Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: mmichailov в 28 Януари, 2015, 14:20:57
-
Здравейте колеги,
Моля да споделите опита си по почистване на въздушен кондензатор който е стоял на влажно, има бял налеп от алуминиев окис и отлагания на ръжда. Кондензаторът е трисекционен и си заслужава труда,понеже е от радиоприемник произведен през 1931 г.Благодаря предварително за съветите.
-
WD40 , разделя разни окиси, ръжди итн от носещата ги основа, пробвай. Само без механични намеси. Някои от перата са фабрично закривени- това им е настройка, не се лъжи да ги изправяш... Ако допират някъде, самос подвиране между перата и основата на тънки листи - хартия или фолио и раздвижване докато спрат да опират.
Аз съм тествал с амоняк от аптеката, почти успя да ме тръшне при това на открито и бях с маска , ефекта беше средна работа.
-
Пробвал съм с оксалова киселина върху алуминиев чайник - беше започнал да корозира яко. Ефекта е доста груба, но оксидирана повърхност. Не мисля, че ще е подходяща процедура за променлив к-р. В стъклен съд се загрява вода около литър и се поставя една чаена лъжичка от киселината. Тя се използва в строителството за полиране на различни видове камъни.
-
С препарат за почистване на печки от силните се чисти добре алумин също.
-
Не съм пробвал, но Халумина издържа на киселина, но не и на основа. Преди години, вероятно с препарат менте, пробихме тръбния нагревател на печката и неясно защо, той престана да нагрява :rofl:
-
И аз ще споделя малко личен опит.
Разглобявам внимателно въздушния кондензатор, пръскам го с меглио обезмаслител и изчаквам 2, 3 минути.
После с мека четка разтърквам където е по мръсно и измивам обилно с вода.
Останалата стара грес задължително почиствам с кореселин защото реаргира с обезмаслителя и става на сапун.
Много внимавам да не изгубя съчмите, държа ги в кутйка.
После смазвам с грес, лепя съчмите с грес за да не ги търся после и зглобявам.
Следва проверката за късо. Имам траф за влакче пико подавам от него напрежение на двете плочи, въртя, слушам и гледам. Ако има късо се появява искра, така много лесно се разбира къде е късото.
Относно основите и алуминия, алуминия рергира с основи. При кратко задържане алуминия добив страхотен блясък, процеса съм чувал да го наричат просветляване.
Дано съм бил полезен.
-
Колеги,
Благодаря за съветите.Моля още колеги за мнение по темата,добавям снимки за състоянието на приемника.
-
Моя скромен опит:
Въздушните кондензатори чистя с специализиран промишлен препарат за почистване на външните тела на климатиците./също от алуминий/Препарата се разрежда 1:10 с вода ,кисне се 5-6 минути в разтвора и се плакне обилно.Излиза като ново.Във всеки средно читав сервиз за климатици го ползуват .Не знам как се казва но тубите са по 10 литра.
-
Мале, това под вода ли е съхранявано :o
Кутията е мнооооого яка. заслужава реставрация ;)
Пробвай с WD40... напръскай да видиш дали ще има ефект. Ама тая бясна ръжда по алуминиевите ламели ме навежда на мисълта, че не са алуминиеви, може би са били с алуминиево покритие...
-
Напълно съм съгласен с Pichaga933. Алуминий или алуминиева сплав не може да ръждяса така. Така че забрави за почистване с киселинен разтвор. Във всички случаи, за да го почистиш ще трябва да го снемеш и като начало пробвай с WD40 , а ако не се справи има преобразователи на ръжда по магазините, може и да се справят. Но не се мъчи докато е на шасито.
-
Определено, това не е алуминиев променлив кондензатор, не знаех че са правени от други материали, но съвсем очевидно този си е от чиста проба калайдисана ламарина. Не знаех че са произвеждали такива. Не знам до колко успешно ще е почистването му... а и след това трябва да се калайдиса някак, че пак същото ще го сполети. Най-реално е да се намери подобен трисекционен (намират се) и да се замени. Вече не знам с какви параметри е този, но най-много ме притесняват размерите му, сигурно е голям, и при замяната му с друг ще е грозно и ще се загуби автентичния вид.
P.S. Оо ама аз сега виждам че той е четирисекционен ти си писал трисекционен и си помислих че е трисекционен, но сега виждам 4 секции, като последно колко секции има. Ако е 4 секционен, такъв едва ли ще се намери.
-
Принципно е ремонтируем:
Сваля го, разфасова го на основните РАЗГЛОБЯЕМИ( не заварени)елементи( вероятно целия е на точкови заварки),
после пясъкоструене, за падне ръждата( като гледам цялото шаси няма да му се отрази зле пясъкоструя) ,
после студено поцинковане на спрей.
Сглобяване и монтаж
-
Може да се използва и преобразувател на ръжда. И аз като гледам, кондензатора сякаш е метален, не алуминиев, мисля, че няма да е толкова трудно почистването му.
-
За да не гадаем провери с магнит дали са стоманени ламелите на кондензатора.Като начало свали от шасито и накисни ПОД ВОДА продължително време.Ръждясалите болтове на жабките за интернитовия водопровод водопроводчика раздвижваше с почукване и мокрене в локвата с кална вода на изкопа.За пясъкоструя забрави ако искаш да имаш кондензатор.Алуминия проявява амфотерни свойства което значи реагира с киселини и основи.От личен опит мога да кажа за сода каустик -един рефлектор за печка "Лъч" издъних на няколко места,а като общо дебелината на лъмарината беше станала като весник.Препаратите за сваляне на мазнини и почистване са с основна съставка сода каустик в малка концентрация.За преобразователя за ръжда:двуфосфорен пеотоокис така мисля беше се свързва с железния окис като образува комплексна сол която набъбва и ще пречи механично.Ако успееш да разглобиш кондензатора след продължително стоене под вода опитай с финна шкерка да обереш окиса между ламелите,нови съчми и сглобка.От мен това.