Форум за любителите на Стара електроника

Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: Ganz в 05 Януари, 2021, 22:53:32

Титла: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Ganz в 05 Януари, 2021, 22:53:32
Здравейте,

Захванал съм се да възстановя радио Пионер P-IV-54-1. Смених цоклите на лампите, тъй като оригиналните бяха счупени и сложих кондензатор 5600 pF на първичната намотка на трафа, тъй като такъв липсваше, а на схемата е показано, че трябва да има. При първото пускане установих, че се чува трептящ звук, наподобяващ пищене, който се усилва с усилване на звука и заглъхва при намаляване на звука. В това видео съм снимал проблема:

Някой има ли идея каква може да е повредата?
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: navi в 05 Януари, 2021, 23:29:06
Колега,провери кондензаторите, които си сменял. Да не би някой пико да е станал нано. Типичен Motorboating.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Ganz в 05 Януари, 2021, 23:38:33
Кондензатори все още не съм сменял. Само сложих, както казах, 5600 пико на първичната на трафа, защото липсваше. Кои кондензатори да проверя?
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: kortex в 05 Януари, 2021, 23:59:11
Със сигурност всички неполярни са си завишили стойноста поне двойно  :)   .  Електролита е добре , не се чува бръм . Смени дзифтовите , няма смисъл да ги проверяваш даже  :drinks:
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Ganz в 06 Януари, 2021, 00:05:20
Благодаря. Очаквах и аз, че ще се наложи да сменя асфалтовите, но реших първо да питам и ако не се налага да не ги пипам. С какъв тип кондензатори ще ме посъветвате да ги сменя?
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: kortex в 06 Януари, 2021, 00:24:55
Каквито успееш да намериш . Казват че дисковите кондензатори си променят стойностите спрямо температурата . За радио обаче това не е много критично , може да се сложат и такива ...
Гледай само да не объркаш някоя стойност , примерно на мястото на 0,01 да сложиш 0,1 и т.н.т  :)
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Ganz в 06 Януари, 2021, 23:51:58
В книгата на Пецулев има дадени два варианта на схема на Пионер P-IV-54-1. Моят приемник има елементи и от двата варианта, обичайно ли е това? Например стойностите на резистора и кондензатора между филтровите кондензатори 32uF и маса отговарят на тези от втори вариант (150 ома и 30 uF) докато в останалата част схемата по-скоро следва първи вариант. Също така не ми е ясно защо във втори вариант филтровите кондензатори 32uF са свързани обратно на първи вариант - с минус към анода на лампите. Грешка ли е това или си има причина?

И също относно асфалтовите кондензатори - до колко е важно при смяната да се сложат кондензатори със същото работното напрежение? Струва ми се, че не е необходимо да слагам кондензатори 1200-1800V, каквито са старите.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: kortex в 07 Януари, 2021, 00:42:56
Първо за кондензаторите . Знаеш ли защо са слагани с доста по високи работни напрежения ? -Първо защото най вероятно просто такива е имало  :D . Второ защото както е извесно като включиш приеник с подобна схема преди да са истинали лампите  се създава ,,токов удар,,. Съответно частите ако не могат да го издържат се поврежда нещо-  най вече лампите . Имай го в предвид .
Дисковите кондензатори , поне повечето са за над 1 кВ , така че не се притеснявай за това :)

За схемите , правено е кой  както му падне . Много пъти съм се убеждавал . Не винаги е едно и също .
Пример - на телевизора ми опера 1 половината схема за ВО  е направена по схема за опера 3 ... Това не е грешка , но ако те драни можеш да го оправиш. Най вероятно и така ще работи ...
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: rolling_heads в 07 Януари, 2021, 08:43:38
Ganz опитай да запазиш автентичния вид на радиото. Пъхни в старите тръбички на кондензаторите нови кондензатори.
Спазвай и оригиналния монтаж. Вариантите на пионер са повече от 5. Не знаем кой е твоя.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Ganz в 07 Януари, 2021, 09:15:52
Да, и аз планирах така да направя. Има ли правилен начин да се "изпразнят" старите кондензатори?
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: rolling_heads в 07 Януари, 2021, 09:23:58
Нагряваш ги със горещ въздух и издърпваш.
когато ги затварям уплътнявам около кондензаторите със салфетка и после заливам със зифта. Използвам друг поялник, с който не запоявам, защото прегаря човката.
Дискови кондензатори няма да влязат в тръбичките. Ще трябва да ползваш други. Напрежение 250V на кондензаторите е достатъчно.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: kortex в 07 Януари, 2021, 09:56:45
E да , ако ще слагаш новите в старите - дискови просто няма да влязат в тях :)
Има един модел цилиндрични кондензатори , може от тях да се опиташ да намериш . Те вече ще влязат супер .
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Ganz в 13 Февруари, 2021, 20:35:22
Здравейте, бавно продължавам с възстановяването на Пионера.
Смених всички асфалтови кондензатори с полиестерни MKT 1813. Тъй като не приемаше нищо на КВ, следвах написаното в темата Радио Пионер на Спас (https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=12457.0) и откачих L4 (синята бобина, отбелязана на прикачената снимка). Добавих и резистор 4,7 kOhm, който оригинално липсваше. Появи се някакво приемане на КВ, но чувствителността на СВ падна. Успявам да приема само радио Кошут 540 kHz, което прочетох, че се излъчва от предавател 2000 kW. В моето радио има кондензатор 47 pF (или 470, не е ясно) паралелно на тример кондензатора във входния кръг, който липсва в класическата схема на радиото. Също така не съм сигурен стойността на резистора между L1 и маса дали трябва да бъде 4,7 или 47 kOhm.

Моля за някакви насоки дали се движа в правилна посока.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: rolling_heads в 14 Февруари, 2021, 08:17:08
Насоките са:
1.Настройване на МЧТ на 468kHz
2.Настройване на хетеродина в съответния обхват
3.Спрягане на входните кръгове

Това се прави със сигнал генератор и честотомер.
Чак тогава може да помислиш за промяна в схемата на входните кръгове.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Ganz в 23 Февруари, 2021, 19:58:09
Заех се с настройката на МЧТ, но както се вижда от приложената снимка, има изкривяване на изходния сигнал. Модулирания ВЧ сигнал подавам директно на g1 на хептода на UCH21, а изходния сигнал следя с осцилоскоп на говорителя. Изкривяването не се влияе от положението на потенциометъра. Размених двете UCH21, но нямаше промяна.
1. На какво може да се дължи това изкривяване
2. Бихте ли дали съвет как да установя дали хетеродина генерира в съответния обхват и ако не, как да се настрои
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: rolling_heads в 23 Февруари, 2021, 21:30:36
Нищо не разбрах от написаното
Как настройваш МЧТ?
Хетеродина се мери с честотомер и от показаното се вади междинната
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: dinev66 в 23 Февруари, 2021, 21:42:27
1. Изясни дали изкривяването е от н.ч. усилвател или МЧУ. Карай отзад напред. Подай някакъв н.ч. сигнал на потенциометъра, внимавай, че не се знае колко волта ти е масата (шасито) спрямо земя. Посоката на щепсела има значение. Ако не си наясно с това внимавай много - може да те тресне тока, може да повредиш уред - напр. генератор. Ако трябва потърси опитен техник, извинявай, но не зная какъв опит и теоретична подготовка имаш!
Ако има изкривявания при подаден сигнал на потенциометъра, подай на 1-ва р. на пентода през кондензатор. Трябва да установиш в кое стъпало е дефекта. Ако н.ч. е ОК подаваш модулиран с-л на 2-та UCH. Ako там е наред, чак тогава на 1-та UCH.
За осцилатора: Направи си малка бобинка - 20-на навивки на картонче върху химикал- малко по дебел ако имаш от проводник 0,20 напр. Хващаш я със сондата и я доближаваш до L7 (L6,L5) i гледай на осцилоскопа. трябва да видиш синусоида, виж и амплитудата и честотата по целия обхват на скалата!
   Относно входния кръг. Резисторът е 4,7К. Но и с 47К пак ще работи. И без него пак ще работи. Тази L4 kakва е. Ако е дросел, няма нужда от R-4,7K. Ili ednoto ili drugoto. Служи за отвеждане евентуално индуктирани 50 HZ. в антената към маса. Това е вх. кръг с вътрешноиндуктивна връзка с антената. Описан е във всеки учебник по радиотехника, вкл. по-горе цитираната кника на Пецулев.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: dinev66 в 23 Февруари, 2021, 21:55:31
Грешка на езика в предния пост - връзката е вътрешнокапацитивна м/у антената и вх. кръг
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: NHB в 24 Февруари, 2021, 08:16:54
Не е никак ясно това, което се вижда на осцилоскопа, какво е всъщност. Мога да предположа, че имаш и генератор и първата осцилограма е  на сигнала от генератора. Втората осцилограма очевидно е с ниска честота, но къде - на говорителя ли???
Сега, малко по- отдалече...
При условие, че в предните постове казваш, че си хванал определен предавател, и даже си го разпознал, вероятно нямаш чак такива изкривявания, каквито се виждат на осцилоскопа. Мога да направя спекулативното предположение, че си подал твърде силен сигнал от генератора на входа на приемника и АРУ не е способно да компенсира.
Специално за настройката - има различни начини и ако искаш съвет, трябва да кажеш с какво точно разполагаш. Доколкото виждам, осцилоскопът ти не може да мери честота. Ако генераторът е достатъчно точен, задаваш от него 468 или колкото там трябва да е междинната и подаваш на входа. Настройваш всички кръгове на МЧУ на максимум, като следиш нивото на АРУ и по него преценяваш максимума. Ако напрежението на АРУ става твърде отрицателно, значи трябва да отслабиш сигнала на входа. Осцилаторът ще настроиш така, че краищата на обхвата да си дойдат на мястото. Задаваш с генератора 550 килохерца и трябва да го приемаш в долния край на обхвата, където му е мястото. Задаваш 1600 и трябва да го приемаш в горния край. Така трябва да настроиш бобината и тримера на осцилатора, че да е точно така. Накрая спрягаш и входния кръг...
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Ganz в 24 Февруари, 2021, 20:22:48
Благодаря на всички за съветите. Методът предложен от dinev66 за проверка на осцилатора с бобинка работи. На осцилоскоп синусоидата е устойчива и чиста. Бобинката свързана с честотомер между двете крайни положения на променливия кондензатор покрива 897.5 - 1980 kHz. Тоест, СВ обхват от 429.5 - 1520 kHz вместо 520 - 1600 kHz. Сърцевината на хетеродинната бобина не позволява достатъчно развиване, за да се повиши долната честота до 988 kHz. Как да подходя, за да настроя хетеродина в нужния диапазон? Трябва ли да се промени стойността на падинговия кондензатор, който по схема е 390 pF?

Относно изкривяването на осцилограмата, подадох НЧ сигнал на потенциометъра и на говорителя нямаше изкривяване, тоест НЧ стъпалото е добре. Следващия път ще проверя и предишните стъпала, възможно е, както каза NHB, изкривяването да се дължи на високо ниво на сигнала на ВЧ генератора.

Да уточня, че мога да ползвам при познат сигнал генератор Zopan PG-19, който не е в перфектно състояние, осцилоскоп и честотомер.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: NHB в 24 Февруари, 2021, 22:37:37
Принципно положение - не е съвсем коректно измерването на честотата на осцилатора дори с такава бобинка. Най-точният метод за измерването на честотата му с честотомер е с измерване на входната честота и на междинната честота. Междинната да се мери на последния кръг, точно преди детектора. Разликата на двете честоти ще даде точно честотата на осцилатора...
Ако бобинният блок, променливият кондензатор и изобщо всичко там е от едно радио, а не събрано от различни, би трябвало да може да се настрои без нужда от ппромени. Ако, обаче, радиото е 'франкенщайн', тогава нищо чудно да се наложат промени... Няма ли да е достатъчно да се намали капацитета на тримера, паралелен на бобината? Също, имай предвид, че първо трябва да се настрои на КВ и чак след това на СВ, защото елементите за КВ остават включени при работа на СВ и настройката им влияе и при двата обхвата.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: dinev66 в 24 Февруари, 2021, 23:26:27
<Принципно положение - не е съвсем коректно измерването на честотата на осцилатора дори с такава бобинка. >

С бобинката се проверява дали въобще работи осцилатора. Добре е тя да не бъде много близо до кръговите бобини, защото внася загуби и променя параметрите на кръга, респективно и честотата му. Дръж бобинката възможно най-далече, колкото да получиш на осцилоскопа чист синхронизиран сигнал. Така с добро приближение можеш да видиш обхвата на осцилатора за всеки обхват. Методът не е прецизен, но елементарен и бърз за проверка дали осцилаторът работи. Настройката е следващото, което трябва да направиш.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Ganz в 21 Март, 2021, 12:38:36
Здравейте. Направих опит за спрягане на приемника със сигнал генератор по следния начин:

I КВ:
1. Настройвам въздушния кондензатор, така че на скалата да отговаря приблизително на 6.6 MHz и подавам на входа модулиран сигнал с тази честота. Въртя ядрото на хетеродинната бобина (L5) докато чуя НЧ тона от говорителя. С ядрото на входната бобина (L2) търся максимум.
2. За 17.2 MHz с хетеродинния тример кондензатор и този на входния кръг за КВ търся максимум.
II СВ:
1. Подавам 600 kHz на входа и въртя ядрото на хетеродинната бобина (L6) докато чуя НЧ тона от говорителя. С ядрото на L3 търся максимум.
За 1540 kHz обаче не съм сигурен с кой елемент да се направи настройката.

Това направих еднократно, а не както се препоръчва неколкократно, тъй като ме притеснява това, че както се вижда на снимката, ядрото на L6 излезе изцяло, докато на L5 влезе твърде навътре. Уточнявам, че съм откачил кондензатора, който беше паралелно на тримера във входния кръг за КВ, тъй като липсва в класическата схема.

След опита за спрягане честотата на приеманите станции вече съответства сравнително точно на скалата. На КВ приема горе-долу, но на СВ успява да приеме само 2-3 станции.
Моля за съвет как да направя спрягането на 1540 kHz и дали евентуално трябва да променя стойността на някой елемент.

Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: NHB в 22 Март, 2021, 10:09:58
Без да искам, съм те излъгал...
Първо трябва да настроиш СВ, а после КВ. За СВ се настройва с тримерите, паралелни на променливия кондензатор, а за КВ - с тримерите, паралелни на L2 и L5. Но преди да 'наместваш' станциите на местата им (да настройваш осцилатора), трябва да си сигурен, че междинната честота е с правилна стойност. Ако междинната честота е грешна, тогава пак можеш да настроиш осцилатора така, че станциите да са си на местата, но настройващите елементи ще трябва да са в по-'изнасилени' положения - точно както казваш, че едната бобина излиза много, а другата е твърде навътре... 
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Ganz в 22 Март, 2021, 21:40:28
Настроих първо КВ, тъй като така беше описано в документацията на Тесла Талисман, който е подобен на Пионера. За Пионера различна ли е последователността?
Под тримерите, паралелни на променливия кондензатор, предполагам имаш предвид т.нар. мустаци?
Междинната честота я настроих преди това.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: NHB в 23 Март, 2021, 20:15:51
Не е като Теслата. Там кръговете са отделни и се превключват за всеки обхват, а тук при КВ, бобините за СВ се окъсяват, за да останат активни само кръговете за КВ.
Нямам представа как изглеждат тримерите, не съм виждал такова радио. Просто ги виждам на схемата. Но ако има 'мустаци', сигурно са те.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: morski в 23 Март, 2021, 23:09:13
Колега,първо трябва да се настрой междинната честота а след това входните кръгове.
При настройка на МЧ има две важни неща,
първо трябва да спреш работата на местния осцилатор или да го откачиш от смесителката, начините са много, да откачиш анода на триодната част, да окъсиш променливия кондензатор и т.н.
Второто важно нещо за точна настройка на МЧ е да спреш АРУ или да го дадеш на маса за да не те заблуждава при настройката ако я правиш с търсене на максимум на изхода по НЧ като внимаваш да държиш нивото на входния сигнал винаги възможно най ниско за да не претоварваш и МЧУ и НЧУ.
Чак след като си направил настройката на МЧ на 468 КХЦ възтановяваш работата на местния осцилатор и с честотомера го вкарваш в необходимия честотен банд.
Желая успех.
Донко
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Ganz в 28 Март, 2021, 19:12:24
Здравейте. Настроих отново МЧ съгласно съвета на Донко и спрегнах входните и осцилаторните кръгове първо на СВ и след това на КВ. Смятам, че приемането вече е задоволително. С това приключвам работата по Пионера.
Кутията почистих със смивка от предишна боя, полирах леко с паста за месинг и подмених скалата с нова от файла на Мариан Попов, принтирана на самозалепващо прозрачно фолио.
Това е първият ми реставриран приемник и макар задният капак да е счупен съм доволен от резултата предвид, че намерих радиото изхвърлено на улицата в доста лош вид.
Благодаря на всички съфорумци, които споделиха мнение и оказаха помощ. Прилагам снимки на крайния резултат.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Лъчо Минков в 28 Март, 2021, 19:26:28
 Направено с мерак! А каква е пастата заплитане на месинг?
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Ganz в 28 Март, 2021, 19:34:02
Пастата е Hagerty за мед, месинг и бронз. Такава имах вкъщи. Четох по форумите, че паста за месинг върши добра работа за бакелит и наистина го лъсна. За късмет кутията беше в сравнително добро състояние след почистването от боята и малко полиране на ръка беше достатъчно.
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Валери в 28 Март, 2021, 19:39:41
Браво, добре е станало. Оребрението обаче, трябва да е в златист цвят, златен бронз върши работа, или такъв спрей:
https://www.masterhaus.bg/bg/product/41213-sprej-boja-sys-zlaten-efekt-0-4l
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: morski в 28 Март, 2021, 22:23:34
Супер, браво колега, направо като че ли идва от магазина и ми се ще да си го купя.
Браво още веднъж, майсторска работа.
Поздравления.
Донко
Титла: Re: Ремонт на радио Пионер
Публикувано от: Петко в 29 Март, 2021, 10:18:29
И от мен имаш едно голямо Браво, много добре се е получило.   :bravo:   :bravo: