Форум за любителите на Стара електроника
Персонални компютри, игрови приставки и друга стара електроника за забавление => Ремонт, схеми, документация, литература => Темата е започната от: petarkolev в 23 Декември, 2022, 08:29:06
-
Здравейте. При включване на часомника има звуков сигнал, но дисплея не свети. На двата крайни пина на дисплея има 2,7в променливо напрежение. На 16 пин на К176ИЕ18 измервам 21в. при максимално 15в. На другите К176ИЕ13 и К176ИД напреженията са в норми. Може ли заради този чип изобщо да не свети дисплея. Всъщност прикачената схема у на Электроника 6, но в тази моята това е схемата
-
На отоплението на лампата дават 2 по 2,5 волта.Дават го 5 волта отопление по каталог.
-
Е, това е в границите на грешката, мерих с руски стрелкови мултицет така че може да се приеме, че е 2,5.
-
Може, но първо прочети даташита и и провери дали отделните и стъпала работят правилно. Отговора е да защото тока на индикатора тече през чипа. Ако не тече ток няма да свети макар че отоплението работи. Измери хубаво отоплението на лампат да не е прекъснало. Най-добре измери тока през него или при откачено краче съпротивлението му.
http://tec.org.ru/board/k176ie18/97-1-0-1095
-
176та серия е 9волтова, така че електрониката ти е чао!
-
Ако дадената схема е вярна то 8 крак не отива на маса а на 7 крак на К176ИЕ13. Който се явява някакъв изход и може би така се управлява, ограничава тока през чипа за да не опука на 21 Волта. Все пак гадаем. Писалия твърди, че тази схема отговаря на деяствителноста но, "дали е така кой кой ще ми каже аз вървя през града и подсвирквам си даже....." Хубава песничка на Васко кеца ли беше? А и писалия не казва спрямо какво ги мери тези волти. Спрямо маса или спрямо 8 крак.
-
Мможе би трябваше да уточня, меря ги спрямо маса, не на 8 пин.
-
Еми виж между 8 и 16 крак колко е, направи каквото казах, виж с осцилоскоп имаш ли генерации.
-
Благодаря. Само плопуснах да пиша, че 21в. Меря на пиновете на дисплея, които идват от к176ие18. А на тези от 176ид3 0в. Вече след празниците, часовника не е в мене. Весели празници на всички.
-
Честита Коледа на всички. И така на пиновете 16 и 8 меря 14в., което пак е много. Ще проверявам ценера VD16.
-
Честита Нова Година на всички! На пиновете 8 и 16 на ИЕ18, ИЕ13 и ИД3 меря 8в. Променливото за отопление на екрана е 6,2в. Ценера е здрав.
-
Мисля, че индикатора се е наработил.
-
Измери ли отоплението добре. Да няма прекъсване. Виж на самите крачета на индикатора колко волта е отоплението. Не че не му е времето де на колко лазарника е вече. В друга тема колега се оплака за същия проблем и после каза за прекъсване на крачето на индикатора.
-
Съмнява ме да се е наработил на индикатора.
Провери с осцилоскопа какво се разхожда по крката на дисплея,ако е мъртав мога да намеря такъв.
-
Петре, първата ти работа е да провериш дали тече ток през отоплението на дисплея. Това значи да прекъснеш веригата, примерно откачи единия от краищата на отоплителната намотка на трансформатора и го свържи през милиамперметър за променлив ток. Ако тече ток, ще ти кажа как да пробваш дисплея дали работи...
Ти чувал ли си за динамична индикация, имаш ли някаква представа как работи тя конкретно в този часовник?
-
Това го направих :), не тече ток. Проверих.
-
Щом не тече ток, тури му кръст и толкова.
-
Благодарности на съфорумника Митко Матев, който ми изпрати чисто нов дисплей. Когато намеря време ще го монтирам и ще пиша.
-
Здравейте. Смених индикатора, но първата цифра свети по силно и часа не може да се настрои. Показанията са абсолютно ненормални, минутите се настройват и отчитат нормално.
-
Измери съпротивлението на сегментите спрямо маса a-f при изключено положение трябва да е еднакво. Провери съпротивленията с разпоено едно краче да няма с променена стойност R14-R20. И накрая смени ИД3 то друго няма. За да тече различен ток през сегментите значи там е проблема. Не вярвам да е самия индикатор.
-
Благодаря. Когато намеря време ще проверя.
-
Тази седмица намерих време за часовника. Извинявам се за схемата, която съм поставил в началото. Към ИД3 няма резистори, а директно отиват изводите в дисплея. Смених я и няма промяна. Като разгледах схемта пак, си мисля, че сед като не мога да променя десетицата на часовете, значи брояча не е напед ИЕ18. Схемата е тази:
-
Без съпротивленията.
-
Днес смених ИЕ18, светят еднакво всички сегменти, но без предпоследния. Не измервам на него никакво напрежение, за разлика от другите. 12 краче на дисплея се пада и съответно 15 крак на ИД3.
-
Картинката е такава:
Също така не реагира при натискане на бутона за аларма и за настройка на часа.
-
Няма да е от ИД3 тя е за седемдегментната част от индикатора. Виж общия катод или анод не знам на въпросния разряд. Май се управлява от часовниковия чип. Виж там на неговото краче. Дали се губи по пътя или чипа нещо не е в ред. Това е динамична индикация. Управлението в кой момент кой разряд да свети и показва идва от общия край който отива директно в часовниковия чип. А и това че не реагира на бутони също насочва за проблем в ИЕ18 ката.
-
Както колегата shri писа по-горе, проблема е най-вероятно в ИЕ18. Кратко описание тук (https://www.qrz.ru/reference/kozak/cd4000/cdh29.shtml).
На четрите извода се формират еднакви импулси изместени по фаза:
"Импульсы с частотой 128 Гц формируются на четырех выходах микросхемы (T1-T4) и сдвинуты между собой по фазе на четверть периода, их скважность равна 32/7.
Эти импульсы предназначены для коммутации знакомест индикатора часов при динамической индикации. Выходы выполнены по схеме с "открытым стоком". Допустимый выходной ток микросхемы по этим выходам составляет 12 мА."
Ако нямаш осцилограф, може да премериш напрежението с волтметър на 4-те извода "T1-T4": то трябва да е еднакво.
Ако напрежението на Т2 "Дес. мин" се различава, и да изключиш ИЕ18 като проблем, предлагам да я "вдигнеш" на цокъл като леко огънеш крачетата "T1-T4" така че да останат извън цокъла. Тогава можете размениш с проводници местата на Т2 да речем с Т1. Ако светещата цифра се премести, проблема е в IE18, в противен случай: вероятно връзката до диисплея, R8, K1.2, самия дисплей. :(
-
На цокъл съм я вдигнал и смених две ие18 ки, не се променят нещата. Ще проследя връзката.
-
Петре, крайно време е, Маме, да разбереш какво е динамична индикация и как в конкретния случай работи тя.
ВЕрвай ми, няма нищо общо между крак 12 на дисплея/15 на ИД3 и разреда, който не ти свети. За да светне той, трябва да се изпълнят тези условия:
1. На 11 крак на дисплея, което е 2 крак на ИЕ18, да излезе високо ниво.
2. На някой от седемте изхода на ИД3 в този момент да има високо ниво. Ще светнат тези сегменти от разреда, чиито изходи в този момент са с високо ниво.
Понеже ИЕ18 е с изходи с отворен дрейн и с P-канални транзистори, на които сорсовете са закачени на '+', можеш спокойно да запоиш една жица за 'плюса' на чиповете и с другия й край да подадеш високо ниво на крак 2 на ИЕ18. За всеки случай, свържи и едно съпротивление 500 Ом, да не стават сакатлъци. Така ще принудиш разреда да светне, но ще показва едновременно всичко, което би трябвало да показват всички разреди и ще свети силно, точно както в онази снимка с първия разред, когато светеше силно. Тогава, ако просто беше сменил ИЕ18, без да пипаш нищо друго, часовникът май трябваше да проработи. Сега, обаче, от написаното излиза, че вече и броячът не ти работи. А броячът не е както си мислиш ИЕ18, а ИЕ13...
Понеже ИД3, както е свързана в схемата, също е с изходи с отворен дрейн и с P-канални транзистори, на които сорсовете са закачени на '+' можеш със същата жица да подаваш високо ниво на всеки от изходите за палене на седемте сегмента. Като подадеш високото ниво на един от изходите, съответният сегмент трябва да светне във всички разреди, с нормална яркост. Ако свети и в разреда, който в момента не свети, значи вероятно ИЕ 18 е наред. Ако, обаче, пак не свети нищо в този разред, значи че по някаква причина изходът 2 на ИЕ18 е окъсен външно или просто някак успяваш да ги убиеш... Примерно, ако е окъсен към земя крак 11 на ИЕ13 и натиснеш бутона за сверяване на часовете, в този момент се окъсява и изходът на ИЕ18 и може да изгори.
-
Правил ли си ресет? Две копчета се натискаха заедно.
-
Правих, не ставаше нищо. Има развитие. Съфорумника Джонс беше прав. Елементарно, просто нямаше никаква връзка между пина и пътеката, но имаше между спойката и пина. С кабелче стана работата. Като го включих се изкефих на макс. Обаче свети този дето не светеше, а последния единиците на минутите не светеха. Айде пак, мерих, пак няма връзка и отново с кабел. Много съм доволен, благодаря на всички.