Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Колекции => Темата е започната от: bobi mw в 05 Ноември, 2014, 15:57:06
-
Създавам тази тема за да покажем своите колекции от грамофони плочи и грамофони,които ползваме в ежедневието и тези които ги имаме за колекционерска стойност
Моята колекция от грамофони плочи наброява около 600 дългосвирещи плочи на фирмата "Балкантон".
Грамофона,който използвам в ежедневието е моно грамофона със стерео доза "Ахат" заради малкото му тегло и размери.
Представям ви както снимков материал така и видео.
http://vbox7.com/play:7f4a73d6c5
-
600 плочи според мен си е добра колекция , аз имам две кутии от малките на 33 и 45 оборота и около 30 от голените на 78 за грамофоните с пружина на фирма "Орфей" .
-
Имам към 200 плочи и мислех, че съм прекалил, но 600 си е сериозна колекция! За грамофони, може и да те бия, щото имам 8 броя и всички са от високия среден клас, обаче най-много си харесвам Торенс 124 с V15. Заради магнетофоните съм ги зарязал, но някой ден ще им дойде реда. :)
-
И при мен са някъде около 200, със склонност бавно да се увеличават. Грамофонът е добре познатата Unitra G-602, купена за 8 лева от битака, с оригиналната си игла и доза. Свързана е към ресийвър от същата марка, модел АТ-9100. Картинката се допълва от един Revox А77.
-
Покрай радиоприемниците при мен се появиха няколко грамофона. Не са точно колекция, но са приятно допълнение към основната тема.
Два съветски грамофонни приставки, както са се водили тогава. ЕППГ-1 е модел от средата на 30-те години с много ранен модел асинхронен двигател - за да се завърти плочата, трябва да и се даде начален тласък с ръка. УП-1 от 1952г. - следващият модел, вече с нормален двигател.
[attach=1]
[attach=2]
Първият грамофон от моделите Концертный началото на 60-те
[attach=3]
Един шкаф к грамофон Телефункен от 1942г.
[attach=4]
Шведски грамофон автомат Луксор от края на войната или малко след това
[attach=5]
-
Поздравления :drinks:
-
адмирации :hi:
-
Моля прощение ! Пока не можу по блгарски ... Моля PDM !!! Мой отец / батько / привёз с войны в 1945 такой электрограммофон-автомат Луксор , он у меня в коллекции ! Made in Shveden , 1938 . У Вашего какая история ?
-
Интересна тема.
Принципно, аз целенасочено плочи не събирам, защото това е много популярен вид колекция и има доста хора преди мен, които са постигнали забележителни успехи в това отношение.
Можем да разделим плочите в колекцията ми на две категории: преди и след 1947 г.
На няколко пъти през живота ми (може би 7-8) се е налагало да спасявам доста плочи от унищожение, в резултат на което се е получила малка колекция от около 200-300 плочи, предимно балкантонски и най-вече с класическа и оперна музика, но има и немалко с драматизации на приказки и поетическо слово, както и двадесетина с народна музика. Има някои доста интересни, като например плоча със запис на сюитата ,,Картини от една изложба" на М. Мусоргски, която е отпреди въвеждането на традиционните сигнатури на Балкантон (ВхА + цифри), а пише само 0239. Значи - 239-ият запис на Балкантон. Също има и няколко плочи от радиокурс по френски език, и те със сигнатури около 600 и без букви. Тъй де - да спасяваме де що може.
А историята на моя афинитет към плочите с класическа и оперна музика датира още от ученическите ми години. В училището, което съм завършил като основно, имаше разнебитен грамофон Респром ГЕС 321 с две колони ОТМ 1-02. Когато тябваше да изучаваме произведения на някой от известните композитори, по програма редът беше да ни пуснат да слушаме и съответните творби на плочи. Да де, ама записите често биваха издраскани, а рамото на грамофона самоволно правеше лупинги по повърхността. Е, в съседство имаше и касетофон, но пък въпросните произведения ги нямаше на касетки. И така, часовете по музика се превръщаха в незабравим празник и ,,бой" с упоритата техника. Запазил съм хубави спомени от ранните си ученически години с петъчните часове по музика, рисуване, БЕЛ и френски, като и от контролните върху опери, на които имах винаги шестици. Даже помня и доклада си (сега му викат реферат) върху ,,Дон Карлос". Когато поотраснах, аз реших да посъбера колкото се може повече плочи с класическа и оперна музика, предимно такива, влизали в учебната програма. Естествено, за предпочитане - български! През 2009 г. задачата ми беше значително улеснена, тъй като през лятото спонтанно се включих в ремонта и изнасянето на отчислен учебен инвентар от едно училище в съседство, а там имаше и немалко плочи. Даже си стоят и с печат на училището. След това съм допълвал, а, когато е трябвало, и съм спасявал от унищожение - най-благородното според мен.
Що се отнася до българските плочи преди 1945-7 г., виж - там съм се постарал доста повече. Имам образци от всички български производители тогава, включително лицензните. Дори съм написал голяма статия-галерия-преглед на производството, която наскоро бе доста адмирирана в някои среди.
Като съхранение - наистина не са много плочите ми, но повечето от тях поне се съхраняват отвесно:
-
Моля PDM ! Тонарм Луксора :
-
Моля PDM ! Тонарм Луксора :
Колегата от Русия получи необходимата му информация :)
-
Площи "Балкантон" Настроение в полунощ / Ангел Котев / и Битлз + Вега 110 / Унитра / - 1980 ты година .
-
Нека и аз да се похваля с моите грамофони ,Сименс RW 777 и RW 444 като фен на немската техника напълно ме задоволяват плочите на които държа особено са към 60 има и около 60 сингли сръбски плочи и към 100 Балкантон имам и разни други но не съм ги броил!! Към грамофоните си имам резервни държачи (шелове) които ще оборудвам с по евтини дози за ежедневно слушане .Магнетофоните намалих до един ,по евтино ми е да си купя плоча отколкото да търся да записвам на магнета или да купя и ролка за записа .Защото се убедих че какъвто и сигнал да пусна на Ревокса Б77 го записва и на 9 см /с (тествано) тоест нямам адекватен източник на сигнал за възможностите на магнета и реших че плочите са по оферта !! :drinks: :drinks: :drinks: :crazy: :crazy: :crazy:
-
С гордост представям СИМЕНС 777 пълен комплект, Сименс 555 пълен комплект и Телефункена по стечение на обстоятелствата компектован с грамофон Сименс 444 ,чакам грамофон Телефункен но аз съм търпелив :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:
-
Днес порових шкафа с плочите и попаднах на тази с интересни реклами за времето си.
-
Ето това е най използуваното шаси-руско през 70-80 години на миналия век.Всички го познават.Работи на 110 волта като всички грамофони използуват средна точка на първичната мрежова намотка на захранващият трансформатор. От акорд,регонда ,че до респром , кантата и др. Произвеждани са доста варианти на модела със стерео и моно дози , малки и големи дискове и различни гумени подлжки.Сиви,черни и др. Чупи им се държача на редукторното гумено колело и втулката на диска , също така и всички цангови части на тон-рамото.Всичко това е от годините и условията на съхранение.Относно дозите лесно се преработва и монтира китайска доза от червените стерео,които ги има в ибей около долар-два!
Аз лично имам техникс 1210 и си слушам плочите с него. Просто с динамичната доза натиска върху плочите е малък , пък и звукът е доста по висок клас!
-
Създавам тази тема за да покажем своите колекции от грамофони плочи и грамофони,които ползваме в ежедневието и тези които ги имаме за колекционерска стойност
Моята колекция от грамофони плочи наброява около 600 дългосвирещи плочи на фирмата "Балкантон".
Грамофона,който използвам в ежедневието е моно грамофона със стерео доза "Ахат" заради малкото му тегло и размери.
Представям ви както снимков материал така и видео.
http://vbox7.com/play:7f4a73d6c5
За предпочитане е дори задължително плочите отдолу на 1 снимка да бъдат изправени като отгоре, така легнали една върху друга ще се изкривят.