Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Общи приказки => Темата е започната от: hris в 14 Април, 2025, 02:59:36
-
Голям фен съм на Токоизправителите, обаче разбирам човек да иска да спестява да държи нещо в контакта.
Може да се вземат Еnergizer Max Plus. Направени са да държат много, и когато някой дойде в магазина и иска батерия първото нещо което му се препоръчва е Еnergizer Max Plus. Duracell имат подмолни реклами и викат, че са добри. Течат страшно много, но ще стисна палци да ти издържи по-дълго. Но иначе аз да избягвам такива истории с батерии и се пробвам всичко да ми е на 220. ;)
Има нужда от батерии например фенерче ако спре тока и няма батерия как ще си светите вечер и през ноща.
В Украйна даже си правят акумулатор 12 волта с преобразувател 220 волта за да си зареждат телефона/таблета, лаптопа, а и да си светят с лед осветление, когато им спират тока поради многобройните спирания на тока от атаки с дронове по електропреносната им мрежа.
Там е актуална схемата Луминисцентна лампа, захранвана от акумулатор от Кирил Цветанов сп.Млад Конструктор 1985/10/стр.4-5 (https://electronic-hobyist.com/statia115_23_spisak.htm), каквато български инженери (и дори Завода ЗИЕНО РУСЕ я прави като КИТ) правеха масово гаражна изработка и я продаваха на битака през годините, когато в България имаше режим на тока и се светихме с тези схеми тогава.
Вечер, като ни спират тока по квартали. Се вижда къде на кого свети прозореца и на кого е с лум.лампа (и на кого е с лампа от автомобил), значи там са си купули от битака устройството.
Имаше дори голяма конкуренция, кое устройство ще изкара да свети повече. На битака имаше поне двама трима продавачи, които постоянно се хвалеха на кой бил по-добра схемата с един или с два транзистора и колко по-икономично работела: повече часове без ток на акумулатор да ти свети лум.лампата.
Тогава нямаше съвременните LED лампи/ленти на 12 волта.
А по-отчаяните още връзваха крушка от фар на автомобил 50Вт 12В Св.Поток: 910лумена халоген Цветна температура : 3000к Живот: 2000часа или крушка от мигач 21Вт 12В 460лумена с нажежаема жичка. Те обаче бързо изтощаваха акумулатора 12В и не светеха добре да осветяват стаята, че правят много сенки като се движиш.
Не са като със стандартна луминисцентна лампа 40Вт 2650лумена метър и двайсе дълга, която свети с разсеяна дифузна светлина, защото са крушките са точков източник на светлина и правят разка сянка.
Някой майстори си направиха цяла отделна нисковолтова инсталация в апартамента за 12 волта за осветление в стаите за като спре тока да имат ток от автомобилен акумулатор свален от колата за осветление и като дойде тока се зарежда акумулатора със зарядно устройство може пак самоделно с любимите ви токоизправители.
Сега със съвременните ЛЕД 120-140лумена на Ват може да се направи направо на 12 волта лед лампа дълга лента се продава готова само свързваш към акумулатора 12В с едно калпазанско мързеливо ключе.
Според този стандарт 100-ватова крушка с нажежаема жичка произвежда около 1600 лумена яркост. Така че, за да намерим LED крушка, която е еквивалентна по яркост, трябва да потърсим LED крушка, която произвежда около 1600 лумена.
А луминисцентна лампа с повишена Яркост:
ЛУМИНЕСЦЕНТНА ЛАМПА T8 36W 3350LM G13 4000K
Цена: 7.90 лв. в магазина
-
Баща ми беше направил подобно устройство на 12V по време на режимите на ток през 80-те години. Като спре тока, от целия блок нашия апартамент беше единствения който светеше ярко! 8)
-
Имам схема с таймер 555 на хартия. Не съм сигурен откъде е но ми е подарена, включва и зарядно за батерии. Обаче мисля че има един трансформатор в схемата който му нямам спецификацията. Ще я снимам схемата после ако някой я познае и намери източника.
-
Не можах да разбера смисъла на тази тема! Да не би да е излязла нова директива от Урсула, да си правим резервно осветление?
-
Ето я схемата. Нямам машина за сканиране и се пробвах с телефона.
-
Здравейте колеги.Във връзка с дискутираната тема качвам снимка на този уред от соц.време
-
..
-
Още една схема, за подобно устройство. Може да я пробвам да я повторя, наскоро имам големи успехи и ми заработват нещата.
-
Да се прави преобразувател 12VDC- 220VAC само да захранва луминисцентна лампа е, меко казано, разточителство на материали и енергия от акумулатора. Има множество икономични устройства за захранване от акумулатор с подаване на високо напрежение на лампата, т.е. дори стартер и дросел не са необходими. Да не говорим, че в магазините има осветителни LED тела, както и лунички за 12VDC.
-
Идеята е да се разработи преобразувател 12 към 220В с който да се захранват неща на село, където токът присъства ама не е много стабилен. Товари се супер лесно, все пак Къщата е от 1950 Г.
-
... наскоро имам големи успехи и ми заработват нещата.
Да, ама както са включени диодите Д3 и Д4, ще има :master2:.
-
Да се прави преобразувател 12VDC- 220VAC само да захранва луминисцентна лампа е, меко казано, разточителство на материали и енергия от акумулатора. Има множество икономични устройства за захранване от акумулатор с подаване на високо напрежение на лампата, т.е. дори стартер и дросел не са необходими.
...
Точно така. И още две неща които не са необходими за луминесцентна лампа: да е на 220V и да е на 50 Hz. Това което баща ми беше направил на времето беше на по-високо напрежение, така че работеше с "вече изгорели" луминесцентни лампи и на много по-висока честота: около 16 kHz за по-високо КПД. Разбира се това беше средата на 80-те години, още преди японците да направят синия светодиод, така че бели светодиоди още не съществуваха.
-
Идеята е да се разработи преобразувател 12 към 220В с който да се захранват неща на село, където токът присъства ама не е много стабилен. Товари се супер лесно, все пак Къщата е от 1950 Г.
На тези преобразуватели КПД им е ниско. Другото, на изхода се поручават правоъгълници, модифицирана синусоида. И приложението им е ограничено. Няма как с малко елементи да се получи чиста синусоида.
-
Няма да превръщам темата в как да го наглася това, онова или каквото и да е.
Наясно съм с това, че синусоидата много трудно се постига и това не е целта на уреда.
Главно ще се използва да се пускат товари които ще работят ОК на правоъгълни импулси. Нещата които работят на правоъгълни импулси без проблеми са малко (поялници без регулация, кафеварки, лампи с нажежаема жичка и т.н.). Аудио и видеотехника не мисля, че е добра идея защото правоъгълния импулс има доста хармоника ще се получи или противен брум или ще прегрее всичко в токоизправителя. Не мисля да рискувам хаха :D
За експеримента го изграждам, по нататък може да повторя схемата която качих по нагоре, тя е модифициран синусоид и ще може да се пускат повече неща.
-
... или ще прегрее всичко в токоизправителя. Не мисля да рискувам ...
Обикновено устройствата с импулсно захранване понасят добре правоъгълните импулси.
За трансформаторни захранвания и електромотори е по-подходяща синусоидата.
-
За експеримента го изграждам...
Най-голямото приключение при този експеримент е трафа.
Имаш ли подходящ траф или тепърва ще го изграждаш?
Разбра ли какво ще изгърми (и защо ще изгърми) веднага при включването, ако не промениш схемата?
-
"Диодите Д3 до Д6 предпазват транзисторите Т1 и Т2 от пренапрежение на самоиндукция получено при прекъсване на тока през намотките на трансформатора"
Няма как само на мене да ми се струва, че диодите по начина по които са сложени постоянно шунтират намотките на трансформатора при всяко включване на транзисторите Т1 и Т2. Те постоянно работят??
Трансформатора ще е голяма играчка да се прави, имам един 100Вт с 13В централна точка, но май няма да свърши работа заради вида на ламелите.
Сигурно ще си направя един..
-
диодите по начина по които са сложени постоянно шунтират намотките на трансформатора при всяко включване на транзисторите Т1 и Т2.
Не ги шунтират постоянно, а точно когато не трябва и резултата ще бъде гърмеж на Т1 и Т2 още при включването.
Д3 и Д4 трябва да ги сложиш обратно, а не както са нарисувани в Млад конструктор.
Какъв е броя на намотките на трафа дето го имаш?
-
За експеримента го изграждам, по нататък може да повторя схемата която качих по нагоре, тя е модифициран синусоид и ще може да се пускат повече неща.
Тази схема от Млад конструктор е куца по рождение. Няма стабилизация на генератора. И при консумация, която не е малка, амперите се дръпват. Но напрежението пада, и с това се нарушава режима на генератора. Трудно се докарват 50 Hz. постоянни. Избран е неправилен коефициент на запълването на импулса за управление на трансформатора. Може да си получи и застъпване на импулсите, което не е ОК.
За целта има разработени чипове, които са за тази цел. По просто, управление на трансформатор. Напр. CD4047, SG3525, LM3524 и др.
Има UPS, от тях може да се вземе трансформатора.
-
Идеята е да се разработи преобразувател 12 към 220В с който да се захранват неща на село, където токът присъства ама не е много стабилен. Товари се супер лесно, все пак Къщата е от 1950 Г.
В днешно време 99% от консуматорите са с импулсни захранвания - т.е. с 300 волта DC на входа ще работят без никакви грижи. Вече хладилник и разни уреди с ел. моторчета няма как да работят. Ако имаш подходящ трансформатор, правиш генератор на синус 50 херца, едно клас Д стъпало от китайците - мощните са без пари и всичките свирят 50 херца без проблем... трафа след него и правиш 230 волта.В нета има разни проекти, които правят синус със импулсен траф и ШИМ, ама са свързани с много пушеци докато тръгнат, преди доста години бях правил такова нещо, целта беше да изкарам 500 вата за хладилник и стана.
https://how2electronics.com/sg3525-pwm-inverter-circuit-12v-to-220v-300w-50-60-hz/ - със тази интегралка съм правил инвертор и работеше.