Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Pichaga933 в 15 Март, 2015, 18:17:58
-
Кой в схемата е оградения в червено кондензатор на приемник Христо Ботев
При мене е едно ботевче по чиято схема е ровено яко и въпросния кондензатор беше вързан безмислено между Маса и маса...
Та въпроса ми е, кой е по схемата ?
По схемката има и други проблеми, лампите изглеждат нови, но даже след като смених 2 та филтрови електролита и катодния отказва да свири, на грамофонен вход се чува едва долувимо с ухо в шпулата на говорителя... Тоест нещо усилватемната част отказва да усилва, а анодното е безумно високо 320в... на карайната лампа са изтрити надписите и не мога да позная дали е Ел84 или е забоден някаква друга..ня външен вид е точно като ел84... а в момента нямам друга за тест.
[attach=1]
[attach=2]
-
Какво пише на кондензатора?Снимката не е ясна.
-
Най вероятно е този:
-
Снимката е от нета. Благодаря на Любо , кондера е локализирания, при мен електролита беше монтиран на шаси и кондера - абсолютно излишен - маса към маса...
Радиото свирна, оказа се грешно подвързан изходен траф, някой си е оставаил ръцете при ремонт...
И си утрепах поредния цифров мултимер... ремонта беше извършен без измервателен уред :D
-
Електролита не трябва да е към маса директно!Оставяш Ару-то без начален минус.Не е добре така.
-
Не е само АРУ-то, всичките лампи си взимат преднапрежението от този резистор! Без него всичките няма да са в нормален режим.
-
Не го намерих на монтажа 30 омовия резистор изобщо, остава да си го добавя и неполярния кондер 100 нано...
-
Обърни внимание,че електролитния кондензатор е хванат за скобата не директно а изолиран с изолационен картон.Няма директна връзка минус на електролита и масата.33 ома връзваш на масата и към минус на електролита като предварително проверяваш има ли късо маса минус на електролита.Кондензатора може да бъде 10 мкф електролитен паралелно на 33 ома.Минус на маса!
-
Плюса на маса.На повдигнатия край на 33 ома имаш минус 4-5 волта.Началното напрежение на АРУ.На първите решетки на междинно честотния и смесителя.
-
Какъв + на маса ? ако говорите за 100 нано неполярния, ще сложа 100 нано неполярен, не виждам проблем и нужда да слагам електролит ВМЕСТО него.
Друго ме притеснява: Единия филтров електролит е на маса а другия е повдигнат от маса с резистора и неполярния според масовите схеми .
Ще е проблем ли ако и 2 та електролита ги повдигна от маса както е според тази схема която Любо публикува ? На монтажа 2 тия филтров лектролит не беше пипан и беше директно на маса.
ПП :
При мен схемата претърпя промяна, Крайната лампа вече е вързана Триодно тоест 2-ра решетка я закачих към анода през 200 ома а не е както е оригинално в ултра линейно свързване на третия извод на изходния трансформатор, който в момента оставих свободен.
-
Не, втория електролит трябва да бъде на маса иначе ще имаш брум според мен. Схемата в която и двата са през резистора според мен не е вярна, просто е объркана при чертането. Само не знам защо е тоя мерак да се модифицират фабричните схеми, защо трябва да правиш в триодно свързване НЧУ-то. И според мен в Христо Ботев не се използва ултра линейно свързване а просто лампата е в пентоден режим, не знам в коя схема видя ултралинейно свързване? Той извода на изходния трансформатор служи за допълнителна филтрация на анодното напрежение за другите лампи, като същевременно потиска противофазно брума от пулсациите в анодното на крайното стъпало. Така че си го свържи изходния траф както си му е реда, пък ако толкова държиш вкарай лампата в триоден режим, макар че според мен това е чисто излишно, все пак това е апарат който има само АМ обхвати, за какво ти е Hi-End качество, което така или иначе няма да постигнеш?
-
Ако електролита е двоен (както се вижда на снимката), няма как единия да е на маса!!!
-
Новите електролитни кондензатори, които сложих са единични та няма проблем.
-
Да, ако е двоен ясно че и двата няма да са на маса, но според оригиналната схема поне както е начертана използва два отделни електролита.
-
Да, ако е двоен ясно че и двата няма да са на маса, но според оригиналната схема поне както е начертана използва два отделни електролита.
Няма такова нещо. Обикновен двоен електролит, но с изолираща шайба между шасито и корпуса на електролита. Обикновено при ремонт забравят да сложат обратно тази шайба и после се чудят защо не работи :) :)
-
В случая бяха 2 отделни електролита дукати оригинално, както казах снимката е от нета само за разпознаване на неполярния по позиция в шасито.
-
Само първите модели (края на 1955, началото на 1956г.) са с единични кондензатори. В последствие масово се използват чешките двойни електролитни кондензатори, захванати с изолирана от минуса скоба. При този случай аз също поставям вместо неполярния кондензатор 0,1 μF електролитен (100 ÷ 220) μF.
-
Понеже Ориго попита, На изходния траф последния извод на първичната прекъсва , та поради тази причина Го вързах триодно като промених схемата така:
Омичното съпротивление на първичната между 2-та останали извода е към 470 ома за това смятам, че е абсолютно достъчна, тоест е прекъснал , късия край, който е 10 тина ома и ще мине и без него. Отбелязал съм прекъсналия край със син цвят на схемата а с червен новите връзки и добавения 200 омов резистор м/у 2 ра решетка и анод
Ако имате забележки към преработката , сега е момента. :D
[attach=1]
-
Не, според мен не е правилна модификацията! По никакъв начин режима на лампата не е свързан с прекъсналия извод на трафа. Няма проблем лампата да остане в пентодно свързване и без допълнителния извод. Ето това според мен е правилната модификация:
[attach=1]
Просто това което е трябвало да бъде към крайния извод го свързваш към другия и това е. Единствения проблем е че може би ще имаш брум, но колко силен ще бъде не знам, може и да е лек, ще се разбере. А иначе огледай дали извода не е прекъснал някъде видимо и да може да се възстанови, ама едва ли.
-
Сложих я в Пентодно, да е най-близо до оригинала ;)