Форум за любителите на Стара електроника

Нови технологии => Информационни технологии => Темата е започната от: Борис Борисов в 07 Април, 2022, 16:32:06

Титла: Спасяване на един калкулатор от корозия...
Публикувано от: Борис Борисов в 07 Април, 2022, 16:32:06
Четейки една тема за корозията по компютърните дъна се подсетих, че и аз имам подобен проблем. Става дума за една Електроника МК-33, който наскро бях взел битака. Естестено батериите се бяха разтекли до неузнаваемост. Като по чудо все още всичко по калкулатора работи. Почистих със спирт платката, но като се загледах видях, че има киселина и  под дисплея. Проблемът идва тук - пластмасовия предпазител е пресован от другата страна на платката. Ако го махна слагането ще е почти невъзможно, също по този начин обричам фините нишки на светодиодите. Единствения ми достъп е фугата между платката и платсмасата, в която евентуално мога да налея нещо, което да неутрализира киселината. Та въпросът ми е оцет ще свърши ли работа или трябва нещо друго?
Титла: Re: Спасяване на един калкулатор от корозия...
Публикувано от: Nprod в 07 Април, 2022, 17:16:33
Пластмасата пресована ли е или просто е втъкната с колчета през платката, които после са разтопени от другата страна? Ако е така, можеш да размекнеш колчетата отзад с поялна станция като я сложиш на ниска температура (~150-180C) за да се извади, почистваш, калайдисваш пътечките и после монитораш в обратна последователност.
Титла: Re: Спасяване на един калкулатор от корозия...
Публикувано от: Грет в 07 Април, 2022, 22:07:35
Киселината се гаси с основа. Оцетът е киселина, така че няма да помогне. По-скоро използвайте разтвор на сода за хляб или нещо подобно. Но имайки предвид, че нишките са много фини, а резултатът от химическото неутрализиране на киселината е непредвидим, бих постъпил по следния начин:
1. Леко повдигане на пластмасовия екран без пълно премахване.
2. Накисване в дестилирана вода за няколко дни. Колкото повече, толкова повече (по-добре)! :о)
3. Промивка с дестилирана вода под налягане. Няколко впръсквания със спринцовка (виж т.2).
4. Подсушаване с топъл въздух. За да "работи" електролитът има нужда от влага, така че тази стъпка ще лиши остатъците от "гориво" :о)
5. Затваряне на екрана.
6. Съхранение в суха среда. Може да добавите и някой изостанал силикагел.
Т.2 и т.3 може да се повторят няколко пъти.

Поздрави.
Титла: Re: Спасяване на един калкулатор от корозия...
Публикувано от: Nprod в 08 Април, 2022, 01:12:56
Цитат
Киселината се гаси с основа.

Обикновено когато става дума за потекли батерии в потребителска електроника електролитът е алкален (калиева основа) и затова корозията се "гаси" с оцет. Ако беше нещо с оловно-киселинна батерия като юпиес, тогава да.
Титла: Re: Спасяване на един калкулатор от корозия...
Публикувано от: Борис Борисов в 08 Април, 2022, 13:12:31
Оригиналните батерии са били никел-кадмиеви. С моите скромни познания по химия бих предположил, че електролитът е с основен характер (никела е метал), което ще рече че ако леко повдигна екрана и може би пръсна разреден оцет, после дестилирана вода (или спирт?) и след това изсуша би трябвало да наутрализирам корозионното действие.
Титла: Re: Спасяване на един калкулатор от корозия...
Публикувано от: Грет в 08 Април, 2022, 22:17:39
В действителност не се замислих за типа на електролита, но както обясних по-горе това е без значение, защото бих избягал от химическата реакция. Не е ясно в каква степен ще неутрализирате електролита, защото няма как да прецените концентрацията и обемните части. При неутрализацията се формират соли, които също са предпоставка за окислително-редукционни процеси, т.е. корозия. Така че може да се окажете с една беда в повече. Дали ще отстранявате солите или електролита, или и двете е едно и също. Затова препоръчвам просто продължително накисване и обилна промивка. И последно, като почиствам платки, завършвам с измиване със сапун с неутрално РН, доколкото може да се вярва на етикета, и много вода.
Титла: Re: Спасяване на един калкулатор от корозия...
Публикувано от: Pichaga933 в 10 Април, 2022, 22:25:33
Цитат
NiCd battery electrolyte is Potassium Hydroxide, which reacts with the Carbon Dioxide in air to form Potassium Carbonate.  The corrosion residue  will therefore be a mixture of copper oxide and copper carbonate on the tracks, and Tin and lead oxides and carbonates on the solder joints.  These corrosion products are not soluble in water, alcohol or non-polar organic solvents so will have to be removed mechanically or chemically.

You can use dilute Acetic or Citric acids to remove copper carbonate deposits - DO NOT use mineral acids and DO NOT add salt!  (organic acids + salt = PCB etchant, and  residual chloride contamination can be very destructive to copper).
EDTA would clean off the remaining oxides.  Rinse between chemicals, and afterwards wash first with dilute detergent, then plain water, then distilled water, then shake as much water off as possible and rinse with IPA.

https://www.eevblog.com/forum/repair/corrosion-removal-motherboard-with-leaky-nicd-battery/

Киселината има смисъл да я гасиш ако се е разляла вчера, това по платката са оксиди, продукти на киселината медните писти и кислорода.  Както казва човека отгоре от цитирания източник, това се чисти с Киселина. Бял оцет най-лесно. АКо искаш, после сложи сода спокойствие и измий с вода

С меглио също ще го измиеш перфектно, пробвал съм.

Ама тия писти е чудо, че работят. Ще трябва да ги рисуваш на ново със сребърен лак ако ги измиеш, нищо няма да остане.   Тоя модул по-добре пак го засилвай от където е дошъл или пък може да му извадиш отделните цифри ако са отделно вакуумирани  :D
Титла: Re: Спасяване на един калкулатор от корозия...
Публикувано от: Борис Борисов в 11 Април, 2022, 16:40:20
В крайна сметка без механична намеса няма да мине номера. Другата седмица се прибирам и ще пробвам да нагрея пластмаса със станция за горещ въздух и да я свавя, по възможност без да чупя колчетата. В крайна сметка рано или късно така или иначе ще корозират тия пистим, така че дори и да го прецакам, няма да е голяма загуба.