Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Колекции => Темата е започната от: BatKoce в 20 Март, 2021, 10:36:06
-
Преди известно време намерих счупено радио "Ригонда" до контейнерите. Оказа се, че захранването и НЧУ са здрави. Тъй като нямах никакво лампово устройство, реших да направя този усилвател. За сега смятам той да бъде допълнение към колекцията ми от стари телефони.
Ето какво се получи:
-
Много добре се е получило . Хубава придобивка .
-
След като показах лампов усилвател от кофата за смет, следва и тонколона за него. Направена е само от неща, които имам в къщи. Кутията е от старо чекмедже, от стар библиотечен шкаф.
Този тип тонколони са проектирани от японеца Коту Има :)
За изчисляване на тонколоната съм използвал методиката на бележитите съветски учени Натаманенко, Нагоденко и Нагласьов... :)
-
Прекрасна е станала колоната , но бих препоръчал да погледнете и трудовете на Стакмински и Нагодяев :D :rofl: :D :)
-
По методиката на Стакмински и Нагодяев се извършва настройката. Ако след такава настройка не получим добри резултати, се препоръчва да приложим теоремата на Хвърленко и Сменяев... :)
-
Сртахотно изпълнение, браво! Но защо последователно свързване на 15 омови говорители? Много добре че са два - но трябва да се свържат паралелно. Това е особено важно за лампов усилвател с нисък демпинг фактор. Също така е добре резонансните честоти да се различават с 20-50 % по този начин се намалява максимума на импеданса около резонансните честоти и басите стават много по-стегнати.
-
Паралелно са свързани говорителите. На снимката жиците висят свободно.
-
Поздравления за проекта . Защо не намериш още едно такова стъпало , и си направи усилвател стерео . Въобще не е задължително потенциометрите да са двойни , дори има предимства всеки канал да е отделен .