Форум за любителите на Стара електроника
НЧ усилватели, грамофони, магнетофони, касетофони и др. възпроизвеждащи устройства => Ремонт, схеми, документация и литература => Темата е започната от: rolling_heads в 18 Ноември, 2020, 08:53:15
-
Здравейте,
Донесаха ми а ремонт onkyo a-8250.
Единия канал е взривен :master2:.
Премахнах изгорелите чсти и поръчах нови.
През това време реших да чуя уж здравия канал.
Смених крайните и на двете стъпала с 2SA1943-O и 2SC5200-O от комет, за да еднакви.
Пуснах го през крушка. Изкара 0V на изхода.Реших, че ще пропее и подадох сигнал.
Звук излезе, но много тих.(пробата е без крушка) Направих си извод че крайните транзистори не се отпушват и че трябва да се регулира тока на покой.
В сервизното пише, че се напрежението между Iid и Vtc трябва да е 12mV. При достигане 12mV тока в колектора на Q613 достига 60mA.
При това положение отново нямам мощност. Явно има повреда и в другия канал.
Звутът който се чува е чист без икривиявания.
Според вас 60mA не е ли много. по сметки ми излиза че трябва да е 25mA
-
Здрасти,
Токът на покой по никакъв начин не може да се отрази на силата на звука, мощността и т.н. Той помага да се избягнат нелинейните изкривявания тип 'стъпало'.
Много малка е вероятността да има нещо изгоряло и при това да свири нормално, без изкривявания, макар и слабо. Крайното стъпало е обхванато от дълбока ООВ и именно тя задава усилването му. То самото би могло да усили по напрежение сигнала примерно 10000 пъти, но с ООВ усилването се намалява до приблизително 200 пъти (по бърз прочит на елементите от схемата...) Та, първата ти работа е да подадеш синусоида и да измериш напрежението на сигнала входа и на изхода. Разделяш изходното на входното и получаваш усилването. Измери и напиши колко е реално.
-
Обратната връзка са две съпротивления - R509 и R505, свързващи изхода с входа 'минус' на диференциалния усилвател и масата.
Едната половина на операционния усилвател е интегратор, който интегрира изходното напрежение. Другата половина инвертира сигнала от интегратора (който е постоянно напрежение) и го подава към вх. 'минус' на диференциалния усилвател. Така се получава обратна връзка по постоянно напрежение, която гарантира нула волта на изхода.
Тоест, ОУ служи за поддържане на нула волта средно напрежение на изхода, но през него не минава никакъв сигнал и съответно не влияе никак на усилването.
Усилвателят е направен изцяло с транзистори.
Всяко крайно стъпало си има отделен стабилизатор за +- 21В и ако другото стъпало е изгоряло, няма причина да очакваш проблеми в това. На всичко отгоре на изхода имаш 0 В.
По сметки при 12 мВ между посочените точки ще текат 40 мА ток на покой. На мен ми се струва малко множко, но конструкторът така е казал... Сигурно има яки радиатори.
Измерването на усилването го направи с товар и без товар, за да видиш дали има разлика. При изправен усилвател не трябва да има...
Изобщо, очаквам да се окаже, че проблемът не е в крайното стъпало, а някъде другаде. Но ще покаже само опитът.
-
NHB, благодаря за подробното обяснение.
Проблем със сигнала беше в потенциометъра за баланс.
Настроих тока на покой на 40mA , при което в точките за измерване имам 8.5mV
Транзисторите са студени и радиатора не е голям.
Тока го меря в колекторите на крайните транзистори.
Тока не се променя с товар и без товар.
Като доближа ухо до говорителя чувам леко пищене с честота около 2кHz, като смущение от GSM, и най вероятно е такова