Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: DVS в 19 Февруари, 2022, 11:51:37
-
Здравейте,
Този грамофон е последният „сандък“ :), които ми остана. Реставрацията му ще е голямо предизвикателство за мен и ще се радвам, ако във форума има колеги с опит, които да помагат с идеи и насоки. Грамофонът стоеше опакован от много време и днес го почистих грубо, колкото да започна. Кутията е облепена с някаква материя, която трябва да се подмени, а на пипане е нещо между хартия и плат. Металните ъгли са занитени и се чудя, как да ги сваля за почистване. Дискът не се върти, вероятно поради скъсана, липсваща или откачена пружина, но това ще стане ясно след като го отворя.
На този етап ме интересува, с коя част е най-удачно да започна реставрирането, предполагаемата година на производство, снимки, както и всякаква друга информация за грамофона.
-
Можеш да започнеш с дейност, която ти е най-приятна.Ако не можеш да възстановиш механизма не си струва да си губиш времето с други неща.Материята която може да се ползва за облепване е книговезка хартия.Има предлагане, като го напишеш в търсачката ще се ориентираш. За механизма може би колегата NHB може да каже, но след като покажеш снимки. В някои модели механизми има зъбно колело от текстолит което се изронва най-бързо и той не работи. С пружината трябва да се внимава- ако е здрава да не се пренавие и скъса, при разглобване ако изкочи навън от кутията прави поразии.
-
По-скоро книговезко платно:
https://printidea.info/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%B7%D0%B8-%D0%B8-%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B8-%D1%81-%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B7%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0/2719
-
Не е ли по-скоро някаква изкуствена кожа ...
Нещо подобно на това: http://bg.microfiber-leather.com/microfiber-leather/pu-microfiber-leather/artificial-leather-material.html
-
Тези платнища са също изкуствена кожа, трябва да се намери подходящ десен и добра цена.
-
Честито колега! Това е голямо предизвикателство, но си заслужава. Ако ти трябва "сламка" може да погледнеш моята тема "Вече и механичен грамофон" от декември 2019 г. Там ще видиш, че моят и твоя са на почти еднаква стартова позиция. При мен само манивелата не съм пипал.
Но, относно съветите, бих казал да почнеш от механиката, по-точно "моторчето". Дано всички чаркове са налице и изправни. Пружината едва ли е скъсана по средата, най вероятно има проблем в единия край? Погледни в ютуб, там има доста клипове как се реставрират такива двигатели. Щото, ако не го пребориш, няма смисъл да действаш натам. Единствено ще наблегна да внимаваш с пружината, щото е много яка и коварна. Един приятел, като видя готов моя се примоли да подкарам и неговия, останал от баща му. И аз, дето бях минал по този път, уж много внимавах при вадене на пружината от барабана така изхвръкна, че само ми одра едната буза. Ами ако беше уцелила окото?...А и да не се окаже, че твоят е "двуцилиндров", т.е. с две пружини, че има и такива?
Другото конкретно дето споменаваш са ъгълчетата. Едва ли са ковани с нитове (пирони). И при мен ръждата така беше изяла главите на винтовете, че шлиците не се виждаха. Та се наложи буквално да ги изскубвам като пирони. Но ако не свалиш ъгълчетата няма как да направиш нова облицовка на сандъчето.
А бе, много неща мога да обясня, но трябва писане, пък нещо не ми спори? По ми е лесно да да ме набереш по телефона и да си побъбрим. Пък, ако на някой от колегите му е любопитно за какво точно, ще се прежалим и ще пишем :D
-
Разглобих грамофона на съставните му части до ниво "винт" и стигнах до механизма с пружината. Прави впечатление невероятната механика и качеството на нейната изработка. Валът се върти свободно и в двете посоки, което според мен означава, че или пружината е скъсана, или единият и край се е откачил. Не знам как да отворя тази част - няма винтове, по-скоро ми изглежда капсулована, много прилича на механизмите с часовникарските пружини, които съм виждал.
Старият плат се сваля много трудно от дървената кутия и изглежда като някаква тъкана материя, която после е промазана с нещо. Възможно е промазването да е било направено и след залепването на основата.
-
Честито колега!
Благодаря за информацията, писали сме по едно и също време.
Ъгълчетата са закрепени с винтове и пирончета.
Ако е удобно, ще се обадя по телефона в понеделник, около 10 - 11 ч или когато ти е удобно :)
-
Ако на снимката си показал всичко налично по механизма някой друг го е отварял преди теб-много добре е смазан.За да стигнеш до пружината трябва да свалиш чрез удари капака, той много плътно влиза но няма нито резба, нито нитове и винтове.Покажи и снимка на червячното колело което задвижва центробежния регулатор.Това което показвам е от месинг, но е силно износено:
-
Колега, аз съм пенсионер и винаги може да звъниш стига да не е преди 9 сутрин и след 22 ч. Защото се е случвало някой да звъни в тези часове и да пита "Как си, к'во праиш?" :batt:
По принцип, ако е около 11 ч., може още да съм в кафето с наборите, но ще се разберем.
-
Здравейте колега.
Може и аз да споделя малко опит. Както написаха колегите, ако механизма за въртене не е здрав или пружината е скъсана е по добре да се потърси нов механизъм, но да не се отваря корпуса който държи пружината, защото и очите може заминат при изкарването и.
Иначе всички части на механичните грамофони които съм реставрирал първо ги заливам обилно с WD40 и съответно ги изчиствам с обикновен плат ръждата и всички мръсотии които се разтварят с този спрей. Този спрей хем почиства, хем и смазва. С него се почиства и главата с игличката на нея. Самият спрей се изпарява сам след време дори и да не е почистен и остава само фина смазка.
Тоест всичко което е метално и има мръсотия или ръжда по него го почиствам с WD40 спрея.
На самия механизъм който върти му слагам после високооборотна смазка и до момента не съм имал проблеми с грамофоните. По принцип на немските и на българските довоенни с немски части механични грамофони само отвънка имат козметични проблеми - много са качествени и механиката и главата с игличката. Обикновено се скъсва залепения по дървото плат или кожа.
Ето три снимки на мои работещи американски грамофони.
-
Тоест всичко което е метално и има мръсотия или ръжда по него го почиствам с WD40 спрея.
На бензиностанцията отказаха да ми налеят 1 л бензин, а съседът каза, че бензинът в неговия резервоар струвал по 5 лв литъра - как не го е срам, спекулант долен :D
-
Вчера се чухме с колегата slavi по телефона и му благодаря, че беше търпелив да ми обясни доста неща за реставрирането на подобни грамофони.
За изваждането на пружината поставих механизма в платнена торба, а работата извършвах в една голяма кофа. Пружината е под голямо напрежение, но торбата я предпази от рязко развиване и така я извадих съвсем безопасно. Разбира се, очилата и ръкавиците пак са задължителни!
Външният край на пружината беше добре закрепен, но вътрешният беше откачен от вала. Възможно е самият прорез да се е претъркал и увеличил и затова да се е откачила. Ако е това, може да се окаже, че е невъзможно да се оформи нов отвор в най-вътрешната навивка на пружината. Състоянието на вала се вижда на снимките.
-
Нищо му няма на вътрешния край на пружината. Самият край е мек (отпуснат, незакален) и може да се оформи така, че добре да се закача за куката на вала. Това се прави чак след поставяне на пружината в барабана. Въртенето на вала още назад, след като пружината вече се е развила, обикновено води до такова откачане и деформиране на края, че при опит за въртене в посока 'навиване', да не иска да се закачи за куката.
След като си извадил пружината, следва да я измиеш и почистиш хубаво от всякакви следи от старата смазка, барабана също. Не се опитвай да 'лъснеш' пружината, тя има оксидационен слой, който е важен за правилната й работа. Преди поставянето в барабана, трябва да я намажеш цялата много тънко със смазка, съдържаща молибденов дисулфит (за полуоските на автомобилите се ползва), или с графитна грес. И да видим как ще я завреш сега обратно в барабана...
-
И да видим как ще я завреш сега обратно в барабана...
Благодаря за информацията!
Вече съм почистил целия механизъм и дори успях да вкарам пружината обратно в барабана.
Сега се замислям, дали в бързането не я поставих в обратна посока, но пробите ще покажат :)
Имам литиева грес, която е за триещи се механизми, работеши в условията на високо налягане и бързи обороти и предполагам, че ще е подходяща.
-
Получих книговезкото платно за облепване на кутията на грамофона, но не съм много доволен.
Има релеф, но не е на текстилна основа, а PVC и прилича повече на мебелно фолио.
В крайна сметка, ако не намеря подходящ текстил, ще го използвам.
-
На снимката с логото се вижда релеф...
Или трябва да е по-скоро като брезент?
https://beeshopbg.com/produkt/%D0%B1%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80-80%D1%81%D0%BC/
или
https://armybg.com/bg/product/3255/platnishte-brezent-180-180sm.html
-
Динко, не знам дали ще намериш книговезко платно на текстилна основа като оригинала от едно време? Аз, когато търсех за моя, само такова ми предлагаха и свърши добра работа. Явно с годините са се променили технологиите. Пък, де да знам, може и да откриеш нещо?
-
След седмица вероятно ще имам възможност да отида до апартамента на покойните ми баба и дядо. От дядо ми съм се научил да подвързвам книги и как да работя с подобно платно. Той имаше доста запаси и ще видя дали са все още там или са тръгнали към кофата за боклук. За съжаление мисля, че второто е по-вероятно, но ако открия, ще пиша.
-
След седмица вероятно ще имам възможност да отида до апартамента на покойните ми баба и дядо. От дядо ми съм се научил да подвързвам книги и как да работя с подобно платно. Той имаше доста запаси и ще видя дали са все още там или са тръгнали към кофата за боклук. За съжаление мисля, че второто е по-вероятно, но ако открия, ще пиша.
Вчера говорих с един пишман-химик и тези дни ще забърка нещо, с което ще пробваме да импегнираме различни тъкани.
Все пак предпочитам оригинално черно книговезко платно на текстилна основа, така че ако намериш, първо на мен прати оферта - да ме извиняват колегите, но аз приключвам с това хоби и съм с предимство 8)
-
Тестове с бял брезент и тънък плат.
Само с производство на импрегнирани тъкани не бях се занимавал досега :D
-
Колега интересувам се от тънкия плат, трябва ми точно такъв. От къде го купуваш и как се казва?
-
Колега интересувам се от тънкия плат, трябва ми точно такъв. От къде го купуваш и как се казва?
Даде ми го един познат, заедно с половин литър черен импрегнант, който му стоеше в прашясало зелено шише от олио, от едновремешните :).
На външен вид платът прилича на "хасе", но на пипане е осезаемо по-различен и определено е друг, по-едро е тъкан и с по-едни нишки.
Може би трябва да търсиш "хасе" или "американ", но все пак зависи за какво ти трябва.
-
Именно и точно такъв не намирам никъде за това попитах. Ами за реставрация на стари говорители Акрофон там плата е такъв тънък и по рехав. Новите изглеждат много модерно на такава кутия. Например този.
[attach=1]
-
Именно и точно такъв не намирам никъде за това попитах. Ами за реставрация на стари говорители Акрофон там плата е такъв тънък и по рехав. Новите изглеждат много модерно на такава кутия. Например този.
Може би в този случай трябва да търсиш плат "канава" и да го състариш.
Прави се от памук, но ако намериш оригинална от лен или коноп, ще се доближиш максимално до оригинала.
-
Нещо блокирах и от няколко часа се чудя на дървената ръкохватка...
Лесно ще я направя на струга и ще пробия отвор през нея, но как е изглеждала и как се е задържала върху ръчката за навиване на пружината?
-
Кутията е облепена и чака импрегниране. Ментето става 1:1 с оригинала.
За дървената ръкохватка и нейното закрепване към манивелата, някой ще се изкаже ли, че съм го закъсал? :D
-
Виж тука е бакелитова. Може би не е дървена а балелитова и е излята на оста директно. Затова е такъв жлеба.
https://m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/alter-plattenspieler-mit-platten-etwas-defekt/2014331622-74-3466
-
Елементарно. От две части,тоест три.
-правиш една цилиндрична ролка с диаметър 1-2мм. по голям от диаметъра на кривошипа.Вътрешен диаметър 1-3 десети по голям от диаметъре на стеснението.Дължина малко по малка от дължината на канала.
-разрязваш я на две части по дължина.
Правиш си външната част-отвън с каквато форма искаш. От вътре отвор равен или малко,много малко над диаметъра на втулката.Не забравяй да разпробиеш и за стърчащата част на кривошипа.
Сега вече намазваш вътрешната част на дръжката с лепило,поставяш двете части на вътрешната втулка на изпразването и нанизваш външната част на вътрешната.
Ако искаш да е разглобяемо правиш вътрешната и външната част да са на стегнатост.
-
Виждам, че реставрацията напредва добре. За съжаление няма как да помогна. Така и не можах да открия книговезкия плат, но алтернативната технология ми допада много :drinks:
-
Това е цялата ми огромна колекция от грамофонни плочи на 78 оборота.
Две трети от тях са ми подарени от колегата slavi, за което много му благодаря, вкл. и за съветите по ремонта на грамофона.
За съжаление, куриерската фирма и този път се представи без изненади - едната плоча беше счупена, но това изобщо не ме отчая, т.к. набързо я „ремонтирах“.
-
:rofl: Премахнал си песента от плейлистата!
-
Ето така започна и завърши тази история с грамофона:
-
Динко, браво и честито! Мисля, че много добре знам какво ти е струвало всичко това, но като имаме хъс няма как да не стане?!
-
Динко, браво и честито! Мисля, че много добре знам какво ти е струвало всичко това, но като имаме хъс няма как да не стане?!
Благодаря!
Ето как звучи една от плочите, които ми подари. Това е преди да сложа малко вата в рупора, което значително подобри звука.
В клипчето нивото на звука се променя, но не исках да го записвам повторно, защото тези плочи след всяко просвирване се влошават, а тази песен е уникална :-)
-
Много добре се е получило всичко- и вид и свирня !Доста бързо въртиш манивелата, не те ли е страх че пружината ще се скъса? Колко пъти въртиш за да изкара една песен? За да не копае плочата се прави нещо такова:
-
Ето още интересни на тема "Механични грамофони":
-
Ето пояснения:Дървена вътрешна фуния-сигурно има по-добър звук от металната,две рамена-не ми е ясно защо, може би с различни мембрани; външната фуния я слагам защото ми харесва, имам десетина с вътрешни фунии, такава нямам, има човек от Плевен който прави копия и ги продава. Значи и друг може да направи фуния, трябва технилогия, материал имам. Оригинален работещ HMV в тукашен оказион стувал "хилка"! Тя ме дави леко, не мога да я преглътна.
-
Браво, Колега!! Чудесна работа, а и тази машинка си заслужава всяка една минута вложена в нея!
Би ли споделил, металните части по кутията - панти, ключалка, ъгли, дръжка, тях от къде си ги набави? Много са добри!
Поздрави, още веднъж?
-
Вероятно пружината трябва да се навива по-бавно и това ще го имам предвид. Приблизително 35 оборота на манивелата я навиват докрай, което е достатъчно за една голяма плоча. Пробвал съм това само веднъж и вече не искам да рискувам. Всички метални части са оригинали, почистени и хромиран, но някои са запазени с оригиналното покритие. Преди време никелирах в домашни условия по военна технология, но не ми се занимава повече. Кожената дръжка на снимката е оригинална и така изглеждаше преди почистването и боядисването. Пироните за ъглите са оригинални, с полусферични глави.
Ако трябва да го оценявам като реставрация по скалата от 1 до 10, според мен е някъде около 4.
Регулирането на натиска на игличката вероятно ще щади плочите, но този грамофон ще се използва рядко и само по специални поводи : -)