Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: lopesbroko в 12 Октомври, 2023, 13:54:49
-
Преди много години дядо ми -стар радиопроизводител и майстор ми разправяше че пиезокристалите на грамофонните дози са си ги правели сами?
Имало рецепта,комбинация от химични материали,правела се паста в която се поставят изводите.Съответно калъп и отливка.
Това нещо като изсъхне се лакира и се монтира с подходящото укачване в повредената доза.Всичко е било въпрос на подходящи материали.Различни видове гумички преспособления и т. н.
Интересни са химичните елементи?
Спомням си единия беше нишадър , а другия НЯКАКВА сол,но каква?Бях дете ,а след това не съм го разпитвал повече,защото в магазините МЛАД ТЕХНИК една унитренска доза беше 5лева.
Интересното беше,че е имало дози със няколко правени кристала свързани така,че атакували направо крайния пентод без да ползуват предусилвател.Силата на звука достигала около волт и повече!Останал ми е наследство цял кашон с части за дози игли в кутийки и много други държачи и рамена за грамофони.Все пак си е било занаят.
Та ако някой знае рецепта за правене на звуков пиезокристал за сподели ще е интересно!
-
Ние един хляб като този от старата селска фурна не можем да направим, какво остава за кристали за грамофонни дози.
Изгубени знания и технологии, вероятно защото вече не са нужни на никой.
Ето ти рецепта за кристали, дадена ми лично от AI ChatCPT - не съм сигурен дали ще свирят.
За 20 долара на месец вече може да се говори с AI, че писането и то започна да затруднява хората в последно време 8)
NH4Cl + MgSO4 = MgCl2 + (NH4)2SO4
амониев хлорид (нишадър) + магнезиев сулфат = магнезиев хлорид + амониев сулфат
-
Не е нужно да джуркаш никакви соли, всяка пиезо пластина от зумер ще даде електрически сигнал при механично въздействие.
-
На тези врели некипели от ютуб клиповете,че от пиезо пластина става доза който иска да вярва.Това от бебе го знам,че като я включиш на входа на усилвател и я пипнеш с пръст - се чува.Ако беше така всички производители щяха с пиезопластини да правят дозите.
Пиезокристалите от този тип са като руските тръбни акустично издържани и подбрани със специфични параметри.Такива използуват в руските дози ,на практика-вечни, ако изводите не се окисляваха и покритието не старееше.
Технологично направен кристал е пример-унитренската доза UF или чешката WK,и почти всички стари грамофонни дози.При тях кристала е правен по рецепта и на вкус е солен!Боядисан за да има поне малка защита от атмосферни условия,влага,топлина и др.Така е създаден в заводски условия за да покрие изискванията за желана честотна характеристика в голям диапазон.
А пиезо пластини има хиляди видове които всяка има определена честота сила мощност и съпротивление. . . Да се намери подходяща е невъзможно освен ако не е специално направена за грамофонна кристална доза.Каквито има доста от различни производители.
PS.Много пластини съм рязал,пелил,преди години -резултатът е че свирят различно и не покриват честотния обхват,нямат мощност и общо взето нищо не се получава защото като цяло ако една пластина е свиреща в кавички като се отреже желано пърче за да се монтира в дозата обема на кристала е значително намален!И вече не свири като цялата пластина.
Интересното е да се направи кристал и да се възставонят знанията на старите майстори.От любов към спорта.
-
И какви рамери и форма трябва да има една такава доза?
-
Това е скица на новите китайските.Кристалчетата са отстрани.На по старите ретро дози са малко по-големи,два пъти колкото на тази доза.Като се напукат и разрушат са се правили нови от тая смес и вътре в нея преди да се втвърди се поставят изводите в двата края-тънки медни жички които вече отиват към усилвателя . . .
Снимката е от интернет.
-
Дават,че старите грамофонни дози са правени по технология с rochelle salt,рошелска сол.
-
В старата таванска работилница кът за реставриране на грамофонни дози.