Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Валери в 29 Октомври, 2015, 20:00:14
-
Здравейте колеги. Днес, един приятел спасил от изхвърляне това радио и ми го донесе. "Хр. Ботев М462" на "Радиопром" с лампи серия "U". В много лошо състояние е, липсва изходния траф и лампата UY1N. Било е убежище за мишки и доста боклуци има от тях, както и наядени елементи. По чудо бобините сякаш са запазени, но кутията е много зле. Фурнир, летвички и т.н., са си за смяна. Прави ми впечатление, че цоклите за тази серия лампи са различни от цоклите които са в "Пионер" примерно. Не мога да кажа кога е произвеждано, но на един електролит има годината 1950. Вътре имаше обвита в найлон една друга лампа, вероятно кенотрон, с друг тип цокъл, не се чете надписа и, снимал съм я, някой ако знае каква е. Ето и самото радио:
-
Ето още снимки:
-
Честита занимавка.
Нали знаеш че скалата е с водни боички и не може да се бърше
-
Да, знам, че боята на скалата лесно се разтваря във вода, ще я почистя с четчица :drinks: .
-
Абе това радио е ужас и безумие!!! То направо трябва наново да го правиш!!!
Успех ти пожелавам!
-
То затова е било тръгнало към боклука :D . Обаче тук искам да кажа, че такова ни е отношението на нас българите към старите вещи :nea: .
-
Надявам се това да ти помогне: http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5028.msg34712#msg34712
-
:writer: Със сигурност ще ми е от полза.
-
Виж в "колекции на радиоапарати" страница 2 Първия ми апарат Христо ботев М462 .Това е моята тема и там ми изпратиха много хубав оригинал на скалата,разпечатваш на картон и си готов.Ангел.
-
Поздравления за придобивката :bravo:
Състоянието е поносимо. Иска изходен траф и май изправителна ламба...
Кутията като гледам няма липси на фурнир, каквото е налично може да се подлепи. С миене на фурнира с меглио и чпластмасова четка с твърд косъм, картинката ще стане доста по приятна и мотивираща за работа след това.
Като измиеш с меглио ПРЕДИ да ошлайфаш фурнира с шкурка резултата ще е доста добър. Меглиото вади боклука от порите а наличния останал лак пази самия фурнир от по-дълбоко проникване на химиите.
Линквам ти темата на Любо Божков, която включва Схемата на апарата с U серия ламби:
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4696.msg32125#msg32125
-
Колкото и зле да изглежда радиото, скалата е в много добро състояни, няма изтрити надписи. Кутията обаче нещо не ми харесва, май не е само фурнира проблем. Струва ми се, че дялата дървения е поизгнила и наядена от дървояди, даже си мисля дали да не търся само кутия, независимо в какво качество е фурнира. Тази наистина е много зле, най-вероятно е било държано на влажно място. Едва отвих болтовете които държат шасито за китията, даже единият се скъса, въобще... изгнила работа :negative: .
-
оправимо е това, имал съм таква кутия. Трябва да я изсушиш. Едно лято на слунце ще и е достатъчно. После Лепиш сглобки фурнири и тн. и импрегнираш яко срешу дървояд. То едва дали е толкова голяма сложнотия да си направиш копие на кутията от нова дървесина...
-
Ще се опитам да спася радиото, трудно ще е. Струва ми се, че трябва да имам изходен траф от "Пионер", дали ще е подходящ ?
-
Крайната лампа и на 2-та апарата е UBL21, следователно и трансформаторите им трабва да са еднакви. Тоест няма проблем да сложиш твоя траф от пионер там.
-
гледам на схемата на Любо Божлков
[attach=1]
Ботевчето има дросел между индикаторната лампа и изходния траф. Това предполагам е допълнителна намотка на изходния траф ?!?
ПРи Схемата на Пионер, такъв дроесл няма, та предполагам не е фатално и без него. Ако искаш може върху шасито да сложиш един аноден дросел, както е по схема .
(http://sandacite.com/wp-content/uploads/2012/10/81_Pioner.jpg)
-
Хм, интересно, Гледам че в оригиналната схема на 462 няма дросел.
Може да е било само в приемника на Любо Божков такъв изходния траф, или д аима незаписани вариации...
Тоест и без дросел си ОК и ИЗходен траф от Пионер ще пасне на Хр. Ботев-а перфектно.
(http://sandacite.com/wp-content/uploads/2012/10/59_Hristo_Botev_M462_U.jpg)
-
Не знам, то всъщност е скална лампа, предполагам 6.3 В/0.3 А. Мисля, че имам и дросел от страро българско радио, така, че няма да е проблем да му сложа :) .
-
Писал си докато съм публикувал, виж ми предишното мнение, дросела явно не е задължителен, поне , го няма в офицляната схема и може да е преработка на само един частен екземпляр. :D
ПП: тоя говорител читав ли е? Влагата играе доста гадни номера на бобините, може да се наложи да го отвориш, почистиш лакираш...
Щом изходен траф имаш , занчи остава само кенотрон.
Ако кутията исакш да я почваш от сега , може да я сложиш върху отоплитеното кюмбе в работилницата( не директно и не вътре :D), ако ползваш такова, Бързо ще изветрее...
-
С кюмбе съм в работилницата :) .
-
Е занчи няма какво толкова да и се стряскаш на влагата, 2 тухли върху горния капак -за крака, Слагаш кутията върху тях и обръщаш стената на която лежи като се позагрее тоест на 15-20 минути. Ще смърди на мухъл бъди сугурен. Ама като спре- то се усеща и на пипане, ще е сухо вече.
-
Ще пробвам, но така може да се изкриви, по-добре постепенно съхнене.
-
Валери,все пак това е радио от времето на електромагнитните високоговорители.Ако е с електромагнитен високоговорител слагат го за дросел,ако е с постоянен магнит слагат съпротивление.Успех :drinks:
-
Не, говорителя е с постоянен магнит, не е с електромагнит. Мембраната му е много добре запазена, няма скъсано, и работи :) .
-
Значи е със съпротивление 1.2 к :) няма дросел.
-
гледам на схемата на Любо Божлков
Ботевчето има дросел между индикаторната лампа и изходния траф. Това предполагам е допълнителна намотка на изходния траф ?!?
ПРи Схемата на Пионер, такъв дроесл няма, та предполагам не е фатално и без него. Ако искаш може върху шасито да сложиш един аноден дросел, както е по схема .
Тук скалната лампа играе роля на предпазител във веригата на изправеното напрежение. В ролята на дросел е използван втори изходящ трансформатор, на който се използва само първичната намотка (оригинално).
До колкото си спомням от лекциите по силова електроника - дросел при просто еднополупериодно изправяне има обратен ефект, т.е увеличава пулсациите.
-
Може,ама що ви е на баир лозе :) Моя дето го харизах преди време нямаше.
-
Потвърждавам мнението на колегата Любо Божков относно дросела
при просто еднополупериодно изправяне - не върши работа.
Но няма лошо да се експериментира, не е сложно да се постави.
-
От стария фурнир нищо не ставаше, свалих го всичкият. На някои места трябваше да го изчегъртам, много трудно падна. Сигурно с туткал е бил лепен навремето.
-
Не си ми прочел темата за сваляне на фурнир по лесния начин:
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6203.0
Въпреки мъката, вече си го приключил. Изсуши я кутията , от многолистен шперлат е мнооого се съмнявам да се изкриви.
Тука фурнира е Евтин и на Промоция:
http://www.iv-el.com/index.php?route=product/category&path=24_82
Взех "зебрано" 2,5м на 0.7м дебел е 0.5-1мм в момента е на 6.5лв листа с тия размери. Много приятен за работа- ползваш само макетен нож и обиконвенна ножица.
-
Имам няколко парчета фурнир от една стара друга кутия, почти идентичен е със сваления, мисля него да ползвам. Както значи "технически" фурнир от линка, не е ли естествен ::) !
-
Абе от дърво си е фурнира, просто е обработен- изправен е , шарките са му еднакви итн. мисля че го оцветяват самия фурнир иприлагат механично обработване , за да постигнат определни шарки, които при естествения са естествени. НЕ, че това личи по някакъв начин- през цялата дебелина на фурнира шарката е еднаква...
Предполагам се ползва по-евтина дървесина, която се докарва да изглежда като доста по-скъпата от естествения.
Така или иначе фурнира си е лъжа по-принцип, защото прикрива дървото, от което е изработено изделието.
Та не виждам причина да не се използва или техническия да е по-лош от естествения.
Доста по-лесно се работи техническия от "естествения " фурнир ,който също го има на линка който съм пуснал, и за разлиака от техническия е по-дебел, крив на места, изисква ютия и термореагиращо лепило при поставяне и тн усложнения.
ТЕхническия се реже доста по-лесно, може да се поставя и без спецялни инструменти, лепи се с контактно хелметексово лепило без проблем- всичките тия неща са не приложими за естествения...
-
Кутията е вече готова :) . Както по-горе писах, фурнир свалих от една стара кутия от "Орфей" която беше приготвена за огъня. Самият фурнир е естествен, с дебелина и цвят е еднакъв с оригиналния. Лепих го част по част като спазвах посоката на дървесните жили и шарките, самата кутия също лепих където имаше нужда. Последва шкурене и безиросване с ленен безир. Смятам да не я лакирвам, сякаш и оригинално радиото не е било с лак. Ето как стана :) :
-
Според мен е станала отлична кутията . :good:
-
не мисля, че може да се получи по-добре. Кутията е станала перфектна.
-
Благодаря Ви колеги, с електрониката обаче все още не съм се захванал. Най-вероятно, ще сваля всичко и наново ще монтирам частите. Плата е оригиналния, свалих го, изпрах го, и го обърнах обратно защото беше поизбелял.
-
Идеална е кутията!!! :drinks:
-
Да те предпазя от пробеми с електрониката на радиото . Свали МЧ филтрите и с шуплера измери разстоянието между тях . Много често бобините се плъзгат и разстройката на кръговете е сигурна. Капни им по една капка парафин да не се хлъзгат . Разстоянието между двете бобини трябва да е между 16 и 18мм за 1 филтър и 14 15 мм за втори филтър.
-
Да, ще разглобя филтрите и ще измеря растоянията между бобините. Във вторият си пост, в началото на темата, питах каква може да е една лампа която намерих вътре в радиото. Прилича на кенотрон и според мен е UY3. С изключение на цокъла, параметрите и са еднакви с UY1N. Смятам да направя преходник и да я ползвам нея.
http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_uy3.html
-
Чудесно е направена кутията :good: :hi:
-
Валери особеннотези стъклени лампи без ширмовка лесно се определят .По броя на излизащите проводници и конструкцията. Просто нареди няколко такива и ги огледай.
-
Да колега пана, съвсем ясно се вижда къде отиват изводите, т.е. кое е катод, анод и отоплението. Ще запоя жички на изводите на UY3 и ще ги прекарам през един октален цокъл :) .
-
Свалих всичко от шасито, ошкурих ръждата и го напръсках със спрей:
-
Ами другите ръждавейки, какво ще ги правиш?
Тоя спрей е много лъскав, не е ли от интериорните дето се вдигат като ги пипнеш. Снимай флакона да го видя, моля.
-
Кои другите ръждавейки, частите ли? Ще ползвам най-вероятно само цоклите на лампите и съпротивленията. Иначе спрея не се вдига при пипане, съхне бързо:
-
Поздравления,ще стане :drinks:
-
Благодарение на снимките на Л. Божков от тази тема:
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4696.msg32125#msg32125
възтанових и моят бобинен блок :) :
-
:drinks: Супер стават нещата! Справяш се чудесно и мисля, че ще имаш един спасен от сигурна смърт Христо, с който ще се гордееш цял живот. Слагам си ръката на сърцето и признавам - не съм сигурен, че бих се захванал от тоя начален вид. Поздравявам те за смелостта и устрема и стискам палци! Ако не греша имам лампи и потенциометър с ключ за Христо, ако потрябва пиши на ЛС. :hi:
-
Благодаря Ви колега, засега ще се опитам с частите и лампите които имам. Относно потенциометъра за звука, както често се случва, ключа за вкл./изкл. не работеше, не щракаше. Помислих, че се е счупило вътре палчето и подвижната пластинка, разглобих го. Оказа се, че само е бил превъртян, нагласих го както трябва и го сглобих с болтчета :) .
-
Да, същия случай с моя Христо - превъртян. Толкова се зарадвах, че е сглобен с болтчета, а не е нитован! И аз го ремонтирах успешно, просто понякога се случва да има и счупени чаркчета, та за това предложих. :hi:
-
Тъй като вечер след работа запоявам помалко, достигнах до втория говорител. За пръв път виждам оттам да се извежда, излиза, че външния говорител трябва да се свързва с изходен траф, така ли е :-[ ?
-
Ползвам тази схема:
-
Би трябвало да е паралелно на вътрешния говорител.
-
И аз така знам, но тази схема ме озадачи :unknown: !
-
Използвания конектор за външен говорител е със скрити пластини- тоест не можеш да ги пипнеш с пръст случайно, което говори за точно за такава употреба.
От друга страна 2 изходни трафа в паралел еднакви правят съвсем различно съпротивление, което ще се вижда от лампата... Това няма да е ОК за звука по никакъв начин.
Предполагам по това време е имало доста външни говорители с интегриран на тях изходен траф, явно е било такова производството и заради това е взето такова схемно решение за подвръзване, вместо да махат трафовете от говорителите.
От където и да го погледнеш си е налудничаво да разхождаш анодно напрежение извън кутията по некви метри кабели.
Не го прави така. Направи си го стандартно на вторичната на трафа, хем е по-добре за схемата хем е по-безопастно.
-
Сигурно е имало такива говорители-колони навремето, с изходен траф в тях. Даже на задния капак са скицирани като кутия в която е имало траф и говорител. Защо така е било решено навремето, незнам :( !
-
Говорителя със все трафа се произвежда като цял компонент от дадена фирма и се закупува като такъв от клиентите и - заводи за Радиоапарати и тн.
Това пък е наследство от производството на говорители БЕЗ постоянен магнит, ами само с намотки. Там няма начин трафа да не е на Шасито.
А Бе, еволюция.
-
И в книгата на Пецулев "Български радиоприемници" е така, няма грешка в схемата. Явно вграденият изходен трансформатор няма запас по мощност и се налага външен допълнителен. Възстанови го както е направено в завода, съмнявам се да включваш тонколони към този сандък :)
-
Тъй като вечер след работа запоявам помалко, достигнах до втория говорител. За пръв път виждам оттам да се извежда, излиза, че външния говорител трябва да се свързва с изходен траф, така ли е :-[ ?
При по старите приемници - предимно предвоенните, външния говорител се е свързвал с трансформатор. По късно, когато производството на приемници е преминало към завод "Ворошилов", сигнала за външен говорител се взема вече от вторичната намотка на изходния трансформатор. На пример при първият вариант на "Марек", производство на "Радиопром", изхода за втори говорител е от първичната намотка на трансформатора, а при по късните варианти - вече производство на "Ворошилов" - от вторичната намотка.
-
По-голяма мощност от тази на крайната лампа няма да извадиш ако ще и 10 трафа крайни да закичиш ?!?
Супер опасно ми се струва това решение, не е "юзер френдли" така да се каже. То втория говорител си е абсолютна безсмислица в случая .
ДА не вземе да забравиш и да му боднеш такъв без изходен траф, щото масово връзването е другото, белята ще стане доста голяма.
-
Това е изход за говорител с вграден трансформатор, като в много случаи са се ползвали високоволтови радиоточки или специални комплектни с траф. Ако му се сложи нормален говорител нискоомен ще стане мазаляк.
-
Да, опасно е, но може би ще е добре да възпроизведа оригиналната схема :master2: .
-
Мисля че поставянето в тази схема на обикновен говорител без траф няма да доведе до чак такива катаклизми освен че разбира се няма да свири особено втория високоговорител. Постояннотоковия режим на крайната лампа няма да се промени драстично, но по променлив ток ще е на късо и при продължително време на максимално усилен в тоя режим е възможно да зачерви анода. Иначе нищо страшно няма.
-
С два изходни в паралел ще озори крайната лампа.Говорител директно ще я скапе за много кратко време.Няколко ома вместо няколко килоома е голяма разлика.
-
Иначе, измерих съпротивленията, някои са толкова колкото пише на тях, други доста се разминават. Примерно: 50 КилоОма, е станало 120 КилоОма като го измерих с омметъра ::) .
-
Сменяш.
-
Килоомите за които говори колегата lz2xl са импеданс. Първичната намотка на трансформатора на външния говорител няма постояннотоково съпротивлене килооми (най-много килоом да има). Освен това лампата е с автоматично преднапрежение, постояннотоковия режим няма да се измени драстично, макар че тока ще нарастне неминуемо. По променлив ток обаче както вече казах ще е на късо и ще има ядове при подаване на сигнал.
-
Валери като информативно доста се изписа .Аз повня че радиоточките се произвеждаха с трансформатор .Но за това място не ставаха. Според мен най-добре си включи тези клеми паралелно на говорителя. Мисля че никога няма да ги използваш . Освен това апарата е Uсерия лампи и изводите няма да са в офазената страна. Гледай да свирне това е по важно.
-
Да, подкрепям пана, препоръчвам да ги свържеш след трафа тия клеми, за всеки случай.
-
Абе където иска там да ги свърже, имам Херцъ радио и клемите са в първичната страна на трафа и ме е бил ток от тях, ама няма никакво значение, те тия радиа са така, само съвременната техника е направена за ползване от идиоти и е неприемливо да има високо напрежение някъде по клемите й. Старата техника е правена за мислещи хора които знаят къде, дали и кога да пипат. Как изглежда за всички нас в момента приспособлението за топлене на вода състоящо се в открит реотан върху керамично тяло? Дори на един мой колега от университета като му обяснявах че това е за топлене на вода той ми вика как бе невъзможно то е открито :D ама така е.
-
Означените съпротивления на схемата, правилно ли ги разчитам: R1=1.25 МОма, R2=10 МОма и R3=R4=125 Ома (в схемата по-долу):
-
Означените съпротивления на схемата, правилно ли ги разчитам: R1=1.25 МОма, R2=10 МОма и R3=R4=125 Ома (в схемата по-долу):
Да, точно такива са стойностите. :drinks:
-
:)Здравейте колеги.Извинявам се ,че се намесвам в дискусията Ви.Но,темата ме интересува и мен.В момента и аз реставрирам един Хр.Ботев.Само дето не е U серия.Много ми хареса реставрирането на кутията.Превасходна работа.На мен ми предстои същото,но съм се захванал с по-лесното.Да свирне радиото.Дърводелската част ми се струва по трудната .
Изискваща повече време.Шасито на снимката изглежда добре.Спрея ,който си използвал има ли електро проводимост?
Ако е като обикновенна боя или лак,няма да даде добър ефект на по късен етап.При сабиране на слаботоковата част.
Ако Ви е направило впечатление при подобни уреди,шасито се прави от Al или Fe ламарина.Хромирана или кадмирана,но никога боядисана.Боя,лак ,е изолатор.Предполагам ,че ефекта ще се прояви още при НЧУ.Ще има проблем с 50 Hz шум.При
висаоките честоти има опасност от самовъзбуждане заради лоша екранировка.Реших да споделя това със Вас докато е на такъв етап и поправката е по лесна. Това все пак е мое мнение,може и да го пропуснете.
-
Какви общо има боядисвснвто с екранирането. Шасито пак си остава метал, а където се запояват масите се зачиства и се запоява.
Данеби да си мислиш че радиовълните и боята си взаимодействат или , че като боядисаш метал той става неметал.
Скоро рестврах такъв Христо Ботев, шасито му беше бронзирано.
-
Шасито оригинално беше боядисано със сива боя, не беше нито кадмирано, нито поцинковано. Така е както казва колегата rolling_heads, на местата където се запоява, се зачиства. Иначе не съм пробвал дали спрея е електропроводим, най-вероятно няма да е (ще проверя).
-
Yooо, моля обясни какво точно имаш предвид, че нещо не схващам.
И бронза не е електропроводим, премери го да видиш.
-
Спама на yooo е изтрит
Ако не знаете какво пишете, не замърсявайте темата на колегата, четете повече. Има достатъчно реставрации със снимки в раздела където може да разгледате и видите как са произвеждани шаситата с какво са покрити и тн.
Четете повече, учете се от колегите и не започвайте спорове за елементарни неща с утвърдени потребители на форума. Тук колегите знаят какво правят и го правят изключително добре.
Винаги можете да задавате въпроси ако нещо не ви е ясно, но безсмислени твърдения не се толерират.
Не толерираме писането на СПАМ в частност НЕВЕРНИ неща.
Предупреден сте в системата. В случай, че продължите, предупрежденията ще прерастат в ограничения.
-
То като гледаш правописа на колегата може ли да очакваш да има нещо вярно и в техническите съвети които е дал. Аз лично смятам че това да се научиш да пишеш грамотно е елементарно и задължително нещо за всеки, и ако някой това не е научил какво друто остава.
-
Мисля, че няма какво повече да го коментираме. Нека направи и той неговата реставрация, да я покаже , пък тогава може и да получи вниманието, което търси.
-
Въздушният кондензатор не беше в добро състояние, ръжда по корпуса, боклуци между пластините и т.н. Разглобих го, почистих го добре, корпуса напръсках със спрей, пластинките също почистих, и отново сглобяване. Мислех, че трудно ще го центровам да не се опират пластините, но стана много лесно. Сега кондензатора е като нов :) :
-
На мен определено ми харесва как си го освежил . 8)
-
Поздравления за добре свършената работа.
Наистина изглежда като нов.
-
Пробвай спрей за химическо поцинковане ако ти се отдаде възможност:
http://markita.net/sprej-vyurt-tsinkov-400ml-perfekt.html
-
Браво, Валери! Досега никога не съм правил такъв капитален ремонт на въздушен кондензатор. Единствено съм успявал с такива с твърд диелектрик;
-
Поздравление :good:
-
Браво Валери! Има какво да научим от теб! :drinks:
-
Благодаря Ви колеги, радвам се, че Ви харесва. Относно цинковият спрей който пичагата показва: да, много е добър, виждал съм как изглежда. Мисля, че за шасита на радиа не е толкова необходим, т.е. шаситата не са изложени на атмосферни влияния, може да си мине и с по-евтин спрей :) . Този въздушен кондензатор е със изолаторни плочки, те са на болтчета и чрез тях са закрепени неподвижните секции. Болтчетата позволяват да се свалят секциите от корпуса, докато на по-новите кондензатори, те са защипани на едни керамични цилиндърчета което ги прави неразглобяеми. Само да споделя, че при сглобяването на подвижната секция, съчмичките ги залепих първо на местата им с грес и тогава вкарах оста.
-
Колеги, може ли вместо електролитните кондензатори от 10, 30 и 50 микрофарада както са по схемата, да сложа 3 бр. само по 47 микрофарада :writer: ?
-
Според мен само 30те са критични за да не повредиш кенотрона. А 50 са на ниско напрежение и там може да са и 100uF.
-
Това сме го дъвкали и преди,според каталозите препоръчителен капацитет на първия кондензатор след кенотрона 32 мкф.Според Philips цялата изправителна група максимум 60 мкф.Всеки решава сам за себе си,или слагаш каквото препоръчват или после търсиш лампа.Защо е така го коментирахме миналата година в една тема,не случайно производителя си пише в каталога максималния капацитет след изправителя. :drinks:
-
Даа, разбрах за електролитните кондензатори. Сега да попитам за резистора от 1.2 килоОма който трябва да сложа на мястото на дросела: ако сложа резистор 2.2 кило вместо 1.2 кило, ще може ли да ползвам скална крушка 6.3в/0.3А или 12волта/0.1А. Такава 18 волтова нямам :-[ ?
-
Резистор 2к2 е много! Може да ползваш 12В/0.1А. мястото на крушката според мен е неправилно, така анодния ток ще влияе на анодното напрежение. Ако се свърже между катода и кондензатора 30мкФ, ще е благоприятно за кенотрона и режима на крайната лампа. :)
-
Абе по тая схема крушката е 6,3в + 1,2к съпротивление оригинално и изобщо не виждам в нея дросел. Що не направиш захранването по нея?
(http://sandacite.com/wp-content/uploads/2012/10/59_Hristo_Botev_M462_U.jpg)
-
Показаната от мен схема е "смъкната" от ремонтирания приемник. Според мен захранването не е изпълнено по най добрият начин, за това съм "вкарал" скалната крушка в отоплителната верига плюс термистор - http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5028.msg34712#msg34712. Променил съм и входната част на приемника, която също е неудачна. Но всеки решава самостоятелно до къде да се придържа към оригинала.
-
Този приемник е правен по времето когато са слагали каквото има.....Пичагата предлага варианта с високоговорител с постоянен магнит.Има вариант с електромагнитен високоговорител.Тази е препоръчителна за Валери в неговия вариант....крушката може да бъде и 12 В 0.1 А.Тока е важен защото там е част от анодната верига,ако е 0.3 А няма да свети,ако е по малко ще изгори.
-
Да, най-вероятно може и да ползвам захранващата схема на Пионера, по-проста е и сигурно по-надежда :) .
-
@ lz2xl
Говорителя на този приемник, който е Валери прави е постоянен AlNiCo магнит. Та не виждам причина да не стане с него по оригиналната схема която съм предложил. Даже ще е 100% оригинално, а и има налична крушка 6,3в.
В този случай ми е чудно защо ще преминава на преработка към захранване тип пионер, след като тази схема е изпълнима с наличните му части.
Относно Филтровите електролити. Мотивацията да се ползват 50uf предполагам е, че има такива налични.
За кенотрона това не е добър вариант , като се има предвид че тия лампи вече са доста редки хич не препоръчително да я товари извън спецификациите. Все пак комет продават 22uf и 10uf 400волтови електролити. Като запаралели по един брой от тях и е точно 32 микро... Но тука идват и още разходи та ме съмнява да го направи така.
-
Ще видя събота и неделя какво ще сътворя :) .
-
ЕДИТ: Разгледах пионерската схема на захранване. Ми тя е същата като тази която предлагам, просто крушката е на друго място и е сложен 2200 ома съпротивление.
Същия резултат ще получи с крушката на 6.3в 01а + 1200 ома съпротивление , но на оригиналното място по предложената от мен схема.
В случая крушката го играе и предпазител за крайната лампа с бавен старт за на андното, което ми се струва доста голямо предимство.
-
Почти завърших електрониката :) , казвам "почти" защото хваща само на КВ, средните вълни изобщо ги няма :unknown: . Проследих отново всички бобини, наред са, но само КВ има, утре пак ще прегледам. Захранването и изхода за втори говорител е както по схемата. Ето как изглежда:
-
Ами как изглежда... Изглежда съвършено!!! :bravo: :bravo: :bravo: :good: :good: :good:
-
Сега трябва да провериш как ти генерира осцилатора по обхватите. Описано е в книжката как става, мери се ток. Трябва да се убедиш, че генерира без да прекъсва по цялата скала. Очевидно на радиото му е нужна цялостна настройка, ще се справиш. В краен случай го взимаш и идваш при мен, или при някой с апаратура по-наблизо. Ще го съживим! Предполагам всичко е наред с монтажа и компонентите?
-
Готово, открих проблема :) . При монтажа на бобинния блок се е скъсала хетеродинна бобина за СВ :blush: , проводника е останал върху спойката и не пръв поглед не се забелязваше. Радиото работи както трябва на СВ и КВ, предстои сглобяване. Не можах да намеря изходен траф от "Пионер", пробвам с някакъв друг, няма го и едното копче. Може да се каже, че търся траф и копче ::) .
-
Намерих си копче и трафче от "Пионер" :) .
Края му се вижда ::) .
-
Поздравления за изпълнението и от мен! Не разбрах какво стана с филтровия капацитет след кенотрона, но UY1 толерира до 60 микрофарада първи филтров капацитет така че 47 микрофарада следва да не са проблем, но анодното съпротивление към ел мрежата трябва да се увеличи на 170 ома (ако не се окаже при това твърде ниско анодното напрежение няма да има ядове) и съдейки по това че вече стандартното мрежово напрежение е 230 волта едва ли тази модификация ще навреди.
-
Дългия тънък кондензатор отгоре на шасито дето го виждаш е 30+30 микро.
-
Поздравления за добрата работа и успешното
отстраняване на дефекта в бобинния блок!
-
Филтровите кондензатори които сложих са: по схема има един 30+50 микро и 10 микро, аз поставих 40+40 микро (тънкия) и 16 микро. Жичното съпротивление на анода е около 150 Ома, крушката е 12 волта, 0.1 А. Има малко брум, правих опити с друга крайна лампа, почти нямаше брум, явно брума зависи и от качеството на UBL21, и друг път ми се е случвало с такава лампа. Иначе наистина работи доста добре, като го сглобя ще направя ено клипче :) .
-
А настройкии? :) Не се отказвай, само защото е пропял.
-
Всъщност, настройките се оказаха много лесни :) , наложи се минимално да завъртя сърцевините на МЧУ-тата и на входната и осцилаторната бобина за СВ. Всички станции (на СВ и на КВ) се хващат на местата им, съпоставих ги с работещо радио. Това е, радиото наистина работи (според мен) както трябва и не се отличава от другите ми работещи :) .
-
Поздравления, по възможност да видим видеоклипа.
-
Това е много добре, браво! Сега остава да се похвалиш с едно видео! :drinks:
-
Сега го дооправям, копчета, захранващ кабел и т.н., надявам се до края на седмицата да е готово :) .
-
Готово е :) , ето клипче и снимки:
http://vbox7.com/play:f90f362a83
-
Прекрасна реставрация, както винаги, си перфектен! Браво, Валери! Радва очите!
-
Забележително визуално и техническо състояние!
Но както е ясно от видеоклипа отново можем да
съжаляваме относно липсата на повече на брой
и по-мощни български АМ предаватели.
-
Благодаря Ви колеги, радвам се, че Ви харесва. Трудничко си беше, и както един колега беше писал в началото, радиото го правих сякаш наново. Но, спасих го :) , и приблизително добре работи. Да, жалко е, че нямаме АМ предаватели с по-голяма мощност. Тук при нас се хващат много румънски станции на СВ, има ги също и на КВ. Видинският предавател се хваща с много смущения с антена "дълга жица" при нас (с феритна е по-добре). Е, това е :) .
-
По-горе в темата обсъждахме защо изводът за втори говорител е от първичната намотка на изходния траф. Стана ясно, че втория говорител трябва да е и той с изходен траф. Ето тук имах тема за една радиоточка:
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4279.msg29098#msg29098
Свързах я към изхода на радиото и тя заработи като тонколона :) . Работят и двата говорителя, съвсем малко се намалява звука.
-
Ако е нормална радиоточка, то тя е предназначена
за включване в радиофикационна мрежа със
звуково напрежение около 30V.
Но съдейки по външния вид това е доста старо
изделие и нищо чудно да е точно втори високоговорител
за радиоприемници с изводи от първичната
намотка на изходният трансформатор.
Може лесно да се разбере като се измери с омметър
трансформатора на тази радиоточка и този на някой
по-съвременен модел (например "Тонмайстор").
Би трябвало да има съществена разлика в
съпротивлението на двете първични намотки,
ако предположението е вярно.
-
Нищо няма нужда да и мери, очевидно трафа е изходен лампов.
Ако беше траф с 30в първична, да е заминал от анодното моментално.
-
Напротив, то анодното си е една потенциална разлика спрямо шасито на радиоприемника, трафа нищо не вижда от него на практика, така че няма как да замине, просто през него протича част от анодния ток на крайната лампа. Но щом си е служил добре като втори говорител и не е значително спаднала силата на звука през оригиналния говорител значи очевидно трафа е изходен за лампово стъпало. Иначе ако беше такъв за 30 волта радиопреносна мрежа щеше да „окъси“ почти крайното стъпало и почти нищо нямаше да се чува.
-
250 Ома измерих съпротивление на първичната намотка на колоната радиоточка. Нямах подръка "ВА Тонмайстор" да измеря и неговото съпротивление, но предполагам, че ще е по-малко. Иначе държах включена около половин час включена в радиото колоната, нищо и няма :) . Може би си е точно такава колона-говорител, то и на задния капак на радиото е нарисувана такава с подобна форма.
-
Валери,импеданса друго нещо.Не е активното съпротивление.Щом работи и не претоварва оставяй го така.
п.п. Пак пиша с грешки :)
-
Никак няма да я окъси, и обикновена радиоточка си работи прекрасно в анодната верига, и не пречи на радиото. Пробвал съм с бакелитова точка и с Тонмайстор на радиоапарат Марек, на който изводът за втори говорител е паралелен на първичната на изходния траф.
-
Чудесна реставрация, Валери, поздравления! :good:
Невероятно е, от състоянието в което беше, да се възстанови в сегашния си вид! Може би така е изглеждало и преди години, когато е излязло от завода. Браво!
-
Валери,импеданса друго нещо.Не е активното съпротивление.Щом работи и не претоварва оставяй го така.
п.п. Пак пиша с грешки :)
Абсолютно съм съгласен, индуктивното съпротивление
няма нищо общо с активното (омическо) съпротивление.
Но не всеки има под ръка добър L метър.
При сравними геометрични размери на трансформаторите
очевидно този за радиоточка ще има по-малък брой
навивки на първичната намотка, оттам последната ще
има и по-малко активно съпротивление.
А що се отнася до импеданса - той рязко зависи от броя
навивки при сравними активни сечения на магнитопровода,
така че при трансформатора за радиоточка ще е по-малък.
-
250 Ома измерих съпротивление на първичната намотка на колоната радиоточка. Нямах подръка "ВА Тонмайстор" да измеря и неговото съпротивление, но предполагам, че ще е по-малко. ...........
Току-що измерих един Тонмайстор - точно 200 ома показа.
-
Ако ще го нищим подробно не трябва да се слага радиоточка със или без трансформатор.Нейния няма въздушна междина и ще се насити желязото,защо знаете :)
-
Попринцип е така, но зависи от това колко е сечението, каква част от анодния ток ще мине през него и до колко добре съвпадат ламелите. Иначе казано то винаги има минимална междина между E и I ламелките било то подредени разнопосочно като за без междина. Иначе казано е възможно за малки мощности в случая да върши работа.
-
Да, става въпрос за малки мощности от порядъка
на 1W и по-малко.
Например за широко разпространената радиоточка
ВА "Тонмайстор" обявената фабрично номинална
мощност е 0,3W като е използван елиптичен
високоговорител тип ВО 0825 с данни 3W / 4 ома.
-
Тук съм дал малко информация за прословутия "Тонмайстор" за да не се отклонявам от темата http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4480.msg48891#msg48891
-
Валери дай скан на черната скала на Христо Ботев М462
-
Колегата Любо Божков е авторът и, от тази тема :) :
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5028.15
-
Благодаря!
-
Здравейте,
Дали мога да продължа темата с още един приемник "Хр.Ботев М462"? Пуснах го в раздел продаване, ама нали съм от същият клуб,
веднага запалих поялника ....
Та така.
UY1 свети но не работи, при замяна с диод RL207 резисторът на входа R14-70 прегрява. Иначе не забелязвам късо на филтровите
кондензатори. Въпрос, защо виждам два трансформатора ? единият на говорителя, а другото може и да е дросел, ама е ашладисвано с
някакви резистори ...
-
Мда, гледал съм грешна схема. Дросел е.
-
На мястото отоплението на UY1 следва да сложиш резистор с подходяща мощност тъй като отоплителната верига е последователна и ако е накъсо напрежението и тока в отоплението на останалите лампи ще е доста по високо от нормалното.Това ще убие бързо лампите.Другие проблем е че когато слагаш диод вместо кенотрон напрежението в аносната верига ще се вдигне над работното и филтражни и т.н. кондензатори ще дадат фира.Кенотрона има по голямо съпротивление в права посока от полупроводников диод и в него също има спад на напрежение.
-
Мерси за съвета, сложих резистор 33 ома на отоплението, но не и на диода.
Хрумна ми, че някъде в мазето имам селенови изправители, ама ме домързя.
Все едно, вече заминава за Благоевград. Мерси !
-
33 ома не е ли много малко,50 волта спад върху отоплението на UY1 е доста.
-
Може и малко да е, да си призная малко на око го сложих, без да смятам. Аз го пуснах колкото да премеря дали ще клекне
след входният резистор, за около 10 секунди. Лампите не светнаха по силно, поне не си личеше.
-
Мда, сега загледах схемата, трябва да се сложат 2025 ома, ако трябва да сме точни. Аз тогава и грешната схема гледах ....
офф, 1975 ома, една сметка не мога да направя!
-
Мда, тогава гледах схема с 5 лампи, а тук са 4. Сбърках, признавам ???
-
50 волта делено на 0.1 ампера = 500 ома
Толкова трябва да сложиш.
Това е за замяна на отоплението на изправителната лампа.
За да се възстанови нормалното анодно напрежение на приемника при поставяне на полупроводников диод е достатъчно да се увеличи стойността на филтровия резистор - този между двата електролита. И филтрирането ще е по-добро.
-
Последователно на 4-те отопления има 70+720 ома. Ако отопленията са по 50V, то върху тия 790 ома остават 20V (220-4*50).
Така отоплителният ток е I=20/790=25mA и заместващото съпротивление е R=50V/25mA=2k. Направо сметнато е R=Ri*50/U(Ri).
Аз нямам опит с лампи, просто показвам как го сметнах. Може и да бъркам. Използвах схемата в началото на темата.
-
Смяташ съпротивлението колко трябва да е,включваш за кратко мериш колко има върху него.Ако е колкото трябва го оставяш.Трябва да е поне 10 вата,мощността върху него е 5 вата.
-
Последователно на 4-те отопления има 70+720 ома. Ако отопленията са по 50V, то върху тия 790 ома остават 20V (220-4*50).
Така отоплителният ток е I=20/790=25mA и заместващото съпротивление е R=50V/25mA=2k. Направо сметнато е R=Ri*50/U(Ri).
Аз нямам опит с лампи, просто показвам как го сметнах. Може и да бъркам. Използвах схемата в началото на темата.
Пояснявам как се правят подобни изчисления:
1. Намираме си справочник за радиолампи. Там всичко си е казано и не се налагат гадаения.
2. Търсим последователно - UBL21 - отопление -55V 0.1A, UCH21 - 20V 0.1A, UY1 - 50V 0.1A.
3. Да погледнем схемата:[attach=1]
Сборът на напреженията на отопление на отделните лампи е 145V (20+20+50+55=145V).
При мрежово захранване от 150V (не зная до коя година но в София и през 50-те мрежовото напрежение е било 150V) се получава излишък от 5 V (150-145=5V). По формулата на Ом за част от веригата U=I*R, в частност R=U/I се получава 5V делено на 0.1A (това е токът в отоплителната верига) = 50 ома. Мощността е P=U*I или 5*0.1=5 W. Във веригата на отоплението ще тръбва да добавим резистор 50 ома 5 W.
Сега от 150 до 220 V също ще трябва да пресметнем резистор, на който да разсеем излишното напрежение. То е 70V (220-150=70V). По същите формули 70V делено на 0.1A = 700 ома. Мощност 70V умножени по 0.1A = 7W.
За отделна лампа не е по различно. Изваждаме първата UCH. Вече знаем UCH21 - 20V/0.1A. 20 делено на 0.1 = 200 ома. На мястото на отоплението на UCH21 трябва да поставим резистор 200 ома 2W.
Това е.
-
Мда, аз си мислех, че всичките лампи имат отопление на 50V и въобще не си зададох въпроса как тогава 4 лампи ще се захранват със 150V. Иначе вторият закон на Кирхов горе долу ми е ясен.
Мерси
-
Мощността е P=U*I или 5*0.1=5 W. Във веригата на отоплението ще тръбва да добавим резистор 50 ома 5 W.
Тук съм допуснал грешка, трябва да е Мощността е P=U*I или 50*0.1=5 W , а не 5*0.1.5W.
Тази формула U=I*R е Законът на Ом за част от веригата. До Кирхов още не сме стигнали.
-
Не е ли 500 ома.
-
Не е ли 500 ома.
Грешите, 5V / 0.1A = 50 ома. А и по схемата е 50. Аз направих анализ с пояснения на конкретната схема.
Да и в корекцията, в която направих съм допуснал втора грешка не 50*0.1=5W, а 5*0.1=0.5W.
Така че да се чете следното:
Сборът на напреженията на отопление на отделните лампи е 145V (20+20+50+55=145V).
При мрежово захранване от 150V (не зная до коя година но в София и през 50-те мрежовото напрежение е било 150V) се получава излишък от 5 V (150-145=5V). Според закана на Ом за част от веригата U=I*R, в частност R=U/I се получава 5V делено на 0.1A (това е токът в отоплителната верига) = 50 ома. Мощността е P=U*I или 5*0.1=0.5 W. Във веригата на отоплението ще тръбва да добавим резистор 50 ома 0.5 W.
Сега от 150 до 220 V също ще трябва да пресметнем резистор, на който да разсеем излишното напрежение. То е 70V (220-150=70V). По същита формула 70V делено на 0.1A = 700 ома. Мощност 70V умножени по 0.1A = 7W.
За отделна лампа не е по различно. Изваждаме първата UCH. Вече знаем UCH21 - 20V/0.1A. 20 делено на 0.1 = 200 ома. На мястото на отоплението на UCH21 трябва да поставим резистор 200 ома 2W.
-
Писах за съпротивлението което трябва да имитира отоплението на кенотрона за да се запази приблизително 100 ма ток в отоплителната верига.Другите според мен не е нужно да се пипат.Радиото така или иначе е работило,освен ако не са оригиналните и някой е творил там.Добре е да се сложи някакъв друг кенотрон U серия и да се търси оригиналната лампа.При положение че fobi ще го въстановява в оригинален вид.
-
Само да попитам - през коя година е произведен "Хр. Ботев М462" на "Радиопром"? :)
-
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=153.0
... Периодът от 1947 до 1952 г. е първия петгодишен планов период в българската социалистическа икономика. Основното внимание на завода се насочва към развитието на радиотехническите апаратури и елементи; телефонни апарати, ръчни и автоматични телефонни станции; производство на изделия за съобщителната промишленост; разработка и производство на радиоприемници; усилвателни уредби за жична радиофикация; производство на радиочасти-резистори, кондензатори, потенциометри, високоговорители, магнити и др.
Производство на радиоприемници до края на първата петилетка - 1952 г.
I-1. Елпром-ТТР ф-ка Р148
I-2. Елпром-ТТР ф-ка Р248 този модел има око за настройка.
I-3. Радиопром "Хр.Ботев" М462 с лампи Е-серия
I-4. Радиопром "Хр.Ботев" М462 с лампи U-серия
I-5. Радиопром "Хр.Ботев" М463 със съветски лампи
I-6. Радиопром "Република" II
I-7. Радиопром "Марек" -I и II вариант
I-8. Радиопром "Марек" -III и IV вариант
І-9 Радиопром „Пионер” М456
І-10 Радиофабрика "Хр.Ботев" М462 с лампи U-серия
I-11. СТЗ"К.Ворошилов" "Марек" 465
I-12. СТЗ"К.Ворошилов" 504 с лампи Е серия
I-13. СТЗ"К.Ворошилов" 504 с лампи U серия
I-14. СТЗ"К.Ворошилов" 504 със съветски лампи
I-15. СТЗ"К.Ворошилов" 506
I-16. СТЗ"К.Ворошилов" 516
СТЗ "К.Ворошилов" произвежда до 1952г. следната техника:
1949г. 1950г. 1951г. 1952г.
1.Радиоприемници 2 700 8 100 5 900 11 300
2.Телефони 14 100 16 900 6 600 20 400
3.Н.Ч усилватели ----- ------ 194 729
4.Електромери ----- ------- 19 200 34 500
5.АТЦ-в хил. линии ------ 600 1 800 1 200
Първите произведени приемници в този нов завод са „Ворошилов” 504 и 506 като шасито на втория се е вграждало в усилвателните уредби.
През 1967г. радио производството окончателно е прехвърлено в завода за радиоприемници гр.В. Търново.
-
Писах за съпротивлението което трябва да имитира отоплението на кенотрона за да се запази приблизително 100 ма ток в отоплителната верига.Другите според мен не е нужно да се пипат.Радиото така или иначе е работило,освен ако не са оригиналните и някой е творил там.Добре е да се сложи някакъв друг кенотрон U серия и да се търси оригиналната лампа.При положение че fobi ще го въстановява в оригинален вид.
За кенотрона е 500 ома.
-
Не, няма да го възстановявам.
Иска ми се, но нямам време и място ... и за това. А тази година ми разбиха тавана само два пъти и аз реших да разкарам по ценните
неща от там. От "Болшая Советская" до радиолампите. Но понеже всичко е обърнато с краката нагоре от апашите, ще ги вадя едно по едно. Един "Марек" имаше горе, едно сандъче от Първата световна с някоя и друга здрава лампа, не му помня името. Май беше "Зенит".
Един "Акорд", на който му пренастроих УКВ-то за 88-108. Не предлагам нищо тук, темата е друга, просто описвам какво има и защо продавам неща като "М462".
-
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=153.0
... Периодът от 1947 до 1952 г. е първия петгодишен планов период в българската социалистическа икономика. Основното внимание на завода се насочва към развитието на радиотехническите апаратури и елементи; телефонни апарати, ръчни и автоматични телефонни станции; производство на изделия за съобщителната промишленост; разработка и производство на радиоприемници; усилвателни уредби за жична радиофикация; производство на радиочасти-резистори, кондензатори, потенциометри, високоговорители, магнити и др.
Производство на радиоприемници до края на първата петилетка - 1952 г.
I-1. Елпром-ТТР ф-ка Р148
I-2. Елпром-ТТР ф-ка Р248 този модел има око за настройка.
I-3. Радиопром "Хр.Ботев" М462 с лампи Е-серия
I-4. Радиопром "Хр.Ботев" М462 с лампи U-серия
I-5. Радиопром "Хр.Ботев" М463 със съветски лампи
I-6. Радиопром "Република" II
I-7. Радиопром "Марек" -I и II вариант
I-8. Радиопром "Марек" -III и IV вариант
І-9 Радиопром „Пионер” М456
І-10 Радиофабрика "Хр.Ботев" М462 с лампи U-серия
I-11. СТЗ"К.Ворошилов" "Марек" 465
I-12. СТЗ"К.Ворошилов" 504 с лампи Е серия
I-13. СТЗ"К.Ворошилов" 504 с лампи U серия
I-14. СТЗ"К.Ворошилов" 504 със съветски лампи
I-15. СТЗ"К.Ворошилов" 506
I-16. СТЗ"К.Ворошилов" 516
СТЗ "К.Ворошилов" произвежда до 1952г. следната техника:
1949г. 1950г. 1951г. 1952г.
1.Радиоприемници 2 700 8 100 5 900 11 300
2.Телефони 14 100 16 900 6 600 20 400
3.Н.Ч усилватели ----- ------ 194 729
4.Електромери ----- ------- 19 200 34 500
5.АТЦ-в хил. линии ------ 600 1 800 1 200
Първите произведени приемници в този нов завод са „Ворошилов” 504 и 506 като шасито на втория се е вграждало в усилвателните уредби.
През 1967г. радио производството окончателно е прехвърлено в завода за радиоприемници гр.В. Търново.
Благодаря! :hi: