Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Друга електрическа техника => Темата е започната от: bobi mw в 12 Януари, 2016, 21:23:04
-
Реших да създам тази тема и да уважим магнитните носители които вече отстъпиха на съвременната технология.Реших като за начало да дам някой сведения за типовете аудио касети и по нататък и снимкови материали.
"Фероокисна лента"-е означавана по най различни начини:-position normal, IEC I, тип I,МЭК 1,bias 120ms.След появата на стандартните ленти от този тип веднага е наложено подобрение на този тип лента като новата е наречена "нискошумяща" която има различни означения LN,EF,FX,HF.В тези ленти са използвани и други примеси на метали.Те са изработени с по голяма ситнозърнеста стругтора и повишена степен на полиране и това дава по добра динамика.Тук също се използват основните означения както и допълнителните.Тези касети се използват масово и са за непретенциозна работа като дават задоволителни качествени показатели.
"Хромдиоксидна лента"-е означавана по най различни начини:-position chrome,chrome class,IEC II, тип II,МЭК II.Тя има много по равномерна и плътна структура,в резултат на което възпроизвеждането на високите честоти и динамиката са подобрени.Тази лента изисква по голям изтриващ и преднамагнитващ ток затова касетофонът трябва да има превключвател за да осигури нормална работа.Тя осигурява 6-8 дБ по високо ниво за 10kHz спрямо стандартната лента,намалени са и изкривяванията и шумовете и подобрена с 3,5-4дБ динамика.
"Ферихромови ленти"-означавана:тип III,IEC III,МЭК III.Те са междинна генерация двуслойни ленти,съчетаващи предимствата на хромдиоксидните и фероокисните ленти.Те осигуряват с около 3дБ по силна динамика.Повишено ниво на модулацията ,особено при високите честоти.Те изискват също корекция 70ms.Главният недостатък на тази лента която е загубила популярност е лошото възпроизвеждане на сигналите със средни честоти.Това се дължи на граничното взаимодействие на двата магнитни слоя.
"Метал"-означавана: тип IV, IEC IV,МЭК IV.Те могат да се използват само в касетофони,които са специално конструирани и отговарят на някой изисквания.Тези ленти осигуряват възможност за много по високо ниво на модулацията при запис,особено за високите честоти,което означава че спокойно може да се пониква по дълбоко в "червената зона" над 0дБ на нивоиндикатора.Независимо от големия брой затруднения се справиха с трудностите защото железните частици се окисляват със взаимодействие с атмосферата вече лентите "метал" има най големи достойнства:много разширена честотна лента в областта на високите честоти 17-20кHz,подобрена динамика до 70дБ,намалени изкривявания,висока модулируемост с праг на насищане +7 дБ много добра защитеност от стареене на записа.
-
Чудесно е че си решил да създадеш тема за магнитните носители. Някои любители на качествения звук все още ги използват. В това число и аз, преди години когато се сдобих с първия си качествен касетен дек ги преоткрих и сега съм много силно задълбал в използването им. Само мисля че трябва да се отбележи че лентите тип I при запис с качествено оборудване не дават никак лоши резултати, естествено тип II е по-добре, но лично според мен тип I не е за пренебрегване.
-
От години на бюрото ми седят два касетни дека: Technics RS-M45 и Grundig CF303. Слушат се редовно с едни слушалки Bosch. Естествено покрай тях натрупах доста касети. Най силно впечатление са ми направили следните:
Обикновени касети, тип 1
TDK D От вида показан на снимката. Намират се под път и над път. Работят впечатляващо добре за цената си.
[attach=1]
ТDK FE Важи същото, като за D.
[attach=2]
Мaxell LN Дърти касетки, имам няколко. Готовият запис се получава с малко по-ниско ниво от оригинала, но пък звучи добре.
[attach=3]
Emtec Sound I + BASF FE I Може и да греша, но мисля че са едни и същи касети, просто правени по различно време. Изглеждат почти на 100% еднакви. Също често срещани и много добре работещи.
[attach=4]
Хромдиоксидни касети, тип 2
Мaxell XLII-S Имам един екземпляр от нея. Тежък и солиден корпус, буквално мирише на високо качество от него :crazy: Най-добрият звук, който съм чувал от касетка до сега. Почти същото важи и за XLII (пак само една, за съжаление).
[attach=5]
Maxell UD II По-малкото братче на горните две. Пак много добра касета.
[attach=6]
От както имам Teхникса искам да го чуя как ще звучи с метални касети. Опцията я има на него, но касети няма...много рядко излизат по битака :D
-
Не е точно като да се намират само по битака: http://www.photovideo.biz/%D0%90%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%B0%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B0-Sony-C-60XR-Metal-Sony-C-60-MTLXRD (http://www.photovideo.biz/%D0%90%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%B0%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B0-Sony-C-60XR-Metal-Sony-C-60-MTLXRD)
Само моля те не изкупувай всички че и аз им се точа че искам да чуя как става записа на метална касета с моята Aiwa AD-F410.
-
Колеги не се точете с Тия техникс Аива и кви ли не които имат тая опция за метална касетка Изхвърлих главата преди 10 години иначе да ви я снимам каква бразда имаше и на техник уж за метални касетки :D
-
Тя главата си се износва и само от ленти тип I. Винаги се износва. Това че от металните МАЛКО по-бързо се износва от колкото с другите мисля че не е голям проблем. На фона на стотиците километри тип I които са му минали през главата няма 180 метра метал чат пат да му се опрат :)
-
Така ,само да не ми се разсърди някой лентите тип 4 , тоест позиция Метал са ПО ГЛАДКИ от тип 1 и 2 поради материала си .Вземете и прочетете малко литература .Главите на дековете са "Консуматив" само на Акай тиквите GX не се износват за 5 -10 години но пък те не свирят добре .Простата пермалоена тиква е идеална за аудиофилство както и касетите тип 3 FeCr са с най балансиран звук за мен ако не искате да ви се износват тиквите вземете си руски декове с сендъстови тикви няма износване но и СССР техниката за нищо не става,или си вземете Телефункен пак са с сендъстови тикви но е Немско и с Хай-Ком която система за ШПС е на светлинни години преди Долбито :writer: :writer: :writer: :writer:
-
Първото касетно устройство закупено в нашия дом е руският радиокасетофон Vef-Sigma.Той е закупен през 1984г и благодарение на качествената Унгарска механика и до ден днешен той работи стабилно и качествено.Той работи само с касети от тип I но и са се слушали и касети от тип II.През първите години когато навлизаха аудио касетите за нашия град бяха още дефицит.Благодарение на един близък човек който работеше в завод за учебно технически средства "Ломоносов" от там той ни продаваше празни касети на доста по ниска цена.Имаше в града и музикално студио където записваха албуми от грамофони плочи,магнетофонни ленти,и от други касети.На снимката която съм показал по долу е една част от касетите които са от тип 1 българско производство и за близо 30 години те не са загубили качеството на възпроизвеждане и са записвани в студио.Другата част също са български касети с готови записи произведени в завод "Балкантон". Другата част аудио касети са от друга марка и друг тип но за тях ще поговорим по късно като ще направя и снимков материал и техниката на която се ползват.
-
Касетофоните които са пригодени и за други типове ленти са снабдени с превключвател за преднамагнитването от степенчат вид или в по високата класа с плавен регулатор.Някой касетни декове които са пригодени за всички типове ленти на пръв поглед нямат никакъв превключвател,но те сами разпознават касетата от кой тип е.Аудио касетите имат специални прорези в които влизат специални крачета и по този начин се превключва нужният режим.
Ето снимка и на самите касети от страната на прорезите
-
И аз си купих днес една касета, казват че ставала да се връзва лозето с лентата че била много здрава! :D :D :D
-
Ето българските представители на аудио касети от първи и втори тип.Те са качествени касети важното е през годините как се съхраняват и на каква апаратура се ползват.Драгорките по нищо не отстъпват на другите фирми за аудио касети.Някъде бях чел че лентата е на фирма "BASF". Аз специално съм много доволен от тях особено от касетите тип 2,но от тях имам само 6 бройки.
-
Освен българските касети паралено с тях работя и с фирмата "SONY" тъй като ресурса от българските се беше изчерпал.SONY предлага най различни типове касети от първи тип които също дават качествени резултати.Те също имат представител на касети от втори тип като тях ги използвам за много качествени албуми които по рядко ги ползвам.SONY също има представител на "метална" лента.От този тип лента аз имам само 4 касети които съхраняват най ценните ми запаси един вид те са като касета "майка" които седят над 14 години записани.
И последно да споделя няма лоша касета има лоша апаратура която записва и възпроизвежда.
-
Малко спам в темата
-
Да, новите касети са хубави, от тях използвам TDK-T1, D и Super D, Sony EF, HF, UX-S сега съм си купил и аз две от тези металните им Metal XR но още не съм се пробвал как става записа на тях, пазя ги :). Ползвам също Maxell UR и SQ също съм доволен. Това което не харесвам на касетите производство на фирмата Сони е това че черупките са сглобени трайно без винтчета. Типичното увлечение на тази фирма да прави нещата си капсиловани или неремонтопригодни. Това е неприятно защото понякога просто наистина се налага една аудиокасета да бъде отворена. Последно една EF ми прави някакви проблеми някъде към първата трета на втора страна (последна трета на първа страна) има някакъв проблем с лентата и има чуваема неравномерност на скоростта която се изразява само с тази касета на всички машини на които съм я пробвал. Кой знае за каква деградация става въпрос.
От по-старите касети ползвам BASF LH-EI и CR-EII купувани от Кореком навремето. Докато LH-EI са си касетки нищо особено - може би малко по-зле от T1 на TDK, то хромдиоксидните CR-EII поне с моя дек Айва не се разбират. Не съм съвсем доволен от това как става записа на тях. Чувствителността на лентата е ниска и записа при просвирване е с 3-4 децибела по-ниско ниво от това на което съм го правил. Настройката на подмагнитването която има дека не помага в това отношение. Иначе като звучене записа става добре, но втори проблем - не приемат високо ниво на запис, макар че теоретично следва хромдиоксидната да може да се записва на по-високо ниво от нормалната тук нещата не стоят точно така и се получават изкривявания твърде рано според мен. С други хромдиоксидни проблема не стои и стават чудни записи, но с тази BASF-ка нещата не вървят добре, вчера я пратих на колега от Аудиофорума и ще видим какво ще каже той като я тества на своите декове.
Иначе относно това дали има хубави и лоши касети - има лоши касети. Лентата не е всичко! Дори лентата да е прекрасна ако отливките на ролките са криви касетата за нищо не става. От новото производство оригинално записани касети след 2000-та година над 50 процента са с криви ролки. Вече няма от къде да взимам ролки че да им ги сменям. Кривите ролки предизвикват следните проблеми при просвирване и запис едновременно или по отделно:
1.Нестабилно водене на лентата изразено в периодично изменение на азимута при просвирване на запис - звука е като на вълни.
2.Увеличена неравномерност на скоростта (детонации)
3.Неравномерно навиване на лентата по ролките което води до затягане и евентуално сработване на автостопа или набиране на лентата в дека. В някои по-леки случаи само се получава като луфт межд слоевете лента след един момент нататък към края на рулото.
Всички тези неща правят прослушването некачествено или невъзможно. Така че некачествени касети ИМА.
Има и некачествени ленти вероятно, такива с прекомерно голям шум но те са значително по-малката беля.
За драгорките съм чувал че имат криви отливки на ролките. Лично аз не съм имал никога аудиокасета драгорка и не знам но ако е истина то значи в случай че са били голям процент и много криви то не са ставали за нищо.
Имам Видео драгорки, нямам никакви забележки към тях, съвсем нолмални касети са. Тук уговорката е че нямам видеокасетофон толкова качествен че да си проличи разликата между различните видове ленти на видеокасети.
-
Балкантон-това име ни е познато на всички.Освен че произвежда грамофони плочи от 1952г то също записи на аудио касети.Надявам се някой от нас да знае от коя година е започнало и записването на аудио касети.Вероятно касетите и лентите са произвеждани в Пазарджик-"Видео Драгор" а в Балкантон само са правени записите и обложките.По това време по евтино е да си купиш грамофона плоча,защото тя е струвала 2-3 по евтино от аудио касета.Според мен по трудно е изработването на грамофона плоча от колкото на касета но това са мой предположения.Интересно е Балкантон дали е записвала касети и от друг тип лента или само от първи тип.Интересно е и другото че някой касети са записвани с шумоподтискащо устройство "Долби-Б" а други не.Паралелно на някой новоиздаден албум на грамофона плоча има и аудиокасета на същия албум.Ако грамофонната плоча е струвала 2,30лв то аудиокасетата е струвала 6,50лв ако е българско издание.При лицензните албуми грамофонната плоча е струвала 4лв а аудио касетата 7,60лв дори и 8,00лв.Завода е записвал също касети със сборни песни които не са издавани на грамофонни плочи.В днешно време сигурно е обратното аудио касетата струва 4 пъти по евтино от грамофонната плоча.Аудиокасетите Балкантон ще останат един също скъп спомен от несъществуващия завод.
-
Още един такъв албум: Рей Чарлс - Избрани песни. Много любима музика. Касетката е семейна реликва, купувана от майка ми.
[attach=1]
Като стана дума за Балкантон: има издадени на българкси плочи албумите Pink Floyd - A Momentary Lapse of Reason и Deep Purple - Slaves and Masters. Интересно ми е дали и те са дублирани на касети. Някой да ги е срещал?
-
Изработката на касетата и записването определено не е по-евтино от грамофонната плоча. Първо в един завод трябва са се произведат пластмасовите отливки за ролките и черупките на касетата с максимална прецизност, от друг завод идват винтчетата, има освен това желязна планка под мястото за главата (вероятно с екранираща цел) и пружинена пластина с кече. От друго място идва и лентата. След това тези чаркове трябва да се сглобят. Нямам представа до колко автоматизиран е бил процеса, но със сигурност не е бил бърз да се навие цялото количество лента да се сглоби цялата касета и т.н. До тук вече имаш празна касета. Трябва да се запише. Вярно записват ги на повишена скорост. Вярно не знам колко повишена, не знам имало ли е случай да се записват първа и втора страна едновременно нямам представа с какви машини са разполагали но със сигурност няма да сбъркаш ако сложиш 20 минути за записа на един екземпляр. Вярно вървят паралелно по много но така или иначе. И тези машини си имат глави, които както знаем се износват и са си консуматив, а и не само главите ами и останалата работа по механиката се износва, та трябва поддръжка или подмяна от време на време. Всичко това струва пари. производството на грамофонни плочи е силно автоматизиран и бърз процес. След като вече е направен записа и е изработена матрицата всяка грамофонна плоча става с една единствена технологична операция за време по-малко от 10 секунди, така че освен цената на пластмасата и съдържанието в грамофонната плоча почти няма какво друго да струва. Мога да го сравня с производство на легени :). Това че в момента плочите са по-скъпи от касетите е не съвсем вярно твърдение, а и да е вярно е така поради ред причини, никоя от които не касае себестойността на самите носители. В момента касетите са в спад, на практика се считат за мъртва технология, има групи любители които си ги тачат като нас, обаче те са малко, като цяло касети не се записват в момента до колкото знам, и ако се намерят някъде в някой магазин то те са в графа силно залежала стока и следователно затова цената им е ниска, просто се чудят как да се оттърват от тях. Да не говорим с какво качество са болшинството от касетите произвеждани след 2004-та. Грамофонните плочи от своя страна в момента изживяват ренесанс. Има повишен интерес и търсене. Така да се каже в момента са модерни и се считат за нещо луксозно, за ценители. Това заедно може би с относително малките тиражи които се издават обуславят ненормално високите им цени. Това е то. Аз съм доволен от качеството на касетите на Балкантон. До сега не съм видял касета на балкантон записвана без ШПС Долби - Б. Не съм виждал и заводски записана касета на лента различна от тип I включително и чуждестранни не само Балкантон.
-
Виждал съм записващ автомат в действие-10 касетки едновременно.Касетка С-60 за 6 минути двустранно.
А иначе българските касетки ,произвеждани в пазарджишкото село Драгор освен лентата,всичко се правеше там-и отливките и всички части.Между другото в момента това предприятие е едно от водещите в Европа за производство на свръхточни пресформи за пластмасови и метални заготовки.Леят много прецизни детайли за автомобилната индустрия.
Само за информация - вчера от кварталния Кауфланд си купих двойка видеокасетки Е240 за 4лв. Ликвидирват наличности.
-
Завод "М.В.Ломоносов"-Плевен произвежда учебно-технически средства за пълно задоволяване потребностите на училищата в страната.В това число произвежда и учебни помагала аудио касети и магнетофонни ролки със запаси в помощ на учителите.За разлика от завод "Балкантон" който записваше касетите по БДС и качеството им беше на ниво,то касетите и ролките са под всякаква критика.Те също са използвали аудио касети първи тип българско и руско производство.Записите сякаш са правени от някой любител с начални познания а качеството е доста ниско.Някой ще кажат че за толкова години лентите са загубили качеството,но съм пробвал при магнетофоните ролки да направя запис на празната писта която не записана и качеството е отлично това също се отнася и за касетите в които са записани само от едната страна.Макар и с лошо качество аз лично си пазя ценния и архивен запис и все пак уважавам замисъла и труда на хората където днес нищо не се произвежда.Ето и снимка на самия завод: https://www.google.bg/maps/@43.4316986,24.6042466,3a,75y,3.85h,97.34t/data=!3m6!1e1!3m4!1sPwm69Jj9lPGCyHctPh0lKg!2e0!7i13312!8i6656
А накрая и снимка на произвеждащите аудио продукти
-
Ето едни странна касета производство на SONY.Кутията и е доста странна но пък е с лента втори тип