Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Общи приказки => Темата е започната от: styrshel в 23 Август, 2015, 22:04:18
-
На някои може са се стори наивен, но аз не намерих нищо по въпроса за значението на този параметър даван само за някои лампи. Моля някой да ме осветли. :)
-
външно съпротивление между катод и нишка/ решетка предполагам.
-
Буквално преведено:
Външно съпротивление между нишките на отоплението и катода.
На други лампи го дават R f/k max-XX koHm,или
Максимално външно съпротивление между нишките на отоплението и катода.
Моля да ме извините,ако съм сбъркал нещо!
-
ДА, май си прав...
-
Такова е,и за различните производители не е еднакво.
-
Благодаря за отговорите, но не става ясно за какво е този параметър, за какво е важно това съпротивление. По принцип ако единия край на отоплението е на маса то може и катода да е на маса - съпротивление нула!!! Да не би да има опасност от възникване на пренапрежение между катода и отоплението ако съпротивлението е по-голямо??? :unknown:
-
Не във всички случаи катодът има нисък потенциал спрямо шаси, както и не във всички случаи единият край на отоплението е свързан с масата, примерно аз сега веднага се сещам за моя лампов усилвател със SRPP предусилвател, при който единият катод на двойния триод има потенциал малко над половината от захранващото напрежение спрямо маса. Ако си гледал схемите на някои телевизори, ще видиш също, че някои лампи имат също значителен потенциал спрамо маса, примерно 100 В. Затова се дава най-често максималното напрежение между катода и отоплението, което при маломощните лампи е 100-200 В. При оразмеряването на схемата непременно трябва да се обърне внимание потенциалната разлика между катода и който и да е край на отоплението да не превишава тази стойност. И аз не се сещам веднага защо е дадено това съпротивление, но първото, което ми идва на ум, е, че ако напрежението между катода и отоплението е твърде голямо, през това съпротивление ще протече ток, който ще предизвика известен пад на напрежението на катода, т.е. има опасност напрежението на катода да се окаже по-ниско от предвиденото, и аз бих използвал дадената стойност, за да изчисля предварително този пад. Другото, което си мисля, е, че може да проникват някакви смущения от отоплението или пък мрежов брум, ако отоплителното напрежение е променливо.
-
Това за пробивното напрежение катод - отопление е добре известно и всеки конструктор си взима мерки то да не бъде превишавано. Това съпротивление не означава нищо в този аспект защото не знаем какъв е импеданса на отоплителната верига спрямо останалата част от схемата, следователно няма как да очакваме това съпротивление да ни ограничи тази потенциална разлика. Нямам предства какво означава този параметър и никога не съм го срещал. Само в дейташийтове на немски ли го има?
-
Не само немците и в чешкия вариант го има:
http://jirky.webz.cz/zobraz_katalog.php?id=368
Тази лампа има различни приложения, явно в някаква схема това е важно. Аз ще я ползвам като предусилвателно стъпало по схема SRPP в НЧ усилвател с 807 крайна лампа. Напрежението отопление - катод е повече от задоволително -220 В!!!
-
При едната полярност- 220V, при другата- 90V
-
Извинете, че не е по темата, но като прочетох за какво ще я ползваш тая лампа, се зачудих дали ще ползваш 1 лампа за канал, т.е. пентодът да е товар на триода или обратно или ще ползваш само триодите / само пентодите?