да наистина едничката добавка е чинча . Нч усилвателя на радиото кой знае защо вероятно поради липса на ЕАВС80 беше преравотен с ЕСС85 . Всичко е възстановено. С чинча много лесно минавам на УКВ западен стандарт включвам си на едно транзисторче във входа за слушалката жак и става прекрасно .Не са нужни настройки нищо.
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: ftest в 21 Януари, 2016, 11:23:02
Новопоставените резистори и кондензатори
се виждат доста добре на снимките.
След като EABC80 е заменяна с ЕСС85,
интересно как са детектирали АМ и ЧМ?
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: pana в 21 Януари, 2016, 11:49:01
   Не знам но ми казаха че радиото е работило . Аз изобщо не го включих . Изчистих стария монтаж.Извадих филтрите да видя в какво състояние са .Добре че имах един захвърлен донор за части. Две от сърцевините за АМ бяха счупени потенциометъра също . Смених и цокъла на ЕL84 счупи се перото на 2 решетка .Много зор ми даде блока за вълните . Едно че контактите изцапани но неподвижните се местеха .И не контактуваха с подвижните.Допълнително всяка я лепах с ламаринка за корпуса . С един от препаратите на жена ми ги намазах и те лъснаха като нови. С тоя блок мога да кажа че съм си играл най малко цял ден. Но сега е като нов. А ЕСС85 я изхвърлих в ход и си сложих оргинала ЕАВС80.
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: bobi mw в 21 Януари, 2016, 15:56:07
След като EABC80 е заменяна с ЕСС85,
интересно как са детектирали АМ и ЧМ?
Ха това ще някоя лесна преработка която и аз съм виждал и явно е правено когато няма EABC 80.По онова време не навсякъде е имало УКВ приемане и ако някой е на зор че не може да слуша "вражеските" станции са взимали от УКВ блока лампата и след смяна на проводниците в цокъла радиото запява но само в АМ.Едната триодна система е за предусилвател а другата свързана като високочестотен детектор при АМ.Останалите два диода са за УКВ но те не са необходими затова кабелите са изолирани Аз съм сигурен че точно така е била свързана Мелодията.
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: bxd в 21 Януари, 2016, 17:21:26
Прекрасна реставрация. Аз имам обаче един въпрос - защо се наложи смяната на резисорите? Аз досега съм сменял кондензаторите от до само на едно радио концерт - и ми се стори адски пипкава и трудоемка работа, защото оставях резисторите по местата им и ме беше много страх да ги мърдам, да не им се спукат пръстените. А може би е трябвало всичко да сваля и да презапоя наново от.. до.
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: pana в 21 Януари, 2016, 18:48:27
  През 1965 работех като радиотехник . Точно едно такова радио ремонтирах беше прекъснал товара на детектора . Доста зор ми даде имах само един обикновен уред. Оттогава  си имам едно на ум . Сегашните са нови технологии имах доста МЛТ но толкова години отидоха. После и нашите почнаха да ги правят такива  но подобре ги махни дати е мирна главата. А относно асфалтовите кондензатори всичко в буклука. На развързващите по филтрите слагам керамични.
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: origo в 21 Януари, 2016, 18:51:51
Да, българските зелени резистори не е изключение да прекъснат, особено понякога им се пукат отстрани пръстените на изводите. Това обаче не значи за мен че трябва да ги сменя - първо случва се да кажем да дефектират на порядък по-малко от кондензаторите, които на практика са си за смяна по параметри вече. Иначе асфалтовите не бих ги хвърлил, бих вградил вътре новия кондензатор защото за мен е важно и как изглежда монтажа освен да работи. Просто това е част от кефа като отвориш апарата да изглежда като фабричен.
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: pana в 21 Януари, 2016, 20:04:39
    Колега хората са като пръстите на ръката . Всички са различни  .  И тук е така аз не желая моите работи да са ненадеждни. Сложи си нови хем красиво хем сигурно. Тогава е имало такива елементи и хората такива са слагали. На това радио му давам поне още толкова години живот.
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: origo в 21 Януари, 2016, 21:10:58
:) и аз искам да ми е надеждно и не мисля че оставянето на резисторите ще влоши много надеждността но това е личен избор. Научил съм че се нещо което е работило 50 години (резистор) е по-вероятно да работи още 50 от нещо което току що слагаш и не знаеш по каква технология е правено и колко ще изкара. кондензаторите са друга бира затова твърдя че трябва да се махат. Относно това кое на кого му е красиво там вече си има различия във възгледите, на теб новите, на мен за старото радио - старите са ми по-красиви. И естествено че ще работи още толкова години, то какво му пречи? Мойто със старите резистори мисля също.
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: Pichaga933 в 21 Януари, 2016, 21:15:21
Мислех да не пиша кухи коментари. Щом е успешна реставрацията БРАВО  :bravo:

Относно вграждането, всеки го прави по желание. Все пак е хоби и е за кеф. Аз лично няма търпението да дълбая стари кондери за да вграждам новите, кефа не ми е там.

Аз лично предпочитам Вима и им удължавам краката- което е грозно, но пък ги смятам за по надеждни.

Ориго, предпочита Саутан кондери понеже имат дълги крака и са удобни за монтаж, но също смята че Вимите-са по-надеждни

Като се вижда от горните ми писаници, всички се засичаме някъде по предпочитания в реставрацията , а пък на някои места се разминаваме. И това е Ок, щото всеки го прави за собствен кеф.

Относно зелените резистори, вички сме ги виждали какви магарии правят - променят се по стойност а понякога и оригинално не отговарят на стандарта, разлепват си ринговете, пукат се рингове при демонтаж,  пробиват , нагарят и тн.

Заменката им  когато е необходима е необходима и се прави.   Масова заменка на зелени резистори съм правил и е без мислена според мен, както и на всеки друг здрав елемент. Осен ако не се гони редовна употреба на пример, което би довело до дефекти при тях и тогава за мен лично е оправдана.

Относно изолирането на краката на новите резистори и кондензатори, аз го виждам излишно, понеже монтажа въпреки, че е обемен е стабилен и не мърда. За красота- по-красиво е -да.

С всичко изписано, искам да кажа, че ми харесва реставрацията, и ми е приятно да я видя  на снимките. А ако не ми харесва проблема си е мой.

Единственото нещо, на което не съм фен в случая е : НЕ пре настроения УКВ- приемник. Същата "Мелодия 1" има западен вариант на западния обхват с настоящата елементна база. Тук виждам излишно ползването на външен конвертор, след като заводски я има, пък и да не е надписана скалата за този обхват. но всеки реставрато сам решав до къде ще си доведе реставрацията.
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: pana в 21 Януари, 2016, 22:46:26
Но аз УКВ изобщо не съм го пипал. Наистина МЧ филтрите ги свалих и проверих сърцевините как се въртят .Подготвих ги за настройка . Имам специален ЧМ гинератор на 10,7мгхц модулиран с 1кхц от RC генератор . Синусоидата му е като по учебник. Настроих си го детектора също . То си тръгна веднага . Мръднах му осцилаторния тример дори хвана още две станции . За западния стандарт съм си поставил един чинч. Пъхам му сигнал и проблема е решен. Като зная че не мога повече да искам от това радио не го и закачам. За мен е удоволствието и удовлетворението от работата по него и това че го върнах в живот .За съжаление тук няма къде да ги държа та ще го командировам скоро на село .
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: ftest в 22 Януари, 2016, 08:45:18
Ха това ще някоя лесна преработка която и аз съм виждал и явно е правено когато няма EABC 80.По онова време не навсякъде е имало УКВ приемане и ако някой е на зор че не може да слуша "вражеските" станции са взимали от УКВ блока лампата и след смяна на проводниците в цокъла радиото запява но само в АМ.Едната триодна система е за предусилвател а другата свързана като високочестотен детектор при АМ.Останалите два диода са за УКВ но те не са необходими затова кабелите са изолирани Аз съм сигурен че точно така е била свързана Мелодията.


Да, очевидно е така. Но тази доработка изисква
презапояване на цокъла, а не просто изваждане
на EABC80 и поставяне на ECC85 (или обратно).
А според колегата pana - "ЕСС85 я изхвърлих
в ход и си сложих оргинала ЕАВС80" - ето
в това е загадката.
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: pana в 22 Януари, 2016, 11:16:23
    Пак да поясня . Наистина монтажа с ЕСС85на мястото на ЕАВС80 беше преправян. То е съвсем естествено . Предполагам че едната триодна система е използвана за предусилнател. Надявам се че ви е известно ако на един триод пък и на пентод било му свържеш първа решетка с анода то той става прекрасен диод за АМ .Мисля че не е било липса на лампа ЕАВС80 не е липсвала на пазара просто майстора не е смятал да се бърка в джоба. Имал под ръка ЕСС85 и я използвал . Какво имам предвид думите в ход просто всичко изчистих от шасито  . Не съм проверявал какво е било. Не ми допадат такива изгъзици. Фабриката щеше да го направи така ака беше хубаво. След това си го направих както си е по схемата и си му сложих оргинала. Тая комбина лампи е доказала своята работа . Освен това сега и късите работят и УКВ също.
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: ftest в 22 Януари, 2016, 11:32:22
Сега вече всичко е съвсем разбрано, благодаря за поясненията.
А мястото действително си е за радиолампа EABC80.
Титла: Re: Реставриране на Мелодия
Публикувано от: ftest в 26 Февруари, 2016, 09:02:44
Допълнение по темата: