Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: pansim в 22 Юли, 2013, 12:01:53
-
Здравейте колеги по хоби.
Имам проблем с едно ОРФЕЙ-че... преди 20 години работеше :D
Вчера го пускам - няма никой...само отоплението на лампите свети.
Погледнах под шасито, един голям зелен резистор , половината е овъглен. Само личи надпис че е бил килооми, ама колко???
Свързан е на + на единия извод на двойния електролит 32+32мкф/385 волта а другия край на резистора отива към изходния траф за говорителя. Схема нямам, а и във форума не намерих...помагайте да го върнем към живот.
-
Схемата е тук http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_orfey.html
-
Много благодаря!!!
По схемата е 1200 ома...интересно, че в радиоапарата кондензатора е 2х 32 мкф а на схемата е 2х 50 мкф. Убеден съм че при мен не е заменян този кондер, но пък като гледам в коя верига е, това няма значение.
Още веднъж, благодаря. Надявам се да заработи.... Последно преди много време съм му сменял индикатора /зеленото око/.
-
За да е изгорял има причина.Вероятно къосо утечка,провиснала рашетка пробил електролит.Провери с мултицет преди да пуснеш за късо спрямо маса към + .
-
Възможно е резистора да е здрав, независимо че е потъмнял. А електролитни кондензатори са слагали такива, каквито са имали в наличност.
-
Еееееее....колеги...най-напред измерих резистора - прекъснал е!!!
Ще пипам внимателно - в лампите съм кръгла нула :flag_of_truce: :) :) :)
-
Измери дали не е прекъснал и изходния траф, че мястото на тоя резистор е кофти. Изправителната лампа EZ81/80 също бих я сменил за тестовете поне.
сложи 2 нови електролита от тези вместо двойния:
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/5482/
Също смени и катодния електролитен кондензатор на крайната лампа , още преди да пускаш радиото, той винаги си е заминал, може да ползваш същия електролит 47микво на 400в от горния линк, страшно дълго време ще издържи като катоден и поради обема си ще вади по-хубав звук. ;)
(http://sandacite.com/wp-content/uploads/2012/10/97_Orfei.jpg)
-
Благодаря за ценните съвети.
Изправителната лампа е здрава според мен, както и електролитния 32мкф. Поне минута след изключване на радиото, кондера бе зареден. Разредих го през лампа 60 вата.
И още: изправителна лампа нямам, както и зеленото око...макар че преди години купих, и оттогава е работила не повече от няколко часа. Производство на бивша Югославия, не знам дали е добра...
Всички други лампи имам в резерв и мога да сменя в случай на нужда.
Кондензатори ще купя - все пак тези са на доста години. Радиото е производство 1958 година и ми е спомен от моя дядо...та ще го работи, независимо какво ще ми струва.
Продължението ще бъде след събота. Сега ОРФЕЙ не е при мен, а на вилата.
-
Да допълня - не ми е проблем да сменя изправителя с диоди, даже имам подходящи, но искам да бъда максимално близко до оригинала.
В този ред на мисли, може би ще трябва да си купя и резервни лампи EZ80 и ЕМ80.
Ако някой има интерес да ми продаде такива работещи, а най- добре нови, моля да пише на ЛС
или тел - 0887 60 77 22
Благодаря.
-
Здравейте, моя Орфей има мощен и приятен звук, но и несилен брум, така, че още утре ще сменя кондерите и ще пиша за резултата. Благодаря на Пичагата за добрия съвет.
-
Лъчо провери дали бръмченето се усилва в потенциометъра.Ако не се регулира входния кондензатор. Виж и двата кондензатора на мрежата. Ако се регулира нещо в усилвателя е.
-
Смених и трите електролита днес, но няма подобрение. Брума намалява с въртене на потенциометъра. Най- добре е да се сменят всички кондензатори, но за сега нямам време. Струва ми се, че звука стана още по-добър, след като смених електролита на А ЕЛ 4, както беше препоръчано.
-
Филтровите електролити на Орфея най-често са Тесла и са ОТЛИЧНИ! Щом брума се регулира с потенциометъра, потърси проблема в прекъснала връзка на ширмовка на сигнален кабел или някакво друго прекъсване някъде. А подмени и EABC80 може да е сдала багажа, да има късо катод - отопление или нещо такова.
-
Добре, благодаря ти много!
-
Искам да споделя резултата от моята намеса в ОРФЕЙ-я
Оказа се елементарна повредата - късо на кабелите свързващи индикаторната лампа ЕМ80 с шасито.
Вече радиото работи с една малка подробност :) няма какво да се слуша на него.
Искам да го направя с УКВ обхват, но оригинално е произведено без УКВ модул
Трезво прецених своите почти никакви познания по лампова техника, и реших да му поставя един модул от ЕЛИМЕКС
Така ще има и МР3 възпроизвеждане и УКВ.
Дайте идея, как да го монтирам на предния панел? Няма ли да се разнищи плата ако се опитам да го режа?
-
И още един въпрос към знаещите - колко трябва да бъде анодното напрежение след сменения вече резистор 1.2кОм
Поставих 2 по 2.7кОм /такива имах/ паралелно.
Напрежението след този сдвоен резистор е 216 волта. Преди него е около 260 волта.
Това нормално ли е, за работата на лампите? В схемата на ОРФЕЙ няма дадени напрежения...и понеже не разбирам от лампи, питам...
-
Пансим, как няма какво да се слуша на радиото? Аз хващам посред София поне 6-7 станции на средни вечер, поне 3-4 на дълги и сума ти свят на късите. Имаш ли антена за него? :morning1:
-
Даааа...в София може и да хванеш нещо, ама в Сандански /виж ми профила/......
На вилата където е радиото, хванах на средни вълни, радио Благоевград и някаква македонска станция...това през деня
С една дума си плаче за УКВ...ще купувам модул от ЕЛИМЕКС
И още един въпрос, как да направя зеленото око ЕМ80 да ми показва входния сигнал, който ще подавам на вх. гармофон на ОРФЕЙчето
-
Бих казал, че в Сандански шансовете за по-добро приемане на СВ, КВ и ДВ са по-големи от тези в София. Тук е зверски шумно, някакъв ад. Работят тонове електроника, голяма част от която не е съобразена с никакви стандарти за електромагнитна съвместимост. Единственото, което ме спасява е 10 метра външна антена. На феритните не влиза нищо. Имам един познат в Сандански, няма никакви проблеми с приемането. Кажи ми все пак, как са ти направени антената и заземяването?
Ето идеална схемка за ЕМ80:
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/25901379/EM80_Schematic.jpg)
Може да разкараш първия резистор (390-470к).
Успехи!
Билян
-
Благодаря за схемата :good: Ще ми свърши работа...
Антена и заземяване, нямам, само едно парче кабел с дължина около 1.5метра. Нищо друго. То и затова са такива резултатите ... :)
-
Според мен не е добра идея да се монтира МР3 модула на предния панел, а и не е нужно според мен, ще се съсипе вида на радиото. Един колега монтира такива модули, и го слага отзад, дали реже капака или в луфтовете отгоре на капака не съм запознат. После приемника за дистанционното на модула представлява едно чипче с три крака, отпоява се от платката на модула и се свързва с дълги проводници, и се поставя зад скалата на радиото, така може да се контролира отпред без никакви проблеми с дистанционното. Отзад само се боде флашката. А дисплейчето на модула не дава кой знае каква информация та да ти е необходимо да го гледаш. Захранването има начин да се направи от отоплението със изправител и стабилизатор след това, за получаване на чисти 5 волта, но мисля че е най-чиста работа да се захранва от отделно трафче 220 - 10 или 12 волта с грец, филтров кондензатор и LM7805.
-
Да, може би е по-добре да не се поврежда оригиналния вид на ОРФЕЯ
Още повече е в почти идеално състояние, само месинговите лайсни са потъмнели от времето. Лака е чудесно запазен.
Ще те послушам и ще го монтирам на задния капак с преместване на ИР датчика.
За захранването - познаваш ме достатъчно :) Там нямам проблеми
-
О да, съвсем заради това...ламповите приемници имат нужда жица в небето. Освен това, заземяването е АБСОЛЮТНО необходимо.
http://radiolamp.net/news/306-antenna-i-zazemlenie-ix-raznovidnosti-i-konstrukcii-voprosy-i-otvety.html (http://radiolamp.net/news/306-antenna-i-zazemlenie-ix-raznovidnosti-i-konstrukcii-voprosy-i-otvety.html) Ето линк от руснаците, ако не знаеш езика го пусни на Google Translate, разбира се превода.
Ако имаш възможност да си опънеш поне десетина метра жица някъде, поне 6-7 метра над земята (по-високо - по-добре), ще е най-хубаво. Парното става за заземяване ако имате, ако не - една дебела жица до долу и караш по картиниките от линка.
-
Руския не ми е проблем, чета го почти перфектно.
Благодаря за линка
-
И водопроводните тръби ако са метални стават идеално за заземяване. Аз на вилата в с.Свидня близо до Своге хващам много радиостанции с Орфея на къси, средни и дълги вълни, стотици са. Вечер направо се прескачат една друга. Ето тук една късовълнова неидентифицирата станция с отлично качество:
http://www.youtube.com/watch?v=Ddn0HaZtmVg (http://www.youtube.com/watch?v=Ddn0HaZtmVg)
Антената е в стаята, общата й дължина е около 15 метра опъната в горния край на прозорците. Заземяване отсъства но в къщата няма нито едно работещо импулсно захранване. Най-близкото работещо импулсно захранване е на най-малко 300 метра при съседите.
-
Е, видя се :flag_of_truce:
Ще се прави антена. Земно ще си направя сам, понеже водопровода ми е с полипропиленови тръби.
Имам и един РЕСПРОМ 201 там...ще тествам и него
-
:drinks: А така! Ако имаш нужда от помощ, въпроси, само казвай! :master2:
-
Най-близкото работещо импулсно захранване е на най-малко 300 метра при съседите.
Ах...прекрасно!!! Идеално!
Страхотно работи радиото, поздравления!
Само едно нещо да добавя - не е много хубаво да се ползват водопроводните тръби. Поради често огромните количества калчища/тефлонова лента, те обикновенно не правят хубави нискоомни връзки навсякъде. Освен това не винаги са заземени или не са свързани с метални тръби на улицата, обикновенно с ПВЦ магистрални такива. Парното винаги е с метални тръби, няма изолационни снадки и е добре заземено. Не е толкова заради доброто приемане, по-скоро за свръхнапреженията в антената при близки попадения на светкавици и при натрупване на високи статични заряди от вятъра. Аз съм свързал една газоразрядна лампа между антената и земята, нещо такова (моята е друга, това е само за пример) -
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/25901379/Gas-Discharge-Tube-ZM72810-.jpg)
Тя "пробива" на около 100 волта и отвежда натрупания от вятъра заряд към земя. Чувям я честичко как припуква тихичко, когато духа навън. Ако няма добро заземяване (с ниско съпротивление), тези напрежения могат да станат опасни. Разбира се не говорим за директни попадения от светкавици. Това е друга физика и нищо не може да ни опази. Винаги, когато навън времето е лошо ДРЪЖТЕ АНТЕНИТЕ ЗАЗЕМЕНИ и не стойте до радиата. Така в най-лошия случай поне ще има вече изграден път към земя.
-
Дори при много местни смущения с външна антена на по-високите бандове се приема добре, ето приемане на VOА в софия със Селена-та:
http://www.youtube.com/watch?v=QGy9ll_lMQU (http://www.youtube.com/watch?v=QGy9ll_lMQU)
Антената е метната на близкото дърво и е около 15 метра.
-
Само че на по-високите бандове се настройва трудноооооо... :) Яко се радвам на врътката за фина настройка на Шарпа ми...
-
Ето една стара моя преработка:
Ето и едно Христо Ботевско Шаси пак моя работа Тука съм показал и трафа със LM7805 закачен на едното краче на шасито
Панела на Мп3 се слага на ЗАДНИЯ капак, за да не разваляш външния вид на апарата, и му местиш с 3 кабелчета окото за дистанционното , зад стъклото на скалата отпред.
Индикаторната лампа се разкачва , 1 вата и решетка от високочестотната част и се мести, през един кондензатор 100 нано 400в неполярен към анода на триода на Еабц 80, и вече имаш UV Индикатор на звука , без никакви допълнителни схеми.
Ако имаш още въпроси, питай, правил съм доста.
Аудио сигнал от Мп3 се подава през 2 резистора по 120 ома от всеки канал към общия грамофонен канал на радиото
-
Точно това искам да направя. Много добре е станал Христо Ботев :good:
-
Само да добавя нещо - на платката на модула има едни прехвърлящи керамични кондензаторчета по 470 нано SMD които прехвърлят сигнала от изхода на чипа към изхода на платката на пиновете и са твърде недостатъчни като капацитет, и ако колегата има опит в работата с SMD елементи е добре да ги махне, и да замости контактните им площадки с капка калай или парче проводник и да сложи електролити по 10 микро външно с плюса към чипа и минуса към резисторите които се събират в една точка на входа на радиото. Резисторите които служат за смесване на сигналите от ляв и десен канал е по-добре да са по 1 килоом. 120 ома са твърде нискоомни според мен а входа за грамофон е 47к. Ако обаче нямаш опит в работата с SMD по-добре не пипай кондензаторите че рискуваш да скапеш платката. И 7805 в зависимост от напрежението на трафчето може да се окаже че разсейваната мощност му идва в повече за без радиатор, така че няма да е зле да се завинти за шасито, защото и без това корпуса му е масата. Така въднъж бях оставил един 7812 без радиатор, разсейваше май към половин ват и можеше да се държи с пръст, но след продължителна работа му дефектира термозащитата и започна да се държи неадекватно и да включва и изключва сам.
-
ЗАвинтване към шасито аз не бих го препоръчал... ред причини, но да не почвам спор. или го бих препоръчал с изолационна подложка+ паста и втулка...
Ето ти и схемка за преработване на индикатора, Всички преработки се правят на ЦОКЪЛА на индикатора.
сините линии са отрязване, Червените са нов мост. Има добавени 2 елемента 1м ( или 470k) към маса, от решетката на трида на ем80. и 100нано, разделителен неполярен по линията към трода на еабц80.
Премахнал съм един елемнт( ограден в синю квадратче), от триода на ем80, към маса 47 нано- той е на шасито, нужно е просто да премахнеш, кабела който идва от лампата към него и си готов. ;) Аз после тоя кабел го ползвам за да си направя червената връзка с еабц80 :D
9ти крак на лампата трабва д аго отрежеш от МЧУ бобините и да го вържеш към анодното преди 470к на 7ми крак, за да си получава цялото анодно.
(http://www.radiomuseum.org/images/tubeenvdiag_klein/em80_1.png)
-
Ако погледнеш входа за грамофон едната букса е свързана директно за шаси, и все пак това не е Hi-End аудио устройство със 100 децибела съотношение сигнал шум та толкова да му мислиш че чак и изолационна подложка да му слагаш. Просто после няма да свързваш масата на екранирания сигнален кабел отново към шасито. Ако все пак при това има брум естествено може да се изолира стабилизатора и масата да се свързва през екранирания кабел за сигнала в точката където е входа на усилвателя, но все пак това според мен е излишна мярка, пробвай някой път да закъсиш масата при стабилизатора със шасито и ще видиш че нищо няма да се промени в звука.
-
Ето тук съм си играл да рисувам схемки с вързан индикатор
EM80
(http://pics.data.bg/storage/pics/2490325/34506/64ed4f61f0b71e68d8ec7d8f1900c8e1_610x458.jpg)
EM84
(http://pics.data.bg/storage/pics/2490325/34506/e7ea48747a643782f4d094e47d34a6ae_610x0.jpg)
А ето ми го и Първото радио с Вградено Mp3. Изглежда кофти на предния панел, нали ?
(http://pics.data.bg/storage/pics/2490325/35765/9b970f7c851937a7e8dc17489418616e_610x0.jpg)
-
Да се похваля - вече ОРФЕЯ е с УКВ и МП3 8)
Много благодаря за съветите на колегите писали по моя случай. Индикатора ЕМ80 го вързах към ЕАВС80 и сега е ОК :good:
Очаквах проблеми, поне поява на брум, но за моя радост просто си работи без никакви проблеми.
Сега остава да направя една антена като остане време...
-
Аз при тия преработки към мп3 модула връзвам вътрешната антена на орфея , лови си добре с нея ;)
Пусни накоя и друга снимка на преработката, пък може и видео с коментар :D
-
Ето накратко ОРФЕЯ
Модула е захранен с малко мрежово трафче и 7805 след него. ИР датчика е изведен отпред на скалата и е залепен с лепило от вътрешната страна. Ако не го знам къде е - няма да мога да го видя т.е. не е нарушен външния вид на радиото.
Може би е леко ниска чувствителноста на индикатора ЕМ80. Трябва да се усили доста за да се види ефекта...ще помисля дали да не го пипна малко...
-
По коя схема го върза индикатора? Схемата с диодите е доста кaлпава, пробвал съм и няколко варианта, иска си предусилвател. Eltehno беше пуснал схема с транзистор, много по-добра. Но в случая И триода върши чудесна работа.
Ако е по някоя от моите, гледай да е на самия анод на триода на ЕАБЦ80, а не зад резистора.
ЕМ 80 предполагам 1 ва решетка си я смъкнал с 1м или 470 к каъм маса , и през еди н разделителен 100n /400в му влиза сигнала от анода на еабц80. НЕ трябва да имаш /кондензатор от 1 ва решетка към маса. То го има фабрично ,трябва да го махнеш...
Ако си ползвал моята схема за ЕМ80, 22к на 9 крак може да ги махнеш, тях съм ги слагал , щото анодните на амповете ми бяха над 310в...
По Орфейската схема На анода на триода на Еабц80( 9 крак) има един кондензатор 300 пико към маса, той може да е пробил и да яде доста от сигнала, направо го изхвърляй, може и без него .
За друго не се сещам...
-
Е как ще го хвърли, нека го смени. Не мисля че ти си този който ще каже какво да се изхвърли от схемата на фабричен радиоприемник.
-
То е ясно, че си е негово решението. Аз и да му казвам и да не му казвам, той си рови в апарата...
+ Че схемата на НЧУ на Орфей си е копие на препоръчителната за лампите , та тия 300 пико като са ги добавили само БЯГАТ от оригинала и от това, което трябва да бъде.
Точно тоя неполярен, няколко пъти го срещам с доста различна от фабричната стойност и го махам без да има някакви осезаеми проблеми в зука.
Ако иска да си го подмени с оригинален, ми се мотае едно пакетче NOS такива, кафяви БГ производство. Ако е от него де ;)
Тук гониме проблема, защо му е слаб сигнала към 1 ва решетка на индикаторната лампа все пак...
И като почнахме да си говориме, какво да казвам и да не казвам.
Сега няма да кажа, че ако махне катодното съпротивление на EL84 на Орфея (130-160) ohm и го замени със точно 86 ohm ще му чуе истнския глас на тоя апарат. Ест при монтиран паралелно катоден електролит 47Uf/400v Фуджикон :P :P :P :P :P :P
ПП
Ето я схемата за EM84 със сигнал усилен с транзистор на Eltehno:
Стойности на елемнтите не е дал, но може да го питате за тях.
Приложил я е в този амп
http://www.sandacite.com/forum/index.php/topic,1111.msg16781.html#msg16781 (http://www.sandacite.com/forum/index.php/topic,1111.msg16781.html#msg16781)
(http://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=1111.0;attach=1392;image)
-
Яяяяяя...каква дискусия се е заформила...........
Решетката на ЕМ80 е към маса през 1.3мегаОма. Към анода на ЕАВЦ80 е през 100нф/630волта полипропиленов ВИМА МКР10. Друго нищо не е променяно.
Ще тествам всичко което ми казваш, за катодния резистор.За електролита не разбрах - нали си има катоден електролит, или просто се съмняваш в него? По мои мнение си е в кондиция, въпреки годините.
И още - без да съм спец в ламповите изпълнения, ми се струва, че мога да взема значително по-силен сигнал за ЕМ80 от крайното стъпало ЕЛ84. С подходящ делител, трябва да се получи. А може би е добре да бъде логаритмична зависимоста...
И последно - тествах две руски лампи, пълен аналог на ЕЛ84. Едната неупотребявана и свири без разлика от оригинала, а другата с видими следи от употреба, определено лошо свири, изкривява...замина в коша директно. Та въпроса ми е - колко живот имат тез хубавици????????????
-
Колега, браво :good: със здраве да го слушаш, обаче като гледам изрязания капак нещо ми се свива :( , утрепах се да си търся капак за един от моите Орфеи.
-
Това е най-безобидния начин, според мен. Че ми идваха идеи, да режа отпред с плата...тогава щеше да е грешка
-
Катодния електролит на ЕЛ84 и прехвърлящия неполярен кондензатор 22n между ЕАБЦ80 и ЕЛ84, са първите неща ,които сменям по НЧУ на такива приемници. Винаги за заминали.
Катодния електролит изсъхва. Прехвърлящия няполярен си променя стойността.
А като правя такъв апарат да се слуша с модул МП3, смянам с нови Абсолютно всички кондензатори в НЧУ( включително тези монтирани на потенциометрите.
Ако закачиш индикатора на анода на EL84, ще имаш чуваеми Проблеми със звука, пробвал съм го!
Крайната лампа не я пипай, преди да си оправил проблема с индикатора. Модификациите по катода и са само за изрядна схема.
НА ЕМ80, 1 ва решетка ходи с кабел до кондензатор на шаси(1 ви крак 47n) РАЗКАЧИ го този кондензатор ЗАДЪЛЖЕ . Тои ми е един от главните заподозрени за проблема
Направи каквото ти писах в преднмия пост + подмени прехвърлящия и катодния кондензатори и мисля, че ще си ОК.
ПП Ако решиш да правиш повече такива приемници. Режи горе между дупките, като прикачиш парчето, което е изрязано към капака от вътрешната страна с болтче. За да може след 50години следващия рестваратор да изхвърли модула, да си намести парчето и да не те споменава много с лошо :D
6п14п(руския аналог) са много по-издръжливи от ЕЛ84. Препоръчвам я ако искаш и повечко бас.
-
Кондера от решетката към маса е откачен и замина в боклука. Утре ще правя проби с НЧУ-то
Благодаря за помоща.
Скоро ще захвана и един Акорд 102... :D
-
Е тоя не беше нужно да го хвърляш , той си има друга функция , просто трябваше да го разкчиш и да го оставиш на шасито...
Мини ако искаш на ЧАТ горе, че така много бавно...
-
Смених кондензатора в катода на ЕЛ84. По показания на уреда е 24.5мкф, вместо написаните 50мкф.
Резистора към маса го смених с два по 160 паралелно. Прехвърлящия кондензатор 22нф го мерих - показа 28.7 :o
Все пак го замених и него с нов.
След всички тези промени, радиото просто не е същото, сериозно подобрение на баса, и доста по-голяма мощност без изкривявания!
От анода на ЕАВС80 към маса НЯМА кондензатор!!! Просто не е поставен, може би от завода.
МНОГО благодаря на колегата за ценните съвети :drinks:
Въпрос: след промяна на катодния резистор, не се ли променя режима на лампата и доколко е опасно това?
-
за 6п14п
Ако анодния ток ти е под 50ма и при 250в, си от всякъде в производствените спецификации.(1 ви режим е с дирекно замасен катод(фиксиран биас) по PDF, та ниското катодно съротивление да не те притеснява) Ако превишаваш анодния ток ще и скъсиш малко живота. НЯма голямо значение, тези лампи са по 2лв. + Че китайците им възобновиха производството. Първата, която съм пуснал така да бачка вече направи 2 години.
Мисля, че е на около 46-50 ма, та си ок.
Друго което трябва да направиш задълже е да подмениш 3.3n кондензатора между 2 ра решетка и анод с НОВ за 400в.(фабрично е монтиран върху изходния траф май).
-
Повечето бас се дължи на сменения електролит в катода, а понижаването на стойността на катодния резистор увеличава анодния ток, което от своя страна скъсява живота на лампата нищо че е в рамките на допустимото, но всеки си решава. Преди години и аз се нахвърлях с голям ищах да променям схемата на фабрични приемници, защото така било по-добре, и много се кефех, но с годините и натрупания опит достигнах до там че това което е направено в завода е най-доброто по ред причини и съображения, дори повечето от тях понякога да ни убягват. Проблема в прехвърлящите кондензатори не е в това че капацитета им се променя, а че се появява утечка, която прехвърля положително напрежение от анода на лампата към решетката на следващото стъпало, за това на такива места трябва да бъдат подменени. Измерване на капацитета не върши никаква работа, по-добре е да се измери дали следващата лампа има 0 волта на решетката спрямо маса, ако има положително напрежение, значи кондера е за боклука. В този ред на мисли тези кондензатори не е необходимо да се сменят когато са в нискоомна верига или във верига с ниско напрежение, защото тогава утечката не играе съществена роля и кондензатора може да си работи щастливо, така че не е необходимо да се пипа кондензатора на тонблендата. Така че моя съвет е възможно по-малко модификации по тези приемници. Който има собствени виждания по въпроса е свободен да си направи собствен лампов усилвател, където сам да подбере схемното решение, елементната база и режимите. Това тук все пак е реставрация на апарат, ако е въпроса само да свири добре, то може да му вградиш един усилвател с TDA8560 и изобщо да не се занимаваш повече с ламБи кондензатори и глупости, но нали идеята е да е автентичен? А защо не вземете сигнала за EM80 от вторичната намотка на изходния трансформатор, така звука няма да се скапе, само не знам дали ще е достатъчно силен сигнала, но си струва да се пробва. Другото което е че според мен изкривяванията в звука когато свържеш към анода на EL84 се дължат на голямата амплитуда на сигнала, която управлява EM80 в областта на положителните напрежения на решетката спрямо катода, което води до протичане на решетъчни токове и естествено ти изкривява звука, все едно си свързал диод там :) С подходящ ВИСОКООМЕН резистор последователно на прехвърлящия кондензатор (вероятно около 1 мегаом) резултата ще е отличен. Имай предвид че е много по-лесно да смачкаш високите с входния капацитет на EM80 когато го свържеш в анода на EABC80 където анодния ток е в пъти по-малък от колкото в анода на EL84. Така че е хубаво когато човек наблюдава дадено явление да си обясни защо се получава и има ли логика, и да си потърси другаде грешката, а не да отсече просто - разваля се звука.
-
Ориго, това за прехвърлящия ми е пределно ясно, въпреки че съм малко на "Вие" лампите. Мерих го повече за статисика...
Инак си прав - идеята е да бъде автентичен приемника...ама доколкото ми позволяват знанията.
Засега не пипам нищо повече. Една идея по-чувствителен индикатор няма да е лошо, но не е болка за умиране и така.
Не мисля да променям нищо повече.
-
@ Origo
Само едно не сгрях. Как и скъсяваш живота като храктеристиката и е по допирателната във ВАХ а не далеч под нея, както когато е с 160ома в катод. Живота на лампата се изчислява на базта Максимално допустимия ток при дадено напрежение а не който и да било по нисък.
Да не казвам и да зааноди през 200 ома 2 ра решетка( като предварително и откачи старата връзка от другата страна на трафа, че тогава ще му изскочи капака от бас + още среди...
А може и с тоя изходен траф да направи едно UL връзване та ще има и високи и обем и повече мощност... После ми разправяй, че тия в завода не са си завряли ръцете в Д-то докато са го правили това НЧУ...
ЕМ80 я връзвах през 1м Към анода на ЕЛ84( по препоръка от Origo, тогава той ме осветляваше по темата с Индикаторите, не бях виждал ткава лампа работеща, камо ли схема за нея), като си на Стерео амп веднага забелязваш мъглата, която се получва в канал с индикатора. Просто не Става да го закачваш на крайната лампа.
Закачването към анода на еабц80 също е компромис , но при него не е толкова осезаемо. При стерео Амповете просто ползвам един отделн триод само за предусилвател на индикатора. Този триод , не се ползва за звук. Можете да го видите в схемите ми горе.
@ pansim
ще ти кача една модифицирана схема само за Орфей НЧУ, както аз го виждам, да свири... а не да бръмчи, както е по заводски. Не е задължително да я правиш, тоява е моя възглед по въпроса.
На някой ако не му харесва какво правя с приемниците или какво препоръчвам да се прави с някои от по-масовите може да си запзи негативизма за себе си. Не всеки приемник трябва да бъде рествариран ил ида бъде натяквано, това д асе прави.
В случая Origo чух те , това не го казавш за пръв път и имаш право като сатва въпрос за редки екземпляри, но в СЛучая НЯма нужда д анятякваш повече, при вече монтирана МП3-ка , и при това че ЩЕ се ползва редовно, НЧУ трябва да е изрядно ,тоест античните пробили елемнти с утечки и много брум от тях итн, да бъдат заменени с нови.
Като правя такива преработки, на вискочестотната част директно и режа анодното и отоплението. Няма нужда да мисля още 20 40 годишни кондера какво може да им стане, като се ползва само НЧУ.
-
Може дълго да продължаваме спора, но не мисля че ти имаш нужното образование да съдиш къде са били заврени ръцете на тия от завода. А живота на лампата зависи от катодния ток, анодната мощност има отношение само към топлинния й режим. Независимо къде във ВАХ се намираш, при по-голям катоден ток, имаш по-кратък живот.
-
Много ви моля, мисля че е излишен спора.
В крайна сметка всеки решава какво ще прави със собствения си приемник.
Добре е че има хора които да помагат, пък всеки има глава на рамената си - да решава.
Радиото вече няколко часа не спира ;) Благодаря за помоща
-
Катодния ток не трябва да е по-голям от 65ma.
Моля pansim, ако му се знаимава да го премери на неговия применик, понеже нямам при мен в момента такъв и да каже колко е? Не съм го мерил скоро и не помня реулзтатите от предишния път като я обсъждахме с Origo тази тема. Ако надвишаваме тази стойност, горепосоченото си важи с пълна сила. Но си мисля, че сме под нея след като съм продължил да я правя модификацията...
Ориго, никога не съм крил, че електрониката ми е само Хоби. Но това по никакъв начин не пречи ръчичките на онези в завода да са били заврени където казах, това, че го отричаш си е твоя гледна точка. Моята е друга и имам право да я споделям... Но да не продължаваме спама... Излишно е в случая.
Ако колегата иска помощ и съвети за модификации от изявен непрофесионалист като мен , ще я получи и никой няма право да го ограничава или съди за това :D Както когато аз искам помощ от Origo се чуствам по същия наичн :good:
Спора в слуачя е излишен и направо май го няма :drinks:
-
От разгорелия се напоследък разговор започнах да не разбирам, реставрация или модифициране на Орфея иска да прави "pansim"? Ако е реставрация, естествено трябва да отиде на заводските положения, а ако е модифициране, то тогава не става вече въпрос за Орфей, а за нещо друго.
-
Абе то нашия спор излезе малко безмислен, понеже той модификацията я направи преди това и е доволен от резулататите.
-
Да изясним нещата:
1. Исках ОРФЕЯ да бъде въстановен в заводски вид.
2. Оказа се, че е произведен без УКВ модул.
3. Аз искам да има УКВ.
4. Поради много слабите ми познания по лампова техника, реших, че е най-добре да му поставя готов УКВ модул от ЕЛИМЕКС.
5. Задачата е успешно решена с помоща на колегата 933
6. Не виждам никакъв смисъл от какъвто и да е спор - радиото работи по начин който ме удовлетворява.
Ако не е проблем може да пуснеш схемата за НЧУ-то според твоите виждания. За задоволяване на любопитството ми.
Едва ли ще се захвана /поне в момента/ да преработвам