Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Любо Божков в 01 Декември, 2024, 21:10:35
-
В тази тема ще представя някои изделия на завод "Ворошилов" - София и "Гроздан Николов" - Благоевград. Изделията са от 50_те и 60_те години на миналия век.
Това е възможно благодарение на безкористната помощ на много колеги от форума, предоставили ми информация и материали за това начинание. Да са живи и здрави и все кака отзивчиви! :drinks:
Тъй като в публикуваните материали е възможно да има грешки от всякакво естество, ще помоля, ако забележите такива да ме информирате за да ги отстраня.
-
Започвам с едно от първите изделия на завод "Ворошилов" - говорителя на "Ворошилов 504"
-
Това са първите електродинамични високоговорители, произведени от завод „Климент Ворошилов“, предвидени за жичната радиофикация на страната. В началото са монтирани в перманентните абонатни говорители, а по късно и в модела ВГК-0,3.
-
Високоговорителят е монтиран в радиоприемниците „Марек“ - производство на „Ворошилов“, „Христо Ботев“, в радиограмофона „Балкан“, в радиоточката тип ВГК-2.
-
Влага се в радиоприемниците „Мир“, „Дружба“, „Септември“, както и в малка серия в радиоточките тип ВГК-2.
-
Предназначен е за вграждане в радиоприемниците „Пионер“ Р-IV-54-1, в батерийния му вариант „Пионер Б“ Р-III-57-1Б и в малка серия - в радиоточките тип Р-ВАЕ-2.
-
Монтиран в абонатните високоговорители тип Ч-ВА-4, Р-ВА-4, ВА03-6
-
Високоговорителят е разработен за вграждане в първия лампов радиоприемник с УКВ обхват - „Орфей“ - тип Р-РС-58-1. Монтиран е и в приемника „Мелодия“ тип Р-РС-59-1, в звуковата колона ЗК12-П1 на преносимата киноусилвателна уредба ПКУ-10, в абонатния високоговорител Ч-ВА-3.
-
Високоговорителят е разработен за използване в жичната радиофикация - за вграждане в абонатни говорители в кутии от дърво и в метални във формата на камбана. Монтиран е и в радиоприемниците „Родина“, „Концерт“, в радиошкафа „Хармония“, във „Високоговорител в кутия“ 6W.
-
Предназначен е за монтаж в първия български транзисторен радиоприемник „Прогрес“ и в неговия наследник - „Велико Търново“. Негов вариант е монтиран, като високочестотен говорител, в ламповия приемник „Мелодия 10“.
-
Високоговорителят е предназначен за възпроизвеждане на високите честоти на звуковия диапазон в устройствата с разделено възпроизвеждане на честотния обхват. Използван е предимно като високочестотен говорител в озвучителните тела.
-
Високоговорителят е предназначен за възпроизвеждане на високите честоти на звуковия диапазон в устройствата с разделено възпроизвеждане на честотния обхват. Поради ниското си магнитно разсейване, той е намерил голямо приложение като високочестотен говорител в телевизионните приемници и в радиоприемниците с УКВ обхват, където външните магнитните полета са нежелани. Използван е широко и в озвучителните тела.
-
Конструиран е за възпроизвеждане на честотите от (6 ÷ 20) kHz и е монтиран е в радиоприемник „Концерт“.
-
Това вероятно е произведеният в най-много бройки български високоговорител. Монтиран е в почти всички модификации на приемниците на база шаси "Комсомолец", в приемниците "Турист", Концерт", "Симфония", в системата на жичната радиофикация и т.н. и т.н.
-
Високоговорителят ВЕ154 е модернизиран вариант на предшественика си - Ч-BE1.
-
ВЕ154Б4 е модернизирана версия на първия вариант на базовия ВЕ154.
-
ВЕ154ТМ е модернизирана версия на втория вариант на базовия ВЕ154.
-
Говорителят е създаден за радиоприемниците конструирани по това време - „Акорд 2“, „Мелодия 2“, „Мелодия 3“ и техните варианти за износ, отличаващи се с нов дизайн, както и за телевизорите „Опера“ и „Кристал“.
-
Проектирани са за серията радиоприемници, радиограмофони и радиошкафове с шаси на базата на „Мелодия 10“, както и телевизионните приемници „Опера 3“ и „Кристал“.
-
Проектиран е да замени излизащите от производство говорители ВЕЕ33, ВЕЕ34.
-
Високоговорителят е проектиран за вграждане в радиоприемник „Симфония“ тип Р-РГ-61. Той или модификациите му са монтирани и в приемниците „Budapest“ тип RRG-61, „Симфония 10“ тип Р-РГП, в радиошкафовете „Хармония“ - 20, 21, 69, 102, 103 - тип РСПГ.
-
Говорителят е предназначен да замени произвежданите до тогава сравнително широкочестотни високоговорители ВЕЕ84 и ВЕЕ822.