Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: bobi mw в 28 Септември, 2015, 15:01:37
-
Тъй като ми се струпаха на масата няколко радиоприемника и бяха ремонтирани в последния един месец,които загърбиха проблемната "Симфония" отново дойде ред на нея.Тъй като аз не разполагам със специални измервателни апарати пък и не съм инженер по радиоремонти се предадох и се оставам с ваша помощ да излекуваме болния радиоприемник.Та по същество моя началник ми даде въпросния радиоприемник,който не работи по негови твърдения и искал да го ползва и да слуша на УКВ неговата любима станция и дотук добре.Щом радиоприемника ще се ползва за ежедневна употреба бяха сменени всичките "асфалтови" кондензатори в нискочестотния усилвател да нямам проблеми след година че пак замлъкнало и радостите ми бяха до тук.Проблема е че УКВ не работи,няма никакъв шум и не приема станции.Аз също имам такъв радиоприемник и той работи и приема 4-ри станции.Проверени бяха лампите,анодните напрежения на ЕСС 85 двата резистора които са отдолу на УКВ приставката,контактните пера на клавишния превключвател двата кондензатора към МЧ бобините,самите те бяха измерени дали са здрави.Всичко здраво ток има а неще да свири.Явно много са капризни УКВ на нашите апаратури и незнам къде ще проблема.Без измервателни апарати сигурно е невъзможен ремонта. :empathy2:
-
Смени ламбата с неупотребявана, може да и е намаляла емисията.
-
Измери на анодните и на първа решетка на всички лампи напреженията. Така ще откриеш ако има пробил кондензатор.
После ще видим
-
Поради стареене на елементите, изтощаване на ЕСС85 и т.н., УКВ-то се разстройва. Аз ги настройвах този тип радиа, без каквито и да е специални уреди, само с отверка :) . Правих следното: от УКВ-блока излиза едно кабелче което е някаква контролна точка, закачам антената за него и започвам настройка на филтрите. Трябва да започне да се чува шум, първо филтъра който е на самия блок, също така до него има два настройващи кондензатора, после двата филтъра които са на шасито, в частта им УКВ. Това е, иначе съм пускал и сигнал от работеща "Селена", преди демодулацията, на същото това кабелче и на първа решетка на ЕСН81.
-
Аз предлагам, да не се бърза с връткането.
Това радио с шаси като на мелодия 2 ли е?
-
Шасито и схемата е почти еднаква като на "Концерт" с разликата че има допълнителен степенчат тонкоректор.
-
Обхватът е "OIRT" 66-73Mhz ще трябва да се пренастройва укв приставката във "CCR" 87,5-108Mhz.
-
Въпросът не в пренастройката,а това че целия УКВ тракт не работи.И без пренастройка се хващат станци по огледални честоти.Интересно е и другото винаги страда обхвата за ЧМ сигнали на старите български радиоприеници,а обхвата за АМ сигнали ниога не съм видял да е отказъл.
-
Много са факторите които определят отказите в УКВ тракта на ламповите радиоприемници, и тук искам да уточня че не става въпрос само за българските, защото нищо в тях не предполага това да е вярно а в другите да не е. Освен това моите лични наблюдения не показват по-чести откази на УКВ от колкото в другия тракт, но така или иначе темата няма за цел да прави статистическо изследване кое се случва по-често. Факторите са че УКВ работи на по-високи честоти, близо е до границата на възможностите на ECC85 да не говорим за огромните междуелектродни капацитети на този двоен триод които изискват специални мерки за балансиране с цел тяхното неутрализиране. Всичко това прави по-капризна конструкцията на един лампов УКВ тунер спрямо аналогичен транзисторен. Трябва да добавим че при работата на по-високи честоти има по-тежки изисквания към кондензаторите, монтажа, феритните сърцевини, и настройката на бобините. Като прибавим и преклонната възраст на голяма част от тези приемници - използваните в тях керамични кондензатори понякога имат навика от стареенето да им се отлепи метализацията от керамиката с което капацитета им рязко намалява с което се разстройва целия УКВ тунер. В случая обаче при положение че няма никакъв шум от тракта проблема най-вероятно е друг. Първо закачи антена, защото понякога тези тунери без антена са доста безшумни, бодни просто 3 метра кабел в едната от буксите на симетричния вход, след това превключи на УКВ (увери се че клавишния превключвател контактува стабилно). След това усили звука, кажи какво се чува във фона, започни да въртиш настройката за УКВ и чуй дали се променя фона или не се усилва шума в дадена част от обхвата. После чрез поклащане провери дали контактуват в цокъла лампите особено ECC85 (на УКВ тунера) и EABC80 определено обърни внимание на тази лампа и веригите около нея, пробвай с нова лампа в нея има два диода които се използват само в дробния детектор и ако там има проблем може да си работи на другите обхвати радиото а на УКВ да не иска. Съответно по схемата по-щателно трябва да провериш целостта на всяка отделна намотка в МЧ филтрите и тези за УКВ и тези за другите обхвати. Трябва в целия МЧ тракт да премериш режимите на лампите и да замениш старите хартиени кондензатори ако има такива. След това ако все още не си открил никъде по тракта прекъснал или проблемен елемент а все още УКВ не работи (и след замяна на ECC85 с нова) следва да намериш работещ УКВ тунер (примерно от Селена) да го захраниш с външно захранване, и да подадеш сигнала от него на входа на МЧУ на Симфонията и да видиш дали и с другия тунер е глух. Може през разделителен кондензатор да се опиташ да подадеш сигнала от изхода на тунера по-назад по стъпалата от МЧУ с цел да видиш дали след определено стъпало няма да се появи (макар и много слаб) сигнал. От там насетне вече ще го мислим какво му е. Успех.
-
Не е ли по хубаво да потърсиш някой сервизен генератор. Много често вследствие прегряването от ЕАВС80 се деформира тялото на филтъра до нея . И просто не е възможно регулаторите вътре да се настройват .Ако има голямо изместване няма да стане . Аз дори съм търсил филтри за да стегна едно радио. Дори бях си направил такъв тенератор .Много хубава фабрична схема на сервизния телевизионен генератор Ласпи ТТ01 много проста схема .Елементарна за изпълнение . Тя е на 6,5мгхц но все може да се корегира бобината за 10,7. Може да ползваш бобина от КВ на някой от нашите приемници.Има си схемата и НЧ генератор .Трябва ти само един честотомер. Да можеш да настроиш честотата.
-
Днес отделих време за радиото.След смяна на ЕСС 85 с други нямаше ефект нямаше дори и с телевизионата РСС 88 .С ЕАВС 80 също.За антена ползвах кабел 5 метра опънат през прозореца.При много силен сигнал от мини предавател се приема сигнал.Ще взема да разчовъркам бобините накрая.
-
??? Премери нещо бе човек. :mad Анодния на ECH81 може да дал фира, елекролита на EABC80.
Мери и докладвай.
-
Преди да стигна до тази тема съм опитал всички варианти.Тъй като радиото ще се ползва а не да краси нечия битова стая съм сменил всички кондензатори включително и този 4 мкф в диодната система на ЕАВС 80. Напрежения винаги меря защото и с резисторите съм имал проблеми които показват много големи разлики в стойноста и от там голямо падение в напрежението.Не мога да разбера дали са пипани МЧ филтрите защото няма парафин по тези които са за УКВ и да не стане още по зле като ги пипна.Без измервателна техника е невъзможно да се разбее къде е проблема.
-
Боби, имаш ли някоя работеща "Селена" на 88-108 МХц УКВ?
-
Имам тук само една работеща "Селена" модел В207 със западния стандарт.
Ето и режима на радиолампите при анодно напрежение на втория електролит след дросела 273V:
ЕСС 85 първи анод 170 втори анод 244
ЕСН 81 анод хептодна част 218,решетка 75:анод триодна част 110 при АМ и 0 при ЧМ
ЕF 89 анод 203,решетка 73
Напреженията са измерени при АМ при ЧМ са с около 8-10 волта по ниски
-
Аз съм настройвал ЧМ-тракт на радиото (след УКВ-блока), като на първа решетка на ЕСН81 (включено на УКВ, даже махах и ЕСС85) подавах сигнала от Селената. Използвал съм "Селена Б211"-пренастроена на 88-108, като вземах сигнала от колектора на Т4, т.е. преди дробния детектор, през един керамичен кондензатор няколко пикофарада, директно на 1-ва решетка на ЕСН81, разбира се, и обща маса между двата приемника. След като подавах сигнала, започвах да настройвам (въртя) сърцевините на МЧУ-тата в частта им УКВ, първо едното, послед другото докато звука от работещата Селена започне да се чува през говорителя на ламповото радио. След това, разпоявам връзката от 1-ва решетка на ЕСН81, слагам ЕСС85 и започвам пак с въртена на сърцевината на филтъра който е на УКВ-блока, в една или друга посока, докато започне да се чува шум. Понякога въртя и двата донастройващи кондензатора, които в близост около филтъра на УКВ-блока. Разбира се, тези настройки ги правя след като съм сигурен, че всички лампи и елементи на радиото са наред.
Това е.
-
Въпрос: Сигналът от изхода на УКВ-блок на Селена или ВЕФ на първа решетка на ЕСН81 достатъчен ли е за нормална работа на лампово радио Симфония (с три МЧФ) или Мелодия ?
-
Не, не е достатъчен, прекалено слаб е :nea: , пробвал съм!
-
Благодаря за бързия отговор ! :drinks:
-
Това е.
Само като си помисля в какви ненужни разходи са се вкарвали производителите на радиоприемници. Знаете ли колко струваше централната система за настройки на завод "Ворошилов" Да не говорим за десетките по-"прости" сигнал генератори. Ами тези уреди в световен мащаб? Че то било съвсем просто - една джелезна отвертка и две уши. Е, става и с едно. :D
-
Скоро, ровейки из архивите на Антон Оруш, попаднах на една много полезна книжка, в която са описани методи на настройка с уреди и на слух.
Прочетох я два пъти и съм много доволен. Написана е много разбираемо. Препоръчвам на всеки който ще настройва да я прочете, отнема около 2 часа.
Аз ползвам за настройка касетофон за кола изпънен с: LC7265 честотомер и TA7343AP УКВ
Ориго използва същата постановка за настройка, но неговата е по красива.
[attach=3]
Сигнал може да се вземе от всеки дръжкофон.
Имам една много важна препоръка( може и да знаеш ), преди са де опита да се развъртят сърцевините трябва добре да се нагреят със сешоат и много да се внимава да не се счупят, че няма вадене после.
Лично аз вадя ферита и почиствам отвора на бобината.
Развъртай смело, по зле не може да стане
-
Въпрос: Сигналът от изхода на УКВ-блок на Селена или ВЕФ на първа решетка на ЕСН81 достатъчен ли е за нормална работа на лампово радио Симфония (с три МЧФ) или Мелодия ?
Абе в сайта на силистренските радиолюбители имаше една публикация и си спомням ясно че бяха сложили блок от Селена на лампов радиоприемник на печатен монтаж. Споменът ми е ясен, но не мога да намеря публикацията по никакъв начин или не е в раздел конструкции или бог знае. Та мисля че там сигналът беше подаден директно на входа на МЧУ на ламповия приемник и си нямаше никакви проблеми. Изходния сигнал от тунера на Селена е даже с по-висока амплитуда от този от ламповия УКВ тунер, а ако не то поне е същата. Така че мисля че става. И към Боби, преди да пипаш каквото и да е по МЧУ отпой изхода на тунера от входа на МЧУ и свържи на негово място МЧ изхода на тунер от селена, който да си захранил външно, по възможност пренастроен за 88 - 108. После може и изхода на ламповия тунер да свържеш на входа на МЧУ на Селената. Така може да прецениш на първо място дали проблема ти е в МЧУ или тунера. Защо сега ти ще разсипеш настройката на МЧУ ако проблема ти е че не ти генерира хетеродина в УКВ тунера на радиоприемника. Добре ще е стъпало по стъпало да се тества МЧУ също така ако се окаже че не работи. Защо трябва да развъртиш сърцевините ако се окаже кофти цокъл на някоя лампа, лоша спойка или дори грешка някъде предизвикана от теб или друг. Ако пък тунера не е наред трябва там да дърсиш проблемите. Така сега да тръгнеш да въртиш наред в надеждата да се чуе нещо няма смисъл. Резултата почти сигурно ще е лош и накрая ще оставиш радиото с думите: „Е не мога отказвам се!“
-
А на първите решетки на лампите има ли мериносово напрежение?
Напълно подкрепям Ориго. Първо локализиране на проблема и после връткане.
-
Абе в сайта на силистренските радиолюбители имаше една публикация и си спомням ясно че бяха сложили блок от Селена на лампов радиоприемник на печатен монтаж. Споменът ми е ясен, но не мога да намеря публикацията по никакъв начин или не е в раздел конструкции или бог знае.
http://www.kn34pc.com/forums/viewtopic.php?f=7&t=344
-
Че то било съвсем просто - една джелезна отвертка и две уши. Е, става и с едно. :D
По-добре отвертката да е пластмасова ! :)
Ако в заводите освен скъпа апаратура и "уши", имаше повече "глави", нямаше да фалират ! :drinks:
-
Ако трябваше да разчитам на скъпа апаратура и инженерни познания, досега нямаше да имам нито едно работещо радио в колекцията ми. Не отричам разбира се, професиналните методи за ремонт и настройка, но аз съм аматьор и не разполагам със специални уреди, мисля, че и така се справям :blush: . Относно отверката, да хубаво е да е пластмасова, аз съм си направил такава от една пластмасова пръчка.
-
Сега темата отиде какви глави имало в заводите, и как се настройва радиоприемник без измервателна апаратура. Никой не твърди че е невъзможно да се пренастрои на ухо, но какви ще са параметрите на приемника след това вече е друга тема. Това че хваща 3те местни радиостанции по 10 киловата примерно не значи че работи както трябва. Не отричам и че може да се постигнат и по-добри резултати примерно УКВ блока на Селена е доста податлив към успешна пренастройка с минимум уреди. Относно заводите - те не са фалирали защото не е имало глави, а защото едни други тикви са им видяли сметката. Относно въпроса на Боби, мисля за сега поне изяснихме какъв е плана за по-нанатъшни действия - на първо място задължително да се разбере къде е проблема в тунера или МЧУ и след това вече да се гони проблема в един от двата блока.
-
да се разбере къде е проблема в тунера или МЧУ
Всичките български лампови радиа с УКВ които са в колекцията ми, бяха разстроени и УКВ-блоковете и МЧУ-тата. Това важи и за шаситата тип "Орфей" и по-новите като за "Акорд 102" и т.н. Като на почти всички си стояха восъчните пломби на сърцевините, т.е. разтройването е от стареене на елементите, лампи и т.н. Правило ми е впечатление, че ЕСС85 също е капризна лампа, т.е. всички други лампи са си наред, само на нея явно и намалява емисията.
-
Аз бих проверил филтрите-по-точно изправността на отделните бобини в тях. Имал съм случаи, когато извод е прекъсвал на мястото на споиката върху съответното краче на филтъра. Дали от флюса, който е ползван, дали поради други причини, но се случва и това.
-
Точно така, трябва всяка отделна бобина от всеки филтър да бъде проверена за прекъсвания. Относно впечатленията ти за разстройка - естетвено е да има разстройка в известна степен след всички тези години. Въпроса е какви параметри ще има след настройката, и дали няма да са по-лоши макар и на пръв поглед радиото да хваща 10 киловатовихя „Хоризонт“ по-добре. Препоръчвам преди да се пипа по филтрите да се провери кой блок точно прав проблема. Не може собствената разстройка да е токлова голяма че чак нищо да не се чува. Имам и Орфей и Акорд с УКВ без да е пипана настройката Акорд-а е в отлично състояние, а Орфея си работи съвсем приемливо. Така че не е толкова черен дявола. Според мен без генератор е по-добре да не се пипа, поне на първо време.
-
Първо ще отида на битака да купя една "Селена" независимо кой модел В 207,211,216 за 10 лева ще пробвам дали хваща нещо и чак тогава вече мога да пристъпя към пробите които ме посъветвахте колеги.На мен не ми трябва да се пренастройва УКВ трябва ми да прима 88,4 а това се пада точно в стария обхват.
-
Не се пада в стария обхват, пада се в огледалния канал на стария обхват т.е. трябва да се пренастрои анодния кръг на УВЧ и входния кръг на УКВ тунера за да се приема добре, ама това не е проблем предполагам. Айде намери Селена и ще коментираме различни варианти да я ползваш за диагностика като източник на сигнал, макар че ако не е пренастроен тунера трудно ще ти свърши работа. За предпочитане търси B211 поне не са с гадни кондензатори в МЧУ че остава да вземеш и проблемна Селена и я втаса.
-
е остава да вземеш и проблемна Селена и я втаса
Аз затова препоръчвам дръшкофон
-
Само "Селена" :good: .
-
Нямам нищо против всеки да си поправя и настройва радиоапаратите както си знае, но методът се предлага като едва ли не единствен и правилен. Колкото до железната отверка - да именно железна! Някой ще разкаже ли какво се случва с кръга при вкарване на железна отверка? Ами такава от цветни метали? За разлика от пластмасовите, има полза от металните отверки. Поне знаеш къде си и ако човек се замисли, двете отверки са нисък клас генератор. :D
-
Желязната отверка ще увеличава индуктивността (ще понижава резонансната честота на кръга) докато тази от цветни метали ще намалява индуктивността и респективно ще повишава резонансната му честота. И двете обаче ще увеличат значително загубите в бобината и респективно ще свалят значително качествения фактор на кръга. С две думи както си казал стават да разбереш кръга дали е под или над резонанс обаче нямат никаква полезна функция при необходимост от настройка на феритното ядро.
-
Днес обиколих Плевенския битак.При нас нямаме изобилие от стоки но видях една Селена В216 с лош външен вид но заводската пломба седеше и затова е взех за 7 лева.Радостите ми бяха до тук защото и нейното УКВ не работи няма пукот,шум нито станция.Ще търся друга дано тя работи.
-
Тази какво ще я правиш :) ?
-
Нямаш ли стар радио касетофон?
-
Абе не са подходящи старите радиокасетофони първо че на Боби ще му е трудно да намери къде свършва тунера и започва МЧУ та да ползва сигнала от тунера, второ че не на всички (ако изобщо на някои) може да се изведе междинночестотен сигнал от междинно стъпало на МЧУ преди детектора който да се използва за тестване стъпало по стъпало на ламповото МЧУ. Но в краен случай нека ми пише адрес и ще му пратя една стара работеща платка с тунер и МЧУ от китайски радиокасетофон. Иначе ти казах Боби да търсиш B211.
-
Каква е разликата между двата модела освен външния вид и разликата в транзисторите
-
В Селена В216 в МЧУ за FM са сложени едни много калпави квадратни виненочервени кондензаторчета в резонансните контури, с размер около 3/3 мм, които почти без изключение имат голяма утечка. Подмяната им и донастройката на контурите оправя положението. В Селена В211 контурните кондензатори са тръбни и почти не дават дефекти.
-
Верно,кондензаторите в ЧМ канала са много калпави.В216 е на OIRT диапазона,а В211 и В215 на ползвания сега CCIR 88-108 мхц
-
Да, точно заради кондензаторите в МЧУ имах предвид че трябва да дърсиш B211 това е ключовата разлика. Иначе за стандартите на УКВ не е точно така B210, B211 и B212 са от една серия с почти еднаква схемотехника и германиеви транзистори като B210 и B212 са на CCIR - съвременния обхват у нас, а B211 е на OIRT. Selena B216 е съвсем друга генерация разработена по-късно със значителни схемотехнически различия - тритранзисторен УКВ тунер, предимно силициеви транзистори, интегрално НЧУ и стабилизатора за мрежовото напрежение е преместен на платката с НЧУ а не над отделението с батериите. От нейната генерация са цитираната B215 и B217 които са на CCIR.
-
Подкарахме "Селената" да работи на УКВ като врътнах някой филтър от платката на МЧУ.Ще направя проба дали ще работи на "Симфония"та дано тръгне да работи както трябва
-
Направих проба и УКВ тунера на Селената работи на Симфонията но звука е тих
-
Чува ли се бял шум между станциите? Може да се каже значи че проблема на твоята Симфония е в УКВ тунера, сега ако успееш да пренастроиш тунера на селената, така че да не приема по огледална честота и позавъртиш малко МЧ филтрите на симфонията, може да го присадиш и да покрива целия съвременен УКВ обхват симфонията със относително добро качество, пиши ми ще ти кажа подробно как да пренастроиш тунера на Селената. Ако искаш и ти се занимава може да ми го пратиш аз да ти го пренастроя да приема в обхвата 87.5 - 108 после ти само ще го присадиш на Симфонията и ще донастроиш нейния МЧУ.
-
Но ти директно от УКВ тунера на Селената ли вземаш сигнала, там е много слаб. Трябва от колектора на Т15 да вземеш сигнала:
http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_selena_b216.html
-
Не е вярно, той го подава на входа на ламповото МЧУ а не назад по стъпалата. Нормален си е сигнала на изхода на тунера, не е по-слаб от този на изхода на оригиналния лампов тунер на радиото. А и си мисля че може да се навие на феритен пръстен трансформатор за импедансно съгласуване, защото мисля че изхода на тунера е по-нискоомен а входа на ламповото МЧУ е високоомен та има мегдан да се вдигне малко амплитудата на сигнала. Но това по-нататък, то ако е необходимо може и да се сложи едно транзисторно МЧ стъпало преди ламповия МЧУ.
-
Успех на Боби!
-
За проба разглобих моята "Селена В207" и направих същия опит както снощи с модела В216.Сигнала също е слабичък.Въртях сърцевините в УКВ часта няма подобрения като започва да се самовъзбужда МЧУ.Истинско чудо е да видя работещо УКВ на български лампов радиоприемник.Благодаря на всички за оказаните съвети и кураж за ремонта.Тъй като аз съм аматьор не професионалист го сглобявам радиоприемника и го предавам на собственика му с дефекта.Още един път благодаря за съветите.
-
Щом не се чувстваш готов за ремонта, това е най-правилното решение. Не е лесна тая работа без опит и познания, и поне някаква апаратура. Но пак няма да се съглася с теб че на българските лампови не им работело УКВ, работи си им, просто ти си случил на такива на които не работи. Особено на приемниците на печатен монтаж не мога да се оплача от УКВ-то много добре им работи.
-
Да споделя и аз малко скромен опит с УКВ на бг лампови апарати -
Много подходящ за тестове е респромския тунер Т202. Там си има директно изведени точки (КТ11 и КТ12 мисля че бяха) с джъмперче за изхода от УКВ блока и входа към МЧУ. Та аз понеже също имах лек проблем с един лампов тунер от Концерт, взех че го закачих на входа на МЧУ на респром Т202. Сигналът от ламповия тунер беше доста по-силен от транзисторния, дори при не добра настройка. Не знам как е на Селената, но при Т202 е така. След настройка по стълбицата за силата на сигнала на Т202 и последващо вграждане в Концерта, УКВ-то заспа. Обаче за да приема качествено УКВ бе необходино да запоя коасксиалния кабел към масата на първия МЧУ филтър, който се намира на УКВ блока! При по-късните модели това е направено, но не и при първите.
ПС: За мен пък е истинско чудо да видя неработещ укв блок от Концерт/Симфония- Какви ли не шасита съм взимал ръждиви, криви и т.н. - винаги са ловяли поне по една станция по огледална честота... някак си.
-
Много е трудно да се прецени чий изходен сигнал е по-силен ако и двата тунера приемат по огледална честота защото селективността на ламповия тунер по огледална честота е много по-лоша и респективно ще приема по-силно станциите по огледална честота от колкото например един тунер от Селена който има по-добра селективност, или този на респрома да речем. Без генератор си е само разтягане на локуми.
-
Ремонта решен.Отговор http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6565.msg46906#msg46906
-
Супер! Радвам се че се е оправил проблема! Кажи какво имаш предвид под „променлива селективност“ в AM обхватите? Променя се във времето ли и при механични въздействия, или се променя в долния и горния край на скалата?
-
При второкласните български радиоприемници има една подвижна бобина която е свързана с корда и регулатора за високи честоти която разтройва кръга и се повдигат високите.При Концерт и Симфония е така,а при Симфония 10 е стъпално променлива селективност.Мисля че и радиоприемника Родина имаше такос.
-
Ааааа прочел съм грешно, прочел съм че има променлива селективност и помислих че говориш за някакъв дефект в приемането, а ти си писал че липсва тази функция за разширяване на лентата на МЧУ, ясно!