Форум за любителите на Стара електроника
Телевизионни приемници => Ремонт, схеми, документация, литература => Темата е започната от: Fender_str в 22 Юни, 2013, 11:14:18
-
Търсих данни за въпросната бобина и кондензатора, тъй като последната е потрошена по типа и от схемата на телевизора и ST6019 не намерих нищо. Искам поне да разбера за стойноста на бобината и капацитета, за да ги заместя с бобинка и кондензатор.
-
Би ли дал повече информация за този абревиатура VCO какво означава за вертикална отклонителна система ли става въпрос честно казано не мога да разбера марката на телевизора дай някаква информация за дефект ли говорим. Доколкото за LA76810 информация тук http://dalincom.ru/datasheet/LA76810A.pdf . Тя мисля че е разпространена много в китайските телевизори разгледай някаква принципна схева с тях.
-
Вероятно става дума за кръга на дискриминатора на междинната честота на изображението и АПЧ.Там често се скапва кондензатора.Променя си капацитета ,АПЧ неработи и не спира при автоматично търсене.Трябва да се знае модела и шасито тъй като резонанса зависи от конкретния ПАФ който се исползва.Обикновенно започва едно въртене и керната се чупи.
-
Вероятно става дума за кръга на дискриминатора на междинната честота на изображението и АПЧ.Там често се скапва кондензатора.Променя си капацитета ,АПЧ неработи и не спира при автоматично търсене.Трябва да се знае модела и шасито тъй като резонанса зависи от конкретния ПАФ който се исползва.Обикновенно започва едно въртене и керната се чупи.
Не се скапва кондензатора, а сърцевината на регулиращата бобина старее и се губи магнитната проницаемост, затова трябва да се донастрои, както е при повечето стари телевизори, които губят програмите или да се смени ферита от друга бобина, за целта трябва да се натроши и да се извади на парчета.
-
Предположение,с еднаква вероятност може да се случи една от двете вероятности.Кондензаторите които се ползват в кръга са монтирани под индуктивноста и често нямат лаково покритие.Слоя се окислява и си променя капацитета.Почерняват и променят стоиноста си.Ядрото и феритната чашка също стареят и.променят индиктивноста.Болест характерна за BEKO и други евтини шасита на турски и китайски производитеки с ниско качество.
-
Шасито е HD36-A-2 Телевизора Еlite.
-
Не е това шасито,трябва пълното наименование на модела и състава на шасито.Иначе тоя китаец е неоткриваем.Повече по темата тук http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?p=402180&sid=c0cc60d0a746398ffeb1a1c37155974d и тук http://monitor.net.ru/forum/repair-info-44965.html Приятно четене :drinks:
-
Не е само на Beko, а на всички стари телевизори Funai, Goldstar,Samsung и мн. др., които са над 10 години имат този проблем с пропускането на каналите, колкото до SMD кондензаторите те или пробиват или прекъсват нацяло. Те нямат електролит, който да изсъхва във времето, защото честотата се изменя постепеннно, което се отнася за феритите, когато са нови, даже при производството им изкуствено се състаряват и намалят КПД за да са по-дълготрайни.
-
Телевизора е със същия състав както схемата. Иначе тия теми вече ги видях, но там няма нищо за бобината.
-
Не става дума за SMD.Това е положението погледнато отдолу
(http://s6.postimg.org/hjlufsnkh/image.jpg) (http://postimage.org/)
(http://s6.postimg.org/ri6t29x01/image.jpg) (http://postimage.org/)
windows 7 screenshot (http://postimage.org/app.php)
Внимателно разглобяваш бобината,вадиш кондензатора и мериш капацитета,честотата ти е написана на филтъра 38.9 мхц.Смяташ бобината и я навиваш на подходящо тяло.Другия вариант да измъкнеш от убито шаси подходяща,но там може да имаш проблем с АПЧ.
Шасито ти е CY1421FA или NM2168 според китайската номенклатура.
Пожелавам успех.
-
Добре де, защо не и смениш сърцевината или върху нея да залепиш друга, пак ще се измени индуктивността. На нито една схема не пише индуктивността, тъй като е променяща, единствено в страницата Electrical part list на Service manual пише точния номер на самата индуктивност и по него можеш да поръчаш оригинална от Comet electronics или Farnell http://store.comet.bg/Search/?keywords=khs-6#eyJpcHAiOiIxMCIsImsiOiJraHMtNiJ9 (http://store.comet.bg/Search/?keywords=khs-6#eyJpcHAiOiIxMCIsImsiOiJraHMtNiJ9) или най-простия вариант е да измериш активното съпротивление и по него да избереш няколко бобини и да пробваш с коя ще работи, те са около 30ст. нищо не ти пречи, в PDF документа дават честотата, индуктивността, активното съпротивление, разположението на изводите и т.н.
-
Пробвай на мястото на кондензатора да сложиш такъв SMD аз съм слагал държат се добре.После търпеливо настройваш кръга . Тази сърцевина толкова ли е зле че се троши при въртене. Аз си правих специален LC измерител нямам проблеми особено с малките индуктивности .Но естествено трябва да се сравняват с извадена сърцевина.
-
Защо да слага кондензатор, след като причината е в сърцевината, трябва с игла и с друго да я натроши и да я звади на парчета и от Comet купува такъв дросел и му сменя сърцевината, а доколкото мисля VCO филтрите са с малка идуктивност под 1 UH и да не е точно ще се настрои и ако трябва отдолу на спойките може да му запои SMD кондензатор. А за да не се троши сърцевината при въртене, предварително капвам малко масло или спирт.
-
Хора, не се карайте, свалих бобинка от платка на един панасоник, утре ще взема шасито на работа, където има апаратура ще пренавия бобинката, ще запоя външно кондензатор и ще видим какво ще стане. Там поне има осцилоскоп да видя какво става, така или иначе не съм убеден, дали и веригата от IF на тунера до краче 5 и 6 на видеопроцесора е в изправност.
И благодаря на всички ви за помощта!
-
Ами ти щом имаш осцилоскоп измери индуктивността и поръчай готов и въобще не се занимавай да пренавиваш да запояваш-отпояваш, докато не се отлепят пистите на платката и да я обръщаш по 10 пъти, докато не се отпои друго, спойките са толкова крехки, че само от обръщането се отпояват.
-
Май тука някой пише наизуст,с осцилоскоп да мери индуктивност :) или като в предните постове да мери с омметър индуктивност.И какво ще премериш 0.03 ома или 0.04 ома,колкото и да е няма да ти даде нито индуктивността нито броя навивки на бобината.Същия ефект ще даде и идеята да се мери на везна колко тежи и да се търси такава със същото тегло :D Да не говорим че отношението на C към L има отношение не само към конкретната честота на която е настроен дискриминатора.Дискриминаторния кръг въобще не е филтър.Има отношение към други вериги в телевизора.Не само към автоподстройката на предварително запомнен канал в паметта.В повечето телевизори търсенето и запомнянето на канали става освен по АРУ и по АПЧ.Ако не е коректно настроена бобината на дискриминаторния кръг телевизора елементарно ще подминава канала или ако изобщо го захване ще има проблем или с цвета или със синхронизация.Ако някой е гледал сервизно меню на телевизор ще знае че в повечето и има едно редче със настройките за захвата на АПЧ.Изобщо стойността на кондензатора в тоя кръг е важен като номинална стойност.Точно там се изработва напрежението за фина подстройка на варикапите на тунера,в тоя блок.
Хора, не се карайте
Караници няма,има технически спор :)
-
Това е ясно, че не се мери активно съпротивление, става въпрос че в PDF документа на всеки дросел дават и активното съпротивлевие по което може да се ориентира, тъй като ако са с еднакъв корпус ги навиват с еднаква дебелина на жицата и ако съпротивлението е 0.2-3 ома, то индуктивността не може да е повече от 1 UH (няма място за повече навивки, за по-висока индукция се навива по-тънка жица, следователно и по-високо съпротивление). И какво сложно има те са 3-4 стандарта 0.1, 0.22, 0.33,0.47, 0.68. Ще му сложи средната стойност и ще пробва, ако е малка ще прескочи следващите и ше сложи по-голям. Лично аз по този начин поправих радио-касетофон Hitachi като там беше трансформатор и го смених с друг със приблизително съпротивление 0.3 ом (първичната) и 5 ом (вторична) намотка и стана само трябваше да развия сърцевината докрай и един дросел 4 ом, който го замести 1:1 (завъртях ядрото в средно положение). Щом при него стана с такова голямо съпротивление, няма начин и телевизора да не стане. Колкото до кондензатора, във форум http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?p=402180&sid=c0cc60d0a746398ffeb1a1c37155974d (http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?p=402180&sid=c0cc60d0a746398ffeb1a1c37155974d) има данни за повечето телевизори, или да откачи единия край на намотката и да измери капацитета.
-
Бобината на VCO има 5-10 навивки и съпротивление стотни от ома.За бобини с по високо съпротивление може да става подобен метод.Практиката показва че без измерване на индуктивнoста става по трудния начин.В линка по горе и изобщо се говори за дефект в кръговия кондензатор.Тоя линк го посочих няколко поста по рано.Там има доста по темата.Пожелавам успех