Форум за любителите на Стара електроника
Нови технологии => Други => Темата е започната от: vtc в 03 Ноември, 2023, 07:16:14
-
Е, и не само, щото лично аз имам огромни съмнения относно възможностите на така наречения AI.
Та, пускайте разни въпроси, а и вашите отговори, та да го пробваме този AI, а и малко смях да пада. Като начало ето например, едно супер елементарно въпросче на ниво школници от седми-осми клас:
1. Може ли от София да хващаме програма "Хоризонт" на БНР от УКВ предавтеля на връх Ботев?
-
Справи се доста добре с отговора: цък! (https://chat.openai.com/share/52a09ab8-0aa6-4807-97d1-b68704b651bb)
Въпреки че отговора е малко общ, той си е верен. Аз например го хващам от връх Ботев на 100.9 MHz, но сигнала е много слаб с много шум и едва се разбира какво се говори, въпреки че съм в Драгалевци на 750 метра надморска. За разлика този от Копитото на 103 MHz се хваща идеално.
Ако искаш истински бисери, задай този въпрос на някой школник от седми-осми клас. :D
-
Аз му поисках, да ми разкаже виц за блондинки и учтиво ми отказа, защото това щяло да нарани достойнството на група от обществото. Може да не цитиирам точно, но този беше смисъла.
-
Ха,ха,ха! Цитат: "От София най-вероятно няма да можете да хващате програмата "Хоризонт" на Българското национално радио (БНР) чрез УКВ предавателя на връх Ботев. УКВ предавателите имат ограничен обхват и обикновено обслужват определени географски райони. За да слушате "Хоризонт" на БНР, обикновено трябва да настроите радиото си на честотата, на която се излъчва програмата във вашия район. Честотите на БНР се различават в зависимост от региона и може да намерите информация за тях на уебсайта на БНР или чрез търсене в интернет."
Отговорът от chat.openai.com е наистина е пълна трагедия - подобава на общите приказки от неспособен лаладжия, а и всъщност с най-голяма вероятност е, да е бил подпомогнат от некой и друг с по-естестевен интелект. Във всеки случай не дава никакъв аргументиран отговор на пределно точен и ясен въпрос. Обаче въпреки това, AI лесно не се предава - държи тон на даскал и даже се опитва да ни поучава. А бе, нещо като нашенски политикан го дава.
-
Това си е добър отговор за зададения въпрос и всички неща които съдържа са верни. Ако искаш повече подробности, трябва да ги поискаш. Ако искаш да си аргументира отговора, също трябва да му кажеш да го направи. ChatGPT си е инструмент и като всеки инструмент трябва да научиш как и за какво да го използваш. Самото оформяне и уточняване на промпта е от изключителна важност. Неслучайно в Нета хората пишат и споделят промптове дълги по половин страница.
-
Е, айде аргументирай го както трябва, или да чакаме още белким AI-то реши да почне да схваща по-малко, що го питаме най-накрая.
-
По-добре ти дай отговора който очакваш да получиш на въпроса си. Виждаме че си експерт по темата, след като си толкова добър критик.
-
А къде се задават въпросите към изкуственият интелкт
-
https://www.kaldata.com/it-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D0%BA%D1%80%D0%B8%D1%85%D0%B0-%D1%87%D0%B5-chatgpt-%D0%B2%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5-%D0%B7%D0%B0%D1%82%D1%8A%D0%BF%D1%8F%D0%B2%D0%B0-436228.html
-
А къде се задават въпросите към изкуственият интелкт
тук: https://chat.openai.com/auth/login
-
Е, то този AI да сметне чрез деление на няколко числа, кое число какво е, не е нещо интелектуално въобще, ами да видим дали има способност да намери някаква електричарска формула из писанията в нета, с което са му налели базите от "знание". Затова, разбира се, му е нужно да има разум, какъвто със сигурност няма. И все пак нека потърсим дали AI-то е способно да намери дори един чисто папагалски вариант за отговор, щото за творчески, логически или инженерингов подход е категорично ясно, че и дума не може да става. Та този път питането ми е:
2. Каква е формулата за изчисляване на загубата на мощност при разсъгласуване на импендансите между две електрически стъпала, като първото стъпало е усилвател, а второто е товар?
-
Нали предложи по-горе да пускаме въпроси и смешните отговори, за да пада малко смях:
...
Та, пускайте разни въпроси, а и вашите отговори, та да го пробваме този AI, а и малко смях да пада.
...
Пускай и отговорите които смяташ за смешни. Защо слагаш само въпросите?
-
От много опити за ползване на chatGPT - върши работа, понякога, когато знаеш какво трябва да свърши. И лъже като дърт циганин. Като не може да намери отговор по даден въпрос, си прави съчинения в свободен стил. Примерно - миналия месец го питах да ми даде пълната информация за 2 гуми за планинско колело - с точни модели и абревиатури му написах какви са гуимите, че като тръгна да търся сам много бавно става цялата работа. Даде ми адекватна информация. После го питах нещо, което знам за двете гуми - коя е подходяща за предна и коя за задна и защо - веднага ми даде убедителни и правилни аргументи коя и защо, но преднага гума я беше дал за задна и задната за предна. Примерно гумата за задна трябва да има добро търкаляне, което зависи от шарката на грайфера и твърдостта на компаунда... просто взел описанието каква трябва да е идеалната задна гума и го е пришил към характеристиките на предната :D
-
Някои иска ли да пита AI-то има ли витамини в кетчупа, и ако има какви и колко са останали? А в лютеницата? :D
-
Няколко пъти съм задавал въпрос относно телефонните апарати, произведени в България. "Интелектът" избълва невероятни измишльотини и небивалици. Ето само малка част:
1. Производители и фабрики
"Нокиан" (по-късно част от "Сименс") – През 60-те години на 20-ти век в България започва производство на телефонни апарати в заводи, които първоначално били съветски или чехословашки. По-късно някои български предприятия започват да произвеждат собствени модели.
"Радиотехника" – Заводът в Пловдив е сред основните, произвеждащи телефонни апарати, включително и за експорта.
"Електроника" – Заводът в Стара Загора, който се специализирал в производството на радио и телевизионни апарати, започнал да произвежда и телефонни апарати.
-
И как може да се спори с новия многознайко?
-
Не знам дали споренето с AI може да доведе до нещо продуктивно. Като всяка нова технология повечето хора още не знаят как да я използват, но има и такива които вече знаят: