Форум за любителите на Стара електроника
Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: velio в 28 Април, 2013, 15:02:57
-
Имам един ВЕФ 206 .Не е голям приемник ,но по размера на говорителя съдя че звука който дава е много тих .Дори до край увеличен свири по-слабо от малко транзисторче. Беше с фабричен дефект.Не е пипан изобщо и е като нов ,но не работеше а причината се оказа в не запоено(фабрично) краче на съпротивление.Сега вече работи ,но е много тих.На какво може да се дължи това ? Подобни проблеми съм забелязал и с други приемници.
-
Провери колоната или трафа да не би да дава по ниско напрежение или ако искаш пиши на лични да го обсъдим по обстойно защото така не ми става хич ясно . ;)
-
Пишете на кирилица
-
За начало смени всички електролити.
-
Тези дни завърших реставрацията на един ВЕФ 206, първоначално проблема беше точно този, свиреше МНОГО слабо. Проблема се оказа в спукани спойки на изходния трансформатор, така че за начало огледай обстойно цялата платка за лоши спойки, и после естествено ще е добре да смениш и електролитите. Проблема разбира се може да не е в студена спойка, а сух или прекъснал електролит. Като цяло няма какво да му е на ВЕФ-чето, страхотни премници са. После ако тръгнеш по-нататък, да те предупредя, че на моя дето оправях някой умник беше чистил пъпките на барабана с шкурка. Това е груба грешка, чистят се само с гума за молив, светват направо, после ги мажеш с глицерин от аптеката и направо става чудо, всякакво пращене изчезва.
-
Офффффффффф аман от майстори. От няколко седмици ремонтирам само вефове и селени. Като видя това с шкурката и настръхвам. Друго като съвет. Лесно и бързо. Измери напреженията на транзисторите и свери със схемата. Така бързо ще разбереш къде е проблема. Смяната на електролитите задължителна. Първо сменям всички електролити и после почвам да се човъркам с ремонта. Най честите проблеми при веф 206 са лоши контакти на вълновия селектор(пъпките), потенциометъра за звука - лош ключ, счупена пъпка на плъзгача на потенциометъра и от там не контачи и прекъсва, свири слабо. Понеже трудно се намира нов ремонтирам като пъпката я правя от калай с поялника. Знам не много добре защото почва да драска съпротивителния слой. Но друго не се сещам и смазвам потенциометъра да олекоти триенето до колкото е възможно. Също вече няколко случая с окъсил въздушен кондер и хетеродина не работи и греда. Нещата изглеждат зле затова завъртам кондера в максимално отворено положение и слушам. Когато окъси входа пък не хваща или много тихо само една две станции.
-
Не е съвсем по конкретния случай, но тъй като доста се писа за ремонта на ВЕФ -овете от серията 12, 201 - 206, искам да споделя за една повреда в МЧ част на тези приемници. Това е прекъсване на МЧ филтър L34/L35. Колкото и невероятно да звучи това ми се е случвало няколко пъти. Обикновено е лоша спойка между намотката и крачето вътре във филтъра. За това при изключен приемник проверявам на верига (съпротивление) всички филтри. Ако има прекъснал, същия се вади много внимателно, като се премахва припоя от капачката и крачетата и те се натискат последователно много внимателно, докато не излязат от платката. В никакъв случай не трябва да се дърпа филтъра от горе, за да не се изскубнат и здравите изводи заедно с крачетата.
Друга повреда е отлепянето на феритната сърцевина от пластмасовата чашка и пропадането й на дъното на филтъра. Това обикновено се получава след ремонта от някой начинаещ, за който сякаш по неписан закон, първата работа по ремонта е да развърти всичко, което е за отверка. В този случай пробивам платката по средата между четирите крачета на филтъра със свредло 1мм и с тънко шило или игла изкарвам сърцевината, след което я залепвам.
-
Малко не по темата. Преди 1-2 месеца ремонтирах едно портативно радио дето някой му беше навил всички сърцевини до край и естествено не свиреше. Цял час ми отне без генератор по шума да го настроя и пак да засвири и го вкарам в обхват. Аз пък да споделя съм имал такъв случай. Изтекли батерии на вефа и едната бобина от тези дето са близко до батериите се беше разяла жицата. От вънка си изглеждаше идеално. Как се е стекъл мазгоча под капачката, бая се поизпотих тогава и именно като почнах да меря напреженията установих прекъсването, понеже транзистора се хранеше през нея.
-
На мен също ми се е случвало от изтекли батерии да разядат крачето на един от транзисторите .