Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Любо Божков в 29 Март, 2023, 13:20:44
-
Български радиоприемници
През дългите зимни месеци, като нямаше какво да правя, реших да посъбера информацията която съм събрал за радиоприемниците българско производство. Тази информация и схемите, които съм „извадил“ от конкретни екземпляри, се постарах да обединя и представя в някакъв по „пазарски“ вид. Тук ще покажа това, което съм обработил до сега. Понеже голяма част от работата е “copy – paste” постоянно си откривам грешки, предимно от недоглеждане. Вероятно има и грешки от техническо и всякакво друго естество. Тъй като не разполагам с технически редактор, нито пък с коректор :D, ако забележите грешки и неточности, моля да ми пишете на лични, за да ги отстраня. Качеството на печат не е кой знае на какво ниво, но има и ограничения за големината на файловете. Ако всичко потръгне добре, с течение на времето (ако даде Господ) ще се постарая файловете да бъдат обновявани.
-
Един от масовите български радиоприемници:
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
Любо, аз просто нямам думи! И друг път съм казвал, че работата ти по документацията на апаратите е уникална, подробна и изключително полезна! Благодарности, Любо и поклон! Да си жив и здрав! :hi:
-
Просто не мога да си представя. как е възможно да се направи всичко това от един човек!!! Любо велик си!!! :bravo: :bravo: :bravo:
-
Невероятна работа, много труд е вложен. Изключително и много полезно. Шапка ти свалям. :hi: :hi: :hi: :hi:
-
Това е не по малко ценно от физическата реставрация( даже доста важна част) ....Браво
Любо . Единствен правещ перфектна документация :hi: :hi:
-
За изключителният труд и безвъзмездно предоставяне на тази чудесно оформена документация освен сваляне на шапки предлагам на администраторите и колегите да помислим за някакъв почетен знак който да се постави към аватара на колегата инженер Любо Божков.
-
Подкрепям инициативата! Заслужил деятел за съхранение и популяризиране на радиоделото и неговата история. :hi:
Твоите усилия, желание и култура на работа са завидни и за пример.
[attach=1]
-
Благодаря за добрите думи. Не ставам за „заслужил“ , че по късно може да ми се прииска и „народен“. :D Достатъчно ми е да посочите забелязаните грешки за да ги отстраня, така че да има полза за всички. :drinks:
-
"Не ставам...", ама ти отдавна си станал, не само с тези детайлни описания на елементи и схеми, твоят многокръгов линеен приемник са неща които не могат да останат незабелязани.
-
Любо, Страхотен труд :hi:.
Мога да ти предложа чертези на скали за допълване на документацията.
Интересно ми е в каква среда си чертал платките и дали по чертежите ти, директно могат да се изработят платки.
-
Поздравления за положения труд на Любо Божков и помоща,която е оказвал на всички нас.
Да си жив и здрав Любо!
-
Действително въпроса за платките е интересен. Имам съмнения - дали не е скенирал платките и после със софтуер (не за платки) да ги е пречертал отгоре?
Което не значи, че няма да могат да се използват за изработка, само трябва да предостави оригиналните файлове в мащаб 1:1.
-
...Мога да ти предложа чертежи на скали за допълване на документацията.
Интересно ми е в каква среда си чертал платките и дали по чертежите ти, директно могат да се изработят платки.
По долу описвам как съм ги чертал. Платките съм ги правил по скоро за илюстрация. Не съм мислил за реална изработка. А идеята ти за скалите е отлична. Ще ти бъда много благодарен ако ми ги пратиш.
Действително въпроса за платките е интересен. Имам съмнения - дали не е скенирал платките и после със софтуер (не за платки) да ги е пречертал отгоре?
Което не значи, че няма да могат да се използват за изработка, само трябва да предостави оригиналните файлове в мащаб 1:1.
Тъй като нямам намерение за в бъдеще да правя печатни платки, а и не ми се занимаваше да уча програми за чертането им, избрах по трудния вариант - програмата sPlan 7.0. с която съм свикнал. :-[
В слоя "Форма" слагам снимка на въпросната платка и мащабирам до реалните размери. Затварям слоя и се връщам в основния, където очертавам контура с програмата за многоъгълник и отворите на платката. Съхранявам начертаното като елемент от библиотеката и го премествам в слоя "Форма" върху снимката, където съм поставил репер. Отново се връщам в основния слой и нанасям "островчетата". Начертаното отново правя елемент. на библиотеката и го вкарвам в елемента на основата. По същият начин процедирам със слоевете на пистите и площадките. Накрая в слоя с контурите на платката "запълвам" многоъгълника с основния цвят (на текстолита). Така се получава елемент на библиотеката - готова платка.
В слоя "Форма изтривам снимката и оставям само елемента от библиотеката - в случая платка. В основния слой вече чертая елементите по платката.
По този начин грубо съм имитирал аутокад.
Както се вижда едва ли може да се направи още по сложно - просто не съм се сетил. :D
-
Присъединявам се към колегите, изразили адмирации към полезната свършена работа. Наистина достойно дело, което може да бъде оформено като книжно издание. Най-малкото всички технически музеи ще му се зарадват. Както и реставраторите, които са в основата на този форум. Разбира се, добре е да се допълни и с останалите модели български радиоприемници и радиограмофони, а защо не, и с телевизорите. Най-вероятно, това дело ще бъде колективно и в този форум са хората, които могат да го осъществят. Историята на българската радиопромишленост заслужава това.
А сега някои уточнения: Мрежовият трансформатор на "Акорд 102" трябва да има извод 127V в първичната, защото руските грамофонни шасита го искат. Вярно, че понякога са слагали и чешки грамофони за 220V, но това е рядкост. И "Акорд 102" е радиограмофон.
Нека забележките ми да се приемат като дадени от най-добри чувства и в интерес на точността.
-
...
А сега някои уточнения: Мрежовият трансформатор на "Акорд 102" трябва да има извод 127V в първичната, защото руските грамофонни шасита го искат. Вярно, че понякога са слагали и чешки грамофони за 220V, но това е рядкост. И "Акорд 102" е радиограмофон.
Нека забележките ми да се приемат като дадени от най-добри чувства и в интерес на точността.
От въпросният приемник имам само шасито, кой знае вече от къде попаднало. От снимката на мрежовия му трансформатор се вижда, че няма извод за 127V. Руските грамофонни шасита, монтирани у нас по това време са с асинхронен електродвигател за 127V. Имаше вариант за захранване с 220V, при който последователно на едната намотка на електродвигателя се включваше едно мощно (зелено) керамично съпротивление 1к 7,5 W, в другата - кондензатор 1uF.
-
Точно за това е полезен този форум. При търсене в Гугъл излизат много невероятни неща, т.е. пълно е с неточности и грешки. Например, в схемата на "Мелодия 10", който е един от последните лампови приемници, има извод в първичната на мрежовия трансформатор за 150V! Такова напрежение отдавна не съществува и това е очевидна грешка. Лично съм ремонтирал "Акорд 102", който си имаше извод 127V към грамофона. Друг е въпросът, че е имало несъгласуваност между производството на готови изделия и частите за тях. Очевидно, трансформатори за "Мелодия 10" са използвани при "Акорд 102" с този зелен резистор, но това не може да се приеме като норма. Може просто да се отбележат вариациите (което е много трудна работа за нашата промишленост, с нейните сравнително малки серии). Попадали са ми приемници от тези серии с мрежови трансформатори с вити магнитопроводи (дори имам някои от тях в мазето). Много от отклоненията от оригиналните схеми се дължат на преместването на производството на з-д "Ворошилов" във В.Търново.
-
Това по долу е трансформатор, предполагам от "Акорд 102/71. Разполагам само с шасито. Парчето от скалата с надписа липсва за това не съм 100% сигурен за модела. Радиолампите са с маркировка 71г. Трансформатора му е "Ш"_ образен и има извод за 127V. По късно търновският радиозавод е започнал да използва витите лентови магнитопроводи, произвеждани в цеха в гр. Дряново.
-
А може ли да прикачиш тези файлове които си чертал в sPlan 7? Ще бъде интересно, освен, разбира се ако не ги пазиш де.
Поздрави!
-
Понеже и аз ползвам sPlan 7 бих искал да попитам как чертаеш схемите, а именно лампите и различните бобини? В мойта програма библиотеките са много бедни и няма сложни радиолампи както са индикаторните например или ЕСН81. И тях ли ги рисуваш на ръка по изображение както спомена и после си създаваш макрос и го запомняш в библиотеките? Сега се научих да работя с една сложна програма EPLAN, там има вече всякакви библиотеки но е прекалено мощна и сложна за една схема да я ползваш. Между другото точно така се чертаят платките със спринтлайаута. Аз импортвам снимка на платката, после вадя от библиотеката някой елемент било чип транзистор или просто измервам със шублер разтоянието между 2 точки и нагласям мащаба на картинката докато съвпадне точно. После като теб отгоре начертавам отворите и пътечките.
-
За съжаление миналата година дискът ми се повреди и тъй като библиотеката ми беше в "С", загубих всичките си новосъздадени елементи. В момента вадя от схемите, които преди това съм чертал. Все се каня да нося повредения диск на един приятел да провери дали от повредената част може да извади новосъздадената преди от мен библиотека и така си остана с каненето. Утре мога да си поиграя да извадя някои елементи и да ги пусна тук.
Ще кача и файловете с платките.
-
Работата по възстановяване на библиотеката потръгна, но иска още доста труд.
Качвам това което имам за сега в библиотеката и един пример за чертане на една по-малка платка.
-
Уважение и респект Любо, вкарах библиотеката ти, уникална работа си свършил. Разбирам от собствен опит колко време е нужно за да се направи това. :hi:
-
Едно голямо ЕВАЛА за положения труд и то да се събере снимки,схеми,данни на приемници наше производство който почти никой няма интерес да показва,колекционира и реставрира.Вериятно чуждите приемници са по-интересни но това си е на лично предпочитание
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
Поредната приятна изненада от инж.Любомир Божков !
Ворошилов 504 с лампи ЕСН4 беше първото радио, с което започна интересът ми към радиотехниката,
но досега не съм виждал по-добра документация.
Благодаря за 504 и за всичко, което инж.Божков публикува в този форум ! :drinks:
-
Любоооо, поспри малко! :D :D :D
Не успявам да издам книгата! :bravo: :bravo: :bravo:
-
Искам и аз тази книга :) .
-
Любоооо, поспри малко!
Не успявам да издам книгата!
Не бързай. Още текат корекциите. :D
-
Давай, ще ги отразим в печатните грешки! :good:
-
Ще има ли чуждоезични издания?
Колекционерите по света ще са доволни.
-
Давай, ще ги отразим в печатните грешки! :good:
Може да добавите разликата за западният стандарт на укв блока за Акорд 102
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
Извинявам се отново за периодичните обновявания, но едва преди два дни ми инсталираха текстовия редактор. Надявам се това да подобри в известна степен правописа. Виж с точките и запетаите борбата е обречена.
Специални благодарности на колегата СтароПламен, който ми помага при редакцията на материалите.
-
Всички благодарности са само към автора - за огромния труд по съхраняването на нашата радио-история. Изключително полезна и прекрасно оформена документация.
Желая здраве и сили, Любо.
С уважение - Пламен
-
Здравейте!
Дали може да ми препоръчате къде в София могат да ми профилактират и пренастроят радиото на един акорд 102 от 71-ва година?
Иначе грамофона работи, въпреки че и там вероятно може да се наложи да се пипне нещо.
-
...
-
...
-
Това е приемник, който всеки желаещ да се занимава с лампова радиотехника трябва да направи поне веднъж от А до Я. Той заместваше радиоточките, където липсваше жичната радиофикация и на доста места работеше денонощно, като тях.
-
Ето, че и учебникът вече е на масата. Благодаря, Любо.
-
Браво Любо
Поздравления за положения труд
-
Ето, че и учебникът вече е на масата...
Това радио си е направо буквара. :drinks:
-
Споделям напълно, Любо,
Пристига сандъчето, диагностика, ремонт, настройка, измерване. Доволен, цъкаш копчето и ... Моля да разкажеш как е ефирът от твоята камбанария в днешно време. Тук, близо до Софийския Южен парк, разбирам от време на време, че Видин още не се е предал и приемам много качествен шум. На друго радио, разбира се, че "твоят" хубавец ми е бил само на гости.
Благодаря. Пламен
-
... Моля да разкажеш как е ефирът от твоята камбанария в днешно време...
Малко остаряло (2020г).
През деня - https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=15670.msg115480#msg115480 ,
и вечер - https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=15670.msg115492#msg115492
-
Благодаря, Любо. Съкрушително убедително.
-
...
-
И серията шаси "Мир".
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
...
-
И един съвсем суров проект на вариант за разпечатване:
-
...
-
Любо, специални благодарности за подробната документация която съсздаваш за българските лампови приемници.
От вчера се мъча със Симфония 10 и чертежите на платките страшно много улесниха работта ми.
Търсейки елемтите по платката открих няколко грешки:
На принципната схема на бобиния блок С15 е записан като 300п а реално е 270п. на чертежа на платкатата е означен като 270п
С12 на платката е означен като С15
-
Благодаря. Посочените грешки са отстранени.
Ще се радвам, ако колегите посочват забелязаните грешки за да направя съответните корекции. Вие сте редакторите. :drinks:
-
Любо, още една грешка.
Л13 и Л14 са с кръстовани краища.
Единия край на Л13 трябва да е на маса.
На схемата е вярно, на платката е грешно.
-
:good: :hi:
-
...
-
Любо, свалям ти шапка. Благодарности! :hi: :hi: :hi:
-
Да е жив и здрав Любо Божков и да ни радва със своите работи. :hi:
-
Да е жив и здрав Любо Божков и да ни радва със своите работи. :hi:
Много благодаря и от мен.
-
...
-
Поради повишения интерес реших да обърна малко повече внимание на кордите. Малко ме измъчи аксинометрията, но общо взето нещо се получи. Направих схемите на кордите на "Орфей", "Мелодия", "Концерт" и "Симфония" и съм обновил файловете.
-
Браво, Любо! Благодарности!
-
Прекрасна библиотека, цяла съкровищница.
Схемите на кордите са изпипани и станали идеално нагледни. :hi:
-
Любо, специални благодарности за подробната документация която съсздаваш за българските лампови приемници.
Ремонтирам Мелодия 16 и чертежите на платките на АКОРД 102 РСПГ страшно много улесниха работта ми.
Търсейки елемтите по платката открих няколко грешки:
На принципната схема на междинтата честота R108 е записан като 330к а реално е 220к. на чертежа на платкатата е вярно
R83 на платката е означен като 2.5M, на схемата е 1М. При мен е поставен 2М
-
R108 на общата принципна схема е вярно, а на извадката на МЧУ е сгрешено. R83 е 2М. Не съм видял че е 5% и съм помислил за 2М5.
Грешките са главно от това, че за база ми е служил "Акорд 104" и при копи/пейст съм изтървал някои от корекциите. В момента преработвам файла, като добавям разводката на кордите и данни за грамофонното шаси, които успях да открия. Оказа се, че съм разменил означенията на куплунгите за грамофон и магнетофон на монтажната схема.
Добре е, че се откриват грешките за да ги оправям своевременно. :good:
-
В моята скромна практика много съм забелязвал различия в схемата и изпълнения в самият радиоприемник.На схемата означено 0,68к а радиоприемника поставено 0,56к както и на кондензаторите означено 22000pF поставено 10000pF.Да се чудиш на кое да вярваш,но според мен заводската схема трябва да се взимат данни и тя да бъде еталон.При мен попадна един радиоприемник "Орфей" чиито междинночестотен усилвател е изпълнен с EBF89 където единият диод се използва за детекция на АМ.Никъде не съм срещал по схеми такова изпълнение.Така че има разни други различия които няма как да се отразят в заводската му схема.
Любчо както хубаво чертаеш схемите и правиш такива хубави описания,ако направиш и подобни на радиоточките като приложение на бъдещата книга "Български радиоприемници" направо няма да имам думи колко хубаво ще се получи.
-
АКОРД 102 РСПГ - Допълнено е - скала, корди, грамофон. Отстранени са забелязаните печатни грешки. :drinks:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=17619.msg132808#msg132808
-
Стереодекодерите са монтирани в ламповия радиоприемник "Мелодия 14 стерео" и в транзисторния "Рапсодия". Описани са много добре в сп. Радио и телевизия, кн. 3 - 1974 г. от инж. К. Хрисимова. Добавена е топологията на печатната платка.
-
По-подробни данни за декодера на радиоприемната част са дадени в предишния пост, а за високоговорителите на озвучителното тяло "Алфа" в:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=19165.msg144037#msg144037
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=19165.msg144047#msg144047
Добавено- Данни за грамофонното шаси UNITRA G-507.
-
Каква е причината за разликите дадени в чуствителността на обхватите. Това различни модели ли са?
Виж примерно за УКВ 5 и 15 μV, КВ 80 и 60 μV...
-
Каква е причината за разликите дадени в чуствителността на обхватите...
Ами в различните източници са посочени различни данни.
-
Правилно ли е тълкуванието за РСП - Радио Стерео Приемник, за РСПГ - Радио Стерео Приемник и Грамофон.
П.П.
Между другото чувствителността на музикалния шкаф Хармония който е ІІ клас, за УКВ според модела е 10-12 μV. Така, че е съмнително "Мелодия 14 стерео" която е ІІІ клас да е 5 μV за УКВ-то. По-скоро е 15 μV както си писал.
-
Правилно ли е тълкуванието за РСП - Радио Стерео Приемник, за РСПГ - Радио Стерео Приемник и Грамофон.
-
Правилно ли е тълкуванието за РСП - Радио Стерео Приемник, за РСПГ - Радио Стерео Приемник и Грамофон.
Стереофоничен го водят по документите.
И много благодаря на Любо Божков, тази тема не знам защо чак сега я виждам. Който някога е правил техническа документация, може да оцени какъв труд и колко време е това да се случи, особено пък да е и в използваем вариант, че и с цветни картинки :)