Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: petarkolev в 19 Септември, 2022, 19:29:55
-
Ззравейте. Това радиоапартче искам да го направя да работи. Като се включи се чува само бучене и при въртене на потенциометъра. При това не се усеща да се усилва бученето, когато се върти потенциометъра. Ще се радвам на вашите напътствия. Приятна вечер.
-
Първо трябва да се почистят превклювателите. На 100% са окислени и правят лош контакт. Също се презапояват, с времето от многобройните натискания на бутоните спойките им се напукват. След това ако не тръгне се търси по стъпала от зад на пред.
[attach=1]
-
Освен това което ти пише колегата провери и
бобините да няма прекьснали.Прекьсването е в
основата на крачето.Това е от по активния флюс
които са ползвали
-
Проверка на изостатите,те се разглобяват лесно.Имаше случай последния МЧУ трансформатор беше прекъснал от флюса.Провери напреженията.
-
Колеги!
Човека казав, че бучи.
Трябва да се провери филтриращия кондензатор на захранването първо С40.
С36 С37 С38 С39 също трябва да се проверят.
Къде гопратихте човека във високата честота да рови.
-
Благодаря за напътствията. Всички кондензатори ги смених и бученето си го има пак.
-
Изправителят е селенов от типа М25С1000, и предвид преклонната му възраст, е много вероятно да е аут. Добре е да се подмени с диоди схема грец. Друг заподозрян е крайният транзистор SFT213 и драйверът му SFT322. Разбира се, може и други причини да има - нужно е да се мери.
-
Смених греца селеновия, няма промяна. Ще проверя транзисторите. Благодаря, ще пиша след това как е. Не уточних, че освен брума далечно се чува и шума от радиото,но не се влияе от потенциометъра.
-
Зависи какво разбира колегата под бучене. Ако бръмчи с мрежова честота да. Ако бръмчи като разкачена маса на входа на усилвател е друго. Ние как да разберем. Да направи колегата запис и да качи да чуем. Ако селена нещо е пробил което е малко вероятно и е пуснал променливо по веригите лошо за германиевите транзистори. Аз предполагам този ефект е следствие на лошо контактуващ изостат. Там всичко е посребрено и с годините няма как да не е окислено. Асен е писал, разпояват се и се разглобяват внимателно и се почостват със спрей и гумичка за молив. Никакво стъргане или механични интервенции. Но и това си е задача за знаещ с опит. Иначе ще пръсне контактчетата и съчмата-лостчето на щракалката и бетти както се казва. Абе иска си опит тая работа.
-
Селенов изправител много рядко изгаря, а като пробие се самовъзтановява. Върни го защото той има по високо съпротивление от диодоте. Така с диоди ще повишиш захранващото напрежение на радиото. Така ще смениш работната точка на транзисторите и повече главоболия. Първо се мери после се сменя. Ако напрежението на селена си е на ред защ да го сменяш.
ПС А забравих изгорял селен няма как да не остане незабелязан ха ха ха не се седи в стаята.
-
Веднага върнах селеновия. Наистина по високо идва напрежението от силициевите диоди. Иначе на SFT 322 меря емитер 12в., база 12в., колектор -4,5в., същото и на мощния SFT 213.
-
Не би трябвало на базата да има 12В сигурно транзистора е повреден, ако правилно мериш. Мощния е в дарлингтон свързан, най-вероятно на базата му има 12В понеже предния е повреден или запушен. Провери и съпротивлението към базата да не е прекъснало. Но най вероятно транзистора е опукал. Провери също и варистора в базовата верига. Зелената паричка.
-
база и колектор 12, а на емитер -5, така са. Съпротивлението е здраво. Ще търся подобен германиев или същия 322.
-
Явно не мериш правилно. Масата на радиото е повдигната. Всички емитери са свързани директно на +12В от греца. Това ти е общия край спрямо който трябва да мериш. Съответно всички напрежения ще са отрицателни понеже работиш с PNP транзистори. Условно казано + ти е масата тука. Но масата-шасито на радиото е повдигната със съпротивления 510 ома. Затова там не се мери. Запой си една жица за + на филтровия кондер на селена и спрямо нея мери. Друго измери контактите на изостата с омметър виж по схемата в определено положение кои секции контачат. Ако съпротивлението е повече от 1ом значи са за почистване.
-
е-1, б-2, к-12-това е с плюс на кондензатора големия.
-
Не е зле да се провери потенциометъра, прилича на прекъснат заземен извод.
-
Както трябва е всичко, закачен е към маса.
-
Еми наред си е явно другаде е проблема. Когато допираш с пръст чрез нещо метално-отвертка например на базите на транзисторите в НЧ част трябва да се чува хубав брум във високоговорителя. От зад на пред като го правиш трябва да се усилва. Най слаб на последните два транзистора, най силен на изхода на детектора.
-
Както трябва е всичко, закачен е към маса.
Какво е съпротивлението на потенциометъра? Да не е прекъснат вътре под капачката?
-
Само в НЧУ то на двата транзистора се чува, на тези във високочестотната не се чува нищо. Потенциометъра е здрав, свалях го и го мерих.
-
На кои двата транзистора, Т6 и Т7? Трябва да провериш прехвърлящия кондензатор между Т5 и Т6 и самия Т5. Що не измериш точно напреженията на всички изводи и на трите транзистора и да ги напишеш тук?
-
Прехвърлящия С38 е сменен, както и всички останали електролити. Ще измеря напреженията със закачен плюс към С40 и ще пиша.
-
Измерените напрежения на транзисторите са:
Т5 е-7,5в., б-0в., к-2в.
Т6 е-1в., б-1в., к-11в.
Т7 е-1в., б-1в., к-10,5в.
-
Определено напреженията на Т5 не са нормални, но точно там има грешка някаква в схемата и не е ясно какво е имал предвид автора й. Ако можеш, опитай да видиш каква е грешката или поне направи ясни снимки на платката от двете страни, за да може да проследим връзките и да видим как е свързан транзисторът реално. Можеш да провериш транзистора и съпротивленията около него, можеш също да напишеш малко по-точни стойности на измерените напрежения. При германиевите транзистори напрежението Е-Б е от порядъка на 200 мВ и е важно да знаем колко е точно, а това, че е близко до 0, ориентира до някъде, но не е достатъчно.
-
На Т5 на базата хич не е нормално да е 0V, виж С35 - 5,6 мкф да не е укъсил, провери делителя в базата - R17 - 27К и R18 - 100К. Провери и самия транзистор дали е здрав.
-
Може да се окаже, че няма грешка в схемата, а просто много странно е избран проводникът, обявен за земя. Не е нито плюсът на изправителя, нито минусът, а минусът чак след двузвенния RC филтър.
-
Толкова успях да заснема транзистора и около него.
-
Откъм спойте
-
Още една
-
И транзистора
-
Оке един път
-
Още в началото писахме за проверка на превключвателите. Няма отговор до сега, казах и как мързеливата с омметър да ги провериш. Изправноста на изостатите е ключов момент. Те превключват високочестотни вериги на хетеродина и входа освен НЧУ. Ако там нещо не е на ред това радио няма да тръгне. Ако не знаеш как кажи не е срамно. Както вече казах можеш да направи с поялника късо все едно е включен постовнно на един обхват.
-
Благодаря, ще го направя, но да изчистим нещата около транзистора.
-
От тези снимки не се разбира нищо. Трябвало е да снимаш цялата платка и да посочиш на кое фолио какво си измерил.
Ето ти разположението на елементите и малко документация:
-
Ами... По-скоро върви да имаш 0В на емитера, -2 на базата и -7 - на колектора. Но, ако е така, транзисторът не е изправен. Трябва да тече ток през него, върху емитерния резистор трябва да има напрежение. Преходът Б-Е вероятно е прекъснал. Още по-вероятно - транзисторът не е запоен правилно (краката му са объркани)
-
Радиото има вход за грамофон. Да подаде там сигнал и да види със слушалка сигнала къде се губи или работи. Толкова просто за проверка на нискочестотната част.
-
Благодаря на Любо Божков. Транзистора за който става въпрос Т5 е на схемата на НЧУ между резистори R17 и И18.
-
В петък ще го гледам пак този Т5. Радиото няма вход за грамофон, но ще подам сигнал и ще го проверя.
-
И така, на Т5 бяха разменени колектора и базата, сега няма брум. Ще има почистване на контактите, както каза Shri. Нчу-то работи но е пълна тишина. Приятен уикенд на всички.