Форум за любителите на Стара електроника
Персонални компютри, игрови приставки и друга стара електроника за забавление => Ремонт, схеми, документация, литература => Темата е започната от: lz1tka в 27 Юли, 2022, 01:09:30
-
Видях синхросигналите на осцилоскопа както при другите модели,закачих разделител на синхрото и всичко проработи. Дори няма нужда от инверсия на сигналите.Платката на снимката е тестова работеща версия.
Все пак има 9 цвята,дори няма нужда от I сигнала. Всъщност може да се закачи I на изхода на 82S129 за проба,въпроса е дали самия правец може да възпроизведе останалите цветове :). По просто от това като схема няма накъде.
Всичко в архива.
[attach=2] [attach=3]
[attach=4]
-
Полезно платче, особено за монитори, които задължително искат сепарирани синхронизации.
Само не е ясно 9 (деветият) цвят от къде идва ? :D.
-
Това е руската схема много е готина и аз я ползувам за аркадните платки да разделя синхросигналите, така,че да стават за cga-monitor.Между другото имам аркадна платка която е vga но има само един общ синхроинпулс и с такава платка разделих vga синхроинпулс 640х480 и работи прекрасно!
-
...
Все пак има 9 цвята,дори няма нужда от I сигнала. Всъщност може да се закачи I на изхода на 82S129 за проба,въпроса е дали самия правец може да възпроизведе останалите цветове :)
...
Правец 8Д има само 8 цвята и от там идва компромиса който трябва да се направи: дали да се подаде 0 или 1 на пин 6 (Intensity). Ако се подаде 0 ще получиш 8-те тъмни цветове на CGA палитрата (тези от ляво) и бялото реално ще е светло-сиво. Ако се подаде 1, тогава ще получиш светлите цветове и ще имаш истинско бяло, но пък черното ще е реално тъмно-сиво. Този проблем може да се минимизира до някъде чрез настройка на яркостта и контраста на монитора.
Също на истински CGA монитор ако използваш по-тъмните цветове ще получиш кафяво вместо жълто.
(https://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=12555.0;attach=152643;image)
-
Да-защото е направен за телевизор и няма кой да управлява 6-пин.Колегата CVT е абсолютно прав!Добре е да работи със светлите цветове и да се затъмни от яркостта.
-
Полезно платче, особено за монитори, които задължително искат сепарирани синхронизации.
Само не е ясно 9 (деветият) цвят от къде идва ? :D.
Търсих програма за цветовете и попаднах на статия в списание където пише за 7 цвята в Орика + още 2 бита за още 2 цвята.
Статията сега не ми се търси,отделно че е на английски и търсих съвсем друга информация.
От там идват написаните 9 цвята.
-
След като вече си подкарал клавиатурата пробвай командите:
PAPER 1
PAPER 2
PAPER 3
и т.н.
Тя сменя цвета на фона на екрана, така че поне ще можеш да видиш цветовете един по един и да ги сравниш с този онлайн емулатор:
https://torguet.net/oric/oricutron.html