Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: TheMechanic в 17 Март, 2015, 13:52:16
-
Това е новата ми придобивка, отдавна търсих такова талисманче, и смятам, че е добро попадение. След огледа състоянието е следното: няма липси, лампите са наред /поне със здрави отопления/, корпуса и задния капак са здрави, надписите по скалата са си там. Захранващия кабел е прекъснат и като го включа ще стане ясно останалото. Сега въпроса ми е как да процедирам с кутията? Решил съм да я пребоядисам със същия цвят като си поръчам флакон с боя /най-близкия по RAL/ но какво да правя със старата - да я песъкоструя или да я мина с "Терминатор" как според вас ще е най-бързо и ефикасно? На места боята се люпи сама но на други не мърда, отдолу това сивото на някакъв грунд прилича - не знам дали е грунд или си е цвета на бакелита ама пък той не трябва ли да е кафяв?
-
Пясъкоструйката да не свали и част от бакелита? Мисля си за коресилин, но не знам какво е качеството на бакелита, т.е. коресилина да не го разтвори и него. Опитай механично сваляне, с телчета за съдове :unknown: !
-
Сода каустик.Използва се за варене на сапун.Пази очите и ръцете.
-
Хора, не четете. На сайта е постната даже технологията:
http://www.sandacite.com/%D0%B1%D1%8A%D0%B4%D0%B5%D1%89%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD-%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%80/ (http://www.sandacite.com/%D0%B1%D1%8A%D0%B4%D0%B5%D1%89%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD-%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%80/)
Апарата или по точно апарата to be, ми е подарък от колегата lz2xl , които го е взел в това му състояние
Явно някой преди това се е учил на него да боядисва. Сега накисвам няколко парцала с корселин мятам ги върху него слагам го в един найлонов плик, завръзвам и утре боята трябва да падне на люспи…
(http://sandacite.com/wp-content/uploads/2012/09/01_pioner.jpg)
Завит в мокри кърпички, поляти с корселин, престоял в 2 найлонови плика около 12 часа…
(http://sandacite.com/wp-content/uploads/2012/09/02_pioner.jpg)
(http://sandacite.com/wp-content/uploads/2012/09/04_pioner.jpg)
-
Зависи от самата боя аз съм имал случаи с "Пионер" и "Комсомолец" на които какво ли не пробвах кореселин , терминатор , ВОДОстуйка и накрая механично с ножче .
А за цвета на бакелита виж отвътре какъв е .
-
Отвътре е цвета на кутията е кафяв, за това реших, че това сивото е някакъв грунд, не искам да повредя кутията за това ще почна от по-щадящите методи - с Терминатор или кореселин, ако не стане - механично с пясък или телчета за съдове. А иначе радиото тръгна - поне бръмчи здраво :) оказа, се че няма почти никакви проблеми - скъсан захранващ кабел, клеясали цокли на лампите и липсващи лампички за осветление на скалата, през които обаче минава цялото отопление :) Нормално ли е силата на светене на лампите да се променя?
-
...Нормално ли е силата на светене на лампите да се променя?
Схемата на свързване на скалните крушки е аналогична на "Пионер"_а. Крушките са 6,3V/0,3A, свързани последователно на цялото захранване. Силата на светене се увеличава със "загряването" на приемника.
-
Да, увеличава се, но след като приемника вече е "загрял" светлината се изменя видимо без причина, увеличава се и намалява плавно на неравни интервали. Нямам работещ "Пионер" или друго радио с подобна схема, за това се чудя, ако не е нормално на какво може да се дължи.
-
Това говори за промяна в консумацията. Според мен най вероятно е кондензатор(и) с утечка.
-
Струвами се, че червената боя е оригинална. Виждал съм и зелени Талисмани.
-
Промяна в светенето на отоплението на лампите ли е проблема?Нормално в първоачания момент присветват отопленията и след това се нормализират.Ако се променя светенето при установен режим откачи извода за плюс от кенотрона,ако проблема остава може:
лоша връзка в гасящия резистор или ключа на потенциометъра
частично окасяване на отоплението или частичен пробив отопление катод
гасящия резистор да се е разбридал и да опира съпротивителната жичка една в друга намотките
Виж при увеличаване на светенето някоя от лампите намалява ли да свети.
-
Май е това последното, намотките на големия жичен резистор са разхлабени доста и се допират. Как да го оправя, той не е залепен/залят като тези в които съм виждал в Комсомолец, Филипс..., проводника просто си е навит без нищо да го държи.
А иначе така изглежда кутията след 2 часа обработка/здраво цапотене/ с Терминатор и заглаждане с водна шкурка. Това сивото се оказа наистина грунд, отдолу прозира кафевия бакелит. Положих 2 ръце нов грунд и го оставих да съхне, утре ще го пръсна с червената боя и ще снимам резултата. Чудя се само дали после да го напръскам с матов лак, като гледам снимките в интернет оригинално боята не е била гланцова.
-
Това радио държи цена все около 100 лв., явно си е доста колекционерско. Иначе за лака не знам, аз съм лакирвал златното покритие на "Пионер" примерно, става по-добре, няма спор. Но на този "Талисман" не знам как е оригинално.
-
Трябва да пренавиеш съпротивлението.За това първо трябва да пренавиеш съротивителния проводник на макара НО ВНИМАВАЙ ДА НЕ НАПРАВИШ КОПЧЕ Нанизваш съпротивлението на шиш и някой трябва да оказва малко съпротивление като леко обхваща тялото с пръсти за да не щръкне проводника,бавно ВЪРТИШ А НЕ МОТАШ КАТО КЪЛБО МАКАРАТА ако имаш манивелка за пренавиване на трънсформатори е добре на нея .Началото на проводника не го откачваш но проверяваш за добър контакт с извода.Започва сега най-тънката част от операцията.Започваш да въртиш обратно съпротивлението като макарата с навития проводник се затиска от помагач за да не се омотае проводника.Паралелно с проводника навиваш и конец с подходящ диаметър.Конеца ти създава междината.Навиваш стегнато и резултата е редуване конец,проводник и тн.Застопоряваш края на проводника добре и внимателно развиваш конеца.Обмазваш леко на няколко места с шамотна пръс приготвена на каша но без сол по цялата дължина на съпротивлението,сушиш във фурната след като жена ти сготви яденето и изключи фурната и си готов.Да намериш оригинално съпротивление ми се струва невъзможна мисия но трябва да знаеш,че ако окъси много съпротивлението ще прегори отопрението на някоя лампа и обикновенно това са крайната и изправителната.Допуска се и преработка на отоплителната верига но ще отпаднат веригите за захранване на напрежение различно от 220 волта.Състава на радиото е същия както при Пионер.Свързваш както е по схема,намираш съпротивление от някое безнадежно шаси и си готов.Обърни обаче внимание поредността на свързване на отопленията на лампите!!
-
Това е готовата кутия, цвета не се получи каквото точно очаквах но според мен е добре, финиша е лак мат. До тук добре, сега остава основната грижа - жичното съпротивление. Не искам да се пробвам с оригиналното все още, имам такова от българско радио но то е 40 ом + 7 ом, с какво мога да го пренавия за да получа тези 700 ом, като ползвам керамичното тяло?
-
:good: :bravo: :bravo: :bravo: Брей!!! Много добре!!! Направо бонбонче!
Казвай какво съпротивление ти трябва - имам много жични резистори с мощност до 50 и повече вата!
-
Ами това ограденото /снимката не е от моето радио/, ако гледам схемата едната секция е 700 а другата 200ом. За 220в е 700ом, така, че поне то да съвпада - не знам какъв толеранс е възможен без да се преработва схемата. По моите сметки трябва да е около 35W, не знам защо на схемата е записано 7W.
Поправка - 7W е, грешката е моя ;)
-
Кутията е станала отлично,оригиналния цвят е Бял слонова кост или кафяв но има и червени и кафяв бакелит с бяла рамка.Трудно е да се направи качествен грунд.Тук си се справил отлично :good:
Жичното съпротивление трябва да навиеш от достатъчно дебел проводник за да издържи.
-
Имам жични съпротивления от такъв тип 50W. Дай ми размерите на този да сравня с моите, все пак трябва да изглежда почти същия.
-
Аз не съм сигурен, че проблема е в жичното съпротивление. Измерили го колко е стойността му? Иначе кутията е супер станала, браво.
-
Може да се ползва жично съпротивление от "Пионер" (700 + 70)Ω/7W. Разлика ще се получи на захранващото напрежение 120V, но това едва ли е съществено.
-
Да се навива едно просто жично съпротивление от 2-ма човека е меко казано несериозно. Пренавивал съм Такова за телевизор Пирин, То е на 2 секции.
" Технологията" е следната: първо се маха средната скоба ,застопорява се стабилно на спойка единия край и намотка по намотка се изпъва до другия край жицата. Следи се да не се допират намотките. като се стигне до края се хваща с келщи края и се запоява и той. После се мерят секциите дали са с нужното съпротивление като се поставя скобата където е нужно и се запоява ако проводника е цял, ако не е цал, не се маха скобата а до нея се навиват 2-те парчета кантал. . После се потапя в блажа боя и готово. Нищо работа.
-
Май ще е по-добре да се боядиса с термоустойчива боя за комини например .
-
С обикновенна боя не мръдна. Оригинално е с обикновенна, която от времето се напуква и пада , под времето имам предвид 20+ години . Направи ми в печатление, че даже след заграване боята не прегоря. Аз лично прусках със спрей Duplu Color, а те са най- скапаните.
-
Намерих съпротивление от Пионер, благодаря на колегите, които предложиха да потърсят, ще пробвам с него и ще пиша резултата.
-
Съпротивлението от "Пионер"-а е по-дълго и може да опира в бакелитовата кутия :nea: , аз бих възтановил/пренавил (ако има нужда) оригиналното.
-
Мога да предложа Едно от Пирин ама и то е дълго.
След пренавиването намотките се проверяват с лупа за допиране и разделят с тънък инструмент- медицинска игла или скалпел. Пипкаво е но като измериш перфектен резулат накрая си заслужава.
ПП: На по-дълга керамична пръчка ще е по лесно да се пренавие жицата- ще има повечко място между намотките.
-
Резистора от Пирин е за 0.3 ампера ,а от Пионера е за 0.1 ампер.Съпротивленията на резисторите предполагам да са различни по стойност.И да не съм голословен:
150/700 Пионер
5/30 Опера 3
5/50 Опера 4
5/42 Кристал
И на Пирина ще е от този порядък който е над 10 пъти различен от оригинала...Да не забравяме,че пада върху резистора е решаващ за стойностите на отопленията на лампите!!!
-
С този от Пионер става. При мен не се хващат никакви станции в момента но има предостатъчно шум и скалните лампички променят светенето си /намаляват/ когато звука в говорителя се увеличава и светват по силно когато намалява. Което ми изглежда логично :) Довечера вкъщи ще го пробвам с антена и ще направя филмче.
-
Тия проблеми как бързо се решават с точни японски високомощни резистори в алуминиев корпус, но се губи автентичността.
-
Май много бързо се зарадвах, че радиото работи, работи ама не като радио - нищо не хваща :( Там където се занимавах с него е силно зашумено - компютри, цяла серия импулсни захранвания, инвертори и какво ли още не, и е нормално нищо да не хваща само пращене и пукане, сега си го донесох вкъщи и пълна тишина - само лек брум - предполагам от елетролитите и леко пращене на места при въртене на променливия кондензатор. Цялата друга седмица няма да мога да се занимавам с него но ще бъда благодарен на всякакви предложение от къде да го захвана. Крайното стъпало явно работи - проблема с резистора е решен - понаместих витките и ги фиксирах с лак. Ето и снимките на сглобеното радио.
-
Ситуацията е следната - всичко работи а станции не хваща никакви, смущенията на различните обхвати са различни и се променят с въртене на кондензатора, което според мен е нормално но само толкова. За какво мога да се захвана - няма видимо нищо пипано по бобинките. :(
-
Бобините на МЧУ-тата как са, кондензаторите им също. Алуминивите капачки се свалят, огледай вътре да как е. Може и сърцевините на МЧУ-тата да са въртени и да е растроено, затова да не хваща (което е по-вероятно).
-
Нищо не изглежда въртяно или скъсано но ще им сваля капачетата да огледам
-
Опитайте и с друг комплект лампи :( .
-
Сега забелязах че C26 - по схема 1мФ е заменен с 33нФ, това е филтриращ кондензатор според мен, дали може да има такъв ефект върху работата на радиото?
-
Това е схемата
-
Едва ли, може и превключвателят на обхватите да не прави добър контакт, всичко може да е. Аз първо проверявам с други лампи, работещи, и тогава започвам да търся повредата. Прегледай пак бобините, отпояваш единият им край и с веригопроверител ги проверяваш.
-
При превключване на превключвателя за вълните чува ли се пукане?
-
Чува се пукане при превключване
-
Като начало сложи антена!мчу и нчу според мен са добри.Размени uch21 и ако пукането при превключване се загуби подмени лампата която си сложил на мчу. :o
-
За антена ползвам 2-3м кабел - без нея нищо не се чува, с нея на 2-та обхвата от 187 до 580м и от 100 до 2000м се чува шум. Размених лампите и няма разлика. Ето видео какво се случва:
http://youtu.be/j54eVXRhw8c (http://youtu.be/j54eVXRhw8c)
Има някаква грижа в галетния ама не е май това проблема.
-
Струва ми се, че е растроено радиото, на първата снимка, сърцевината на долната бобина ми се вижда много отвъртяна.
-
Всички сърцевини са залепени, нищо не може да се мръдне
-
Виж тогава цоклите на лампите, дали контактуват пластинките с крачетата. На тези цокли пластинките се изкривяват и не допират.
-
Нямате ли сигнал генератор, да му подадете тестов сигнал? Така е най-сигурно.
-
Нямате ли сигнал генератор, да му подадете тестов сигнал? Така е най-сигурно.
Междинната честота е 452kHz. Ако се чува по целия диапазон (както най вероятно е в случая), това говори за неизправен хетеродин - триода на първата UCH21.
-
Размяната на лампите UCH21 не променя нищо, може ли и 2-те да са повредени? Ще извадя от друго мое радио и ще пробвам.
-
Tesla-та тръгна но звука е гъгнещ и бръмчащ, в долното клипче се чува:
https://youtu.be/w6GcnaibljI (https://youtu.be/w6GcnaibljI)
на какво може да се дължи? Кондензатори?
-
Бих направил следното:
1. Ще пробвам с друга UBL21;
2. Ако пак е така, смяна на филтриращият електролитен кондензатор.
-
Утре ще го разглобя отново и ще пробвам с друга UBL21 - имам такава, не ми се иска да е електролита, че не ми се иска да му губя автентичния вид, и без това сега му запоих едни червени кондензатори WIMA и се чудя в какво да ги натъпча, че са по-големи от оригиналните. Благодаря.
-
Вимите , не може да са по-големи от оригиналните, освен ако не си взимал са по високо напрежение... MKS са по малки от MKP имай го предвид.
Електролита спокойно може да си влезе в корпуса на оригиналния електролит. Престъргваш валцования ръб отдолу, изчопляш съдържанието вътре на клемите запояваш новия , събираш с моментно лепило или силикон и монтираш на шасито.