Форум за любителите на Стара електроника

Телевизионни приемници => Колекции => Темата е започната от: simeon_ivanov в 23 Август, 2015, 18:23:50

Титла: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: simeon_ivanov в 23 Август, 2015, 18:23:50
Здравейте,
на финалната права съм с реставрацията на Опера-3 и реших да ви го покажа. Телевизорът беше закушен преди около два месеца от колега от форума. Беше в работещо състояние с няколко малки липси и добре потънал в прах, както можеше да се очаква.

Започнах с разглобяването и почистването.

[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]

При първоначалният оглед забелязах една доработка - оказа се подръжка на 5.5MHz междинна честота на звука.

[attach=6]

На този етап липсваха предно стъкло, капак на ПК-3 и долния капак.

следва продължение...
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: simeon_ivanov в 23 Август, 2015, 18:32:50
Следващият етап беше освежаване на кутията. Лакът беше износен най-вече по горната част, но аз премахнах целия и положих нов.

[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]

Пребоядисах декоративния елемент около кинескопа.

[attach=5]

След което готовите вече неща, тъй като кинескопа се търкаше из хола и беше опасен за всички.

[attach=6]
[attach=7]

следва продължение...
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: lz2xl в 23 Август, 2015, 18:50:19
Поздравления :good:
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: simeon_ivanov в 23 Август, 2015, 19:07:30
Последва малко досадна подмяна на 50+ кондензатора. Електролитните също бяха подновени, като наместих новите в корпуса на старите.

[attach=1]

Забелязах, че мрежовият кабел беше запоен след мрежовият ключ и с включване в мрежата телевизора тръгваше. Замерих ключа, изглеждаше добре и аз презапоих кабел където трябва. След второто включване обаче телевизорът престана за работи. Оказа се нагорял ключ. Намерих друг ключ, но той също беше счупен. Наложиха се малко хирургични намеси и с помощта на детайли от друг потенциометър/ключ с баща ми събрахме работещ потенциометър за тонкоректор, потенциометър за сила на звука и мрежов ключ. Подмяната се оказа също не много лесна. Гайката/втулка, която го държеше за шасите имаше надпис "Прев...". Целият надпис се оказа "превърта" и това наложи изваждането на стария потенциометър/ключ да стане на малки части.

[attach=2]

Последва сглобяване и малко настройки.

[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]
[attach=6]
[attach=7]
[attach=8]

Това е ефектът, който постигнах с оригиналните лампи от телевизора (подмених само 3 EF-80 с други уж по-добри). Все още има проблеми като недостатъчен хоризонтален размер, като поработи понякой път губи редова синхронизация, като и много силно се влияе от яркоста (като я намаля губи синхринизация). За сега не разполагам с лампомер и не знам реалното състояние на лампите. Все още търся и долен капак.

Още няколко неща за самият телевизор - тип "РТ 43-61р", датиран 1965 по схема без EAA-91, а с полупроводникови диоди, сериен номер 186862. Кинескоп Zelos AW43-80 със сериен номер 210756.
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: origo в 23 Август, 2015, 19:27:43
Браво, честито и поздравления за положения труд! При намаляване на яркостта до минимум е нормално да се губи хоризонталната синхронизация - това си е особеност на схемата която е описана и в литературата, така че ако се губи само при най-малката яркост, това е нормално. Относно големите електролитни кондензатори - премери ли им вътрешното съпротивление, или просто си реши че са за смяна? Защото особено TESLA -та ако си сменил е било груба грешка, имам няколко апарата с електролити TESLA и ITT които до ден днешен са в отлично състояние и по вътрешно съпротивление бият много от съвременните електролити със същите параметри. Да не говорим какъв ток на пулсации може да понесе тоя огромния стария електролит, а новите мъничките не могат. Не е въпрос на технически прогрес че ги правят по-малки, въпрос на миниатюризация за сметка на параметрите. Относно загубата на синхронизация от време на време - като се случи пробвай с почукване и разклащане на лампите да видиш дали ще разбереш от коя лампа е. Твърде вероятно е някоя лампа да е дефектна и да прекъсва вътрешно, или да е окислен или отхлабен цокъла й.
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: rkounev в 23 Август, 2015, 22:17:35
Браво :good: :drinks:
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: Pichaga933 в 23 Август, 2015, 23:41:12
Чудесно изпъленен ремонт. Поздрави за добрия и красив резултат.  :bravo:
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: ahedproductions в 24 Август, 2015, 08:55:17
О, прекрасен е!!! ПОЗДРАВЛЕНИЯ!  :drinks: :hi:
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: bobi mw в 24 Август, 2015, 13:21:56
Поздравления за положения труд.Както виждам твоята също е със съвременен кинескоп без йонен уловител.На моята "Опера 3" нямам проблеми след като намалиш яркостта да губи синхронизация.Синхронизаците по хоризонтали и вертикали са много стабилни стига да няма някакъв проблем както с една друга моя "Опера 3"
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: lz2xl в 24 Август, 2015, 18:42:13
Поредната спасена Опера3 :good:
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: simeon_ivanov в 24 Август, 2015, 23:01:14
Благодаря за добрите отзиви.

origo: В интерес на истината измерих старите и новите кондензатори. Имаше разлика може би около двойно спрямо новите, ако може да се вярва на китайски ESR-метър. Бях решил да ги подменя. Някой от тях бяха леко влажни, а въпросния Tesla беше изключително изсъхнал. Макар и да не беше лесно, лично аз не съжалявам, че ги поднових. Едва ли ще издържат и толкова, но все пак натоварването е по-малко (едва ли ще го гледам всеки ден :)

На някой да му се намира излишен долен капак за Опера-та?
И още - имате ли информация за кабелното дистанционно за този телевизор. Според схемата има възможност за регулиране на яркоста и силата на звука, но се чудя как ли е изглеждало?
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: maringodinov в 30 Август, 2015, 17:59:17
Браво и от мене!Твоят труд доказва ,че една стара вещ никога не е излишна.
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: origo в 30 Август, 2015, 20:06:56
Странно защо тесла-та е била зле, имам няколко такива които са повече от отлични, но както и да е. Може би трябваше да потърсиш стари но неизползвани подобни (намират се тук-там) защото тези новите са си жива пародия на кондензатори в сравнение със старите. Особено ако участва в удвоител на напрежение (не се сещам в безтрансформаторната Опера имаше ли такъв) но новите почти сигурно няма да просъществуват дълго. Долния капак не е нещо особено при операта, така че може от дебел картон да си направиш сам. Дистанционното нямам идея как е изглеждало, то май само по книгите пише за него, май почти никога не е продавано, или поне е било много голяма рядкост. Има го и по другите по-нови БГ телевизори като опция на хартия. Според мен няма нужда да си тормозиш главата с него, никога не е било често срещано че сега ти да го търсиш.
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: Radko в 31 Август, 2015, 08:44:31
Реставрацията е направена супер!
А относно дистанционното, не съм виждал досега такова фабрично, но преди много години бях си направил за нашия Кристал, там е същото. С трипроводен кабел, съединител шестица мъжки, който се куплира с намиращия се на шасито, и една подходяща кутийка с два потенциометъра - един за яркост и един за сила на звука. Не помня стойностите им, но това може да се намери (май беше 10 К за звука и 100 К за яркостта). Вързват се като реостати, между съответния активен проводник и маса. Не е необходимо кабелът да е ширмован, но не пречи.
 Трябва да се отдели и сериозно внимание на изолацията, че шасито е под напрежение.
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: pana в 06 Септември, 2015, 13:10:02
 Да много добро изпълнение .Като нов си го спретнал .За размера  провери какво и състоянието на отклонителниа блок вътре има едни скоби да не са се разместили. За редовата синхронизация провери дали между феритите на ТХО не са изчезнали хартиените междини .Много често при смяна на повишаваща бобина просто после не ги слагат.Провери двата кондензатора по 4,7 нф от фазосравняващия  трансформатор .Послушай ме и няма да сбъркаш смени всички черни кондензатори с асфалт. Сложи им свясни  нови .Моя майстор през 60те години ми казваше че черните кондензатори на напрежение 200 волта дават 250в ликаж. Последната Опера която правих нямах никакви проблеми след смяната им. Дори с осцилоскопа хванах ЕСН81 в амплитудния отделител да прави дефект след време . Смени и високоомното съпротивление в 1 решетка на ЕСН81 . Виж с нова PL36 и PY88 как ще работят. Тази картина която се вижда с декодер ли е? Къде си включил декодера в антената ли? . Де да имаше някой да се занимае така като теб с моята Опера която  от поне 5 години събира прахоляка в избата.
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: kortex в 04 Ноември, 2019, 18:53:15
Поздравления за положения труд.Както виждам твоята също е със съвременен кинескоп без йонен уловител.На моята "Опера 3" нямам проблеми след като намалиш яркостта да губи синхронизация.Синхронизаците по хоризонтали и вертикали са много стабилни стига да няма някакъв проблем както с една друга моя "Опера 3"
/>
Как вкарвате сигнала,с какво устройство,направо с кабелната не става?
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: Radist в 07 Ноември, 2019, 09:07:32
Повечето кабелни оператори все още осигуряват аналогов сигнал в метровия обхват.А записът на видеото е доста стар и е възможно и ефирно да е приемано.
Титла: Re: Реставрация на Опера-3
Публикувано от: origo в 07 Ноември, 2019, 12:17:07
До последно Евроком имаше по-съществените канали в метровия обхват, т.е. става и директно с кабелната. Друг е въпроса до колко адекватно работи ПТК и МЧУ на тези телевизори. За съжаление разстройката от стареене не е за пренебрегване, а настройката уви не е лесна задача ако нямаш апаратура и опит.