Форум за любителите на Стара електроника

Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: kortex в 17 Февруари, 2021, 18:32:42

Титла: U 2410P
Публикувано от: kortex в 17 Февруари, 2021, 18:32:42
Здравейте,
работя по едно радио . Въпросният компонент прекъсна . Свързан е към подгрева на лампите . В радио музея видях че е някакъв баласт  . Та въпроса ми е къде мога да намеря същата лампа  :)  Ако може да се замести с нещо полупроводниково ще е още по добре .

Скалните лампи също са някакви странни и не мога да намеря такива . 18 волта 0,1А ...

   Помагайте  :) :flag_of_truce:

Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: navi в 17 Февруари, 2021, 19:38:21
Здравей, Колега,
Това е един опасен пасивен елемент. Урдокс идва от уранов диоксид. Когато идват първите безтрансформаторни радия за прав и променлив ток се явява необходимостта от термистора - съпротивление, което първоначално има високо съпротивление, което с нарастването на температурата пада. По този начин позволява най-просто казано плавно загряване на лампите без опастност да изгори нагревателя. Фирма Осрам пуска първите такива и патентова името Urdox, което идва както по горе се вижда от радиоактивния уранов окис (UR_Uranum+DOX-dioxide), използуван в тях. Тези съпротивления се задържат много кратко на пазара, като опастния (и скъп вносен) материал отстъпва място на материал на база желязо-водород. Марковото име се запазва като се добавя EW - URDOX EW, EW = Eisen Widerstand, т.е. желязно съпротивление. След 1936 практически не се използуват уранови.
В твоя случай обаче имаме работа с класически урдокс. Първите две цифри обозначават пада на напрежение - 24 волта от студено и когато е загрял и 20 означава тока - 200 мА. Каквво значи Р не сесещам в момента. Урдоксите (и железноводородните) изчезват също след войната.
В последващите години, след войната се използуват ефтините PTC термистори. Във почти всяко такова радио има такива и те са обозначени с пада на напрежение като загрее.  Например ГДРейските HL24 отговарят точно на твоя урдокс. Сигурно има и съвременни - тук някой колега ще помогне.
При някои радиоприемници също липсват даже и тези термистори,например нашия Пионер.

Сега - какво ще правиш с Урдокса - първо бих го премерил и проверил как се проявява при повишаване на температурата - от няколко килооома до почти нула ома. Съмнявам се да е дефектен - такива неща обикновено само ако се счупят се повреждат. Но дали ще искаш да го запазиш в радиото си решаваш ти. Сигурно не е като Чернобил, но си е уран. И ако се счупи механично е също отровен. Ама и аз имам някое и друго радио с азбест вътре, е хмм, всеки решава за себе си. Но за една проба бих го запазил отначало.

Иначе лампите 18V/0,1A са типични филипсови скални лампи и се продават в E-bay и Ali-express и не са скъпи.

Желая ти успех в реставрацията!

 
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: PDM в 17 Февруари, 2021, 19:40:18
Това е урдоксово съпротивление, струва от 10 до 20 Евро на немския ибей плюс транспортните разходи. 
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: navi в 17 Февруари, 2021, 20:24:20
Може би най-доброто решение е да се замени със серийно включен кондензатор на мястото на урдокса. На времето това елегантно решение не е било възможно, защото във правотокови мрежи не функционира, но днес такива мрежи няма. Стойността на кондензатора може да се изчисли по формула за пада на напрежението или за по-лесно по тази диаграма
[attach=1]
Като Uh/V e сумата на отоплителните напрежения на лампите (вкл.скалната). Тока е даден на диаграмите. Капацитета излиза в µF.

Но мен ми е интересно първо какво ще покаже проверката на урдокса.
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: Лъчо Минков в 17 Февруари, 2021, 21:01:09
  Здравейте, подобен стабилизатор има в Кьортинг Супра Селектор. Само че е с резба като крушка и е доста по дълъг, а колбата му е силно почерняла,вероятно не е уранов.  Като го отвинтя леко, радиото започва да свири по-силно.
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: Любо Божков в 17 Февруари, 2021, 21:36:08
Ако ще ползваш заместител, добри резултати се получават и с термистор от българските лампови телевизори, независимо че са предвидени за работен ток 300mA. Трябва обаче да се добави последователно още едно съпротивление, което да компенсира по малкия пад на напрежение върху термистора, в сравнение с U 2410P, както и замяната на скална крушка 18V/100mA с по намираемата 12V/100mA. Не е зле да се помисли и за промененият стандарт на захранващото напрежение от 220V на 230V.
И ако не се говори само теоретично, за да лаем кучетата, добре е да се посочи конкретния приемник (схема), за който става дума.
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: argonavt в 17 Февруари, 2021, 22:47:14
Здравейте . Тези урдоксови съпротивления / лампи / , са трудно намираеми и скъпи . В моите апарати , ако ненамеря оригинален урдокс , го заменям със съпротивление от 100 ÷ 150 ома 2 ÷ 3 W . Това добавъчно съпротивление се подбира опитно за да се догоди отоплителният ток на 100 mА / ± 5 % . Скалните крушки ги заменям със 12V / 100 mA , като добавъчното съпротивление ще трябва да се увеличи още малко . Разбира се , по добре за лампите е да има някакъв токоограничаващ елемент при пускане на апарата , но голяма част от апаратите с безтрансформаторно захранване от онова време са без такива стабилизаторни лампи !
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: lz2xl в 17 Февруари, 2021, 23:14:21
Там както каза колегата по горе е важен отоплителния ток да е 100 ма.Приемниците Комсомолец,Чайка и Сонет имат NTC във веригата на отолплението което върши същата работа.Трябва само да се коригира гасящото съпротивление.
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: NHB в 18 Февруари, 2021, 07:40:55
  Здравейте, подобен стабилизатор има в Кьортинг Супра Селектор. Само че е с резба като крушка и е доста по дълъг, а колбата му е силно почерняла,вероятно не е уранов.  Като го отвинтя леко, радиото започва да свири по-силно.

Това е стабилитрон за анодно напрежение, няма общо с отоплението на лампите.
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: NHB в 18 Февруари, 2021, 07:54:53
Ето една проста схема...
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: kortex в 18 Февруари, 2021, 11:21:27
Еха , какви канцерогенни неща са се произвеждали  :)  И аз много пъти съм виждал азбестови облицовки на кабели , което е ... Да  :D   


Радиото е WEGA 759 GW , от модела без индикаторна лампа . Отоплението , тази лампа и скалните лампи са свързани последователно най просто казано . Това радио използва няколко скални лампи и при смяна на обхвата се осветяват различни части на скалата . Отоплението се дозахранва и през резистори , различни спрямо входното напрежение . Понеже скалните липсват , не знам дали със замяната им със 12 волтови и резистор ще се осигури достатъчен подгрев на лампите , но ще опитам и това .

Мале като се сетя как я подмятах тази лампа в опит да я поправя а то какво имало в нея   :unknown:   

Видях че ако забия пробата в центъра и - започва да показва някакво съпротивление . Оказа се че проблем е направила студена спойка на контакта на самата лампа .Успях да го запоя и да направя пъпка така че да прави контакт . Докато работи май ще си я оставя вътре ... Не ми се иска да я подмятам по някакви кутии да не се счупи , че  :bomb:

Намерих схемата на радиото в една книга , но там няма написани напрежения  , а и е на модела с индикатор . Ще може ли да се намери детайлна схема на моя модел ?
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: Любо Божков в 18 Февруари, 2021, 13:00:24
Превключи волтажния превключвател на 240V и постави скални крушки 12V/100mA.
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: NHB в 18 Февруари, 2021, 13:06:23
Специално заради отоплението не ти е нужна схема. Всички отопления + скалната лампа са свързани последователно. Ако използваш 12В/100мА лампа вместо 18В, просто светлината ще е малко по-слаба, защото мощността на лампата е по-малка. Но това на отоплителния ток няма да се отрази - той е 100 мА и трудно можеш да го промениш... За да си сигурен, че отоплителната верига работи правилно, трябва да измериш напеженията върху отопленията на лампите. По каталог примерно на UCH11 и UBF11 е 20В, а на UCL11 - 60В. Ако има съществена разлика, трябва да промениш резистора... Въпросният елемент не е стабилизатор на отоплителния ток, а служи да намали тока при пускане на студените отопления, защото точно тогава е най-вероятно да изгорят. Когато веригата заработи, напрежението върху него е малко и може да се пренебрегне.
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: kortex в 18 Февруари, 2021, 20:32:01
Добре , всичко е готово . Сложих 12 волта 0,15 А и промених работното напрежение на 240 .Поиграх си и с планки за монтаж , понеже беше изкъртено всичко . Подгревите изглеждат добре  . Смених филтрите и почти всички неполярки .

Стигнахме до момента на пробата  :)  . След като загрее се появява бръм , дори и с  намалено до край усилване . Това ще рече че филтрацията не е добра  , но се оказа че не е от нея . Със допълнителен 50 микро докоснах всички електролити , нямаше никакъв резултат . После проверих кондензатора  м/у захранващия кабел - също без резултат . Усилвателят обаче работи горе долу , пуснах му външен сигнал .

Самите радио функции - на всички обхвати някъде от средата се появява свистене , чиято честота се променя като въртя настройката . Прочетох че подобен проблем може да се дължи на две неща - или всичко е много разстроено , или осцилатора не работи . Схема с напреженията все още не мога да намеря .

Дайте акъл от къде да започна  :)
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: navi в 18 Февруари, 2021, 22:05:38
Хмм, как да ти дам акъл. Ти си имаш. Как бих подходил аз. Най-напред ще подменя минимум 5 нФ на ключа за мрежата.После ще проверя електролитите на мрежовата част и ако трябва ще ги сменя или формирам.   После 20 нФ на НЧ потенциометъра и останалите два електролита. Всъщност ти вече си го направил, сега прочетох пак. Ще почистя вълновия превключвател и проверя променливия кондензатор за късо - но щом има промяна на приемането при въртене и не пращи е наред.
От написаното до тук излиза, че дросела е наред.

Тогава ще включа през разделителен трансформатор и лампа. Ако консумацията е горе-долу в границите, а такова радио има-няма 45 вата, по-скоро 35, ще го пусна. Итова си направил.

И тогава тръгваш по стъпалата отзад напред. Както и си започнал.

Чести клиенти са кондензаторите във МЧ филтрите - тук 200 пФ - трябва да са абсолютно точни
И осцилатора - 50 пФ на мрежата на триода или двата скъсяващи към маса - 220 пФ за ДВ и Св или 5 нФ за къси. Ако имаш осцилоскоп, проверката е лесна.  Тук е питането - всички вълни еднакво ли се представят?
Премери напреженията на анодите и на втора и първа решетка на лампите и ги пусни тук, ще видим нататък. Ще го направиш радиото, все са надявам, че са кондензаторите на МЧ филтрите.
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: kortex в 19 Февруари, 2021, 11:07:18

  Тук е питането - всички вълни еднакво ли се представят?


Общо взето да . На всички вълни го има. Свистенето е някъде от едната страна на всички обхвати . От другата им страна като че ли има лека чувствителност когато е свързана антената .  На тема апаратура съм ограничен - нямам осцилоскоп все още    :(  ...  :) 

Напреженията ги измерих , прикачвам рисунка .

Като гледам режима на UCL 11 , не би ли трябвало първите решетки на UCH и UBF да са също с отрицателно напржение ?
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: navi в 19 Февруари, 2021, 22:07:21
Здравей, Кортекс,
Напрежението на двете първи решетки идва от разделителя 1,0 МОм който приготвя напрежението на Диод1 на ЕВF11. Би ли го проверил - да не е прекъснат или безкраен. Също виж моля те следващия - към първата лампа, 0,5МОм,
[attach=1]
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: kortex в 20 Февруари, 2021, 00:00:02
Намерих проблема с липсата на отрицателно напрежене . Проверих оградените , те са в стойност . Започнах да проверявам и околните , просто търсейки повреда някъде . Проблема беше чак в захранването . Някой си беше играл и беше сменял компоненти , слагайки каквото му падне ... Имаше и няколко отрязани кондензатора .

Проблем бяха двата оградени . На мястото на 30те ома беше сложен 100 , а на мястото на 100те - 270 ... Оправих ги по схема и отрицателното напрежение се появи . Някъде от -6 до -10 волта на всички 1ви решетки .

За проблема с бръма , повторно огледах електролитите , не е от тях . Огледах за прекъсвания - няма нищо ... Дори свързах диод на мястото на изправителната лампа да видя дали тя не е ликажна като загрее но не , не е и от това . Мога да кажа че бръма не е причинен от захранването поне ... Нещо друго е . Свистенето не се промени .
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: Любо Божков в 20 Февруари, 2021, 01:07:31
За да търсиш брума, при положение, че си проверил електролитните кондензатори и сигурното контактуване на минусите им, тръгваш от зад напред.
1. Разкачаш кондензатор 1. Ако  брума  не изчезне, проверяваш 2.
2. Разкачаш кондензатор 3. Ако  брума  не изчезне, проверяваш 4.
Това е логиката на търсене на повредата - от зад напред.
Титла: Re: U 2410P
Публикувано от: navi в 21 Февруари, 2021, 10:19:02
Чудесно, сега имаш негативно преднапрежение.
За МЧ - ще провериш филтрите. Кондензаторите често правят проблем. Не забравяй - вълновите превключватели сса винаги слабо място!
За осцилатора - липсата на осцилоскоп не е проблем. Ако осцилатора работи, като разпоиш 50к към маса и включиш през амперметър, при функциониращ осцилатор трябва да може да се мерят няколко микроампера.
[attach=1]
Има и още един метод - нагласяш вегата на една честота в долния честотен обхват на средни вълни. Включваш я. Примерно на 600 кхц. Взимаш едно друго радио настройваш го на средни вълни на честотата на вегата + 473 кхц. В нашия пример - 600 + 473 = 1073 кхц. Най-добре един малък транзисторен приемник. Приближаваш го максимално близо до осцилационната лампа. Осцилатора е предавател - на тази честота чуваш изведнъж тишина. Не можеш да го сбъркаш. Може да направиш опита първо на едно функциониращо радио. Усещането не може да се сбърка.
Но първо от зад напред, както колегата Божков е написал, следвай неговите инструкции.
Ще тръгне.