Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: slavi в 14 Декември, 2020, 11:18:29
-
Колеги, може ли някой да ми намери сервизното ръководство или поне схемата на репортерския касетофон UHER cr1601 (не 1600!)? Аз не можах да се справя с намирането?...
-
Като гледам, доста колеги са прочели молбата ми и не знам колко, като мен са "ударили на камък"? Тази машинка я купих, както немеца пишеше "за части". Но,независимо от разходите и риска я взех за да допълня колекцията. Да, беше напълно "умряла", но благодарение на това, че съм "тъп, но упорит" (сега да не ви занимавам с подробности) я подкарах, но донякъде. "Бави" при възпроизвеждане на нормалната скорост 4,7 имам чувството, че е на следващите (2,7 или 1,2), но при тях губи и сигнала? Освен това се щури понякога и с командите, даваш "старт", а започва да превъртва в някоя от посоките или пък като тръгне, няма спиране (на механиката де). След "рестарт", т.е. вкл./изкл. тръгва "нормално", ако може така да се нарече горното?
От немските форуми разбирам, че това е вариант (продължение) на cr160, но доколкото разбирам, поне управлението на мотора е по-близко до cr1600? Пък и едно изпълнение, една голяма платка (няма отделна за мотора), но с елементи и на обемен монтаж! Трудно е за проследяване, такава е паяжина, а и всичко е "сгъчкано"!
Та, поне без схема няма оправяне?!
-
;) https://shopozz.ru/items/254271564951
-
Златко, благодаря! Но тази брошурка и аз я намерих и съм я свалил, даже беше безплатно. Обаче не върши работа, то е само описание.
-
Здрасти,
Не съм виждал такова нещо, но по описанието на проблемите май е с микропроцесорно управление... Ако е така, вероятно някъде на механиката има 'програмно колело' - има плъзгачи като потенциометър и каналите , в които се движат плъзгачите, имат проводящи и непроводящи участъци. Представлява съвкупност от превключатели, чрез които процесорът разбира в какво положение се намира механиката във всеки момент. Така бяха направени почти всички видеота едно време... Та когато се окислят тези посребрени контакти, видеотата се побъркваха, точно както в твоето описание. Поправяха се лесно - с разглобяване и почистване на програмното колело.
-
Здравей колега,
Благодаря за напътствията, но едва ли ще ми помогнат?
Оказва се, че тази модификация е много рядка, явно е правена в малка серия за специални клиенти? И за мен фаталното е, че по това време (някъде1985г.) UHER май вече е собственост на Harman Kardon и за този период инфомацията е пълно мазало (и преди ми се е случвало). За модела, казваш че не си виждал и не е чудно, защото аз, дето уж ги събирам и се интересувам, само бях срещал бегла информация, че има такова животно.
Програмно колело няма. Имам представа какво е това, виждал съм разглобени видео магнетофони, такива има и в автоматичните грамофони, но тук картината е по-различна, май е правена на принципа "защо да е просто, като може да го направим по-сложно"?!
Има, доколкото ги преброих, 6 ИС, 30 транзистора, 4 оптични датчика и един холотрон. Само последния ми е ясен, има го и в другите близки модели, но той работи. Мога да направя снимки, но едва ли ще помогнат?
Според променящите му се "настроения" с времето си мисля, дали някой ел.кондензатор не прави въртели (пък тях не искам и да ги броя)? А пък да тръгна да ги сменям наред като при Астра-та е направо безсмислено, особено предвид размерите! Не знам, ще огледам пак механиката, но това явно ще стане след празниците, демек догодина? До тогава ще стои на рафта до работещите, колкото и да ми е неприятно...
-
За последно, преди празниците, реших да пробвам нещо, дето ме съмняваше около механиката? И да, един фрикцион искаше "баране" и скоростта си дойде на място! Пробвах, макар на око и слух, скоростта е нормална. Обаче си остават командите? Нелогично поведение по време на пробите, някой път нормално, после не? Явно ще чакам отнякъде схема?..