Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: GRIDLIC в 19 Март, 2021, 21:39:33
-
Здравейте представям ви Американско Авто-Радио PHILCO P1530 1937г. Радиото е с дистанционен пулт за управление. Схема Пушпул. Работи на 6V. Оригинално Радио от Американски Автомобил 1937г. Очаквайте снимки.
-
Високоговорителя.
-
Как става фазообръщане на това противотактно стъпало с 41 серия лампи? Няма драйверен трансформатор нито фазообръщаща лампа. Това са резистори на схемата. Да не би да става въпрос за така наречените "Автобалансни Схеми" за които пише в литературата.
-
Горната по схемата лампа се управлява директно от драйвера, а напрежението за първа решетка на долната лампа се взима от втората решетка на горната лампа. Не знам дали тази схема е описана в литературата и как се нарича, но аз бих я нарекъл 'Жива да не бях'.
-
Искаш да кажеш че горната по схемата лампа служи и като фазообръщаща! Друго което е виж как е свързана поднамагнитващата намотка на високоговорителя директно на акумулатора. Може ли на първо време да ползвам нормален високоговорител като я разкача тази намотка или участва във филтрацията. В момента все още нямам 6V акумулатор. Опитах да свържа захранването на радиото с един трансформатор от "Мелодия" от 6,3V отопление през един диод, вибратора работи обаче си дърпа голям ток и напрежението пада. Извадих вибратора и изправителката и подадох само отопление към лампите, същите светят. Подадох директно 220V от селеновия пакет след премахнатата изправителка обаче няма да стане така, някъде дава на късо между двата източника иначе отделно работят без проблем.
-
Да, втората решетка на горната лампа се използва като източник на полезен сигнал, който е съизмерим по амплитуда и обратен по фаза на сигнала от драйвера. Сигналът, снет от втората решетка, директно управлява долната лампа.
Соленоидът на говорителя, може да се каже, че почти не участва във филтрацията и не би трябвало да се отрази, ако използваш обикновен говорител с постояннен магнит.
Няма причини да не може да използваш трансформатора от Мелодия със селеновия пакет. Ако става 'късо', то е заради някакви връзки в схемата на Мелодията, които не си разкачил. Трябва обаче да махнеш електролитните кондензатори от 6 волтовата верига, когато подаваш там променливо напрежение за отопление и да подадеш 200те волта не спрямо 'масата' на авторадиото, а върху левия кондензатор (72), така, че минусът да се свърже към 'маса' през дросела (71). Иначе няма да има отрицателно преднапрежение към първите решетки на крайните лампи.
-
В литературата е описано че този тип схеми дават големи нелинейни изкривявания, поради трудната симетрия и при нееднакво изтощаване на лампите. Няма никакви връзки в схемата на "Мелодия" директно съм разкачил плюса от пакета и активния край на отоплението, само пасивния край е свързан към маса и минуса на пакета. Защо да ги премахвам електролитните кондензатори в 6 волтовата верига? По нагоре съм написал че подавам 6,3V през един мощен диод. Подавам пулсиращо напрежение през диода което се изглажда от електролитите в 6 волтовата верига. Кондензатора 72 е с един общ минус! Както пише на Българските кондензатори "Минуса е капачката" Явно че има направени промени в схемата. Тук на това радио няма кондензатор с изолиран корпус от шаси!
-
Добре, ама в схемата кондензаторът е с общ плюс...
Щом подаваш променливото напрежение през диод - добре, обаче дали не вкараш повече брум, дали напрежението за отопление е в норма...
Казахме достатъчно за схемата и за захранването, мисля че от повече обяснения няма нужда.
-
Не е с общ плюс кондензатор 72 ако искаш да ти го снимам! Така си е направено фабрично. Дава ми късо след диода, след като свържа високото напрежение за анодите и заслоните на лампите. Ще свържа акумулатор както си е оригинално. За сега открих че единия кондензатор от двата по четири микрофарада е дал фира! Няма пробив в него! Ще разтоварвам веригите и ще видя от къде е късото.
-
Уважаеми Господин NHB, Аз много се извинявам че преди да се пише във форума трябва да се прегледа съответната литература. Оказа се както виждате от снимката че в "Наръчник на Радиолюбителя" Точка 3 обръщането на фазата може да стане без специална лампа или драйверен трансформатор. Както се вижда на схемата дори има тример за симетрия. Другия проблем който трябваше да разбера защо Американците включват дросела не в плюсовата верига а в минусовата. Прегледах цялата книга "Радио и Телевизионни Приемници" Фабрични Схеми на Иван Петров от 1966г. и се оказа че това е много рядък случай на свързване. Ако оставим настрани радиоапаратите за прав и променлив ток, открих само няколко схеми в които се използва този случай на свързване в минусовата верига на дросела, не само в Щатите но и в Стара Европа преди 1945г. Дали дросела ще бъде включен в плюсовата или в минусовата верига е едно и също. Радиото вече работи късото съединение е премахното. Но за това ще пиша по нататък.
-
Чудя се, защо това обръщение е адресирано към мен? Има ли нещо в това, което съм написал, което противоречи на теорията, практиката или написаното в литературата? Последно, кондензаторът 72 дали е с общ минус или с общ плюс, защото във всички схеми, които си показал и на които дроселът е в минусовата верига, използват кондензатори с отделни минуси...
От днес тържествено обещавам да не участвам в твои теми и да не ти давам съвети. Аз си го казах това още като прочетох отговора, който ми написа на лични, след като се опитах да ти дам насоки за търсене на повреда в някаква уредба - Sony HCD-GX25/RG220. Ама като не мога да се сдържам...
-
Нещо грешно сте ме разбрали! Всичко е точно няма проблем! Радиото е ремонтирано много отдавна, Може би в Щатите. Причина за късото съединение беше неправилно свързан дросел към плюса на филтровия кондензатор на който по схема минуса е на обща маса. На снимката ясно се вижда че двата плюса на кондензаторите не са свързани заедно. Вижда се също че металната шайба има директен контакт с шасито! Тоест кондензатора не е повдигнат от маса. Резистора с цветния код е номер 38 който формира преднапрежението за крайните лампи. От тук следва че ще си върна схемата както си е начертана оригинално на чертежа.
-
Случая е много подобен на тази тема тук: https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=14292.msg103733#msg103733 Само че в неговия случай кондензатора е повдигнат от шаси. Както и да е, според мен не е редно да се установява отрицателно преднапрежение върху положителния полюс на другия електролит. Връщам схемата в първоначалния и вид поради две причини. В момента не е включен дросела, а без него не може да се включи поднамагнитването на високоговорителя по схема. И втората причина е да видя колко волта е било по оригиналната схема преднапрежението за крайните лампи. Защото в момента има изкривявания.
-
А за уредбата не се сърди, аз не съм казал че твоите методи не са верни. Просто са неприложими в тази уредба, защото защитите са с микропроцесорно управление и реагират по съвсем различен начин. Но да не разводняваме темата. Повече подробности мога да ти дам на лични, нищо че беше преди две години.
-
Това радио се оказа изключителна рядкост. Има само една снимка в нета. Ето повече снимки, включително с монтирания УКВ модул.
-
Ето още малко снимки. На кутията пише че е произведено в Детройт. Периода преди Втората Световна Война.
-
https://bg.mihalicdictionary.org/wiki/Philco?__cf_chl_jschl_tk__=0be5f76106564187aed883a414fcfda63d8186a5-1625123226-0-AU5dFRKG1JFdjWofgzIWA1Wv3HpIlsThcqbTCGRNaetkrn3P2ndkABtgLpzb01R9eICUfpJ1dS3tcCP1ygW45PeQuHiC5yun_Up_ZX4FCe3O6FaX80qgnqQivKR_GwEBKzdOvedCc8I1P1J9vBU-onA1ZHwqWu7oW1jiHSwvvrdU6qB-v6Ee-zNt8rTUa5Pa1UGS_pYch7kjFNGCx4PFNW0o_ObvjRoR4iotH8b9Mn53iIhWkqFM3Cinmxh6o8l0Xbp0At1jY4R0AAHQOjz4xRdARAxHxHREa9Z6ZPKY85UZOe3faZFXyaDFt2kMSdEhL260U_Ar_uvDmmGQkzHcWTThIf5_5UmB6fsy4H03FlqFbxqnPWI8FbQE0nezwJh39dRMgeiKAzZUCeJnzCzuiL4rv9CMa83EW-JjeF64Dl8VsUGABSzbrXQBl0MKdTacPYJCfotAFli3y_q-4CGn-5k
Един от Инженерите работили във FILCO в началото на 30те.
https://bg.mihalicdictionary.org/wiki/Philo_Farnsworth.
-
ФАРНСУОРТ, ФИЛО
Американски изобретател
Фило Тейлър Фарнсуърт, който е наречен забравеният баща на телевизията, спечели награда, предложена от Science and Inventionсписание за разработване на автомобилен ключ за запалванe, на тринайсет години. Най-забележителното от опита му в гимназията беше диаграмата, която той нарисува за учителя си по химия Джъстин Толман. Тази рисунка се оказа модел за по-късните му експерименти в електрониката и спомогна за спечелването на дело за патентни смущения между Farnsworth и Radio Corporation of America (RCA). Работата на Фарнсуърт обхваща континента. Първите му лаборатории бяха в дома му в Холивуд; по-късно той и семейството му се преместват в Сан Франциско, Филаделфия, Форт Уейн, Индиана и Солт Лейк Сити. Експериментирането на Фарнсуърт започва през 1926 г. в Сан Франциско, където той създава първата си корпорация, Фарнсуърт Телевизия Инкорпорейтед, през 1929 г.
През 1931 г. Фарнсуърт се премества във Филаделфия, за да създаде телевизионен отдел за Филко. До 1933 г., когато Филко решава, че изследванията на телевизионните патенти вече не са част от корпоративната му визия, Фарнсуърт се завръща в собствените си лаборатории. През 1938 г. създава телевизионната и радиокорпорация Farnsworth. По-късно тази изследователска и производствена компания е закупена от Международната телефонна и телеграфна компания (IT и T). Работата на Фарнсуърт за ИТ и Т включва както телевизия, така и ядрен синтез. През декември 1938 г. Фарнсуърт се премества в Солт Лейк Сити, за да организира последното си начинание: Фило Т. Фарнсуърт и съдружници. Целта му беше да продължи работата по синтеза, която той започна в IT&T .;
Според корпоративния проспект за Farnsworth and Associates развитието на идеите на Farnsworth през годините е довело до това, че „всеки продаден телевизор използва поне шест от основните му патенти“. Историкът Леонард Дж. Арингтън кредитира Фарнсуърт със 150 американски патента и „над 100 чуждестранни патента за различни чуждестранни изобретения“.
Фарнсуърт беше независим експериментатор, харизматичен учен, идеен човек, който успя да инициира идеи и да убеди инвеститорите. Основният му фокус обаче винаги е бил в лабораторията. Той беше работохолик и често оставяше бизнес, инвестициите и отговорностите на своите корпорации на други, докато експериментите му продължаваха. Той често е бил толкова потопен в изобретенията си, че се съобщава, че ще забрави да яде. Здравето му се оказа предизвикателство през целия му живот. Съпругата му Елма "Пем" Гарднър-Фарнсуърт работеше с него в най-ранните лаборатории като техник и счетоводител, а самият Фило каза: "Със съпругата ми стартирахме телевизия." След смъртта на Филон именно Пем работи, за да осигури признанието си за своите изобретения и последващото му място в историята. В много отношения работата му слага край на ерата на независимите изобретатели. Той е получил множество награди от научни и почетни дружества, а пощенската марка от САЩ от 1983 г. възпоменава изобретателя. През 1981 г. на сградата на Сан Франциско Грийн Стрийт е поставен исторически маркер, където е прожектирано първото телевизионно изображение на Фарнсуърт. През 1990 г. в Статуарната зала на Вашингтон е посветена статуя - гласи надписът Фило Тейлър Фарнсуърт: Изобретател на телевизията.
-Доналд Годфри
ФИЛО Т (АЙЛОР) ФАРНСУРТ. Роден в Beaver Creek, Юта, САЩ, 19 август 1906 г. Образование в гимназията Rigby Idaho; посещава университета Бригъм Йънг, 1923-25. Женен за Елма "Пем" Гарднър, 1926 г., четири деца. Изследователски директор в Crocker Research Labs, 1926; основава Farnsworth Television Incorporated, 1929; организиран телевизионен отдел за Филко, 1931-33; вицепрезидент и директор на научноизследователската и инженерна дейност в Телевизионната и радиокомпания Farnsworth, 1938; изследовател по телевизия и ядрен синтез за Международната телефонна и телеграфна компания, от 1949 г .; президент и директор на научните изследвания на Farnsworth Research Corporation, 1957; президент и директор на Philo T. Farnsworth Associates, Inc., 1968. Почетни доктори на науките от Технологичния институт в Индиана, 1951; Университет Бригъм Йънг, 1968 г. Член на Американското общество по физика. Обявен в Залата на славата на националните изобретатели, 1968 г. Умира в Солт Лейк Сити, Юта, 11 март 1971 г.
ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ
Барнуу, Ерик. Tube of Plenty: Еволюцията на американската телевизия. Ню Йорк: Oxford University Press, 1975.
Евърсън, Джордж. Историята на телевизията: Животът на Фило Т. Фарнсуърт . Ню Йорк: Нортън, 1949.
Farnsworth, Elma G. Distant Vision . Солт Лейк Сити, Юта: Пембърли Кент, 1989.
Документи на Фарнсуърт. Държавен университет на Аризона, Темпе, Аризона и библиотеки на Университета в Юта, Солт Лейк Сити, Юта.
Годфри, Доналд Г. и Алф Прате. „Елма„ Пем “Гарднър Фарнсуърт: Пионерството в телевизията.“ Журналистическа история (Northridge, Калифорния), лято 1994.
Хофер, Стивън Ф. „Фило Фарнсуърт: Пионер на телевизията“. Journal of Broadcasting (Вашингтон, окръг Колумбия), пролет 1979 г.
Вижте също Телевизионни технологии
-
Последните снимки. Дистанционното управление е посредством въртене на жила от врътките на пулта за управление. По този начин се управляват потенциометри, усилване, тон, и въздушен кондензатор. Куплирането на жилата се извършва посредством рязани шпилки от щепсел които влизат в едни пластинки. Въздушния кондензатор се върти от двойно зъбно колело а предаването на движението се извършва с червяк. Както пише по нагоре PHILCO е иновативна фирма през 30те. години за прилагане на дистанционни управления.