Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: rolling_heads в 17 Ноември, 2015, 17:13:43
-
Здравейте,
Вижте какво открих на тавана.
Първата скала от бекелит подобен на Пионер, но малко по малък. Кутията и шасито също са при мен.
А за маратон не бях чувал.
-
Скалата е от Лоренц супер К10А ако не ти е потребна аз имам интерес защото на единия от мойте Лоренци скалата му е наполовина изтрита.А Маратона е много хубава находка на полската марка Elektrit ot 1936/7 г.
http://www.radiomuseum.org/r/elektrit_maraton_z.html
-
И схемата:
-
Скалата е от Лоренц супер К10А ако не ти е потребна аз имам интерес защото на единия от мойте Лоренци скалата му е наполовина изтрита.А Маратона е много хубава находка на полската марка Elektrit ot 1936/7 г.
http://www.radiomuseum.org/r/elektrit_maraton_z.html
Имам квадратна тенекиена скала, утре ще я снимам и ако ти върши работа, ще я вземеш, но доколкото си спомням беше от Филипс.
-
Къде е този таван, да дойда и аз и да си намеря някой Филипс с много бутони като този на Стършела, нямам ни един такъв апарат :help:за него бих жертвал остатъка от личното пространство в къщи.
-
Тавана е в Пловдив и има само телевизори и се подаряват.
Скалата я давам. Ще сложа стъкло.
-
Ще реставрираш ли Маратон-а?
-
Къде е този таван, да дойда и аз и да си намеря някой Филипс с много бутони като този на Стършела, нямам ни един такъв апарат :help:за него бих жертвал остатъка от личното пространство в къщи.
Ето един с бутони на приемлива цена:
http://olx.bg/ad/staro-radio-ID5D0Zy.html#3e84860202
-
Благодаря много, заявих го, но да видим...
-
Почистих Сандъка. Държеше се само на 4 видии, лепилото се беше разрушило навсякъде.
Вероятно ще има нужда от подмяна на фурнир на страниците, но аз не съм правил такова нещо, нямам фурнир, не знам от къде се взима и как се лепи.
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]
[attach=6]
[attach=7]
Следва шасито. Липсва захранващия траф, но поне Говорителя изглежда здрав
-
Колега, като гледам фурнира изобщо не е за смяна. Ако има тук-таме по ъгълчетата разлепено и отчупено, ще залепиш само там. Не сваляй оригиналния фурнир, голяма грешка ще бъде.
-
Подкрепям Валери! Тоя фурнир е повече от спасяем. А нов е игра голяма без гаранции, изисква много опит, особенно с толкова извивки.
-
Фурнира има 2 химии с които да му извадиш чернилката:
Меглио- ако е просто замъсрсяване.
Антимухъл- ако черен мухъл се е завъдил в тая страница лявата от снимката.
После Шлайфане на ръка с P1000 водна шкурка с държач ръчен.
Подлепването в случая е възможно на отлепените парчета или Хенкел Универсал или с Хенкел Wood. Едното е хелметексово, другото е епоксидно.
Нов фурнир се слага лесно, не се плаши, има хиляди клипчета в ютуб как се прави. veneer търси
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
/>
Техническия се работи много по лесно от естествения( той и техническия е от дърво), просто е по обработен и лесен за поставяне.
От тука може да си купиш:
http://www.iv-el.com/index.php?route=product/category&path=24_82
Аз го рязах с макетен нож, чисто нов, много остър върху твърда основа. Монтирането го правих с универсалното "Момент-универсал" лепило на хенкел- то релано е хелметексово:
[attach=1]
Тука има една статия на бг, която описва със снимки фурнироването,
http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=print&sid=94
-
Благодаря за съветите.
Според мен има нужда от смяна на фурнира само на страниците.
Мисля да потърся съдействие от колега с опит или дърводелец.
Сега съм на тема шаси.
Всичко е разглобено.
Електролитите се оказаха живи.
Смятам да Бронзирам и да почвам да сглобявам.
Междувременно ще му търся и захранващ траф.
-
Това е уникално радио. Аз бих препоръчал да се префурнирова.
Аз също не бях правил това никога, но смених целия фурнир на моя ТУЛАН
-
Иване,много хора тук могат само да си мечтаят за твоята работилница :good:
-
Работя по шасито. Тези кондензатори май не са оригинални?
[attach=1]
[attach=2]
-
Гледам, гледам схемата, ама къде е детектора не схващам?
Може ли да ме насочите към нещо за четене за този тип приемници, линейни ли ултралинейни ли?
-
Приемникът е линеен регенеративен - с положителна обратна връзка, която се настройва с променливия кондензатор в анодната верига на AF7. В антенния контур има два режекторни филтъра, които се настройват да потискат близки мощни предаватели, с цел да не пречат на приемането на слаби предаватели. Има превключвател на дълбочината на връзката с антената, за избиране на оптимално приемане. Детектирането става в лампата AF7, тя вероятно работи в нелинейна част от характеристиката си.
-
Ей това се казва изчерпателен отговор :hi:
с положителна обратна връзка, която се настройва с променливия кондензатор в анодната верига на AF7
От тук ли се усилва?
-
Положителната обратна връзка силно влияе на силата на приемане, но не е много удобно точно с нея да става регулирането на силата на звука. Още повече, че има и предвиден грамофонен вход, който не се влияе от нея. От друга страна, наистина на схемата няма предвиден регулатор на силата. Може би силата на звука не е била кой знае колко голяма, и хората са го слушали така - колкото може - толкова. Все пак това не е било някакво претенциозно радио.
-
:hi:
-
Шасито е сглобено.
Има много брум, електролитите са нови. Съмнявам се, че или има грешка в схемата, или нещо с начало-край на отоплителните намотки. Но при този отворен вход може и да си е така.
Естествено почти нищо не хваща, една станция в обхвата 18-50 и една в обхвата 200-600, в обхвата 800-2000 тишина.Предполагам , че обхватите са в метри.
Станциите ги хващам при почти отворен въздушен. Въздушния няма късо.
Не ми е много ясно как действат органите за настройка отпред и от зад.
Прикачвам и схема с корекции, спрямо оригиналния монтаж.
Моля за насоки и литература.
[attach=5]
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
-
Здравей Какъв е говорителя на това радио .Динамичен ли. Според мен поне първия електролитен кондензатор трябва да е свързан със средния извод на анодната имам предвид минуса му . Ами регулаторите са 2 променливия за станциите и обратната връзка. Виж колко вата е трансформатора. По това съди за мощноста на радиото .Освен това не виждам катоден блок. Тури му един към1мф. Това е приемник с пряко усилване. Не може според мен да очакваш нещо много от него.Ако му сложиш още една лампа предусилвател ще е по мощен.Да ти се похваля Моята кутия е вече готова Дори и монтирах преди малко черната гарнитура и говорителя.
-
Това е регенератор с НЧУ. Ако всичко му е наред би трябвало да лови много свят на всичките вълни, особенно на КВ. Нещо не е наред.
Контролите са ти две - настройка и регенерация. Но гледам, че имаш 4 оси общо, нещо ми се губи. Долу дясно обхватен, долу ляво обратна връзка / регенерация, горе ляво май настройка, а горе дясно какво е?
Никога ли не си си играл с регенеративен приемник?
-
По отношение на брума,в схемата има една особенност "endbrumer" При теб не е жичен резистор в отоплението,направен е в захранващата част,в анодната верига.Работи по следния начин,върху анодния дросел има навита бобина която е свързана последователно на вторичната намотка на изходния трансформатор и високоговорителя.Пулсацийте върху дросела се индуцират и ако са в противофаза с брума от изходния се самоунищожават,ако са във фаза стават двойно по големи.Опитай като размениш краищата на бобината за връзка върху дросела.Освен това е добре да сложиш паралелно на резистора означен като 156 в захранването някакъв електролитен кондензатор 20-100 мкф поне 16 волта с плюса към корпус.
За настройката на ренеративен приемник,нещата не са точно така както при обикновен суперхетеродинен приемник,трябва първо да почувстваш точно къде е точката на регенерация на аудионната част.Лампата AF7,точката където е най чувствителен приемника на амплитудна модулация е точно преди мястото където аудионната лампа започва да генерира,степента на обратна връзка когато въртиш променливия кондензатор свързан към анода на AF7.освен това чувствителността и селективността приемника силно зависи от връзката с антената това е превключватела свързан към кръговата бобина.Когато се опитваш да приемеш някаква станция първо настрой аудиона малко преди регенерацията и постави връзката с антената някъде по средата.Слабата връзка с антената ако антената е дълга дава голяма селективност и слабо влияе на регенерацията.Силните станций я сриват.За това радио ти трябва задължително добра външна антена,поне 10-15 метра.Иначе не става.Ще му свикнеш ако имаш мерак.Регенеративния приемник е много приятен и работи много чисто за разлика от суперхетеродина.Аз имам аудион подобен на твоя,чувствителността на къси вълни е 3-5 мкв.Това не всеки приемик първи и втори клас го може :) иска обаче сръчност и навици :) Пробвай и пиши какво става.
-
Много добре си го реставрирал шасито, радва окото :)
Точно са си врътките:
1- кондензатор/честота на входен кръг
2 - кондензатор/честота на регенератора
3 - превключвател обхвати
4 - превключвател кондензатори за връзка с входния кръг (този с полукръг на схемата)
Щом има хващане на някаква станция, макар и слаба значи НЧУ часта работи, както и до някъде регенератора. Според мен ключа е заровен някъде около големия ключ, този с пластините за обхватите. Много внимателно прегледай да нямаш грешка/сравнявай със схемата/ и измери дали няма окислен контакт. Колегата по-горе е прав, на къси вълни вечер радиото трябва да пощурее от станции. Регенраторите са чувствителни, друг е въпроса че с две лампи няма как да има достатъчно усилване.
-
Досещах се че това необичайно свързване на говоритела с дросела е за тази цел . Но тук е мястото да подчертая че няма нищо вечно .Според мен достатъчна е една навивка в този дросел да даде накъсо и става затихване на звука и брумове. На тези неща трябва да се обръща особено внимание . Надали античния вид ще се развали ака дросела се пренавие наново. Преди малко мерих на едно радио резисторите на ЕМ11 ами то единия от 1мом станал 2мом а друтия от 2 станал 4,7мом и без това от тоя индикатор не очаквам да работи сега го включвам за първи път. Но пък с тези резистори по анодите едва ли ще го бъде. Това радио ми навявя спомени от миналото .Бях си направил радио батериино с лампа 1F33 точно линейка с кондензатор с твърд диелектрик .Анодното го правих от елементчета на три волтовите батерии 3R10 за разлика от днес тогава Никопол ти бълваше в неограничено количество. И така с 24в анодно и 1,5 отопление това беше първото ми мобилно радио .Наистина хващаше превъзходно дори с малка антена на двора. Тук имам една книга Практическо ръководство по радиотехника подарък от баща ми лично ми я купи .Там този тип радиоапарати са описани доста добре. Мисля че Антон Оруш я има качена в неговия форум.
-
Привет pana,така се случи че по различно време при мен са попадали различни версий на Deutscher Kleinempfänger DKE 38 и Volksempfänger VE301.Всички са работили без грешка след ремонт.Това е наистина радио което силно може да изненада с качеството си,но иска определена сръчност :) Има много голям фен клуб на ретрорегенеративните приемници.В Краснодарския сайт има специална тема "Ретро-радио - регенеративный на лампах" Който знае руски и му е интересно има да чете повече от 1000 страници по темата :) За батерийните приемници лидера е пак немско радио Tornister-Empfänger b ("Berta") Torn. E.b.. :) имах два такива и силно съжалявам че ги подарих преди време.Бях пуснал една такава тема за аудионни и регенеративни приемници.
-
Никога ли не си си играл с регенеративен приемник?
Не никога, това ми е първия.
Според мен поне първия електролитен кондензатор трябва да е свързан със средния извод на анодната имам предвид минуса му
Свързах първия електролит към средния извод на анодното и брума почти изчезна.
не виждам катоден блок. Тури му един към1мф. Това е приемник с пряко усилване. Не може според мен да очакваш нещо много от него.
Мисля че няма нужда, и без кондензатор вика много.
Оказа се единия край на анодния променлив кондензатор не е изоран от маса, вероятно не е оригинален. Изолирах го
Сега има шум, които се променя при настртройка.
Отзад има една кутийка с два променливи кондензатора и няколко намотки, които се явяват антенен вход. Те за какво са?
-
Покажи на схемата,вероятно са двата режекторни филтъра който се ползват ако пречи мощен местен предавател.Ако няма такъв може да не ги ползваш.
-
Имаш две контроли. Настройката е ясна, регенерацията е особенното. Колкото повече регенерация подадеш, толкова по-чуствителен и селективен става приемника, но му се свива честотната лента. Регенерацията компенсира загубите в кръга. Малко преди прага на генериране е най силен ефекта. Когато вкараш повече и започнат генерации, можеш да слушаш и станции с немодулирани сигнали (CW) и SSB станции, като се настройваш на долна или горна лента. Всичко много хубаво, но има 2 особенности.
1) Настройката изменя нивото на регенерация! На такова радио се оперира с двете ръце, няма как.
2) Рядко в простите схеми, като тази, регенерацията е плавна, в повечето случаи е рязък скок и не е лесна за овладяване.
Горните два факта никога не са ме спирали и съм получавал уникални резултати с регенератори. Ако ти харесат, ето ти две схеми, които заслужават внимание:
[attach=1]
[attach=2]
-
Ето обновена схема с текущото свързване, при което нямам брум.
[attach=1]
ето и часта която не знам за какво е
[attach=2]
Моля и за снимка на скалата, видях че я има в ретро-музея
-
Виж на схемата входния кръг, тези ключове отзад са изводни на входната бобина. С тях се настройва връзката с входния кръг.
-
Или са трапове за силни станции. Защото като удавиш регенератор и става мазало.
-
Трапове, какво друго,режекторни филтри за силни станций.
-
Благодаря за насоките.
Вече успях да хвана румънскoто радио на 153kHz, хоризонт на 576kHz и още 2 на средни.
На къси за сега е тишина.
-
Лош контакт в превключвателя на обхватите или прекъсната бобина за КВ?
-
имам проблеми с превключвателя, но не са лоши контакти.
Използвам антена опъната на покрива на блока и сигнала слиза по коаксиален кабел. за средни и дълги вълни свързвам оплетката към масата на приемника
Откачих масата на кабела и станциите на къси се появиха, но не досещам онзи ефект на регенерация. При завъртане на регеративния кондензатор станцията само затихва. Това се отнася само за къси.
-
Гледай това видео,там се вижда кое и как.Точката на регенерация ясно се усеща по писъка.
/>
-
Коаксиалния кабел е нискоомна линия, 50 или 75 ома. Входът на приемника ти е високоомен, т.е. го натоварваш много, като свързваш оплетката към земя, демпирайки трептящите кръгове. Не я свързвай никъде или просто му забоди една 2-3 метрова жица за антена и му вържи читава земя, пък пробвай какво ще излезе.
Как си напаснал антената към коаксиала на покрива? Жичната антена е високоомен източник също! Ако си я втрзал директно към коаксиала си и развалил ефекта. Ако държиш да е екраниран кабела използвай трансформатори минимум 1:9 (аз съм слагал 1:16 с успех) и в двата края. Така напасваш антената към кабела и кабела към високоомния вход на повечето концертни приемници - http://users.telenet.be/d.rijmenants/en/swl.htm
Ако не е много шумно при теб и има как да си смъкнеш жица надолу, като я държиш на 50 сантима от блока - пробвай. И така съм правил, става ако в блока няма много гадни електроники, ама това беше едно време...
-
Благодаря, ще дерзая.
Пак искам да ви помоля за снимки на скалата от ретро музея.
http://www.radiomuseum.org/r/elektrit_maraton_z.html (http://www.radiomuseum.org/r/elektrit_maraton_z.html)
-
Не знам дали тази снимка би ти свършила някаква работа но заповядай.
-
Благодаря за снимката и за клиповете.
Вероятно наистина проблема ми е в антената, но на този етап не смятам да се занимавам с нея.
Писъкът го нямам на къси
-
Обратната връзка за къси вълни е чрез бобинката, която е свързана директно към променливия кондензатор за обратна връзка, а другият и край отива на превключвателя, означен с 5. На къси вълни този превключвател трябва да е затворен, тоест да дава този край на маса. Ако този ключ не е добре, няма да работи и регенерацията. Друга причина може да е евентуално разменяне на изводите на тази бобинка, ако е била разпоявана.
-
Друга причина може да е евентуално разменяне на изводите на тази бобинка, ако е била разпоявана.
Точно,няма да има регенерация. :good: освен това ако има междувитково късо в късовълновата бобина пак няма да работи.
-
Обратната връзка за къси вълни е чрез бобинката, която е свързана директно към променливия кондензатор за обратна връзка, а другият и край отива на превключвателя, означен с 5
само , че отива на превключвателя 2
-
Или става въпрос за регенеративния кондензатор.
Ами ако лампата е слаба?
-
утре ще пробвам с EF80
-
Пробвах няма разлика.
Ето снимка на гореспомената намотка. Дано е достатъчно ясна.
[attach=1]
[attach=2]
-
само , че отива на превключвателя 2
Ами не, на 5 отива. На 2 отива входния контур.
На снимката ми се струва, че двете бобини са твърде далече една от друга. Не знам как е било оригинално, но опитай да ги приближиш една до друга.
-
Навити са на тръба с резба. Тънката намотка навлиза до някъде в дебелата.Не могат да се местят.
За превключвателя и аз се сетих и се поправих.
На осцилоскопа мога ли да видя генерациите?
Ето схема с измерени напрежения.
[attach=1]
-
открих още една грешка. Анодното съпротивление на AF7 100k трябва да е 10k.
Сега е по чувствително на средни и дълги вълни но на къси пак го няма.
Ето и нова версия на схемата с корекции.
-
Аз бих пробвал например да разменя изводите на една от бобините за КВ - входната или обратната връзка (която е по-удобна), и да видя дали ще се появи самовъзбуждането.
-
Пробвах, не ще. смених и кондензатора на първа решетка на AF7, и пак не ще.
Освен антената да го забива??? друго не се сещам вече.
-
УРААА ТРЪГНА :--- :--- :---
Днес хвърлих една жица на дървото отсреща ( около 5 6 мера ) изчаках да се стъмни и като го пуснах на къси, направо полудя.
Обявявам електрическата част за завършена.
Това е окончателния монтаж на електрическите компоненти.
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]
[attach=6]
[attach=7]
Ето и как светят бурканчетата.
[attach=8]
Сега идва ред на кутията. Смятам да сменя фурнира на страниците и да се пробвам с този прословут шел лак.
Или ако няко някой колега се навие да ми помогне на разумна цена
Междувременно работя и по скалата.
Оказа се ,че на маратона от ретро-музея скалата е сложена на обратно .
-
Честито,регенераторите работят много чисто но искат малко опит който лесно се натрупва.После удоволствието е неописуемо!
-
Поздравления!
Радиоприемниците от този тип са определено предизвикателство.
-
УРААА ТРЪГНА ....
.. Сега идва ред на кутията. ..
По силата на бартера сключен между мен и rolling_heads, "кутията" на това радио вече е при мен, която след възстановяването, трябва да изглежда долу-горе така:
[attach=1]
В действителност, видно от снимките, "кутията" макар и с "дребни" забележки е във възстановимо състояние, дори и оригиналните винтове са налични.
[attach=2]
и още една снимка за архива
[attach=3]
-
Да събудя темата.
Търся помощ за изчертаване на скалата и създаване на 3D модели на копчетата. Може и срещу заплащане или бартер.
качвам снимките на скалата и копчетата с които разполагам.
-
На последния надпис на второто "A" липсва чертичка.
-
Не мога да се регистрирам в http://www.forum-trioda.pl
Някой има ли регистрация там
-
Ще си поръчвам копчета за Маратона от този човек.
https://www.facebook.com/pg/retrortv/photos/?ref=page_internal
:--- :--- :---