Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Pichaga933 в 28 Юли, 2014, 03:47:32
-
Ето няколко ключа които Милен ми сметна, сметна преди време, ползват се вместо потенциометър, редите си сами резисторите на ключа с еди колко си позиции
-
2
-
3
-
4
-
Табличките изглеждат добре, но имам някои забележки:
1. По-логично е първа стъпка да е тази към масата - защото започваме да усилваме от 0 към макс.
2. Не е вярна най- долната стойност в таблиците, тъй като функциите са монотонни и всяка следваща стойност трябва да е по-малка от предната(или по-голяма, зависи от къде започваме).
Ето една графика на съпротивлението в зависимост от ъгъла на завъртане. По нея съвсем грубо може да се направи проверка. За усилване се ползва графика В - показателна функция (антилогаритмична). Поставен по средата плъзгача, съпротивлението между средния край и маса трябва да е около 10% от общото.
Такива са правилата.
Сега като се загледах по-подробно виждам и таблички 2,3,4, че числата ту намаляват ту се увеличават. Според мен има грешки.
-
И аз така мисля за стойностите на резисторите ,също че превключвателите са галетни .
-
Ок, са , няма грешки.
-
Предполагам че това получаване на по-малки и по-големи стойности на резисторите а не монотонно намаляване се дължи на факта че са използвани стандартни стойности резистори и е направена апроксимация към логаритмичната крива, според която с тези стойности е най-близо до необходимата антилогаритмична характеристика. Това разбира се е само предположение, но лесно може да се провери ако Оги качи някъде оригиналите на тия таблици и се пусне да се начертае характеристиката, веднага ще се види тия стойности наистина ли така трябва да са, но също така това може да го каже Милен. Моята забележка по-скоро е че тези атенюатори са сметнати за товар безкрайност, в повечето случаи товара е доста по-малък от безкрайност особено при транзисторни усилватели. При ламповите е по-близо до безкрайността, и наистина 220 килоома утечен резистор към 25к съпротивление на затихвателя може да се приеме за безкрайност и грешката която ще въведе е пренебрежима. Ще си позволя да използвам темата да споделя опит как реализирам регулирането на силата на звука, когато използвам потенциометър не слагам евтини логаритмични а слагам линеен потенциометър натоварен с 1/7 от номиналната си стойност или примерно 100к потенциометър натоварен между плъзгача и маса с 15к резистор. При това свързване затихването в замисимост от ъгъла на завъртане става много близко до истинската логаритмична характеристика, за разлика от евтините логаритмични потенциометри който на практика имат две линейни секции с които доста неуспешно апроксимират логаритмичната характеристика. Ето литуратура по въпроса: http://sound.westhost.com/project01.htm (http://sound.westhost.com/project01.htm)
-
Това, което вижадте е това, което имам, Екселската таблица ми я беше давал Миленчо, ама не сработи при мен, защото реално не се смятат с формула клетките а със скрипт, който е външен за екселския файл и при мене не тръгна хиперлинка, понеже скрипт файла е в неговата мрежа не в моята и не можахме да го открием. Та като компромисен вариант го помолих да ми пусне и снима табличките за инересните з амен стойности на атенюатора. Да стойностите са адаптирани към такива на точни резистори от дадена номенклатура.
Сайта, на който оригинално бяха пуснати таблиците и скриптовете вече е тотално бриктнат и , който изтеглил, изтеглил... Имаше подробни обяснения за алгоритъма на смятане и тн...
Танца на стойностите на отделните резистори нагоре надолу е нормален, първо за това го питах, все пак са последователно навързани та си намалява доста плавно ключа.
Определено е добра алтернатива на Евтините китайски логаритнични врътки, дето нямат и 100 завъртания живот.
Не ми е ясно защо някои хора се оплакват като им е предоставена на добра воля и с положени усилия ПРОВЕРЕНА информация, която вече е апокрифна.
-
Никой не се оплаква, според мен просто коментираме. Не е никакъв ноухау тая таблица, аз ако си правя галетен превключвател за регулиране на силата на звука бих си ги сметнал в ексел доста бързо, няма нищо екзотично.