Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: сашо в 17 Януари, 2014, 00:48:15
-
ситуацията е следната:
вградил съм си риаа в грамофона, схемата съм я свалял от един страхотно свирещ, но днес я открих и в нета, оказа се на дуал TVV46, захранването по схема е 24в, на този от който я свалях беше 50, при мен е на 16, толкова имам налични.
драмата е че звучи калпаво, за проба я захраних с 30в. и звука стана убийствен.
поиграх си с режимите на транзисторите, звука все си е смотан, а на високо захранване е чудесен. въпроса ми е такъв: някой има ли смислено обяснение, не базирано на мистика и заклинания, защо схема работеща с входен сигнал от 4мВ, и с изходен 0.8В свири кофти с 16В захранване и отлично с над 30, като пак подчертавам че си играх да подменям резистори за да променя адекватно режима на транзисторите. ефект- никакъв.
а електрониката не е мистична наука, не съм аудиофил който си купува транзистори с позлатени крачета щото това влияело по незнамкакъв си начин на 42-рия хармоник на третата съставна, но факт е че шиб....а схема работи страхотно с високо захранване и посредствено с ниско. решението е ясно, ще сложа още едно трафче и ще и дам искания волтаж, ама защо по дяволите е необходимо???
-
http://www.aqpl43.dsl.pipex.com/ampins/discrete/2Q-RIAA/2Q-RIAA.htm
Обяснено ясно.
http://sound.westhost.com/project25.htm - варианти.
-
Ясна е причината, особено в схемите с транзистори където усилването без ООВ е малко и ООВ са плитки, колкото по-малка част от динамичния диапазон използваш, толкова по-линейни са схемите, следователно по-качествен е звука. Аз лично използвам този предусилвател:
http://my.ece.ucsb.edu/York/Bobsclass/2C/Tutorials/App%20notes/an-346.pdf (http://my.ece.ucsb.edu/York/Bobsclass/2C/Tutorials/App%20notes/an-346.pdf)
Много съм доволен от работата му, просто не мисля че има какво да се желае.
-
Не мога да разбера за какво става дума:RIAA коректор е едно предусилвателно стъпало в грамофоните,за какви 24 или 50 в. говорите?
-
дамм, интерсно четиво, което обяснява доста :)
ориго, само да уточним ползваш схемата на фиг.3 от линка ли?
ще реша как да постъпя, най-вероятно просто ще добавя едно трафче и ще филтрирам допълнително захранването на първия транзистор. схемата съм я правил с bc239, дават му Uce max 25в., ама нито един от транзисторите няма статично над 15 в. на колектора, така че няма да е проблем. ще трябва да сменя кондезаторите на филтъра че са 25 волтови.
пробвах с умножител на напрежение от наличния траф, но вкарва доста брум както и да филтрирам.
а и аз така реагирах на откритието че високия волтаж помага, ама явно е така :)
вероятно част от проблема може да е модулирането с честота около 10Hz, очевидно идваща от резонанса на рамото, която да изважда предусилвателя от " обхват", може да пробвам да добавя и нискочестотен филтър, макар че трудно ще го реализирам без сериозна преработка, а в такъв случай по скоро ще направя изцяло нова схема.
благодаря за ценната информация
-
Да, става въпрос за фиг.3.
-
едно допълнително трафче, ц-р-ц-р-ц филтър, малко игра с положението на трафа, един 100 нф между масите на предусилвателя и управлението на мотора и нещата си дойдоха по местата с 46 волта :)
остана да разменя червения и черен чинч, че най левашки съм разменил каналите, ама това са си бели кахъри ;)
-
ц-р-ц-р-ц филтър
Сори за спама, ама това е все едно да напиша лампа уцх21. Как изглежда? :)
-
мислех че е разбираемо, C-R-C-R-C, т.е. кондензатор, резистор, пак кондензатор, пак резистор и един последен кондензатор, броено от греца след трафа към платката ;)
изглежда грозно, наистина, ще внимавам да не пиша пак така
стана ми навик от пискането по други форуми, че е позволено писането САМО на кирилица- готово, ето само кирилица :)
-
За технически термини какъв проблем е латиницата :)
-
не е, така е, затова и се извинявам :)
ще бъда по - педантичен в бъдеще ;)