Форум за любителите на Стара електроника
Телевизионни приемници => Колекции => Темата е започната от: pana в 05 Декември, 2012, 08:32:39
-
Лично аз не стягам телевизори по причина че нямам къде да ги държа. Но само след месец стъпваме в 2013 .От тази година официално бе обявено че ефира става цифров. Дори и гратисен период да има той изтича. За цветните с лека доработка може да се изкара навън видеовход ама за Пиринчета Опери ?.Ако кабеларките не превключат и те само на цифрова тези апарати остават само за музей. Какво мислите по този въпрос ?
-
За Пиринчета и Опери е Лесно.
Вкарва се Видео сигнал от чинч директно на видеоусивателя...
а за цифровизацията съм се подготвил:
1. Цифрова Антена
2. Цифров приемник- конвертиращ към чинч и RF налогово.
3. ПТП 216 конвертор - дециметров-метров обхват.
НАвръзвам ги всичките и съм готов.
НО по-лесно е директно от чинча на цифровия приемник на Видеоусилвателната лампа и на Аудио усилвателната схема...
Добавят се по 2 ценера и 1-2 кондера... Ще намеря темата в бекъпа и ще пусна тука точната схема...
-
Ами с фазата на шасито как ще се справиш ?
-
Това, да се пропуснат някои блокове в телевизора, само и само да покаже звук и образ, обезсмисля целия телевизор. Все едно да пуснеш от компа музика на входа за грамофон на радиото и да кажеш ми то радиото работи. Та нали тамън за това е телевизорът, да приема комплексен сигнал и да го декодира, а вие искате да му го подавате наготово.
-
@ BalkAnton
Пропускането на ПТК и МЧУ , ще е само в + за качество, но може и по дългата процедур апрез антенния вход както съм го описл, ма не залагам че ще е красива картинката накрая..
@ Pana:
Фазомер и щепсел саааамо за него...
-
Не знам става наистина и с модулатор от някой стар видеомагнетофон.Ама едно се учудвам след толкова години как работят защото точно в зенита им ги правех. Тия Опери ги правеха предимно с унгарски и полски кинескопи. Кристалите пък бяха с ГДР и чешки кинескопи. Пиринчетата ги пуснаха с ГДР после всичко мина на руски кинескопи. Специално на Оперите филтрите се деформираха . Каква картина вадят сега .Помня в сервиза един шофьор донесе един шведски телевизор шефа му прави с вобела настройка пълна за да хваща звука тук в България. Помня и до ден днешен каква му беше картината която той даваше в сравнение със тази на соц събратята му. Гледахме на него световното в Англия разлика от небето до земята . Интересно ще ми е да видя някое реставрирано Пиринче как работи. Дори още имам някъде чистак нови лампи Р серия за тях. Бях в командировка в Полша и си донесох PY88 PCL84 PCL85 PCL86 спомням си че цената им там беше 5 пъти по евтина.
-
САмо да стигна до моя и да му реша проблема със звуковата лмапа и е готов... :D
-
Че какъв е твоя и каква лампа те мъчи ? Дати кажа толкова Опери са ми минали през ръцете че още знам кой чарк къде им е. Вземи едно Ласпи пусни му сигнал и звука ще ти излезе.Аз наскоро си правих УКВ генератор за 10,7 за радиоапаратите .Нищо и никаква схемичка .Потърси само варикапите а НЧ генератор е с чисто синусоидално напрежение. Преди няколко дена настроих УКВ на едно радио Оникс работи безупречно. Само ти препоръчвам да сложиш изходен потенциометър за нивото .Когато го настройваш на слух трябва много.
-
имам Опера и Пирин
Операта я бях докарал вече до настройки преди мноого време и от тогава я зарязах, А питина, му червенее анода на пентода на звуковата лампа, по него са смененни всички, кондензатори...
Ще ги говориме тия работи ама в Темите за тях като ги почна, което се надявам да е много скоро....
-
Червенеенето на анода на звуковата лампа обикновено се предизвиква от липса на товар.Най често скъсан говорител. Но все пак е необходимо да се мерне режима на лампата .Дори ако трябва и цокъла да се смени.
-
цокъла смених с керамичен, сложих друг изходен траф итн... Всички пасивни елемнти също...
Ще го бистриме като му дойде времето... :D
Вече се подготвих и с осцилоскоп та няма да го оставя на мира.