Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: dragan в 18 Юли, 2023, 22:05:42
-
Здравейте колеги
Предстаям Ви американското радио GROSLEY model 718 от 1939г.
1.Радиото е с лампов състав: 6U7G 6P5G 6F5G 6F5G 6U5 5Y3G 6V6G
2.Радиото е със запазен външен вид,комплектно,но неработещо.Има клавиши и лостова система за избор на фиксирани станции на следни вълни.При натискането на определен клавиш,чрез лостов механизъм се задвижва зъбен сектор,зацепен със зъбно колело на оста на въздушния кондензатор и го завърта на определен ъгъл съответстващ на избраната станция.Станцията се избира предварително,като чрез едно болтче се регулира дълбочината на потъване на съответния клавиш и оттам се фиксира ъгълът на завъртане на въздушния кондензатор.Подобно решение имаше и при PHILIPS 815A,като с натискане клавишите се измества в осево направление въздушния кондензатор,който беше от концентрични цилиндри с различен диаметър.
3.При преглед се установи следното:
-Прекъснато отопление на изправителната лампа 5Y3G.Тя е аналог на 5Ц4С.Анодното напрежение се осигурява с еднопътно изправяне,като двата анода на 5Y3G са свързани.
-Прекъснато отопление на лампата око 6U5.Към цокъла на лампата отиват 5 проводника.На цокъла липсва анодното съпротивление и отсъстват следи от запояване. Такова няма и под шасито.Крачетата на цокъла са покриват от бакелитова капачка,което изключва монтаж на съпротивление в кухината затворена от нея.
-изгоряла скална лампа 6в с байонетен цокъл.Тази лампа е свързатана последователно в първичната намотка на мрежовия трансформатор и изпълнява ролата на предпазител.
-единият триод 6F5G е свързан дато диод за детектиране а другият триод е предусилвател 6F5G.
-подмагнитващата бобина на високоговорителя е свързана към минус и през серия от нискоомни съпротивления се свързва към шаси за осигуряване на преднапрежението на лампите.
-
Хубав дизайн. Ето и схемата, ако не си я намерил:
-
http://www.pacifictv.ca/radioschematics.htm#crosley -аз това намерих,но Божков ме е изпреварил.може и това да ти е от полза.Благодаря за поместената информация-точно и стегнато.
-
Благодаря на колегите за изпратените материали.
Ето как изглежда шасито.
Разбира се всички болтове и гайки са в инчови размери.
Някои болтове се скъсаха и трябва да се премине към резба М4.
Интересното е,че радиото заводски е произведено за напрежение 220 волта.
Радиото има много хубава цветна скала.
-
Драгане,
пак нещо интересно!Какви са размерите? Като че ли е сравнително компактно.
-
Не е ли CROSLEY 718?
-
Благодаря на колега Lager за направената бележка.
Наистина е Crosley,а не Grosley както съм го написал.
То си е било написано на приложената схема!?
Ако може модераторите да поправят грешката.
-
Както винаги Драган ни изненада приятно. :bravo: :bravo: :bravo:
-
Уважаеми колеги
Днес продължих работата по радиото.
1.На мястото на изправителната лампа поставих 5Ц4С и радиото заработи.
2.Запоих нов цокъл и замених повредената лампа око с руската 6Е5С,която при пробата на друго радио имаше емисия около 70% /Процентите са определени на око при сравнение с друга по-добра лампа/.
Но при CROSLEY не се получи.Екрана светеше съвсем слабо.
3.При измерване установих,че анодно напрежение е около 140 волта,което е вероятната причина за слабото светене на екрана.Не можах да открия причината.Може би се дължи на еднопътното изправяне реализирано по схемата.
4.Реших да заменя изправителната лампа 5Ц4С с диодно изправяне,като за целта монтирах диода,гасящото съпротивление 200ом и шунтиращия кондензатор 10нф в кухината под балона на една повредена лампа 6П3С.
5.При пробата,анодното напрежение се повиши на 180 волта и лампата 6Е5С започна прилично да свети и да реагира при настройката на станциите.Резултатите са посочени на снимките.