Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: mano в 09 Януари, 2013, 22:35:30
-
Я кажете как работи това чудо и как да го пусна в действие. Говорителя е от радио Siemens 13GW мисля.
-
Невидим говорител? :)
-
Оказа се обаче със скъсана мембрана, може ли да се лепи ?
-
Може,има цяла тема за това.
-
Мисля че в някой приемници се позваше като дросел електромагнита-последователно след изправителя.
дано не съм със грешка :-X
-
Мисля че в някой приемници се позваше като дросел електромагнита-последователно след изправителя.
дано не съм със грешка :-X
Правилно! Вижте схемата на Ворошилов 504. Дроселът след кенотрона между двата електролита е бобината на електромагнита на говорителя.
-
Имам радиоприемник с такъв говорител и да ви кажа доста загрява. За да работи трябва ли да му се пуска някакво напрежение или говоря глупости ? Този мога ли да го ползвам като дросел ?
-
ДА, иска напрежение
13W e приемника
-
Говорителя е залепен, остава да разберем какво напрежение иска :)
-
Говорителя е залепен, остава да разберем какво напрежение иска :)
Анодно :)
-
Иска ток. Виж какъв ток тече през него и е добре да имаш латер. Правиш изправител и дигаш напрежението докато получиш тока. Това и ще ти е нужното напрежение, за да работи нормално.
-
Ще следвам схемата на радиото, от което е говорителя и мисля, че ще тръгне.
-
Грешна тактика, там както ти казаха идва от анодното, но в него падат най-много 5-6 волта, ти сега ако му пуснеш 240 волта, за да му докараш тока и останалото гасиш с резистор, ще е доста неразумно :)
-
В радиото колко му се пуска? 300? От схемата ще види колко е токът и следва да го достави. Как ще го достави? Като пусТне определено напрежение. Как ще го пусне? Най лесно с латер и подходящ изправител. Обясняваме се като бавноразвиващи се. :D
При условията, в които работи високоговорителят, импеданса на възбудителната намотка и активното й съпротивление няма да се различават много. Значи може да премери съпротивлението и да сметне нужното напрежение. Забравих да кажа, че е желателно да използва закона на Ом. :)
-
Различно е за различните радиоапарати и подмагнитващите бобини.Имам 504 с такъв говорител,пада върху бобината е около 40 волта при ток около 80 ма.На Telefunken Roma е почти 30 волта при ток 70 ма,утре ще видя на още едно немско радио на работа което е с такъв високоговорител.
-
И да не забравяме,че радиоприемниците които имат електромагнитен говорител задят по-високо напрежение след кенотрона и след пада върху електромагнита на говорителя става нормално.При преработка на апарат от електромагнитен говорител на такъв с постоянен магнит трябва да се сложи съпротивление с мощност поне 5 вата между двата електролита за да се смъкне анодното на подходяща стойност.
-
Най големият недостатък на тия говорители е, че вкарват "брум" с честота 100Hz, който не винаги може да се компенсира.
При еднополупериодно изправяне е още по зле.