Форум за любителите на Стара електроника
Общ раздел => Общи приказки => Темата е започната от: shri в 21 Април, 2021, 20:33:41
-
Търся да си намеря феритно лепило. За лепене на феритни сърцевини. Не знам как се казва такова нещо за да търся. Трябва ми да е с феритни свойства, не изолатор. Ако някой знае ще съм благодарен да сподели.
-
Дали има такова нещо като "феритно лепило"?
Може би имаш впредвид лепене на счупен феритен детайл?
Бих използвал епоксидна смола или нещо подобно...
Колкото по-малко лепило между счупените части, толкоз по-добре.
-
Ами една феритна антена счупена на три парчета от старо радио. На нея са бубините за вълните, като я залепя с обикновено лепило какво ще стане със свойствата и и резонанса на кръговете.
-
По-добре намери цяла пръчка, няма да стане с лепене, но нищо не пречи да пробваш с капчица.
-
Ако не липсват парченца от нея от мястото на счупване и се постараеш парчетата да са точно прилегнали едно към друго, НЯМА да има проблем.
-
То аз феритни пръчки от веф206 и Селена имам, но дали са същата магнитна проницаемост и диаметър да натикам бубините. Това е съседско радио и те не искат да дават много пари. Накрая ще залепя парчетата с едно обикновено лепило и каквото стане. Оригинална пръчка трудно ще се намери.
За това радио става на въпрос довечера ще снимам.
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=15965.msg118514#msg118514
-
По-добре намери цяла пръчка, няма да стане с лепене, но нищо не пречи да пробваш с капчица.
Аз съм лепил ферит по този начин и после съм го сравнявал със здрав ферит. Нямаше разлика, която да мога да измеря...
-
Няма да има проблем ако се залепи със секундно на тънък слой.
-
От опит, потвърждавам мнението на колегите!
-
Ами една феритна антена счупена на три парчета от старо радио. На нея са бубините за вълните, като я залепя с обикновено лепило какво ще стане със свойствата и и резонанса на кръговете.
Аз мислих че си открил топлата вода. Каноконлит ли беше? По старому. Оргинлен. Има и ментета. Лепило на цианидна основа от сорта на "Капчица", "Момент", "Каноконлит"
-
Няма да има проблем ако се залепи със секундно на тънък слой.
Точно така,има обаче една особеност.Променя се малко индуктивността на бобината.Може да я коригираш в малки граници като я движиш по пръчката или да коригираш броя навивки.Магнитната проницаемост на материала е като на руския ферит 400НН,ферит фероскуб 4В FC 711 11.Стандартен за почти всички западни приемници.
-
Глей ся тя топлата вода си е открита отдавна ;). Аз и днеска лепих на рабатота с ткъв токопроводящ локтайт, но е мек когато изсъхне като силикон и не става за мойта работа. Майтап бе уйли някой да не се обиди сега на казаното за водъта. Ами както казах съседите са стиснати и ще я залепя с каноколит от супера. То руската пръчка не е същата дължина и диаметъра е малко по голям. Добре че няма да ходя до баумаркта, че за там трябва тест не по стар от 24 часа. :--- То и без това те на средни и дълги вълни няма да седнат да слушат. Ще му смена електролитите и видя УКВ то как работи и колко е чувствително. Но те са на петия етаж на високо и ще лови при всички случаи.
[attach=1]
-
Точно така,има обаче една особеност.Променя се малко индуктивността на бобината...
:good:
Брех каква феритна пръчка!
-
Освен ако не е оргинал секундното лепило. Абсурд е да залепне. Първо тествай.
-
Тва канали ли са на ферита, ако да мое да сложиш клечки за зъби и малко лепилце ще стане фабрично здраво.
-
Много са тънки за клечки за зъби, по-скоро нещо тънко и здраво, пластмасови или гетинаксови плочици + лепило.
-
:good:
Брех каква феритна пръчка!
Провери сам ще се убедиш.
-
Наистина са тънки колкото лист хартия друго не влиза. Залепих я с каноколит и от клечла за зъби изрязах съвсем тънки люспи и ги натиках в шлиците и ги залях с лепило. Мисля стана достатъчно здраво. Сега се занимавам с превключвателите, не контачат и са клеясали. Пуснах го има само шум като на УКВ и толкоз. Като стане ще го снимам.
-
Малко да ви разсмея: Преди много години работих в единствения (тогава) сервиз за транзисторни приемници. Та идва един фатмак и носи японси джобен апарат със счупен ферит на антената и ми носи един графитен електрод (използваха се в киномашините тогава) и вика - ето намерих резервна част, само да я смените! Между другото по онова време феритните пръчки почти не се намираха, дори в складовете на "Фина механика" - единственото предприятие тогава за такива ремонти. "Телевизионни и радиосервизи" се появи по-късно. А думата каноконлит се появи 20г след тези събития.
-
Да, върна ме в годините когато работех на черно като техник и ходех по домовете да ремонтирам телевизори и всякаква домакинска техника. Толкова истории имам, че книга мога да напиша. Особенно от мургавите братя такива уникални исцепки има дето съм се смял с часове. Да споделя и аз една;
По това време бях студент в свободния университет във Варна и едновременно работех в един сервиз, който беше в една къща на гърба на фото Луна до образцов дом. Шефовете бяха завзели монтажа на сателити и то е ясно кои бяха редовната клиентела. Та носи един мургав един касетофон за ремонт и казва.
- Бате да го опраиш не работи. Аз го ремонтирах казва обаче пак не ще да работи.
Отварям го и що да видя, марка не помня но беше от тия дето окабеляването е запоено за платката на пистони. Взел нашия скъсал всички жици и както са с изолацията ги захванал за пистоните с изолирана медна тел. Едвам се здържам да не прихна в бурен смях и съвсем сериозно го питам.
- Добре, скъсал си жиците скъсал си ги, захванал си ги за пистоните, ама защо със изолирана медна тел.
-Е как защо, да не стане късо ва бате, и се ухили с 32 зъба доволен от отговора си.
Изпратих го и след това половин час съм се смял,"да не стане късо ва бате".
-
Ето как я залепих
[attach=1][attach=2][attach=3]
-
Добре е станало. Руснаците с каноконлита правят нещо като армировка със ... сода. Посипваш сода и капваш каноконлит - содата хем се разстваря, хем се спича. Много помага при лепене на пластмаса, напримел счупени стойки.
-
Така и не можах да намеря схема на това радио. Разпарчадосах го и се оказа едно счупено перо на превклювателя. Запоих парчетата и дано стане. Беше окислено всичко. Стигнах до реновиране на електролитите. И попаднах на едни въшки дето виждам за първи път. Та искам да питам ако сте ги виждали вече. Това електролити ли са и може ли да се смята червения край "+" а черния "-"? На тях и на платката нищо не пише освен DC на кондерите.
[attach=1][attach=2]
-
Това електролити ли са и може ли да се смята червения край "+" а черния "-"?
:good:
-
Да , това са електролилити . Червената част е плюса . Всички такива се сменят задължително !
-
Благодаря за отговорите. Толкова радиа съм поправил и електроника, те та такива не бях срещал. То човек се учи докато е жив де та и аз продължавам да се уча на нови неща. Предположих че са електролити но за по-сигурно попитах. :drinks:
-
Също за допълнителна сигурност преди отпояване, можеше да премериш напрежението върху тях. Поне за някои това ще послужи като ориентир.