Форум за любителите на Стара електроника
Измервателна и тестова апаратура => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Борис Борисов в 20 Март, 2024, 21:25:24
-
Здравейте, търся схема на въпросния ph метър. За момента светва само "-" на индикацията. Прегледах захранващите напрежения, но всичко изглежда нормално. Ако някой има схема или някаква документация ще ми бъде наистина от полза!
-
А сонда имаш ли, дали е изправна.
-
Не ми е нужна сонда, понеже няма да измервам ph с него, възнамерявам да го ползвам като волтметър.
-
За да стане варианта за волтметър, е добре да опишеш състава на ИС. АЦП как е реализирано. Поляците за този уред, използват два варианта на изпълнение. Едното е с хибридна ИС HLY7006. Другия вариант е с ICL7107, ULY7741, и с руски операционни. Като гледам снимките от поляците, индикаторите са MAN71.
-
Моят уред е с хибридната 7006. Накратко има 3 платки в уреда - една, която осигурява аналоговата обработка на сигнала (7006 е на нея),
една, която изглежда да е АЦП и последната е свързана с цифровата индикация и конектора отзад. Поради липсата на индикация
за момента изключвам проблем в АЦП-то или аналоговата платка. В нормалния ход на работа не би трябвало индикацията да се гаси никога.
Винаги трябва да остават нулите. Възможно е при пускане да има някаква закъснителна верига, която да изкачва установяването на схемата и
тогава да пуска индикацията. Дург вариант е ако схемата е реализирана без буфери, докато протича измерването индикацията също да се
изключва. За момента не съм разглеждал подробно, без схема също е трудно да се каже. Успях снощи да видя, че дешифраторите са 7447 и днес
мисля да измеря какво има на сигналите LT, RBI и BI. Другото, което ми притеснява е минусът, който свети постоянно. Също така някой знае
ли нещо повече за конектора отзад - изглежда да е нещо подобно като GPIB, но може би извежда BCD код на отчетеното показание?
-
Не напразно колега попита за сонда. В много от случаите при липса на такава, нормално проектираните уреди дават грешка или извеждат определени символи на екрана за да подскажат на оператора, че нещо не е наред. Ако има в нета сканирана документация (упътване за работа), би станало по-ясно.
-
Сонда не нужна, също така при нулево показание свети плюсът. В тази стара обява има снимки как работи: https://archiwum.allegro.pl/oferta/ph-metr-mera-elwro-n5170-cyfrowy-unikat-dziala-i12442071150.html
Писах и в eevvlog-a и от там има вероятност да пратят схема за по-стария модел, който е с лампи вместо индикатори, но предполагам, че ще е подобна.
-
Гледам има некви джъмпери отзад, мести ли ги, некви промени в индикацията има ли като местиш врътките и бутоните.
Има ли изобщо напрежение до индикацията.
-
В този уред няма ИС, които са толкова сложни. За всичките има документация. Трябва да се проследи как са реализирани блоковете.
-
След доста поручване и мерен имам някакъв напредък. Успях да намеря схема от Meratronik V560, която е на 95% идентинчна. Тръгнах да проследявам сигналите и се оказа, че 7475 нямат тактов сигнал, което евентуално ме доведе до C502 (свързан към IC507).Оказа се, че е прекъснал. Смених го, както и другите 68 пико кондензатори за всеки случай и вече има обновяване на показанието. Обаче има доста странен проблем - някои от сегментите не светят - ту светват, ту изгасват и това се изостря като отиваш към най малко значещата цифра. На първата осцилограма са двата тактови сигнала (ST1 ,ST2) за динамичната индикация. Изглеждат много добре. Втората осцилограмата е входа на един дешифратор при промяна на показанието от 7 на 8 и обратно (първи канал е вход А, четвърти - вход Д). Също изглеждат добре нещата. Последнита осцилограма показва тактовия сигна на 7475 след смяната на кондензатора. Не мога да засека точния му период, но си мисля че се вдига във високо когато броячите са готови с резултата? Накрая реших да дърпам LT пина към маса на всеки един от дешифраторите и отново не светват всички сегменти. Това, което ме навежда, че може да има още проблеми с някой тактов сигнал е че шанса 4 дешифратора или индикатора да изгорят е сравнитвелно малък и проблемът със сегментите се вижда по-често като вървим към най-малко значещата цифра. Ето и едно видео как давам LT пин-а към маса на всеки един дешифратор и след това плавно увеличавам напрежението. Най интересното е че сегменти, който не светват при ligh test-a светят след това и обратно. Презапоих един дешифратор, както и един индикатор, но няма промяна.
https://www.youtube.com/watch?si=V6kpZFcq4j4G1QuY&v=qJEIkMi67U4&feature=youtu.be
-
Измери какво са получава от осцилограмите от снимката. Дадени са чиповете, и на кой пин да измерваш. При твоето положение, входния блок не участва с делителите с операционните за формирането на напрежението.
-
В миналото с MAN71A ми се е случвало подобен ефект/дефект/, но само на един индикатор (от 5 или 6 бяха).
Вероятността за всички индикатори заедно е малка, но не е изключена. Стареене, окисление на структурата под заливката и др.
Пробвай да ги напънеш механично, повдигнеш насам-натам напр. с пръсти и др. Изменя ли се показанието ...
-
Измерих сигналите.
Първа осцилограма:
ic507/10 - канал 4
ic505/8 - канал 3
ic501/6 - канал 2
ic 508/6 - канал 1
Дотук всичко изглежда наред с изключение на сигнала ic501/6. На примерната осцилограма трябва да остава във високо ниво.
Втора осцилограма:
ic507/10 - канал 4
ic514/8 - канал 3
ic513/8 - канал 2
ic506/11 - канал 1
Дотук всичко изглежда наред с изключение на сигнала ic513/8.
Трета осцилограма:
ic513/8 - канал 2
ic512/2 - канал 1
От тази осцилограма става ясно, че сигналът ic513/8 все пак е наличен, но е отместен прекалено много във времето, за го хвана заедно с другите на моя осцилоскоп.
Пробвах с натискане, но нищо не се променя.
-
Реших да направя, нещо което трябваше отдавна. Отбелязах си кои сегменти никога не светват и ги захраних директно отзад - нито един не светна, нито протече ток. Направих и същото с работещите сегменти - някои от тях бяха наред, други светеха осезаемо по-слабо. В крайна сметка може да заключим, че проблемът е в самите индикатори - явно с годините са тръгнали да прекъсват всичките.
-
За индикаторите, при този уред се използват на CEMI CQPV 31. Те са за общ анод. Оригинални по трудно се намират. В един каталог на CEMI намерих, че може да се заменят с други индикатори, които отговарят по параметри и съвпадане на изводите. Те са HG1131R и SA56-11 на Kingbright. Гледах за HG1131R, и те трудно се намират. Но за SA56-11, има да се продават. При тях е с малко разминаване на размера на самите сегменти, те са на 14 мм. Докато на оригиналните са на 12 мм. Но външните размери съвпадат, което е важно.
https://store.comet.bg/Search/?keywords=SA56-11#eyJpcHAiOiIyMCIsIm0iOiIiLCJrIjoiU0E1Ni0xMSJ9
Тука е pdf на тях, трябва да избереш, цвят и ОА. Също и оригиналните индикатори на CEMI.
Друг вариант, индикатори с HDSP-5501.
https://www.tme.eu/en/details/hdsp-5501/7-segment-led-displays/broadcom-avago/
-
Благодаря много за информацията, утре ще взема от комет индикатори да видим какво ще стане.
-
След смяната на индикаторите всичко си заработи идеално. Увеличих базовите резистори на транзисторите за индикаторите от 1к на 4.7к, за да намаля малко тока. Една бърза калибрация и уредът работи идеално. Като се зачетох е полските инструкции разбрах, че входът за pt100 сензор е за директна температурна компенсация при измерването на ph. Благодаря на всички за съветите! :drinks: