Форум за любителите на Стара електроника
Измервателна и тестова апаратура => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Борис Борисов в 04 Юли, 2022, 20:51:32
-
Здравейте, отдавна си търся настолен мултимер и наскоро попаднах на това съкровище. Пуснат в производство през 1987г според написите отзад. Произведен от СЕТ - Русе. Моят е със сериен номер 81. Първият метрологичен контрол е от 89-та. Цялата изработка е впечатляваща. Аналоговата част изцяло изолирана в кафез - почти изцяло изградена с вносни компоненти. Цифровата е изградена с СМ601. В момента е долу-горе работещо състояние. Но има доста остра нужда от калибриране. Предполагам ще има и руски кондензатори за смяна. Останах доста изненадан, че такава апаратура се е проектирала и произвеждала в нашата страна. Информацията, която успях да намеря е изключително оскъдна. Няколко споменавания в научни трудове и реклама. Прикачил съм снимка на корица от списание. Била е цяла гама от измервателна апаратура. Въпреки че шансът е минимален ще бъда много благодарен, ако някой може да изрови сервизна информация. Също ако някой колега от София, който може да направи по един бекъп на ROM-a ще имам да черпя! :drinks:
-
Честито, наистина е съкровище!
А за разработката не се учудвайте. Няма да изброявам, но сме правили страхотни неща, някои от които са летели и в Космоса. А за паметите мога да помогна. Пишете на ЛС и може да се уговорим.
-
Интересна находка! Успех в съживяването и настройката!
Руски кондензатори не се забелязват, което предполага по-малко проблеми. Забелазва се, че в такива устройства е имало стремеж към използването на качествени компоненти...
-
В захранването са български, тях не мисля да ги сменям, в аналоговата част са на филипс(тези жълтите). На зелената платка има няколко руски аксиални, които най-вероятно ще подменя. А някой може да предположи какво значи надписа ИИС-2 на порта отзад?
-
Интерфейс ИИС-2
Стандартът се отнася за интерфейсна информационно-измерителна система ИИС-2 при паралелно-последователен обмен на информацията и определя основните правила и условия на този обмен, както и на информационната, функционалната, електрическата и механичната съвместимост при взаимодействието на електронните измерителни уреди и устройства.
Още тук: https://bds-bg.org/bg/project/show/bds:proj:118230
-
В захранването са български, тях не мисля да ги сменям, в аналоговата част са на филипс(тези жълтите). На зелената платка има няколко руски аксиални, които най-вероятно ще подменя. А някой може да предположи какво значи надписа ИИС-2 на порта отзад?
Все пак провери поне 2 3 от тези жълтите филипси, че грам не ги харесвам. Имах грижа с едни такива.
-
Интересен уред.
Какво значи "програмируем" Какво ще му програмираме на мултицета???
Питам сериозно. :drinks:
-
Интересен уред.
Какво значи "програмируем" Какво ще му програмираме на мултицета???
Питам сериозно. :drinks:
Интересен въпрос. И аз се зачудих, какво толкова ще програмираме, но като му гледам копчетата, наистина изглежда "програмируем".
-
Какво значи "програмируем" Какво ще му програмираме на мултицета???
Питам сериозно. :drinks:
Измервателните средства, способни да бъдат програмирани в автономен режим за извършване на определени измервания, способни да запаметят например определени измервателни коефициенти, в по-сложните версии способни да провеждат секвенирани измервателни процедури и да запапметяват измервани стойности, а в общия случай протежаващи стандартизиран интерфейс за външно управление, чрез който да се превърнат в част от автоматизирана измервателна система, се наричан "програмируеми". Стандартния международен системен апаратурен интерфейс се нарича GPIB, нашия е ИИС-2, най-вероятно Интерфейс за измервателни Системи, вариант 2, за първи път го виждам.
-
Да, с такива програмируеми уреди се тестват нови изделия и ремонтират дефектни такива. С помоща на подходящ софтуер и интерфейс, един модул от нещо или цяла радиостанция например. Аз съм работил с такива Шкафове където се монтират няколко такива уреда според изделието или платката която се тества. Например ВЧ генератор, осцилоскоп и няколко волтметра. Поставя се платката на сътответен интерфейсен модул свързан с този шкаф и компютър. И се пуска тест, при който програмата автоматично извършва тест по определени стъпки, като сваля и записва измерените параметри от въпросните програмируеми уреди. Накрая излиза протокол със резултатите. Така се тестват всички нови платки преди да се сглобят в съответното изделие. Така съм ремонтирал платки и модули на база грешките. Т.е следя кои напрежения и параметри не са в ред и така знам в кой блок от схемата са проблемите. Например стотици радиостанции съм настроил с такъв тестов шкаф пълен с програмируеми прибори.
-
Такива уреди се вграждаха в машини за тестване на платки
ИЗОТ 1009С . Тази можеше да тества и платки с аналогова
част .предния вариянт само цифрова
-
Ясно. Благодаря.
Значи ако все пак може да работи като обикновен мултицет, ще е добре. Иначе язък за сложнотията и размерите. :drinks:
-
Разбира се, че може да работи напълно автономно.
-
Повечето тестова апаратура е програмируема и се управлява от компютър. В повечето случаи се ползват готови тестови програми. Относно размера и сложнотията - отчасти е заради високата (относително казано) точност, както и технологията. Някой има ли опит с калибрацията на подобен тип устройство?
-
Качвам дъмповете, в случай че потрябват на някого, които колегата Грет беше свалил, за което му благодаря изключително много!