Форум за любителите на Стара електроника

Радиоприемници => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: GRIDLIC в 13 Декември, 2020, 14:01:52

Титла: Мелодия-10
Публикувано от: GRIDLIC в 13 Декември, 2020, 14:01:52
Здравейте търся схема на Българския радиоприемник Мелодия-10.
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: Валери в 13 Декември, 2020, 14:07:56
Тази върши ли работа:
https://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/sch_rx_melodiq_10_r_rsp.pdf
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: GRIDLIC в 13 Декември, 2020, 14:29:48
Да много ви Благодаря! Какъв е този кондензатор който разделя високите с това означение?
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: shri в 13 Декември, 2020, 14:53:11
Това не е кондензатор а високочестотния високоговорител. Пиезокристален е и затова са го нарисували като кварц.
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: shri в 13 Декември, 2020, 14:56:14
https://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/vg_voroshilov.html
Казват му кондензаторен високоговорител.
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: Валери в 13 Декември, 2020, 16:08:36
Не е говорител Иване, кондензатор си е, неполярен 50 микрофарада.
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: GRIDLIC в 13 Декември, 2020, 16:14:44
Да най обикновен битумен кондензатор с означение 50,0. Видях в една тема Господин Божков за контрол на честотата на сигнал-генератора е свързал честотомер. През какъв кондензатор го свързва за 10,7Mhz за ГР-2. Предполагам че е със същата стойност както пише в литературата за свързване на сигналгенератора към радиото.



Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: Валери в 13 Декември, 2020, 16:17:35
Не е нано, а микрофарада трябва да е. Този кондензатор често прекъсва. Може да го заместиш с два електролитни по 100 микрофарада, примерно 50 волта, и да им свържеш двата плюса, така ще имаш неполярен от 50 микро.
http://quosub.tutkrabov.net/articles/serija-svrzvane-na-kondenzatori-prakticheski.html
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: GRIDLIC в 13 Декември, 2020, 16:31:26
Да зная го това свързване, все пак благодаря.
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: Radist в 13 Декември, 2020, 19:30:13
Това бяха първите повреди в радиоапаратите точно на тези кондензатори.Или прекъсват или пробиват.При пробив цялата енергия се отдава равномерно на всичките високоговорители като високочестотния почва да дрънчи защото мембраната не може да възпроизведе ниските тонове.При прекъсване звученето е по заглушено защото високочестотните високоговорители не работят.Имал съм случай на един радиоприемник Концерт който паралелно такъв кондензатор е свързан към нискочестотния говорител и беше пробил и товареше цялото крайно стъпало.Звукът беше слаб и с изкривявания.Това от мен с тези кондензатори.
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: GRIDLIC в 13 Декември, 2020, 21:46:10
Аз попитах за означението в схемата. Вероятно са имали предвид серийно свързване на два електролита с това означение. В тази схема този кондензатор се изчислява в зависимост от отношението на L/C. Това е схема с дросел вместо с изходен трансформатор. Извинявам се за лошото качество но книгата е от 1943г.
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: bxd в 15 Декември, 2020, 17:27:29

Именно. Неполярният кондензатор представлява два електролитни, последвователно свързани "един срещу друг" оттам и означението. ПП: капацитетът е равен на капацитета на всеки от 2та електролита, а не на половината им. Защо това е така е друга тема.
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: NHB в 15 Декември, 2020, 20:56:28
... ПП: капацитетът е равен на капацитета на всеки от 2та електролита, а не на половината им. Защо това е така е друга тема.

Все пак, може ли да обясниш?
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: GRIDLIC в 16 Декември, 2020, 01:07:24
Тези неща се учат в осми клас! Има книга "Азбука на Радиосхемите" който се интересува да чете! Защо не си направите отделна тема за начинаещи и да си пишете там? Нищо че не сте начинаещи. По добре пишете защо тук някой Колеги настройват хетеродина на самоосцилиращия смесител на УКВ блока в минус, като навсякъде пише в литературата и в завода се настройва в плюс!
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: rolling_heads в 16 Декември, 2020, 08:08:00
Цитат
някой Колеги настройват хетеродина на самоосцилиращия смесител на УКВ блока в минус
Кой клеги визираш? Да не съм аз?
Аз ги настройвам в + както си е оригинално и честотомера ми вади 10,7MHz.
Да не съм написал нещо грешно някъде?
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: NHB в 16 Декември, 2020, 09:53:04
Тези неща се учат в осми клас! Има книга "Азбука на Радиосхемите" който се интересува да чете! Защо не си направите отделна тема за начинаещи и да си пишете там? Нищо че не сте начинаещи. По добре пишете защо тук някой Колеги настройват хетеродина на самоосцилиращия смесител на УКВ блока в минус, като навсякъде пише в литературата и в завода се настройва в плюс!

Не е за теб, Кънчо, за мен е...
А сега де!

Сигурно така е казал авторът...
Ама то в коя книга е написано как се пренастройват УКВ блокове от един стандарт в друг??? GRIDLIC, от мен да знаеш, че в повечето случаи при пренастройка от този тип е в пъти по-добре и по-просто да направиш така, че хетеродинът да работи на по-ниска честота от входната. Ето, написано е вече, така е казал авторът!!!

А това, дето се учи в Осми клас, лесно се забравя... И не визирам само точно себе си! Всъщност, не питах теб, а този който го е написал. Даже предполагам, че е донякъде възможно да има някаква логика в написаното за някои частни случаи... Просто нека да погледне снимките:
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: GRIDLIC в 16 Декември, 2020, 18:05:02
Не визирам нито Кънчо нито NHB, за други Колеги става въпрос. Да ама така се обръща и огледалния канал вместо от долу идва от горе! Видях го това че го е направил по лесно, за това не е сменил останалите кондензатори.
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: bxd в 18 Август, 2022, 19:14:51
Ха, преди 2 години съм написал голяма глупост, нека все пак да кажа защо тогава така мислих. Преди доста време бях студент в ТУ-София, и в един от предметите (основи на електрониката може би беше) стана въпрос, че за да се използват за променлив ток, електролитните кондензатори трябва да се свържат един срещу друг с общ плюс. И тогава попитах асистента "Не е ли проблем, че през тях протича ток, обратен на поляритета им в половината от времето"? Отговорът беше, че електролитните кондензатори имат "вентилен" ефект, т.е. проводимостта се увеличавала в обратна посока на свързване като при диодите, но понеже е "за малко" не можело да ги извади от строя. Тогава си представих "еквивалентна" схема кондензатор - диод и стигнах до извода, че във всеки полупериод имаме един активен кондензатор, следователно капацитетът трябва да е колкото на единия кондензатор :) Малко не бях сигурен, но и асистентът също и се съгласи с моята логика тогава. (Да отбележа като оптавдание, че не съм бил специалност електроника, нито телекомуникации...)

Затова така категорично се изказах няколко поста по-нагоре.

Миналата година попаднах на немски ОТ, в които имаше най-оббикновени полярни електролитни кондензатори. Първоначално си мислех, че са предназначени за транзисторни усилватели  с еднополярно захранване и че се разчита че ще има постоянна съставка и затова са така. Но вече си бях взел всичкомер и реших да видя дали ще даде разлика в параметрите на електролитен кондензатор ако обърна поляритета. Нямаше никаква разлика. Следователно за променливо напрежение няма никакво значение поляритета дори на полярен електролитен кондензатор. Понеже проблемът, ако се свърже обратно е че, Al203 слоят се разгражда с времето, но това става бавно. При нормални звукови честоти няма никакъв проблем.

Изводът от всичко това е, че в повечето случаи във филтрите на ОТ може да се използва дори само прост полярен кондензатор. Проблем би било само, ако се вкключи в усилвател с еднополярно захранване и то наобратно, напр германиев с положителна маса, ако ОТ е разчетено за такова с отрицална. Може и пак да пиша глупости де ...
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: origo в 21 Август, 2022, 12:59:36
Истината е, че поради различната проводимост на слоя в двете посоки, постоянното напрежение (то в същност е проненливо с ниска честота (спрямо работната честота на говорителя)) се детектира и зарежда всеки от кондензаторите до необходимото напрежение с правилната полярност и така всеки от тях, работи в нормален режим. Следователно - за 50 микро финална стойност, са необходими два кондензатора по 100 микро. В някоя друга тема преди много години бях писал пак по този въпрос, но не помня къде беше.
Иначе за маломощни лампови стъпала, и поставянето на един електролит, полярен ще свърши работа, то там целия сигнал рядко надхвърля 6 волта, и просто вероятно така поставен кондензатора няма да се "чувства" много добре. Все пак мисля си заслужава да бъдат два насещно.
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: bxd в 24 Август, 2022, 18:13:40
OK, но На какво се дължи тази разлика в проводимостта в двете посоки? Това ми е интересно - дали контакта Алуминий - Al203 притежава свойства, аналогични на p-n преход? Или пък електролит - Al203?
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: CVT в 24 Август, 2022, 20:04:31
Да, нещо като диод става. Виж това: Електролитен изправител (https://simplifier.neocities.org/rectifier.html)
Титла: Re: Мелодия-10
Публикувано от: bxd в 25 Август, 2022, 12:20:38
Еха, отлично четиво, много благодаря!  :good: