Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Колекции => Темата е започната от: Петко в 05 Април, 2021, 16:44:03
-
Здравейте, реших да преместя колекцията" https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=15472.0 " в Правилният раздел. Отново се сдобих с Тулан този е от първите 1000 произведени, различава се по дизайн. Кутията е значително по малка и липсват така характерните бели ленти. Вместо фурнир е боядисан с черна боя което ще облекчи значително реставрацията. Има златни кантове по отвесните ръбове и по копчетата. Шасито е с по различна конфигурация разположението на бобините и лампите е малко по различно от следващите модели. Платът е без белите нишки. Като си има в предвид годините е почти в идеално здраве с изключение на говорителя. Който е претърпял лека катастрофа, но извадих късмет, че този не е заварен изцяло и подлежи на разглобяване.
-
Честито Петко! И сигурно ще го докараш, сигурно в по-добър, не само външен вид от оригинала?!
Но си задавам въпроса от къде все още "извират" наши приемници от онези години и то, в прилично състояние?
Май не сме чак такива диваци за каквито ни смятат, пък и ние, за съжаление, често се смятаме за такива?!
Явно все още има БЪЛГАРИ, които обичат и съхраняват българското!
-
Да кажа честно, и аз се чудя същото. Но този приемник го гледам от няколко месеца в OLX.
Бяха големи пазарлъци,но успях да сваля до приемлива цена. Беше ми много притеснено, защото този потребител продава много съсипани БГ. приемници с преработки като блутут и тем подобни.
Но го придобих даже и с резервен говорител, който най-вероятно е от унищожен приемник, което е жалко. Мисля, като приключа с предния проект, да се захвана с това радио. Но..., изпитвам истинско щастие, че сега е в моите ръце. Защото знам истинската му стойност, а тя е несъизмерима с финикийските знаци.
-
Здравейте колега.
Честито за продобивката. Само ще споделя, че този Тулан е от последните произведени през 1943 година, щом е с ECH4. Първите са с ЕК3 радиолампи. Погледнете кондензаторите му...те са от 1942 година производство, на единия на снимката се вижда ясно 11 месец 42 година, тоест след това е бил произведен премника. Тези последните модели от 1943 година са без белите ленти. Рядко се намират от тези Тулани, които като цяло са правени с каквото е било останало в предвид войната. И плата е обикновен конопен плат, защото всичко вече е отивало за обличане на армията. Страхотна находка!
-
Дааа колега прав сте, подведе ме серийният номер. Дали след национализацията са били произвеждани с тези кутии?
[attach=1]
-
Дааа колега прав сте, подведе ме серийният номер. Дали след национализацията са били произвеждани с тези кутии?
По скоро с тези:
-
Тъжна картина за Туланите след 9-ти...с руски метални лампи е и каквото е останало като части от преди 9-ти. В такова състояние ми попадна и само кутията я "стабилизирах". Електрониката не съм я пипал още, защото през годините са го "модифицирали". На шасито се четат първите три букви ТULхх и преполагам, че е TULAN. И скалата е "социалистически" тип.
-
Като гледам, шасито е от "МАРЕК" на "Радиопром", явно доста преправяно. Възможно е радиото да е "самоделка".
-
След продължително мълчание, се включвам отново. През лятото нямах много време за работа по хобито си,но пък си накупих сандъчета. И се надявам зимата да ги стегна.
Първото радио което искам да ви представя е Адмирал, модела може би е 402. Година на производство около 39/40 лампов състав ECH3 EF9, EBC3, EL3, EM1, AZ1.
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]
Следващото пак е Адмирал 429 година на производство, не знам точно върху единият кондензатор пише 38-1. Лампов състав EK2, EF5, EBC3, EM1, EL3, AZ1.
[attach=6]
[attach=7]
[attach=8]
[attach=9]
-
Много редки модели на Адмиралъ са ти попаднали!
-
Третото и четвъртото са Клингзоръ модел F.B година на производство не знам защото кондензаторите са подменени.
Лампов състав EL3, AZ1, EM1, EBC3, ECH3, EF?.
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
Клингзоръ W100 година не известна, поради същата причина. Лампов състав 6B7, 42, 80, 6?7, EM1, и още една но не съм си записал номера.
[attach=4]
[attach=5]
[attach=6]
[attach=7]
[attach=8]
[attach=9]
-
Благодаря, но това е точната дума– попаднаха. :)
-
Следващите две са неизвестни марки. На първото ламповият състав е ECH11, EBF11, EF11, EM1 и другите две може би ECL11, AZ11. Изработката е много добра, скалата е част от кутията като при немските радия. Що се отнася, за година на производство според маркировката на кондензаторите е 40 или 34.
[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
Другото БГ. радио е с Американски и европейски лампи 6A7, 6Q7G, 80, EM4, EL3, 78. като в момента на мястото на 6Q7G стой руска 6Г7.
[attach=5]
[attach=6]
[attach=7]
[attach=8]
-
Ми, Петко, какво да кажа? Ти уби рибата!!! :---
-
Супер.. Както се казва влезе с Гръм в колекционерството с тея интересни апарати :hi: :good:
-
Привет на всички, весели празници и здраве.
Още малко попълнения към колекцията. Най накрая и из да се сдобия с лампомер. Neuberger
We 251. Захабен е и имаше неразбираеми за мен интервенции. След като обърнах нета намерих приблизителна схема на предходният модел, според германците са еднакви. Гледам схемата и се чудя :reader: тея хора подават променливо анодно. Но пък те лампите си го изправят сами, или съм в голяма заблуда ще кажат по опитните. Благодарение на темата на Кънчо https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7042.0 и чичко " Gугъл " успях да направя няколко измервания. Мисля че показанията са приемливи, само при изправителните лампи показва по голям ток от реалното. Но за миродавно ще приемам показанията на волтметъра.
-
Още едно сандъче,Херцъ радио 861. За сега съм работил само по кутията, наложи се да сменя горната част от фурнира.
Радиото беше с присаден траф и селенов изправител. Намерих приблизително оригинален траф и възстанових цокала на кенотрона.