Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Технологии и джаджи => Темата е започната от: Pichaga933 в 21 Декември, 2015, 23:23:14
-
Целта е темата да предостави ресурс-картинки за разпечатване на ваденки/Лепенки за изработване на Копия на стари кондензатори.
За изработване на репликите могат да се ползват:
- оригиналните корпуси на старите кондензатори
- картонена тръба от макара за конец
- PVC тръба с подходящо Ф
Моля, който има интересни кондери на добри снимки, нека ги сподели.
-
Още
-
Имам такъв един електролит марка Hydra със същата емблема от моето Херцъ радио - толкова сух, или дори прекъснал че от 4 микро са му останали 10 нанофарада :) очаква имплантиране на съвременни електролити вътре в цилиндъра.
-
Ето още малко снимки.
-
А ето и по какъв начин монтирам нов електролитен в тяло на стар. Рязане с тръборезка и почистване чрез завиване на винт за дърво и издърпване с клещи. Следва измиване.
-
Следва подготовка . С отвертка разширявам цилиндъра за да може двете части да се съединят по показания начин. В долната част пробивам два отвора с Ф 2-2.5 мм. Единият през нита в центъра ,а другия в страни в бакелита. Показано с промушената тел в отворите. Изработвам пръстен от медна калайдисана тел за минус на кондензатора, а плюса си е старият .Монтирам новия, като през централния отвор прекарвам плюса и го запоявам за ухото,а минуса за пръстена .Вкарвам двете части една в друга както е на снимката и с отвертката притискам и валцовам. Ако има въпроси, заповядайте!
-
Допълнително снимки.
-
Отлична работа и прекрасно решение! Поздравления за хубавата технологиа и благодаря за публикуването на снимковия материал. Ще бъде много полезен на мен и други колеги при реставрацията.
-
Ето малко заготовки за кондензатори Siemens и от мен :-)
-
Отлично! Браво!
-
И една идея рано сутринта във връзка с описания от мен начин за вграждане на нов електролит в корпус от старите алуминиеви. Съединяването на двете части от тялото на стария кондензатор може да стане и с 5-10 мм гривна ,която да се вкара вътрешно така че да обхване двете части и се залепи. Това за да се избегне описаното ръчно завалцоване. Въпрос на избор.
-
Удачна технология, поздравления!
-
Завалцуването е за предпочитане от естетична гледна точка, докато с грината ще остане резец. Благодаря за хубавата идея, наистина страхотен начин!
:hi:
-
Да, завалцоването е и технически по издържано,
а и изглежда по-добре.