Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Друга електрическа техника => Темата е започната от: lager в 23 Ноември, 2024, 15:51:59
-
Проблемът може да се определи като "тотална щета" но преди да отиде в кашон за скрап питам: има ли някой който е разглобявал и сглобявал циркулационна помпа GRUNDFOS? Кoнкретният модел е UPBASIC 32-6/180.Помпата е с прекъснат извод от намотка към клема N на конектора който я захранва. Всички други изводи от намотките имат връзка към някой от изводите на конектора. Тя е двускоростна с кондензатор 2.5мф.На мен не ми е ясно дали може да се свалят ротора и фланеца да се получи достъп до намотките на бобините.Те са херметизирани без достъп на вода, дали е възможно сваляне на фланец и повторно херметизиране.Проблемът е резултат от подаване на повишено напрежение-две фази-0т UPS , няма следи от горене, миризми и затова мисля че има само прекъснал някъде проводник на намотката. Помпата вече е заменена тъй като времето е студено, новите помпи на Грундфос са от т.н. електронен тип и цената им е над 350 лв.
-
Нова само :drinks:
-
Само нова помпа. Но е интересно как е прекъснала. Тези помпи са много издръжливи. Какъв ще е този ЮПС който ще даде двойно над номиналното си напрежение. Май нещо неясно има тук...
-
В много уреди с намотки се вграждат термични предпазители.
https://vikiwat.com/thermal-fuses.html?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAuou6BhDhARIsAIfgrn4IR1Q6l1kjeFgEI0KjhHAZIUx5WStI_lhEXXFS19UeYT8UEbaWruYaAmR-EALw_wcB (https://vikiwat.com/thermal-fuses.html?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAuou6BhDhARIsAIfgrn4IR1Q6l1kjeFgEI0KjhHAZIUx5WStI_lhEXXFS19UeYT8UEbaWruYaAmR-EALw_wcB)
Има вероятност случаят да е прегряване. Обикновено при достъп към намотките, този предпазител може да се смени.
-
Може да се поиграе чисто за спорта.. Така централната част със ротора и перката е затворена и може да се извади от статора(ротора е капсулован в кожух от хромникел излиза пакет цялото). После корпуса се нагрява с горещ въздух и така да се каже се тръсва корпуса за да изпадне пакета на статора.
-
Да, за задоволяване на любопитството може да се направи нещо.Иначе от фирмата са написали че при дефектен статор не подлежи на ремонт. Всъщност дефетни се оказаха две такива помпи. Общо в отоплителната инсталация има четири помпи, двете бяха включени в един контакт свързан с ЮПС. Колега Пансим,ЮПС-а не е произвел повишеното напрежение, то си е дошло през неговото реле.Тук всъщност е мистерията, каква е случката в релето. Иначе има и много голяма некадърност при монтирането на резервното захранване: контакта няма зануляване, нулата на мрежата беше свързана към заземителната пластина на шуко контакта. Когато се явих на мястото на събитието в контакта спрямо тази пластина имаше 2 по 180 волта.Приятелят-пострадавш след като установил че помпите не въртят решил да провери дали има захранване, той е хотелиер, не ползва измерителни уреди и включил зарядното на телефона в контакта. То изпушило естествено и той тогава дойде да ме вземе защото имаше настанени а и други пристигаха. Тъй като случката става вечерта закърпихме някак положението на другия ден установихме че други щети няма и енергото няма вина.След ровене в прах и паяжини се установи че в злополучния контакт влиза един фазов проводник през предпазител а на другия му край втори фазов проводник от ЮПС-а.Това значи че той е захранен от друга фаза.Мистерията както казах е как и защо релето е включило грешно. Акумулаторите са почти умрели, може би те имат някаква вина. Но инсталацията е работила двадесет години без проблеми.Сега вече е без ЮПС защото от него няма никаква полза-поради недостатъчен капацитет на акумулаторите помпите въртят не повече от 10-20 минути.Освен това той е минал на пелети- няма ли ток няма топлина.
-
Освен това той е минал на пелети- няма ли ток няма топлина.
Малко извън темата,ама с пелетен котел няма ток има топлина. Все пак се захранва само помпа /помпи/ и шнек. Обикновено запалката е консумираща много.Другото е дреболия. Та има начин.
-
Имам предвид това че при котел на твърдо гориво когато се вдигне температура 80 градуса помпите трябва да работят в авариен режим до спадане на температурата до 30-40- градуса. Иначе трябва да заливаш огъня с вода за да го гасиш, а ако е пълен с донбаски въглища той чугуна става ален.Пелетникът прави 30-40 градуса.Термопомпата също и няма нужда от ЮПС. Той е нужен абсолютно при слънчевите колектори които през юли могат да вдигнат 100 градуса.