Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Общи приказки => Темата е започната от: shyyyy в 19 Април, 2025, 15:53:47
-
Има ли някой който може да ми препоръчате да ремонтира осцилоскоп в София? По принцип а познавам един човек от Видин ама е на години и вече му е минало времето да се занимава и няма прецизността. Питам защото си взех един осцилоскоп уж работещ а има някакви проблеми. Ако познавате някой или искате да помогнете пишете лично съобщение :)
-
Няма да е лошо да кажеш за какъв осцилоскоп става дума, защото не всеки майстор може да поправи осцилоскоп от която и да е година на дългото им 80-годишно съществуване на пазара.
-
Kabid DT516. Пред заплащане разбира се.
-
Ето ти документацията. За съжаление е на полски. Имах такъв. Навремето беше добра машина. Навремето, когато бях в техникума имах ОН2 на старо. Беше лампов и често го човърках. Пазя го още и работи. Не е лошо сам да се опиташ да си го оправиш. Иначе няма да станеш добър в занаята, ако чакаш някой да ти оправя нещата. :)
http://bee.mif.pg.gda.pl/ciasteczkowypotwor/Polskie%20mierniki/DT516A.pdf
-
Мисля че е за контактен спрей ама аз не съм най големия разбирач! Той е седял година без да се ползва и не знам какво може да е развил. Ще пробвам аз да направя аз нещо, просто питам в краен случай ако някой е склонен да ми го оправи.
В моя техникум използваме ОН52 :)
-
В моя техникум използваме ОН52 :)
[/quote]
Браво бе. Още ли ги ползвате. Това чудо на техниката влезе на въоръжение в нашият техникум през далечната 1973 (точно започвах да уча там), та заради това ми продадоха ОН2 то. :). А ти млади колега не се притеснявай и човъркай.Така се натрупват опит и практически знания, па ние по- дъртите ще помагаме, както навремето са ни помагали и на нас. Полската машина не ми е правила никакви голями проблеми за близо 12 годишната и служба в сервиза, така че ако е работила до преди година не виждам причина да не работи и сега, така че давай смело. :)
-
Мери за подкрепата! По късно ще го "изкъпя в контактен спрей" и дано това помогне!! :)
-
Реших да направя едно видео, преди да го пипам отвътре. Не знам как да опиша този или тези проблеми които има. Истината за ремонта на такива уреди е, че изискват още един осцилоскоп да може да ги поправиш, а аз нямам затова взех този. :D
Мултимера не може да мери импулсни напрежения, нито нищо. Има едно копче което като го разклатушкам не ми харесва как е.
Затова почнах темата ако има някой майстор който ще е съгласен да го оправи да се свържем и да се разберем.
Може и аз да го поправя ама малко не смея и може би съфорумниците са наясно с моята лека некомпетентност от време на време...
Единствения осцилоскоп които съм поправял до 100% е един ОМЛ-3М ама отдавна съм го подарил на един мой приятел.
-
Като цяло след почистване би трябвало да тръгне, огледай да няма и някой счупен ключ вътре. Снимай го да видим какви електролити ползва, че на такава стара техника обикновено е хубаво да се сменят, ще ти дам съвет какви точно да сложиш за да не се налага никога повече да се пипат, не всички са подходящи за такива устройства.
-
Ето обещаните снимки. Всички кондензатори са Elwa. Няма признаци на минали ремонти което ме радва. Почистих го и утре ще стегна едното копче и ще го пусна. Някой неща поне на мен ми изглеждат съмнителни във видеото. Не му личи ама не иска да синхронизира и премигва като коледна лампа екрана. Може да са електролитни кондензатори ама кой знае.
-
Като за начало може да напръскаш със спрей за потенциометри (termopasty PR) всички потенциометри и превключватели тип isostat. Доста често от там идват повечето проблеми.
-
ELWA електролити от измервателна апаратура досега не съм мерил, има шанс да са за смяна. Премигването обикновено е опит за синхронизация, трябва да проследиш цялата верига на тригера къде се губи - щом имаш картина, можеш и със самия осцилоскоп да гледаш до къде стига сигнала на тригера и къде се губи. ЧатГПТ може да ти преведе доста адекватно целия документ, предполагам и ти не разбираш полски :D Не виждам дали имаш такъв бутон, но някои от осцилоскопите имат "triger view" - натискаш копчето и виждаш тригер сигнала как изглежда.
-
Пръснах с Контактен Спрей на тази марка, и аз използвам такъв.
Нямам Trigger View за жалост, иначе щеше да е полезно. Знам сигурно 5-6 думи на Полски ама не на нивото да го чета :D
Утре ще информирам дали има напредък след почистването на всичко. Има неща които аз за жалост без да го разглабям няма как да стигна.
Този уред е сериозен и не е за подценяване, имам КР7010 които изглежда като детска играчка сравнено с този. А аз го взех тоя да си оправя КР7010-ката :(
ELWA рядко съм сменял, мога да преброя на пръсти колко пъти съм ги махал. Те са от по здравите кондензатори от източния блок.
-
В аналогови вериги много кондензатори изкарват, ама в осцилоскопа имаш високи честоти и други натоварвания при по-големи тоци, като му се качат загубите на тоя кондензатор - на 100 херца има капацитет, на 1 килохерц вече е нанофаради и не върши никаква работа там, където е поставен. Поне около тригера и входните усилватели трябва да се сменят с маркови Low ESR, понеже там най-много се усеща когато са захабени.
-
Тоя Кабид е много зле, извинявам се, но е факт.
Казвам го от опит, може да ми намериш темата с ремонта на моя.
Не се занимавай с него. Всичккия електролит е заминал, керамиките също не са ок- мерих ги на моя един по един, бутоните не контактуват добре, контактния спрей е само временно решение, Галетните превключватли се износват.
Пълен рекап, и накрая глаетните ключове се ебават толкоз много, че не си залсужава нервите даже да го ползваш.
Казвам го от опит с такъв.
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=353.msg1607#msg1607
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6804.msg47533#msg47533
Не си заслужава нито времето, нито сериозния брой Low ESR кондензатори, които ще трабва да потънат в него . По моя имаше и повреди по веригата за ВО и на други места, които отстраниях, но накрая скапаните износени галети се оказаха непреодолим проблем, освен да се смнят с нови каквито вярвай ми нняма да намериш. После го взе друг колега, и той си троши главата с него известно време и той се отказа, тия галетни ключове предизвикват много проблеми за съжаление.
Насочи се Към Тектроникс/ HP за стар осцилоскоп. или Най-добре събери за нов DSO
-
Мисля че е за контактен спрей ама аз не съм най големия разбирач! Той е седял година без да се ползва и не знам какво може да е развил. Ще пробвам аз да направя аз нещо, просто питам в краен случай ако някой е склонен да ми го оправи.
В моя техникум използваме ОН52 :)
Аз бих препоръчал нов цифров портативен за първи осцилоскоп, а пък ако ти харесва това хоби, пак си ремонтирай стари осцилоскопи от времето на дядо ти. :)
Можеш да го носиш със себе си в училище, няма да се притесняваш от протичане на ток през обща земя, а и промишлената електроника върви към все по-високи честоти, така че рано или късно ще трябва да свикнеш с цифровите осцилоскопи.
Ще трябва обаче малко да проучиш кой в момента e с най-голяма себестойност лев за лев.
Можеш да започнеш от сайта на Дейвид Джоунс с този списък: https://www.eevblog.com/forum/testgear/portable-oscilloscopes-list/
В Тубата можеш да намериш ревю на всеки един от тях поотделно. Не пропускай също да се възползваш от търговската война между Щатите и Китай и занижените цени за Европейския пазар.
-
Аз в момента нямам много пари и предпочитам да се пробвам с това което имам все пак. Дори да е загубена кауза може пък да стане нещо. На доста лимитиран бюджет съм затова ще пробвам нещо да направя аз. Дано не ми се налага да си троша главата с него.
За цифровите осцилоскопи баща ми щял да ми вземе цифров чак на следващия рожден ден а аз съм Януари. Доста търпелив човек съм но иска ми се да се позанимавам поне малко с тоя. :)
-
Ето след почистване успях да изкарам това на калибратора.
Всичко пръсках и размърдах, стегнах едното копче и сега е добре. Не съм му свикнал на 100%.
-
То какво му има да свикваш на един осцилоскоп, най-големия зор е тригера. Откакто имам Тектроникс (за 20 години съм сменил сигурно 10ина), тая врътка много рядко се пипа и винаги тригера е зацепен.
На канал Б ти свети Uncal, докато е отворен му врътни тримера със счупената врътка докрай, за да отговарят волт/деленията.
п.п. и винаги използвай сондата на х10 - така има минимален паразитен капацитет, по-висок импеданс, по-голяма честотна лента и много по-трудно ще утрепеш входа на осцилоскопа с високо напрежение. Много са мамлко вариантите, в които ще ти трябва да мериш на х1
Насочи се Към Тектроникс/ HP за стар осцилоскоп. или Най-добре събери за нов DSO
Осцилоскоп ползвам редовно. Имам аналогов Тектроникс 2465 (4x300MHz) на масата, както и в шкафа един 2х20MHz прост цифров и два компютърни. Между някакъв евтин цифров и аналогов 2х10MHz, винаги бих предпочел за всекидневна работа аналоговия, много са малко нещата, за които цифровия ще има някакво предимство различно от "autorange" бутона. При работа с цифров в повечето случаи се чудя какво показва и защо, нищо, че си го пише на екрана, за сметка на това важните подробности се губят :D Вече повечето от високия клас на LeCroy, Tektronix и Keysight не бих ги отказал, те са съвсем друга бира, ама все още не съм пораснал толкова, че да ми трябва такъв. Като евтин цифров - често изпада за около 200 лева, бих препоръчал Velleman PCSU200 - само бива да се ползва с лаптоп, за да е галванично изолиран от земята, че с лампова техника стават сакатлъци.
-
Аз си поиграх с него малко и ръчках из разни мой самоделни уреди, много калпаво съм го направил тоя светлинен ефект значи.. :D
Това е друга тема обаче трябваше често да въртя тригера. След като свършат веселбите днес защото е празник ще оправя UNCAL.
Христос Воскресе на всички колеги! :drinks:
-
Воистина Воскресе
за евтин приличен USB DSO (ползва се с компютър или някъв малък лаптоп, да изкараваш картина на него)
ти препоръчвам този : Hantek 6022BE
НА времето можеше да се поръча от алито за 80лв...
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=4917.msg33914#msg33914
https://www.aliexpress.com/item/32793431623.html?spm=a2g0o.productlist.main.1.658248feqjRDGe&algo_pvid=b80d7233-57eb-4d94-b3a5-3769c95a19a6&algo_exp_id=b80d7233-57eb-4d94-b3a5-3769c95a19a6-0&pdp_ext_f=%7B%22order%22%3A%22101%22%2C%22eval%22%3A%221%22%7D&pdp_npi=4%40dis%21EUR%2188.47%2157.39%21%21%2198.26%2163.74%21%402103890117451461854765354e3d58%2164083442107%21sea%21DE%210%21ABX&curPageLogUid=0rn3lY19fsSS&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A
-
Аз в момента нямам много пари и предпочитам да се пробвам с това което имам все пак. Дори да е загубена кауза може пък да стане нещо. На доста лимитиран бюджет съм затова ще пробвам нещо да направя аз. Дано не ми се налага да си троша главата с него.
За цифровите осцилоскопи баща ми щял да ми вземе цифров чак на следващия рожден ден а аз съм Януари. Доста търпелив човек съм но иска ми се да се позанимавам поне малко с тоя. :)
Много правилно си се ориентирал! Цифровите имат огромни предимства пред аналоговите и те са тези при които важните подробности не се губят. Даже и с 10-годишен Rigol като моя можеш да правиш неща които са абсолютно невъзможни със стар аналогов осцилоскоп, като например да му кажеш да спре на точно определен ред на видео сигнал, или пък да ти декодира и покаже на екрана какво се изпраща по RS232, SPI или I2C шина:
-
Това с цифровите сигнали вече е съвсем друго и там си трябва, по възможност даже и логически анализатор. Но в аналогови схеми разни пикове и преходни процеси често остават извън "погледа" на цифровите
-
Това с цифровите сигнали вече е съвсем друго и там си трябва, по възможност даже и логически анализатор. Но в аналогови схеми разни пикове и преходни процеси често остават извън "погледа" на цифровите
Ако сравняваме аналогов и нов цифров осцилоскоп с еднаква честотна лента, няма как аналоговия да хване нещо което цифровия да пропусне. Това е защото при цифровите осцилоскопи честотата на вземане на проби е в пъти по-висока от честотната лента. При моя например честотната лента е 200 MHz, a честотата на вземане на проби е 2 GHz, което е 10 пъти повече. При новите това съотношение е още по-голямо.
Имам един стар цифров Тектроникс от началото на 90-те, където това съотношение е само 4 пъти. Такъв не препоръчвам на никого по тази и много други причини.
-
Ето го и работещ (дано не съм се заблудил)
Меря си сигнала на Авторадио Респром на изхода, трябва му усилвател на това нещо иначе е слабичко.
https://www.youtube.com/shorts/mBQGmU1clps?feature=share
Мисля, че е страхтоен уред. Пипах из разни други мой самоделки и вече намирам грешки в мойте схеми :D
Относно цифров осцилоскоп, казал съм на баща ми искам широка честотна лента. А с него е така, че поискам ли нещо ще вземе едно от най добрите в момента. Засега съм си с тази 12кг щайга :)
-
Браво, добре си се справил. Честито за новия осцилоскоп! :drinks:
-
Честито. Показва нещо. Колко е вярно това което показва обаче ?
Има синусоиди за калибрация на различни честоти в WAV за даунлоуд в нета. Виж поне дали тези форми показва коректно, Има и квадрати и триъгълници пак на файлове... За повече - сигнал ггенератор.
Също така погледни мода с Вентилатора, дето колегата е публикувал, поне да може да изкрета докато ти дойде новия уред.
Чертите които виждаш на тестовия сигнал, не са коректни. Трябва да виждаш правоъгълници, къде са ти вертикалните линии, горните черти не трябва да са свързани също.
Това е уред за диагностика, ако не показва коректно винаги, не знаеш проблема в него ли е или в това което ремонтираш.
Просто казвам
И яркостта май я няма щом го снимаш на тъмно.
-
Не е лош този уред, това, че е стар не е проблем да помага в настройките. Пази си го, когато имаш цифров също ще ти върши работа. Цифровите са бързи и дават много информация, но в много случаи аналоговия уред е незаменим, особено за звуковия диапазон. Тези уреди са правени много прецизно, с добри елементи.
-
Честито. Показва нещо. Колко е вярно това което показва обаче ?
Не се знае, ще го вържа към сигнал генератор по нататък. Мога да взема на заем от един приятел, или да си направя аз някакъв.
Относно тези черти, не знам от какво са. По голяма вероятност е, че аз нещо не съм направил. От там се почва хаха, първо обвини себе си а после обвини уреда :)
А може и сега като се замисля, може да съм сложил DC Coupling без да искам и да са се добавили тези черти.
И яркостта май я няма щом го снимаш на тъмно.
О силен е екрана, просто за да се види по добре съм загасил лампата. Тя е бяла светлина и като снимам нещо докато е пуснато най-вече екран не се справя много добре. Иначе е ТОП! :)
Браво, добре си се справил. Честито за новия осцилоскоп! :drinks:
Мерси!!
-
успях да изкарам това на калибратора
Амлитудата си я докарал почти точно 5дел. Х 200mV = 1V.
За честотата не виждам дясната врътка и не знам колко херца е на твоя осцилоскоп, за да ти кажа дали е ОК?
ще го вържа към сигнал генератор по нататък. Мога да взема на заем от един приятел, или да си направя аз някакъв.
В мрежата е пълно с онлайн генератори от 1 до 20 000 херца с най-различна форма на импулсите и за пробите може да си пуснеш такъв от телефона.
https://www.szynalski.com/tone-generator/
-
1ms е настроен Time Base-a, тези черти които се виждат ги махнах по нататък. Ето друга снимка съм прикачил.
-
Периода T е 5дел. Х 1ms = 5 ms = 0.005s
Честотата е f = 1/T = 1/0.005 = 200Hz
Виж в документацията, ако това е честотата за калибриране на твоя осцилоскоп, значи си я докарал ОК :drinks:
ПП1. Сетих се още нещо, понеже на повечето осцилоскопи тази честота е 1kHz.
Виж дали не си натиснал червеното копче х1/х5?
ПП2. На последната снимка амплитудата трябва да бъде 2, а не 3 деления.
Виж защо ти свети червената лампичка UNCAL на този канал В?
-
Ето го и работещ (дано не съм се заблудил)
Меря си сигнала на Авторадио Респром на изхода, трябва му усилвател на това нещо иначе е слабичко.
https://www.youtube.com/shorts/mBQGmU1clps?feature=share
Мисля, че е страхтоен уред. Пипах из разни други мой самоделки и вече намирам грешки в мойте схеми :D
Относно цифров осцилоскоп, казал съм на баща ми искам широка честотна лента. А с него е така, че поискам ли нещо ще вземе едно от най добрите в момента. Засега съм си с тази 12кг щайга :)
Пусни му осцилоскопна музика, не му пускай народно! 8)
Слагаш го в режим X-Y, левия канал на стереото на лаптопа е X-оста, а десния Y. Пусни му това клипче. На екрана трябва да се види горе-долу това което показва клипчето:
-
Гледах в интернет снимка на как трябва да е калиброван и направих същата процедура. Когато взема две сонди ще видя X-Y режима как е.
UNCAL свети защото вътре има един потенциометър с копче май, миналия собственик го е махнал или се е строшило кой знае. Аз го затворих и не съм го отварял да го сложа до край и винаги да е калибровано. Засега го използвам като едно канален осцилоскоп защото имам само една сонда..
В инструкциите пише че калибратора е 2khz
-
:good:
-
Аз мисля че е супер!
Еми с едно почистване май май го спасих.
-
Здаревйте колега.
Поздравления за успеха.
Дано да Ви служи дълги години.
-
Гледах в интернет снимка на как трябва да е калиброван и направих същата процедура.
Не знам какво си гледал, но на последната снимка се вижда, че осцилоскопа изобщо не е калибриран.
1. Амлитудата е 1.5Vp-p, вместо 1Vp-p.
Свети червената лампичка UNCAL, което значи че осцилограмата е фалшива.
Изключи лампичката и направи нова снимка при 0.5V на деление.
Амплитудата трябва да бъде точно 2дел. Х 0.5V = 1V
2. За честотата не виждам на колко ms/дел. си сложил дясната врътка, за да ти кажа дали е ОК?
Дясната лампичка UNCAL също не трябва да свети.
Червеният бутон х1/х5 не трябва да е натиснат, за да бъде на х1.
Дясната врътка я сложи така, че да се вижда по-точно колко деления е периода на осцилограмата и напиши на колко ms/дел. си направил снимката?
-
Ето го след калибриране.
Time base-a тоест Time Cm в сложен на 1м/см. Волтове на см съм сложил на 0.5в.
Тоест ще стане 1Vpp = 2 квадратчета на екрана или дивизии. Нацелил съм го обаче отгоре има много леко повдигане. Много малко по нагоре е но не мисля че е сериозно. Uncal НЕ свети, не съм обърнал внимание да ги изключа при първата снимка. А ако някой има копче за такъв осцилоскоп че ми липсва това в средата на канал Б да ми пише :)
А и х1/х5 не е пуснато. Когато е светва една лампичка. Не съм го и пипал.
-
Браво, последната осцилограма вече изглежда като истинска! :drinks:
В инструкциите пише че калибратора е 2khz
Time base-a тоест Time Cm в сложен на 1м/см.
Ако честотата е 2kHz, тогава дясната врътка трябва да е сложена на 0.1ms, а не на 1ms/дел.(см).
Тогава периода е Т = 0.1ms X 5 дел.(см) = 0.5ms = 0.0005s.
А честотата f = 1/T = 1/0.0005 = 2kHz
Понеже надписите са изтрити, виж дали си го прочел правилно?
Ето го след калибриране.
Волтове на см съм сложил на 0.5в.
Амплитудата вече е ОК.
Ако сондата е 1:10, тогава лявата врътка трябва да е на 50mV, което прави 0.5V/дел.(см)
-
Ей това изкарах. Опитах се да го нацеля както на снимката. А и сигурно съм го написал погрешно имал съм впредвид .1 м. Където е изтъркано това ще сложа едно листче което ги пише правилно.
-
Опитах се да го нацеля както на снимката.
Не трябваше да го ръчкаш, защото си развалил и амплитудата и честотата.
На предпоследната снимка всичко беше точно, само трябваше да уточниш че надписа e 0.1, a нe 1ms/дел.
На другия канал В може да му изключиш врътката отвътре и да го сравниш с работещия канал А.
Според мен е по-добре да го оставиш без тая врътка, защото няма да ти трябва при измерванията и няма да се изкушаваш да я връткаш наляво и надясно :drinks:
-
Оправено!
Май ще го оставя без врътка. :)
-
:reader:
Оправено!
Май ще го оставя без врътка. :)
Може и да имам такива врътки,не разбрах за коя става дума.
-
Врътката на v/cm средната. Тя влиза навътре до един потенциометър.
-
А и последен въпрос имам. Има едно копче предполагам че е синхронизация над Beam Find. Когато сменям time-base съответно трябва да го въртя да застане това което гледам. Мисля че беше същата история при v/cm. Това нормално ли е?
-
Фалшива тревога!!
Това присъства само на по високата част на time-base.
Предполагам е нормално поведение...
Направо да сменяме темата на осцилоскопи Кабид.