Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: styrshel в 02 Ноември, 2015, 21:01:53
-
Тия дни се загледах в донорските ми шасита и забелязах една мелодия 14 със западен УКВ блок. От любопитство реших да го погледна и на пръв поглед не открих никаква разлика от социалистическия. При подробно разглеждане открих няколко разлики, но само като стойности а платките са едни и същи. За проба реших да преработя блока на соц. обхвата и забелязах, че ако алуминиевите ядра се оставят със същия размер, се покриват около 10 MHz диапазон. Смяната на алуминий с мед не влияе на диапазона. Увеличаването на ядрата по диаметър и дължина влияе много силно на разширяването на диапазона дори над регламентирания, като разбира се трябва да се разширят и пласмасовите основи на бобините. цялата процедура се изпълнява само със сваляне на капака, без да се сваля платката, тъй като изводите на бобините се отрязват високо и към тях се запоява скъсената част. Кондензатора С27 просто се отрязва. Пренастройката се получава идеална поне "на ухо" и на място с мощни станции. Успех на който иска да опита!!!
-
Интересна тема! А върху какво навиваш бобините с по-голям диаметър?
-
нищо не променям, със свредло 7,5мм, заточено почти челно, за да не създава радиална сила, разпробивам пластмасовите тела както са на платката. Свредлото трябва да е заточено специално за случая, иначе мачка и раздува телата, ... с винтоверт, на ниски обороти...
-
Пусни някоя снимка да видим.
-
Ето и снимки, но на pdf-a се вижда какво съм правил.
-
Тия шасита ако нямат кутии, това е едно много цивилизовано и бързо решение от съвременно фолирано пдч + лайсни:
[attach=1][attach=2]
е в тая обява го видях:
http://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B2%D0%B0%E2%80%9311873610/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BC-%D1%80%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%B8%D0%BA-blaupunkt-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB-miami#
-
Може ли да дадеш подробна информация за оригиналния УКВ модул, който е на западния стандарт.
Всички стойности на кондензатори и съпротивления и размерите на сърцевините.
-
Ами аз съм описал, разликите - бобините и размерите на ядрата, кондензатора който е паралелно на бобината в анода на първия триод е махнат. Всички останали елементи са същите.
-
Ами по-големите ядра от къде ги взе? Алуминиеви тръбички от някой строителен хипермаркет? И защо си намалил бобината която е до анодния кръг от 8 на 4 навивки, точно тази бобина струва ми се е за фина настройка на къси вълни, има ли връзка с УКВ-то че си я пипал? И съдейки по това че не си пипал нищо по осцилатора освен навивките за обратна връзка да разбирам ли че в момента приемаш с долна настройка на хетеродина т.е. f приемана - 10.7 MHz?
-
Здравей, би ли измерил диаметрите и дължините на алуминиевите цилиндри на блока до 108 MHz? EDIT: видях ги в PDF-a, остава въпроса от къде си взел пръчки с този диаметър. Иначе има логика с по-голямо метално тяло да се влияе в по-голямо изменение на индуктивност на бобината. Интересното е, че никой до сега не беше забелязал това нещо за теиз блокове. Асен беше правил подробно описание, но там се играеше само с кондензаторите и навивките. Аз съм си играл доста, но така и не успях да покрия целия диапазон, едни 2-3 Mhz все не достигаха.
-
Ами по-големите ядра от къде ги взе? Алуминиеви тръбички от някой строителен хипермаркет? И защо си намалил бобината която е до анодния кръг от 8 на 4 навивки, точно тази бобина струва ми се е за фина настройка на къси вълни, има ли връзка с УКВ-то че си я пипал? И съдейки по това че не си пипал нищо по осцилатора освен навивките за обратна връзка да разбирам ли че в момента приемаш с долна настройка на хетеродина т.е. f приемана - 10.7 MHz?
Нищо не съм мерил, защото нямам такава апаратура, просто повторих механично това което се вижда в блока на 108 МХц. За диапазона, че се покрива мога да твърдя със сигурност, защото местя станциите синхронно с цифров приемник и сравнявам честотите, а станции във Варна дал Господ!
Ядрата ги направих на струг Ф7Х20 и Ф7Х25 с отвори Ф4Х16 - дълбочина. Първо пробвах с медни тръбички със съответната дължина, но нямаше забележима разлика спрямо оригиналните ядра от алуминий. Най- отговорната работа е да се разширят пластмасовите тела на бобините с Ф7,5, защото са по тесни и Ф7 ядро не влиза.
-
Интересното е, че никой до сега не беше забелязал това нещо за теиз блокове.
Е не баш никой.
Виж предпоследния пост (http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6671.15), Точно това съм направил.Увеличих диаметъра на сърцевината.
И тук (http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=2611.30) , но вмеосто да увелича диаметъра на сърцевината, намалих диаметъра на намотката.
styrshel , благодаря за ценната информация.
-
Такива кухи тръбички или плътни пръти може да намерите в Практикер, виждал съм, има много размери.
-
Аз взимам тръбички от климатици и хладилници. важен е външния диаметър, вътрешния се уплътнява с подръчни материали.
-
Здравейте,
Скоро ремонтирах шаси от Мелодя 14 и реших да пробвам гореописаната пренастройка.
Купих калибровка плътен алуминий Ф7, пробих отвори Ф4 и смених сърцевините.
Естествено разширих и отворите на пластмасата.
Резултата:
1.Покрива се честотна лента от 20Mhz,
2.Приемането е по огледална честота.Вместо междинната да е -10,7Mhz, тя е +10,7Mhz.
3.Въпреки това се хващат всички местни станции със задоволителна чувствителност.
4.Напрежението на АРУ при приемане на някой станции с външна антена достига до 10V.
5.При спрягане (преместване варометъра на входния кръг) се измества и честотата на хетеродина
Мисля, че щом родните конструктори са били доволни от резултата, трябва и ние да сме доволни.
Смятам да си направя експеримент със смяна освен на сърцевината и на кондензатори с цел да мина на -10,7Mhz.
Ако се получи, че направя сравнение на чувствителността при -10,7Mhz, и +10,7Mhz. и ще споделя резултата
-
Ако са спрегнати правилно входния и хетеродинния кръг и хетеродина ти покрива целия честотен обхват от 20 мегахерца следва да е абсолютно все тая дали си на + или на - 10.7 от към чувствителност. Но все пак пробвай, по-интересното ще е дали хетеродина ще иска да покрие целия обхват без да гасне при другия вариант.