Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: viktoroti в 05 Януари, 2014, 11:51:11
-
Донесоха ми радио Концерт, което исках да имам. Външен вид - мн. добър, при преглед на чарковете в него се оказа ,че една от лампите EL84 спукана,окото не свети,а на мястото на EF89,както е по всички схеми които прегледах в нета, е поставена EF85,пък на капака на радиото ,на схемата на лампите е дадена да бъде EBF89. Вижте снимката на капака по долу. Как да процедирам по-нататък?Забравих да отбележа при това положение лови някои станции на средни вълн
-
Не е добре да го пускаш със спукана лампа. Намери една и я замени, можеш да ползваш и руския аналог 6П14П без да се налага промяна на краката. Щом лови станции значи просто е ремонтирано и си работи. Извади шасито от кутията, изчисти прахта, лакирай кутията отвътре, може преди лака да я минеш с безир. След това изчисти добре цялото шаси и виж какво е състоянието на кутията отвън. Ако не е много лошо, си го остави така. Ако искаш да смениш тази EF85 с EBF89 първо виж схемите на двете лампи дали не трябва да се налага промяна по схемата и чак тогава реши какво да правиш. Според мен и така си е добре.
Хубава схема на радиото има на сайта на форума:
http://sandacite.com/wp-content/uploads/2012/10/103_Koncert.jpg (http://sandacite.com/wp-content/uploads/2012/10/103_Koncert.jpg)
-
Благодаря! Тепърва ще го оглеждам ,почиствам и тогава ще видя какво трябва да се прави. Въпросът беше дали е възможно оригинално да е с EBF98,като по схема дават EF89 ?
-
Има модели които са с ЕBF 89,а други ЕF 89.Щом на капака пише типа на лампата значи е така.И на моя "Концерт" лампата е ЕBF 89 като се използва само пентодната част,а диодната е свободна и свързана с шаси.Можеш да погледнеш отдолу цокъла дали е презапойван.
-
Проверих го. На цокъла изводите са презапоявани за да поставят EF85. Мисля да върна старото,оригиналното свързване и да поставя EBF89,още по-вече че имам от тях.
-
Щом имаш въпросната лампа, изобщо няма какво да му мислиш. Най-добре е всичко да си е както си е било оригинално.
-
Внимай със смяната на Лампата . EВF89 e с по голяма стръмност и може да ти се получи самовъзбуждане .
-
Много ми е чудно защо са поставяли EBF 89 като детекцията се извършва от ЕАВС 80.Явно тогава на склад не са имали EF 89 и са слагали EBF 89 която е близка по параметри и диодната система са я свързали с катода.Такава модификация съм виждал и при радиоприемниците "Орфей" http://s19.postimg.org/mphshmgdf/P7210003.jpg
-
Мисля че на-хубаво ще бъде в случая да се постави EF89 и радиото да се възстанови по оригиналната схема .http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/sch_rx_koncert.pdf
Това радио ми е правило впечатление с изключителната си чувствителност и селективност. Има корекция в усилването с ръчно регулиране на разстоянието между бобините на МЧ трансформатора. До днес не съм чул в моята панелка на средни вълни да работи друго радио освен това и един Грундиг
-
И аз съм на същото мнение като PANA. Ще поставя EF89 и ще я свържа както е по схемата.
-
На десния потенциометър за регулиране на тона е скъсан конеца, който издърпва бобините при въртенето му. Как трябва да бъде вързан,т.е. в кое положение ,крайно ляво или крайно дясно ,плъзгачите на бобините са издърпани ?
-
Не помня как беше, дано тази снимка на моя "Концерт" ти помогне:
(http://media.snimka.bg/s1/0976/028196893.jpg?r=0)
-
Тук връзването ми е ясно .Въпросът е на оста на потенциометъра как е. При въртене на пример на дясно, по посока на часвниковата стрелка ,отпуска или издърпва бобоните.
-
Не знам как е при крайно ляво и крайно дясно, но при повдигане на високите, трябва леко да разтройва кръга - широка лента. Вероятно, въртейки по часовата стрелка, трябва да дърпа конеца.
-
При макс надясно - "пръчките" падат надолу :) Поне така е при Симфонията ми на бюрото.
-
Както ме посъветва mano разхвърлях радиото,почистих и огледах шасито и се захванах с кутията му. Почистих лайсните и цялата кутия и етого резултатът по долу на снимките. Има напуквания на лака в долния край,където съм снимал учасъци от нея, но мисла така да си остане. Все пак това е радио на години,а не токущо произведено. Сега ще се захващам със самия приемник. Ако има нужда ще помагате.
-
Сменях наскоро точно тия конци.При някой шивачи има такъв сарашки конец приличащ а татарска плетка.Точно става тоя който ползват за шиене на някой типове раници.Здрав и не се къса.
-
Започвам да работя по шасито на Концерта. Изчистил съм го от прахоляка ,но от долу ,където е монтажа има черн замърсяване като опушване. Как мога да го почистя? Механично не става понеже елементите са нагъсто. Дайте съвет може ли с нещо да се почисти без повреда. Снимки.
-
Ваниш, малко разреден с вода. Парцален тампон, защипан с хирургическа щипка, и много внимателно триеш опушените зони. Още веднъж - изключително внимателно, за да не си вкараш автогол. По същия метод се почиства и кутията отвътре и отдолу. Пазиш кожата на ръцете и очите - добре е с някъкви очила и ръкавици.
-
Продължавам работата по Концерта. Всичко съм възстановил както е по схема и на средни и къси работи добре,само на УКВ пълно мълчание. Превключвателя на вълните съм го разглобявал и почистил. Направих и проба с друг УКВ блок също от Концерт, пак тишина. Помагайте!
-
Разбира се, че нищо няма да се хване на УКВ-то, то е на стария стандарт, но трябва да шуми. Причините са много, растроено, елементите са си променили стойностите и т.н. Опитайте с друга ЕСС85, често ми се е случвало да е изтощена.
-
:) Не е ли логично да хващате станция по огледалната честота :crazy: . На селените става и на повчето лампови радиа е ставаше преди да ги побарам с брадвата. :D
-
Сменях няколко ECC85, същото. Имам един руски Донец, на УКВ лови хоризонт,а пък и както казва колегата Сашо ,трябва поне да шуми.
-
Опитай да завъртиш в едната или в другата посока сърцевината на филтъра който е до ЕСС85. Също така там има два тример-кондензатори с които също се настройва, внимавай да не ги счупиш.
-
По добре не върти нищо на първо време, защото липсата на шум едва ли е от настройката. Трябва да се започне от зад - напред. ЧМ демодулатор - МЧУ - УКВ приставка. Ремонта на УКВ без сигнал генератор, пък бил той и най простия е живо мъчение!
-
:D Не мъка бре а веселба ,според мен не е чак толкова трудно дето вика колега от зад напред се почва ма преди тия мъки виж дали тая лампа има анодно . :D Че ми се е случвало и без анодно да рова из сандъка. :master2:
-
Тия дни ще се занимавам с УКВ-то ,но между другото забелязах ,че едната EL84 прегрява. В тъмното кафеза и става вишнев. Смених я с друга , същото. Поставих две 6П14П видимо няма разлика ,но като ги пипна едната е много по - гореща. Това проблем ли е и ако е откъде идва?
-
Пробит или ликажен прехвърлящ кондензатор,може друго.
-
Благодаря! Ще проверя.
-
В такъв случай първо се мери какво напрежение има на катодния резистор,мери се какво има по решетките и анодите на лампите.Проверяват се прехвърлящите кондензатори.
-
Ето какво съм измерил на двете EL84 и на ECC83, като по схемата горната EL84 е тази която грее.
-
Тези 3.2 волта на първа решетка в никакъв случай не трябва да ги има.Кондензатора 22 нанофарада от анода на триода към първа решетка на горната по схемата на EL84 го сменяй без да се замисляш.Успех :)
-
Сменен. Напр. 3.2 волта изчезна,а греенето на лампата спря.
-
Браво :drinks:
-
Работата по Концерта продължава.Ще започвам УКВ-то. По схема катода на лампа ECH81 е замасен през кондензатор 5нф и бобина,а на това радио катода е директно на маса.Каква роля върши това LC ? Заслужава ли си да го слагам?
-
При по-късните модели е така, катода директно на маса.
-
Работата по Концерта продължава.Ще започвам УКВ-то. По схема катода на лампа ECH81 е замасен през кондензатор 5нф и бобина,а на това радио катода е директно на маса.Каква роля върши това LC ? Заслужава ли си да го слагам?
"Усилвателят по междинна честата е изпълнен на хексодната част на ЕСН81 и на пентода ЕF89 (EBF89). За стабилизиране работата му, в долния край на средиовълновия обхват (520 kHz) в катода на ЕСН81 е включен филтър, настроен на междинната честота, чрез който се потискат сигнали с междинна честота попаднали по един или друг начин във входния кръг. Такива сигнали попадат чрез феритната антена от магнитното поле, създавано от последния междинночестотен трансформатор. Междинночестотните колебания на този трансформатор са достатъчно усилени и създават магнитно поле, което трудно може да се локализира без магнитен екран. От възможните няколко начина за париране на това паразитно явление, свързано с наличието на феритната антена, от конструктивни съображения най-удобна се оказа употребата на филтъра в катода на смесителката. На чувствителността на приемника този филтър почти не се отразява, понеже неговото резонансно сътротинление е много по-малко от това на кръга, включен в анода на същата лампа, където става отфилтруването на продуктите на смесването."
сп. Радио и телевизия, кн. 6 — I959г. инж. П. Тонев
-
Мога ли да заменя посочените на схемата кондензатори с електролитни,тъй като се съмнявам тези на радиото дали са изправни. На схемата са 10 и 25 мк.ф. , а са поставени два по 10. Какви да поставя та радиото да има хубав звук. Струва ми се ,че сега високите малко липсват.
-
Тези двата странични говорителя при мен не свиреха. Често прекъсва този неполярен кондензатор, мисля че електролитен сложих.
-
По добре е да се включат два последователни електролитни кондензатора, свързани насрещно със стойност 20μF във веригата на средночестотните говорители, но във всички случаи е по добре да е неполярен (примерно МБГЧ). В телевизорите "София 31" във веригата на ТХО има неполярен кондензатор от 3,3μF. Три такива в паралел също могат да се ползват евентуално. Високочестотните говорители са кондензаторни и по правило не работят. Мисля, че това беше коментирано по рано във форума. Ето малко данни за тях:
-
"Усилвателят по междинна честата е изпълнен на хексодната част на ЕСН81 и на пентода ЕF89 (EBF89). За стабилизиране работата му, в долния край на средиовълновия обхват (520 kHz) в катода на ЕСН81 е включен филтър, настроен на междинната честота, чрез който се потискат сигнали с междинна честота попаднали по един или друг начин във входния кръг. Такива сигнали попадат чрез феритната антена от магнитното поле, създавано от последния междинночестотен трансформатор. Междинночестотните колебания на този трансформатор са достатъчно усилени и създават магнитно поле, което трудно може да се локализира без магнитен екран. От възможните няколко начина за париране на това паразитно явление, свързано с наличието на феритната антена, от конструктивни съображения най-удобна се оказа употребата на филтъра в катода на смесителката. На чувствителността на приемника този филтър почти не се отразява, понеже неговото резонансно сътротинление е много по-малко от това на кръга, включен в анода на същата лампа, където става отфилтруването на продуктите на смесването."
сп. Радио и телевизия, кн. 6 — I959г. инж. П. Тонев
Много полезен отговор, благодаря!
Понеже и аз сега възстановявам един Концерт, въпросът ми е - достатъчно ли е да сложа една индуктивност от около 23 микро Хенри (толкова получих за МЧ=468kHz и C=5nF) или трябва да се настройва по-точно?
Катодните резистор и кондензатор на EF89 дали си струва да се добавят и те?